Moet Castricum de hoogte in? Rol uitzichtduin 'De Hoge Toren' in Wereldoorlog Lezing over impressionisme Gedichtenwedstrijd in Castricum over oorlog Castricum moet voetpad duinen weer 'verharden' Stonerrock in De Bakkerij Opening Kindertentoonstelling bij Toonbeeld in Castricum Veel respons op enquête jeugdbeleid Castricum CASTRICUM - Bouwen in het buiten gebied moet in ieder geval niet, zo bleek tijdens een druk bezochte bijeen komst van de PvdA over bouwen en wonen in Castricum. Zowel projectont wikkelaar Ted Biesterbos als Wonerij directeur Dick Tromp vonden dat er vooral naar woningbouwmogelijkhe- den gezocht moest worden binnen de dorpskernen. Het moest dan maar voor lief genomen worden, dat er ook wel eens wat hoger gebouwd zou moeten worden dan nu gebruikelijk. De Wonerij heeft al een inventarisatie van mogelijkheden gemaakt in het werkgebied, dat de gemeenten Castricum en Uitgeest omvat. Zo'n 600 woningen zouden op de gevonden loca ties gebouwd kunnenworden. Probleem is echter, dat de Wonerij de gronden niet in handen heeft. De gemeente zou dan ook een actieve rol moeten spelen bij het verwerven van grond. De Wet Voorkeursrecht geeft de gemeente daar ook de mogelijkheden toe. Groene kapitaal Herman Verhagen, voorzitter Stuurgroep Duurzaam Castricum, pleitte ook voor het bouwen binnen de bebouwde kommen. Castricum zou het 'groene kapitaal', in de vorm van het aantrekkelijke en waardevolle land schap, niet moeten vernietigen. Hij stel de voor dat gemeente, woningcorpora tie en projectontwikkelaars een over legorgaan zouden moeten gaan instel len om gezamenlijk de mogelijkheden te bezien. Ted Biesterbos en Dick Tromp voelden hier wel voor. Zij waren toch wel voor meer samenwerking tus sen woningbouwverenigingen en pro jectontwikkelaars. Dat er woningen nodig zijn bleek wel uit de uitgebreide discussie: huisvesting voor jongeren, senioren, doorstro mingsmogelijkheden, het kwam alle maal aan bod. De gemeente Castricum heeft in het kader van Buiten Gewoon Castricum gekozen voor een bouwpro gramma van 1600 woningen tot 2030. Een deel daarvan kan gerealiseerd worden bij Limmen in de Zandzoom, voor de rest zullen inbreilocaties gevonden moeten worden. Er bleek ook nogal wat onzekerheid te bestaan over de per 1 mei ingaande nieuwe toe- wijzingsregels. De gemeente behoort nu voor de woningbouw en de -toewij- zing tot de regio Noord- Kennemerland. Wat de consequenties daarvan zijn voor de woningzoekenden vraagt nog veel nadere informatie. Bij de woningbouwprogrammering, die ook in regionaal verband moet worden opgesteld, zal steeds rekening moeten worden gehouden met de actuele vraag. Een permanent verdelingsper centage in 40 sociale bouw, 30 middelduur en 30 dure woningen zag Ted Biesterbos niet zo zitten. Een opmerkelijke suggestie van hem was het gebruiken van in onbruik geraakt gebouwen van Duin en Bosch, of Dijk en Duin zoals de huidige gebruiker heet, voor verbouw tot woningen. Dit zonder afbreuk te doen aan het monu mentale karaktef van sommige gebou wen. Duidelijk was in ieder geval, dat er in Castricum een grote behoefte is aan een woningbouwbeleid, dat de door stroming bevordert en daarmee het vrijkomen van goedkopere woningen. Maar ook is er een grote behoefte aan goedkope woningen voor jongeren, zoals ook wel bleek uit de belangstel ling (230 gegadigden) voor de 16 woningen die de Wonerij momenteel bouwt bij het Bonhoeffer College. Voor gemeente, woningbouwvereniging én projectontwikkelaars een grote en moeilijke opgave. Duidelijk was in ieder geval, dat er in Castricum een grote behoefte is aan woningbouwbeleid CASTRICUM - Deze week is er een informatiepaneel geplaatst in het Noordhollands Duinreservaat, aan de voet van het uitzichtduin 'De Hoge Toren'. De bezoeker vindt er informatie over dit duingebied ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Het gebied tussen de havens van lJmuiden en Den Helder maakte deel uit van de Europese kust verdediging, de zogenaamde 'Atlantikwall'. De Duitse bezetters experimenteerden intensief in de duinen met radarsyste men, om zich in te dekken tegen vijan delijke aanvallen. Daarom plaatsen ze op uitzichtduin 'De Hoge Toren' een 90 meter hoge, houten toren met de toe passelijke naam 'Grosse Elefant'. Na de oorlog hield het uitzichtduin er zijn hui dige naam aan over. Het informatie-paneel staat aan de voet van het uitzichtduin. Dit is te vin den in het Noordhollands Duinreservaat op de hoek van de Van Oldenborghweg en de Scheilaan. De laatste is de grens tussen de gemeenten Castricum en Bergen. Bij helder weer biedt 'De Hoge Toren' een prachtig uit zicht over zowel het Noord-Hollandse land als de Noordzee. Het informatiepaneel is dusdanig geplaatst dat het ook gemakkelijk lees baar is voor rolstoelgebruikers. i h in ïssen l li 'ik ii i WWW LIMMEN - Op initiatief van Limmen Cultuur houdt de kunsthistoricus Jan Melkert een lezing over het impressio nisme. De lezing vindt plaats op don derdag 7 april in de Burgerij om 20.00 uur.Het zou ondoenlijk zijn om binnen het tijdsbestek van één avond het hele impressionisme te behandelen, vandaar dat Jan Melkert een keuze heeft gemaakt en de lezing als titel heeft meegegeven: Stad en platteland bij de impressionisten. De natuur als atelier. Naast de schildertechnische vernieu wingen, die de impressionisten toe pasten, waren de onderwerpen, de the ma's evenzeer nieuw. De impressio nisten vonden hun inspiratie buiten het atelier, in het volle leven, in de steden (Parijs), in de cafés, op de boulevards, in de danszalen, in de theaters, maar ook buiten op het platteland, het boe renleven, het zomers ontspannen in de uitspanningen aan de rand van Parijs, bij het water, aan de zee en de picknick in het bos. In deze dialezing neemt Jan Melkert u mee naar deze plaatsen van vertier en vermaak zoals ze door Monet, Manet, Renoir en anderen op hun doeken zijn vastgelegd. Deze the ma's werken ook door in de doeken van de Haagse en Amsterdamse impressionisten. Hij plaats dit alles in de context van de 19e eeuwse kunst historische traditie, een traditie waar aan de impressionisten zich door hun nieuwe manier van kijken en schilde ren onttrokken. Gezien de te verwach ten grote belangstelling is de lezing niet in Vredeburg, maar in de Burgerij in Limmen. De toegangsprijs is 4,-. U kunt kaarten reserveren via e-mail lim- metcultuur@hotmail.com, via tel. 072- 5052235 of via de website: www. limmencultuur.nl. CASTRICUM - Op 4 mei herdenkt Nederland de oorlogsslachtoffers uit eigen land, in het bijzonder die van de tweede wereldoorlog. Op 5 mei viert Nederland dat het zestig jaar geleden is bevrijd en dat het sindsdien vrijheid kent in een wereld waar (angst voor) oorlog en onderdrukking nog aan de orde van de dag zijn. In de samenleving merkt iederee een groeiende betrok kenheid van de jeugd bij 4 en 5 mei, ook in de gemeente Castricum. Jaarlijks groeit het aantal jongeren dat op 4 mei de herdenking bij het vredes- monument bijwoont. De burgemeester van de gemeente Castricum wil de jongeren graag actief betrekken bij de herdenking en heeft gemeend een gedichtenwedstrijd onder alle scholieren in de gemeente Castricum uit te schrijven. Het thema van de gedichten mag hetzelfde zijn als die van het nationale 4/5 mei comité: Vrijheid delen is de kunst. De scholie ren zijn ook vrij om een eigen thema binnen het onderwerp 4/5 mei kiezen. Er worden drie winnaars gekozen. De winnaars krijgen een bioscoopbon en mogen hun gedicht voordragen tijdens de herdenking bij het vredesmonument op 4 mei. De inzendingen moeten uiterlijk op 20 april binnen zijn. De gedichten kunnen worden ingestuurd naar College van burgemeester en wethouders, ter atten tie van P. Rozenheek (gedichten 4/5mei), Postbus 1301, 1900 BH Castricum. De winnaars worden op 27 april bekend gemaakt via: www.castricum.nl. Duinduckies de ruimte in(FotoRobert de Bruin) CASTRICUM - Op zaterdag 19 maart is de kindertentoonstelling 'De ruimte in' op geopend door een voormalig wethouder van Akersloot, Gré Blokker. Op de tentoonstelling zullen honderden kunstwerken ten toon wor den gesteld van kinderen die bij Toonbeeld cursussen hebben gevolgd op het gebied van tekenen, schilderen, boetseren en in het kinderatelier heb ben gewerkt. Het werk kwam tot stand onder leiding van de docenten Jantine Geels, Rick Pauw en Elma de Weerd. Voor het eerst zal er ook werk te zien zijn van kinderen uit Akersloot. Dit jaar startte Toonbeeld een schildercur sus voor kinderen in de Storeyclub onder leiding van Elma de Weerd. Tijdens de opening zal in de aula van Toonbeeld het Harpensemble onder leiding van Marjan Deiman muziek spelen die op het thema 'De ruimte in' geïnspireerd is. De kinderen van dit harpensemble hebben ook muziekles gevolgd bij Toonbeeld. Het werk van de kinderen is te zien tot en met 20 april. Open: maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.30 uur of tel.0251-659012. Toonbeeld, Jan van Nassaustraat 6, 1601 TJ Castricum. E-mail: tnbeekl@s4all en website: www.toonbeeld.tv. De Uitkomst gaat over in Café Bar 'de Pomp' LIMMEN - Met ingang van Tweede Paasdag zal café de Uitkomst aan de Rijksweg 7 in Limmen verder gaan onder een nieuwe naam: Café Bar 'de Pomp'. Wendy en Suzanne gaan het café runnen en willen er een sfeervolle locatie van maken met tal van moge lijkheden. Overdag is het een uitste kende lunchlocatie met een afwisselen de menukaart, bij mooi weer kunt u hiervan genieten op het terras. Daarnaast kunt u zeven dagen per week voor uw bruilofts- of verjaardags feest bij De Pomp terecht. Een nieuwe naam staat garant voor een aantal ver anderingen. Eén daarvan is dat er voor taan Amstel bier getapt wordt. Ook worden de prijzen van een aantal pro ducten verlaagd, de lunchkaart wordt vernieuwd en binnenkort zal de nieuwe lichtreclame aan de gevel te zien zijn. Café Bar 'de Pomp' maakt zich klaar voor het voorjaar en daarom nodigen Wendy en Suzanne u vanaf tweede paasdag 11.00 uur uit aan de Rijksweg 7 te Limmen. De officiële opening zal op een later tijdstip bekend gemaakt worden. Voor. meer informatie, tel. 072- 5052330. Binnenkort is ook de website gereed: www.de-pomp.com. JC Conquista Agenda LIMMEN - Het programma voor woensdag 23, vrijdag 25 en zaterdag 26 maart bij JC Conquista is: Conquista kids: Toverkoker. Altijd al eens willen toveren? Met de toverko ker die je zelf gaat maken, kun je met kleuren super leuke dingen doen, bijna toveren. Als je zelf leuke ideeën hebt mail dan naar kids@conquista.nl Natuurlijk gaan ze als er nog tijd is ook nog even de disco in. De entree is 1,- inclusief limonade. Conquista Kids start om 10.30 en eindigt om 12.00 uur Club X-tra: PaasDisco In Club X-tra kun je zaterdag 26 maart Pasen vieren zoals je nog nooit gedaan hebt. De DJ's zijn in pimpampaas stem ming en de eieren staan klaar. Wil je mee helpen club X-tra feesten te orga niseren? Mail dit dan naar: tiener- werk@cönquista.nl De zaterdag avond begint om 19.00 uur en Club X-tra sluit haar deuren om 22.00 uur. De entree is gratis en vanaf 11 tot en met 16 jaar. CONQ Café: Het jongerencafé is op vrijdag- en op zaterdagavond geopend van 20.30 tot 01.00 uur. Het café bestaat uit een eigen zaal met bar, poolbiljart, internet computers en nieuwe zithoek. Met andere woorden: 'lekker relaxen, een biertje pakken, een pooltje schieten en af en toe even chatten'. De entree is gratis en vanaf 16 jaar. Club op woensdag: 23 Maart Club op woensdag heeft de spelcompu ters klaar staan en de muziek aan. Om 14.30 uur start er deze week een film. Je kunt natuurlijk ook weer tafeltennis sen, darten, sjoelen, poolbiljarten, com puterspelletjes spelen, internetten, knutselen maar ook met de Play Station op groot scherm spelen. Club is open van 14.00 tot 17.00 uur, voor iedereen van negen tot en met twaalf uur.Voor extra info en foto's kijk op de website: www.conquista.nl Castricum en Spitak wisselen cultuur uit tijdens interland CASTRICUM - Woensdag 30 maart speelt het Nederlands elftal om half negen tegen Armenië. Dit is een aanlei ding voor de werkgroep Spitak- Limmen(Spitak is een stad in Armenië) om met iedereen die daar behoefte aan heeft, gezamenlijk naar deze wedstrijd te kijken op een groot scherm in café De Lantaarn te Limmen. Cultuur De werkgroep Spitak staat voor het uit wisselen van cultuur tussen de gemeen te Castricum en de Armeense stad Spitak. Ook is het de bedoeling, om de welvaart in deze stad wat meer te bevorderen. Gedurende de avond zal er informatie over de Armeense cul tuur gegeven worden en zullen er Armeense hapjes worden uitgedeeld. Ook is er een loterij, waarbij Armeense producten kunnen worden gewonnen. CASTRICUM - In februari 2003 heeft PWN een aanlegvergunning aange vraagd voor het verwijderen van een tegelpad (1,5 meter breed) op de Grote Veldweg in het duingebied van Castricum. Deze is gelegen ten westen van camping Bakkum. Vanaf de krui sing met de Van Oldenborghweg, voert de Grote Veldweg naar het strand ter hoogte van paviljoen Bad Noord. Het verzoek is door de PWN ingediend omdat het oorspronkelijke wandelpad in de loop van de jaren ook steeds meer door fietsers werd gebruikt. Gelet op de breedte van het pad en het geacci denteerde parcours, het pad is een kilo meter lang en voert over twee duinen, ontstonden regelmatig gevaarlijke situ aties. PWN heeft eind maart 2003 de tegels vervangen door een hooi/stro tapijt waardoor het pad beter en veili ger begaanbaar werd. In 2003 en 2004 hebben zich geen ongevallen meer voorgedaan. De Forensen Kampeervereniging Bakkum en Bad Noord hebben bezwaren ingediend tegen de verleende vergunning, omdat zij de begaanbaarheid van het pad ern stig vinden aangetast. De kampeerders pleiten juist voor 'verharding', Bad Noord claimt omzetverlies. Die bezwa ren zijn aanvankelijk ongegrond ver klaard. De bestuursrechter oordeelde op formele gronden anders. De Grote Veldweg staat in bestemmingsplan Duingebied als 'verharde weg' bestemd. De rechter is van mening dat deze weg niet zonder een vrijstellings procedure tot een min of meer onver harde weg mag worden omgezet. De kampeervereniging en Bad Noord vin den dat de gemeente aan de hand van de rechterlijke uitspraak handhavend moet optreden opdat de verharding weer terugkomt. PWN heeft op zijn/haar beurt inmiddels een verzoek om vrijstelling van het bestemmings plan ingediend om de huidige situatie te legaliseren. PWN stelt dat de wijzi ging van het pad bijzonder goed bevalt, dat het pad goed begaanbaar is voor wandelaars met of zonder bolderkar ren en ook voor fietsers. Bovendien wijst het PWN erop dat het pad is gele gen in een gebied met een hoge natuur waarde en dat het gebied inmiddels ook is aangewezen als een gebied met een hoge habitatwaarde. Met ingang van tweede paasdag zal café de Uitkomst aan de Rijksweg 7 met Wendy en Suzanne verder gaan onder de naam Caj'é Bar 'de Pomp Finale De laatste Voorronde en de Finale zul len op deze avond plaatsvinden. Het vorig jaar prima ontvangen concept van 'De Idol of IJdel tour'zal nu ook weer centraal staan. Kandidaten die met de band echt live willen zingen en optre- den, kunnen zich weer inschrijven via de Homepage: www.fullcircleband.nl en zoeken in de repertoirelijst van de band naar een voor hen geschikt num mer uit. Jury De jury zal weer bestaan uit mensen in het publiek. De winnaar van de voor ronde in Akersloot gaat met 'n DVD speler naar huis en de tweede en derde plaats met een goede film op DVD. Het genummerde entreebewijs gaat tevens functioneren als lotnummer, waar het publiek dan ook een DVD speler of DVD's mee kan winnen. Repertoire De muzikale sfeer van de avond wordt bepaald door de stukken uit het uitge breide repertoire van Full Circle, die in het mandje van Jeannet zitten en de mensen, die winnende titels trekken, worden verblijd met de nergens te koop zijnde Demo CD van Full Circle. De Finalewinnaar of winnares in Akersloot kan zijn of haar CD collectie op de iPod-shuffle zetten, want dat is de hoofdprijs. Meer info op de Homepage: www.fullcircleband.nl Boomfeestdag: feest van bomen CASTRICUM - Op de Nationale Boomfeestdag wordt een keer per jaar stilgestaan,bij het belang van de natuur. Dit jaar vindt deze dag plaats op woensdag 30 maart om 10.00 uur op het nieuwe deel van de begraafplaats 'Onderlangs' in Castricum. Leerlingen van groep zes van de Augustinusschool Castricum planten dit jaar in totaal 13 bomen. Bomen en dieren Voordat de plantactiviteiten starten, zal wethouder Veldt aan de kinderen uit leggen wat het belang is van groen in de gemeente Castricum en wat bomen en planten doen met de uitstoot van C02. Ieder jaar heeft de dag een speciaal thema. Dit jaar is het thema 'Bomen en dieren'. In een samengesteld lespakket wordt aandacht gegeven aan onderwer pen rondom het thema. Door middel van verschillende leermethodes kun nen kinderen zowel binnen als buiten veel leren rondom dit thema. CASTRICUM - De gemeente is bezig met het vernieuwen van het jeugdbe leid. Om goed aan de behoeften van de jongeren te kunnen voldoen is er een enquête gehouden onder de jeugd van Castricum. In december 2004 hebben 800 jongeren de enquête ontvangen. Met een respons van 50% kan Castricum spreken van een representa tief onderzoek. In het onderzoek kwa men onderwerpen als uitgaan en veilig heid, strafbare feiten, tienercentra en CASTRICUM - De Vereniging Vrienden Van De Bakkerij kan terug kijken op een geslaagde eerste maand in de heropende Bakkerij. Opvallend waren de grote bezoekersaantallen. Daarnaast mocht de vereniging afge lopen zaterdag het 150e lid verwelko- men.Ook de komende tijd is er weer veel interessants te zien en te horen: zo is er vrijdag een zogeheten stonerrock- avond. £>e avond staat in het teken van scheurende en gruizige rockmuziek, met optredens van Abe Diddy The Krautboys en Strychnine. De eerste band komt uit Alkmaar en maakt dam pende powerblues. De tweede band komt uit de omgeving van Leiden en speelt stonerrock met punkinvloeden. Beide bands trekken vanaf het podium een geluidsmuur op waartegen het heerlijk leunen is. De DJ s Nelis en Gilles zullen vervolgens hun best doen om het publiek te vermaken met de muziek waardoor bovenstaande bands zijn beïnvloed. De zaterdag staat in het kader van het Paasweekeinde:onder de naam Creatief met ei heeft de themawerk groep van De Bakkerij de zaal van het pand omgetoverd tot Paaseiland, met eieren aan de palmbomen en natuurlijk is ook de muziek in het kader van Pasen. Bij wijze van uitzondering is er ook op zondag een uitgebreid programma: er zijn optredens van de Minomatics, Sapient Pearwood en Wave Zero. Volgende week wordt er uitgebreid stil gestaan bij de op handen zijnde jubi- leummaand, want in april viert De Bakkerij het feit dat het 30 jaar bestaat. In ieder geval is er op 9 april een kunst markt. Kunstmarkt De kunstmarkt duurt van 12.00 tot 17.00 uur en s' avonds is er een poëzie- avond die duurt van 21.00 tot 02.00 uur. De Bakkerij is te vinden aan Bakkersplein 1 te Castricum. De Bakkerij is op vrijdag, zaterdag- en in verband met Pasen deze week ook op zondagavond geopend van 21.00 tot 02.00 uur. Op vrijdag bedraagt de entree 3,- ,-2 voor leden), op zaterdag 1.- 0,75 voor leden) en op zondag is de toegang gratis. Meer informatie: www. vriendenvandebakkerij .nl De Bakkerij kan in de eerste maand terugkijken op grote bezoekersaantallen thuis aan bod. De antwoorden zijn ver werkt en worden in een rapport toege licht. De uitkomsten zijn binnenkort op de gemeentelijke website www.castri- cum.nl te bekijken. Om de deelnemers te bedanken zijn er 25 cadeaubonnen ter waarde van 20,- verloot. De prijswinnaars hebben zater dag 19 maart in de jeugdsociëteit Discovery te Castricum de cadeaubon nen van wethouder Könst in ontvangst genomen. Grenzen vervagen bij bijeenkomst CASTRICUM - Er wordt al op meer dere terreinen internationaal samenge werkt door de gemeente Castricum. De activiteiten worden soms gedragen door een kleine groep mensen, die een grote inspanning leveren, soms door een grotere groep vrijwilligers. Zij wor den in meer of mindere mate gesteund door de gemeente. Samenwerking Tijdens de bijeenkomst over interna tionale samenwerking, op 16 maart kwamen 30 belangstellenden, raadsle den en vertegenwoordigers van de samenwerkingsinitiatieven bij elkaar om samen met ervaringsdeskundigen de heer J.R. Piet (wethouder steden banden bij de gemeente Heerhu- gowaard) en J. van Breughem (ver tegenwoordiger van de VNG) over het onderwerp te discussiëren. Ontwikkelingen De gastsprekers schetsten de ontwik kelingen in de hedendaagse internatio nale samenwerking: Steeds meer wordt er samengewerkt op basis van gelijk heid. Maar ook het gevoel van solida riteit, het eigen belang (ook een Eerste Wereldland kan ervan profiteren), betrokkenheid bij de medemens en het bevorderen van de democratische ont wikkeling zijn drijfveren om (meer) internationaal samen te werken. Europa Voor de vertegenwoordigers van achtereenvolgens Stichting Mutta- thara helpt India, de Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Limmen (Burkina Faso), de Stichting Vrienden van Spitak en de Stichting Jumelage Castricum-Balatonfured, waren er leerzame tips uit de praktijk; de gemeente hoorde hoe 'Europa' ook ingrijpt op lokaal niveau. Hoe stippel je als gemeente een beleid uit dat de activiteiten overkoepelt die er nu al zijn? Van welke bestaande instrumenten en middelen kan de gemeente gebruik maken? Het waren enkele van de vele aspecten die tijdens de avond aan de orde kwamen. Bovendien was er voor de vier lokale organisaties voor internationale samenwerking gelegenheid om zich te presenteren. Paasdrive in Akersloot AKERSLOOT - Zaterdag 26 maart wordt in café De Vriendschap de tradi tionele Paasklaverjasdrive georgani seerd. Een grote prijzentafel is beschik baar. Mocht iemand minder gelukkig zijn met het klaverjassen dan kun je proberen om via de superloterij aan een van deze prijzen te komen. De drive begint om 20.00 uur en de entree is 3.50 per persoon. Opgave: tel. 0251-312866 of 's avonds in het café. Full Circle in De Vriendschap AKERSLOOT - Het zesde en laatste optreden van Full Circle's recente touri is gepland op eerste Paasdag in Cafe/Dancing 'De Vriendschap' in; Akersloot om 21.00 uur. Het is het zesde en laatste optreden van de lopen de 'Sing-a-live 2005' tour. Na de succes volle voorrondes in Jisp, Zijdewind, Egmond-Binnen en Hippolytushoef en Bakkum is Akersloot aan de beurt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 12