o Hoest. De drogist weet er meer van Hoesten houdt longen en luchtwegen schoon Nog meer voordeel bij oudere panden Ook buitenschilderwerk Winterschilder-voorwaarden c h i I d e r s Warmoezierslaan 12 1851 NZ Heiloo Telefoon 072-5335707 Fax 072-5339247 Bewoont u een pond ouder dan vijftien jaar dot bestemd is voor permanente bewoning? Don berekenen wijin plaats van 19 BTW, het lage tarief van 6%. Voor zowel uw buiten- als uw binnenschilder- werk. Nog meer voordeel dus! Nieuw is dat wij uw buitenschilderwerk ook tegen het speciale Winterschilder-tarief kunnen uitvoeren. We gebruiken verfproducten en afschermmaterialen waarmee we in de winter prima kunnen doorwerken. Daardoor is de kwaliteit van het schilderwerk ook onder winterse omstandigheden optimaal. Om de zoveel tijd is uw woning toe aan een fris en nieuw gezicht. Vanwege onderhoud of renovatieof omdat u gewoon zin hebt in een andere kleur of nieuw behang. U wilt uiteraard dat het werk snel en professioneel wordt uitgevoerd. Denk dan aan de Winterschilder. Wij zetten uw murenplafonds en kozijnen weer strak in de verf en zorgen voor een perfecte wandaf werking. U hebt ondertussen uw handen vrij voor andere activiteiten. En de Winterschilder brengt niet alleen gemak en vakwerkmaar ook vorstelijk voordeel: in de wintermaanden krijgt u namelijk E 30,- korting per man per dag! De 'r' in de maand gaat vaak gepaard met griep, verkoudheid en hoest. Er zijn twee soorten: produc tieve en droge hoest (ook wel prik- kelhoest genoemd). De eerste soort wordt veroorzaakt door te veel slijm. Bij de tweede variant komt er juist niets los, maar raken de slijm vliezen geïrriteerd. Hoest is geen ziekte, maar een verdedigingsreac tie van ons lichaam om longen en luchtwegen schoon te maken. Door hoesten verdwijnen slijm, rookdeeltjes en stof uit onze keel, luchtpijp of longen. Hoesten is een logische reactie op een prikkeling van de slijmvliezen. Die kan veroor zaakt worden door een infectie (zoals verkoudheid, griep of bron chitis), maar ook door verontreini ging van de lucht, bijvoorbeeld door sigarettenrook of stof. Als er sprake is van een infectie zijn de slijmvliezen opgezwollen en wordt er extra slijm geproduceerd. Door te hoesten wordt het slijm afge voerd. Een rokershoestje ontstaat door beschadigde trilhaartjes, die er normaal gesproken voor zorgen dat slijm en stof wordt afgevoerd. Als die trilhaartjes niet werken, bij voorbeeld als gevolg van te veel roken, blijft het slijm in de longen achter waar het gaat irriteren. Binnen twee weken over Een gewone hoest gaat over het algemeen binnen 14 dagen vanzelf weer over en is prima zelf te behan delen. Een bezoek aan de huisarts is dan ook niet nodig. Er zijn middel tjes (op basis van tijm en honing) die de geïrriteerde slijmvliezen kun nen ontlasten. Daarnaast is het goed om veel te drinken (bij voorbeeld thee en bouillon). Een dropje of een zuurtje kan ook ver lichting geven. Hoesten is niet bevorderlijk voor de nachtrust en daarom kan een middel om de hoestprikkel tegen te gaan erg wel kom zijn. De drogist kan adviseren bij de keuze van het juiste antihoest middel. Met kleine kinderen is het soms wat lastiger. Stomen in de badkamer kan verlichting bieden, maar als dat niet helpt en een zuigeling blijft enkele dagen hoesten, is een bezoek aan huisarts altijd te advise ren. Dat geldt ook voor volwasse nen die langer dan twee weken hoesten en die tegelijkertijd last hebben van benauwdheid, pijn op de borst, ziek zijn of gekleurd slijm opgeven. Blafhoest Rosalie (34) kreeg onlangs de schrik van haar leven. Haar dochtertje Lotta (3) werd 's nachts plotseling heel erg benauwd wakker. Ze had een akelige blafhoest. Lotta bleek pseudokroep te hebben. Pseudokroep wordt door een virus veroorzaakt. De slijmvliezen van de stembanden en bovenste luchtwegen raken ont stoken en zwellen op. Daardoor wordt een kindje hees, gaat het hoesten en krijgt het moeite met inademen. Angst en huilen maken het inademen nog moeilijker. „Lotta was de dagen daarvoor al wat verkouden en erg hangerig, maar ik weet dat aan een gewone verkoudheid," zegt Rosalie. „Ik had wel eens van pseudokroep gehoord, maar er ging op het moment zelf geen belletje rinkelen, omdat ik behoorlijk in paniek raak te. Stomen in de badkamer, zoals ons geadviseerd werd, bleek enorm te helpen." Pseudokroep is een echte kinder aandoening en heeft dus niks te maken met een 'gewoon' hoestje. Langdurige hoestbuien Een andere hoest, die absoluut niet verward mag worden met een gewone hoest is kinkhoest. Er is de laatste tijd erg veel te doen geweest over kinkhoest in de media. Carole (37) dacht dan ook dat Bas (6) deze nare ziekte onder de leden had. „Ik weet dat in zeld zame gevallen ook gevaccineerde kinderen kinkhoest kunnen krijgen, dus toen Bas last kreeg van een droog hoestje schrok ik me rot. Omdat ik bang was geworden door alle berichtgeving in de media ben ik naar de huisarts gegaan. Achteraf bleek dat niet nodig want het was een gewoon griepje waar Bas snel weer bovenop was. Tegen de droge hoest heb ik een hoestsi roop bij de drogist gehaald, die uit stekend hielp." Kinkhoest wordt gekenmerkt door langdurige hevige hoestbuien. Het begint inderdaad met een verkoud heid, niezen, lichte koorts en prik- kelhoest. Maar na twee weken ont- Vooral bij jonge kinderen kan hoest erg vervelend zijn. staan hevige, plotseling opkomen de hoestbuien met opgeven van helder, taai slijm. Soms gaat dit zelfs gepaard met overgeven. De hoestbui eindigt vaak met een lange gierende inademing. Zuigelingen kunnen door zo'n hoestaanval benauwd worden. Ook zijn de hoestbuien uitputtend, waardoor baby's minder kracht hebben om te drinken. Na enkele weken worden de hoestbuien min der heftig, maar het hoesten kan wel drie tot vier maanden duren. Tegen kinkhoest wordt gevacci neerd op de leeftijd van 2, 3, 4 en 11 maanden (via DKTP-prikken) en 4 jaar (alleen Kinkhoest). Leefregels, voeding en algemene adviezen bij hoesten Bij een gewone hoest hoeft men de eerste twee weken niets te doen. Stoppen met roken. Eventueel verzachtende middelen innemen (verkrijgbaar bij de dro gist). Regelmatig drinken of zuigen op een dropje of een zuurtje. Bij verkoudheid de neus druppelen met zout water. Stomen onder een doek. Voor wie? Particulieren en verenigingen van eigenaren. Wanneer? Van 15 november 2004 tot en met 18 maart 2005 Hoeveel? Een korting van E 30,- per man per dag. Geldt voor? Opdrachten van minimaal 3 mandagen. Soort werk? Onderhoud en renovatie van binnen- en buitenschilderwerk en wandafwerking.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2004 | | pagina 50