GGZ Noord-Holland-Noord kijkt terug op geslaagd jaar Archeologisch onderzoek op sportvelden De Dors Perry Meijer wint TAnNES Toernooi Expositie Trees Bos- Brands in zorgcentrum De Loet Van broodtrommel naar buiten VERBLUFFEND VOORDELIGE advertenties@uitkiikpost.nl Geef zo uw witkijkertje i Nic Beers en Ed Molenaar kijken terug op Santiago de Compostela Sanitair Tegel Centrum I Alkmaar ALLES op het gebied van sanitair tegels Advertenties toesturen via e-mail? UITKIJKPOST - 6 JULI 2005 - PAGINA 12 HEILOO - Eind juni heeft GGZ Noord-Holland-Noord, instelling voor geestelijke gezondheidszorg in de regio Noord-Kennemerland en de Kop van Noord-Holland, haar jaarverslag uitgebracht. In dit jaarverslag staan interviews met medewerkers over ini tiatieven die in 2004 ontwikkeld zijn. Ook geeft het jaarverslag een over zicht van de financiële resultaten over 2004, een jaar dat voor GGZ Noord- Holland-Noord geslaagd te noemen is. Op zorginhoudelijk gebied heeft GGZ Noord-Holland-Noord in 2004 onder andere de volgende resultaten geboekt: de wachtlijsten zijn terugge drongen, er is een dubbele diagnose kliniek geopend voor mensen met zowel verslavings- als psychiatrische problematiek, binnen een van de onderdelen is er een pilot gestart met het elektronisch patiëntendossier, het aantal separaties is teruggebracht met 25%, er is een certificeringstraject gestart, de facilitaire diensten zijn ver zelfstandigd, de samenwerking met Triversum tot overdracht van de jeugd afdeling is in een stroomversnelling terecht gekomen en met collega-instel lingen GGZ Dijk en Duin en De Nic Beers en Ed Molenaar HEILOO - Nic Beers en Ed Molenaar die op 24 mei op de fiets zijn vertrok ken naar Rome, zijn daar 25 juni aan gekomen, zie de Uitkijkpost van 4 mei. Ze blikken terug: „Een prachtige tocht, mooie natuur. Soms was het zwaar, maar later gaf het des te meer een voldaan gevoel omdat we het toch weer gepresteerd hadden. De hele reis, die 2549 kilometer lang was, hebben we één lekke band gehad, één gebro ken spaak, Nic zijn ketting is gebroken en zijn voor derailleur raakte stuk en moest vernieuwd worden. Het was in Italië erg warm, terwijl het, toen we over de Splugenpass 2115 meter gin gen, maar net 4 graden celcius was. Mensen die ons van boven af zagen komen, keken in het dal dan ook raar op dat-we zo aangekleed beneden kwa men. Later hoorden wij van andere Romegangers die we hebben gespro ken dat het de dag er voor en er na warmer was geweest. We hebben ver schillende mensen ontmoet onderweg waarbij een echtpaar dat wandelend op weg was naar Griekenland en later via Spanje weer teug wilde gaan. Zij hebben hier anderhalf jaar vooruit getrokken en wij volgen hun vorderin gen via hun website. Bij terugkomst werd er aan ons gevraagd wat de vol gende plannen zijn, maar daar is het nu nog te vroeg voor. Eerst deze reis maar weer op papier zetten, net als de reis naar Santiago de Compostela in 2003. Geestgronden is een strategische alli antie aangegaan. Ook op financieel gebied is GGZ Noord-Holland-Noord zeer tevreden. Het jaar 2004 is afgesloten met een positief resultaat van 1,9 miljoen euro. Dit bedrag wordt gebruikt om het eigen vermogen van de instelling op peil te houden. Personen of bedrijven die interesse hebben het jaarverslag van GGZ Noord-Holland-Noord te ontvangen kunnen een e-mail sturen naar e.van- dendijssel@ggz-nhn.nl. In de zomer toch naar buiten! REGIO - Het coördinatiepunt voor Vrijwillige Thuishulp en Humanitas zoeken maatjes/vrijwilligers voor: - begeleid zelfstandig wonende mensen met een licht verstandelijke beperking om in het weekend iets te ondernemen, - rolstoelafhankelijke mensen om er op uit te gaan naar stad, bos of strand, - een op latere leeftijd blind geworden mijnheer die slecht loopt en graag wil tandemfietsen, - verschillende mensen met verschillende vragen! De organisa tie biedt begeleiding, themabijeen komsten, verzekering en onkostenver goeding. Voor inlichtingen kunt u bel len met Vrijwillige Thuishulp N.-K, tel. 072-5407099 of Humanitas, tel. 072- 5401800. Het Generatiemix Vakantiehuis HEILOO - Het Generatiemix Vakan tiehuis is een project voor (groot ouders en (klein-)kinderen. in het Generatiemix Vakantiehuis kunnen jong en oud meedoen aan verschillende creatieve activiteiten rond het thema 'Ga je mee naar de zee?'. Je kunt bij voorbeeld samen met je opa of oma aan een grote wandschildering mee werken, knutselen met materialen die bij het strandjutten gevonden zijn, of zeemansliederen zingen en allerlei vis sersspelletjes doen. Tbssen de middag wordt er gezellig samen geluncht en daarna laat iedereen elkaar alle 'kunst schatten' zien. De workshops worden begeleid door Evi Velders, Ellen Worm, Lot Nieveen en Rita Smoorenburg, professionals op het gebied van creatie ve werkvormen. Woensdag 31 augustus, van 10.00 tot 12.00 uur, voor (kleinkin deren van 4 tot 12 jaar en hun (groot)ouders. Plaats: het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2, Heiloo. Voor meer informatie kunt u bellen met de Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 072-5331297, en vragen naar Mirjam Heijnis. Vanaf 8 juli kunt u toegangs kaartjes kopen voor 3,50 per volwas sene en kind. A-Y*- <&vv Gelegen aan de westkant van de strandwal, midden op de strandwalvlakte, werden paalgaten ontdekt op het terrein van De Dors. (eigen foto) HEILOO - In opdracht van de gemeente Heiloo hebben archeologen van het Amsterdams Archeologisch Centrum van de Universiteit van Amsterdam vorige week op de voor malige sportvelden aan De Dors onderzoek verricht. Enkele weken geleden zijn de archeologen ook al op de locatie geweest met de vraag of er archeologische sporen en vondsten in de grond bewaard zijn gebleven. Het resultaat was dat er inderdaad sprake is van archeologische waarden. Dit was aanleiding voor de archeologen om op de locatie terug te komen en de resten uit het verre verleden nader te onder zoeken. Paalgaten De locatie is opmerkelijk. Gelegen aan de westkant van de strandwal, midden op de strandwalvlakte, werden paalga ten ontdekt. Het hout van de palen zelf is niet bewaard gebleven. De paalgaten vormen een ronde structuur, een palenkrans. De afstand tussen de palen bedraagt circa 70 cm, de binnenste dia meter van de structuur meet circa 5 meter. Gezien de grootte van de paal gaten hebben hier vrij zware palen met een diameter van gemiddeld 25 cm gestaan. De structuur dateert waar schijnlijk in de inheems Romeinse tijd (12 v. tot 400 na Chr.). Dit leiden de archeologen af aan de hand van de vul ling, de kleur en structuur van de spo ren. Over de betekenis van de palen krans is nog geen duidelijkheid. De structuur heeft in een natte omgeving gestaan. Vergelijkbaar met het kwel derlandschap op Texel. De huidige dui nen bestonden toen nog niet. Vanaf de palenstructuur kon je zo uitkijken op de zee. Het eerste wat bij de archeolo gen dan ook opkomt is een soort woodhendge, een rituele plek op de strandwal. Verderop op de strandwal waar het droog en veilig was ten opzichte van de zee, stonden de boer derijen en leefde men van kleinschali ge akkerbouw en de veeteelt. Opmerkelijk is dat eveneens aan de westkant van de strandwal, maar dan meer in zuidelijke richting, ooit sikkels zijn gevonden uit de bronstijd. Deze halvemaanvormige voorwerpen wer den gebruikt om graszoden te snijden, bijvoorbeeld om er huizen mee te bou wen of voor de aanleg van waterputten en omheiningen. Opvallend was dat de sikkels in een cirkel vertikaal de grond in waren gestoken. En er kwam nog een bijzonderheid aan het licht, enkele sikkels bleken nooit gebruikt te zijn geweest. Ook hier denken de archeolo gen aan een rituele plek. De archeolo gen zijn bijzonder enthousiast over de ontdekking van een tweede plek, die voor de toenmalige inwoners mogelijk een religieuze betekenis heeft gehad. Het onderzoek op de sportvelden is inmiddels afgerond. Alle gegevens worden op het Amsterdams Archeologisch Centrum verder uitge werkt. Binnenkort zal hierover worden gepubliceerd. HEILOO - Bij tennisvereniging 't Vennewater is afgelopen week het Van der Steen - Zwemmer TAnNES toer nooi 2005 gespeeld. Traditiegetrouw heeft TAnNES naast het tennis ook gezelligheid hoog in het vaandel staan. Het toernooi stond in het teken van Western/Mexicaans. Gezeten tussen de cactussen en met een stuk meloen in de hand kon men tot in late uurtjes genieten van prachtige wedstrijden. Het mooie weer deed de rest. In het goed bezette toer nooi wist Perry Meijer in de heren enkel 3 te winnen van Marc van Tuin (7-5 6-2). De heren dubbel 3 finale werd uiteindelijk gewonnen door Erik Dijkman Dulkes en Frits Porck. In deze spannende finale wisten zijn hun tegenstanders David Stolker en Perry Meijer te verslaan met 7-5 6-3. Daarmee zijn Erik Dijkman Dulkes eij Frits Pork direct koploper in de strijd om de grote prijs van Heiloo. Bij de dames enkel 3 was Cindy de Ruijter de sterkste. De dames dubbel 3 is gewonnen door Reina Forakis en Arianne Timme. Later op de dag kwam Arianne weer in actie in de gemengd dubbel 3 samen met haar partner Mark Sijthoff. Helaas konden zij het net niet bolwerken tegen door Cindy de Ruijter en Melchert Leguijt (7-5 7-6) die de le prijs in de wacht sleepten. Het open tennistoernooi Van der Steen - Zwemmer TAnNES 2005 was dank zij de spelers en sponsoren weer een geslaagd toernooi. HEILOO - De Alkmaarse kunstenares Trees Bos- Brands exposeert in de recreatiezaal van De Loet. Wij hebben uit haar uitgebreide collectie gekozen voor een serie zee- en luchtgezichten. Dit omdat wij in de maand juli het thema zee hebben in de Loet. Trees schildert al sinds 1989, toen zij na een druk zakelijk leven eindelijk tijd en rust voor zichzelf vond. Zij nam schilderlessen bij diverse docenten en leerde van hen met verschillende tech nieken en materialen om te gaan, zoals acryl, aquarel, pastel en houtskool. De laatste jaren werkt zij alleen nog met olieverf, dit is ook te zien op de exposi tie. „Schilderen voltrekt zich bij mij niet volgens een vast omlijnd plan", aldus Trees Bos- Brands. „Ik heb mijn eigen manier van werken ontwikkeld. Ik ben niet iemand, die voorstudies^ maakt. Ik begin direct te schilderen met olieverf. Al schilderend werk ik toe naar de sfeer, die ik op dat moment voel. Het is soms een lange eenzame strijd, maar als het eindresultaat er is„ voel ik mij gelukkig!" De expositie spreekt de bewoners erg; aan, de herkenbaarheid en de diverse? kleuren zorgen voor een gezellige sfeer in de zaal. Trees Bos- Brands exposeert tot eind september op locatie De Loet, waarna zij ook voor drie maanden zal expose ren op locatie Overkerck. U kunt de expositie bezichtigen op maandag tot: en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. 10% van de opbrengst van de verkoop is voor de activiteiten voor de bewön ners. Om nieuwe modellen weer de ruimte te kunnen geven, staat er deze maand weer een showroomverkoop op het programma bij Sanitair Tegel Centrum Alkmaar. Dat betekent dat t/m eind juli een groot aantal badkamer- en toiletopstellingen van bekende merken met zeer hoge kortingen weggaan. Als u met bad kamerplannen rondloopt, sla dan nü extra voordelig uw slag! Stoomcabines Accessoires Wandtegels Badmeubelen Natuursteen Vloertegels Onderstaand vindt u een kaartje waarin u uw tekst in blokletters kunt opschrijven. Zelf kunt u dan uitrekenen wat een 'Uitkijkertje' u gaat kosten inclusief b.t.w. Voor de ruimte tussen de woorden en voor leestekens dient u een hokje open te laten. S.v.p. duidelijk schrijven. UITKIIKERTIES' DIENEN CONTANT TE WORPEN VOLDAAN. Drukkerij Uitkijkpost, De Hoefsmid 5, 1851 PZ Heiloo. Uiterlijk maandag 17.30 uur inleveren! 1 regel 7,50 2 regels I 3 regels 4 regels I 5 regelsj 6 regels 8,00 7 regels 8,50 8 regels 9,00 9 regels 9,50 10 regels 10,00 11 regels 10,50 12 regels €11,00 13 regels €11,50 •WKr'-' W' Het oer-Hollandse broodtrommeltje maakt plaats voor een picknickrugzak of -mand met koelbox de mobiele keuken, bar becue en oven in de tuin rukt op. Kortom: buiten eten en eten bereiden is in. Brood speelt daarbij een belangrijke rol. Niet alleen als ingrediënt voor de buitenmaaltijd, maar ook omdat het makkelijk is. Psychologen weten het allang: de smaak van een gerecht wordt mede bepaald door de omgeving waarin zij wordt gegeten. Denk maar aan de sfeer en de bedie ning van een restaurant. Maar de trend is juist omgekeerd: we gaan steeds vaker naar buiten om te eten, dicht bij de natuur. Eten en eten bereiden als avontuur, als beleving. Steeds meer mensen kopen een barbecue, oven of bui tenfornuis voor tuin, balkon of terras. Zelfs dé picknick maakt een comeback. Sommige restau rants haken op die trend in door kant-en-klare picknickmanden met sandwiches en bijzondere broodjes op bestelling in te pak ken. Kortom: buiten eten en bui ten kokkerellen is in. Buitentrend Waar komt deze trend van buiten eten en bereiden eigenlijk van daan? Voor een belangrijk deel uit landen met een doorgaans aangenamere temperatuur, waar het leven zich meer buiten dan binnen afspeelt. Aangezien eten daar een sociale en samenbin dende functie heeft, wordt er vooral buiten gegeten. Denk aan de lange tafels in de Franse wijn gaarden, aan de lommerrijke, geïmproviseerde lunchplek onder de Italiaanse olijfboom en aan de grillende Spanjaarden en Portu gezen op hun binnenplaatsjes. Buiten eten associëren we met vakantie. Maar ook de in ons land wonende buitenlanders hebben hun culinaire buitencultuur mee genomen. En brood speelt bij al deze gebruiken en in al deze cul turen een belangrijke rol. Zelfs in Engeland, in meerdere opzichten toch aan de koele kant, wordt graag buiten gegeten en is een picknick met luxe sandwiches zeer geliefd. Broodje mobiel Broodjes behoren welhaast tot de meest mobiele gerechten. Ze zijn niet alleen praktisch om mee te nemen, maar zijn ook verkrijg baar in steeds meer bijzondere vormen en smaken. Heel klassiek zijn komkommersandwiches voor een Britse high tea. Bij een Franse pique nique mag een stokbroodje natuurlijk niet ontbreken en bij een Italiaanse lunch is momenteel focaccia favoriet. Heerlijk om te vullen of te beleggen. Buiten bereiden Wie nog een stapje verder wil gaan, maakt het eten ook buiten klaar. Dat is dé trend voor deze zomer. Complete fornuizen, au showroom verkoop;// e Scheldestraat 8, Alkmaar T 072 - 520 10 65 E info@sanitair-tegel.nl I www.sanitair-tegel.nl Open: Ma. 13.00 - 17.30 uur Di. t/m vrij. 09.30 - 17.30 uur Do.avond 19.00 - 21.00 uur Zaterdag 09.00 - 16.30 uur Voor 'Brieven onder nummer' wordt 4,50 extra in rekening gebracht. Naam Adres Plaats Telefoon: bain marie bakken, warmhoud- platen, grilltafels en verrijdbare werktafels flonkeren je tegemoet in de tuincentra. Barbecuen mag het niet meer heten. Het naar buiten brengen van de keuken is het vervolg op het doortrekken van het interieur naar de tuin. Zo sluit ook het meubilair buiten steeds meer aan op dat van binnen. De tuin, het terras of het balkon worden de openluchtka mérs van het huis. Sterker nog, de openluchtkeuken. Bovendien kun je er experimenteren en knoeien zonder dat je binnen met de luchtjes of de rommel zit. Brood speelt bij het buiten eten bereiden een belangrijke rol. Het past heel goed bij gegrilde gerechten, het absorbeert de smaken en het braadvocht van vis, vlees en groente en neutrali seert de smaak tussen gerechten door. En het is een heerlijk excuushapje om de overtollige saus van je bord te halen. Maar brood is bovendien heel makke lijk. Vooral de platte soorten, zoals Turks plat brood. Je kunt er het eten heel eenvoudig mee oppak ken. Plat brood dat een beetje 'hol' of 'los' is van binnen, splits je zo door de boven- en onderkorst van elkaar te trekken. Vouw het een beetje open en pak er gegrild vlees, vis of groenten mee en eet het geheel op, zonder vette vin gers te krijgen! Overigens gaat dit met dunne sneetjes stokbrood ook. Natuurlijk kun je brood (belegd met diverse ingrediënten) ook in aluminiumfolie verpakken en lekker op de barbecue warm en knapperig laten worden. Even grillen Als vers brood voor gebruik even op de grill wordt geroosterd krijgt het een krokant buitenlaagje. Ook kan platbrood zoals de focaccia vóór het roosteren met olijfolie worden ingesmeerd. Gebruik hiervoor olijfolie waarin enkele dagen uitgeperste knof look en mediterrane kruiden heb ben getrokken. Strooi er daarna wat zeezout overheen. Leg het brood met de bestreken kant - dus niet met de korst - op het hoge rooster van de barbecue. Laat het circa twintig seconden liggen. Knoflookbrood Lekker mediterraan bijgerecht voor bij de barbecue. Het geurige knoflookbrood past bij zowel geroosterd vlees als bij vis van de barbecue. Haal de tenen van één bol knof look los, maar pel ze niet. Verwarm in een steelpan met dikke bodem 100 ml olijfolie extra vierge met de knoflookte nen op zacht vuur, laat de tenen knoflook in 10 minuten zacht worden en licht kleuren en dan iets afkoelen in de olie. Knijp de tenen tussen duim en wijsvinger boven een kom uit en meng de knoflookpuree met één eetlepel fijngehakte Italiaanse kruiden, 150 g verse roomkaas en 2-3 eetlepels van de olijfolie tot een smeuïge pasta. Voeg zout en versgemalen peper naar smaak toe. Snijd een donkerbruin stok brood in dikke plakken en bestrijk ze met de knoflookpasta. Leg de plakjes op een stuk alu miniumfolie weer tot een stok brood tegen elkaar aan en verpak het brood goed in de folie. Bestrijk het rondom met wat van de olijfolie. Leg het brood in het folie 10-15 minuten op het bar- becuerooster, keer het regelma tig en laat het brood knapperig en warm worden. Bereidingstijd: circa 20 minuten 15 minuten op de barbecue.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 12