Een luchtig Slot: een muzikaal omlijste themalezing in de Slotkapel Lekker buiten en bezig zijn in het Open monumentendag in de duin als vrijwilliger Egmonders exposeren gemeente Castricum Adressen IMMEN Fietsen door de kerk tijdens Egmond op z'n kop Nieuws ROHD Een 'zachte' oogst in september M I IKH PU H 1 m f M <f Plaatselijk nieuws uit Limmen en Akersloot gemeente Castricum. Hoogzomer-wandeling met het IYN EGMOND - Op zondagavond 28 augustus kunnen belangstellenden gra tis terecht in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef om een themalezing of Meditatief Moment bij te wonen. Het is de derde en laatste avond van dit luch tige Slot. De tekst - naar het thema 'Tijd'- wordt deze avond geschreven en gepresenteerd door mevrouw Giselle van der Vorst-Ecury. Aan de kust en tij dens de vakantie ervaar je dikwijls dat tijd anders geïnterpreteerd kan worden dan wanneer je blootstaat aan de hec- tiek van de dag. Er is ruimte dingen te overdenken. De prachtige Slotkapel, historisch erfgoed, vormt een mooi decor om dit thema en de eigen gedachten nog ëens extra te onderstre pen. Zet de tijd nog even stil, voordat de vakantie voorbij is. De avond wordt muzikaal omlijst door de groep Jaxproject, waarvan de leden a capella zingen. Ans Zwart zal het thema 'tijd' op haar eigen manier toonzetten. Zij verzorgt op bijzondere wijze het bloemarrangement van die avond om daarmee het gesproken woord te illustreren. De lezing begint om 20.00 uur. De kapel is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. Na afloop krijgt u een kopje koffie of thee aangeboden. Bovendien kan dan in groepjes van twaalf het uurwerk bezocht worden. EGMOND - PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland is óók natuurbeheer der en organiseert werkdagen voor mensen die als vrijwilliger willen mee werken in het duin. Het Greenteam van PWN zorgt voor de begeleiding. Zaterdag 3 september is er een werk dag in het Noordhollands Duinreservaat bij Egmond aan den Hoef. Er wordt verzameld op de par keerplaats Nachtegalenpad (zijweg van de Heerenweg) in Egmond aan den Hoef. Start is om 10.00 uur met koffie of thee en rond 16.00 uur eindigen de werkzaamheden. Aanmelden kan via tel. 023-5413289 of via www.pwn.nl. Kinderen onder begeleiding zijn wel kom. Brood, laarzen of stevige schoe nen en kleding die tegen een stootje kan, dienen deelnemers zelf mee te nemen. PWN zorgt voor deugdelijk gereedschap koffie, thee en soep. EGMOND - Op uitnodiging van het kunstcollectief Hafre zullen van zater dag 3 september tot en met zondag 16 oktober 27 leden van de Zottegemse kunstvereniging K.I.V.T. uit België exposeren in Hoeve Overslot te Egmond aan den Hoef. De expositie wordt georganiseerd in het kader van de verbroedering tussen de EEG-landen en in het bijzonder tus sen de stad Zottegem uit België, ook bekend als Stad Egmont, en het dorp Egmond. Sinds 1995 wisselen de Egmondse en Zottegemse kunstenaars exposities uit om eikaars cultuur en geschiedenis beter te leren kennen, een geschiedenis die politiek teruggaat naar Lamoraal van Egmont die in beide plaatsen kasteelheer was. De K.I.V.T., de afkorting staat voor Kunst In Vrije Tijd, richt zich vooral op het naar buiten brengen van de schoon heid van de Zwalmstreek, ook wel de poort van de Vlaamse Ardennen genoemd. Jaarlijks wordt er een kunst route door de K.I.V.T. uitgezet voor het schetsen van het landschap welke schetsen thuis in olieverf worden uitge werkt. Naast de schilderijen zullen ook houtsnijwerken en keramiek te zien zijn. Sinds 1999 mag de in 1949 opge richte K.I.V.T. zich 'Koninklijke Vereniging Kunstatelier K.I.V.T. Zottegem' noemen. De expositie wordt zaterdag 3 Septem ber om 19.00 uur feestelijk geopend. Daarna is de expositie te bezichtigen op de zaterdag- en zondagmiddagen van 14.00 tot 17.00 uur. Diverse panden op het terrein van GGZ Dijk en Duin, Duin en Bosch 3, Bakkum Openstelling op zaterdag en zondag. Vanwege redenen van privacy zijn slechts enkele gebouwen voor bezichti ging opengesteld. Complex GGZ Dijk en Duin (voor heen psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch), bestaande uit 36 onderdelen. Gebouwd vanaf 1904 in opdracht van Provinciale Staten van Noord-Holland die voor dit doel in Castricum een circa 82 hectare groot duinterrein had aange kocht. Dit tweede provinciaal psychia trisch ziekenhuis moest de verwachte toename van het aantal 'armlastige krankzinnigen' in de provincie Noord- Holland opvangen. De gebouwen zijn ontworpen door de Amsterdamse architect EW.M. Poggenbeek in een door Rationalisme en Chalet-stijl beïn vloede bouwtrant. Huisartsen Centrale huisartsenpost Alkmaar en omstreken (o.a Heiloo, Limmen, de Egmonden). Voor spoedeisende huis artsenhulp buiten kantooruren en in het weekend, tel: 072-5180618. Tandartsen Tijdens het weekeinde en in de avon duren, uitsluitend voor spoedgevallen: tel. 06-53937620. Apotheek Limmen Vuurbaak 7a. Geopend van 08.00 tot 18.00 uur. Tijdens het weekeinde en in de avonduren de Regionale Spoed- apotheek, Van Ostadelaan 248, Alkmaar, tel. 5143060. Uitvaartverzorging Uitvaartverzorging Lia Groot, tel. 5053009. RIMA Regionale Instelling Maatschappelijke Dienstverlening, spreekuur: woensdag van 16.00 tot 17.00 uur in kamer 0.32 in het gemeentehuis (via achteringang), Zonnedauw 4. Tel. 5055363. Regionale Thuiszorg Tel. 072-5127127 (24 uur per dag, 7 dagen per week), zie verder de rubriek Medische diensten in Heiloo. Artsenlaboratorium Trombosedienst (Starlet) Prikpunt Zorgcentrum De Cameren, Vredeburglaan 1, dinsdag en vrijdag tussen 08.00 en 08.30 uur. Prikpunt De Smetkliniek (Willibrord), Kennemerstraatweg 464, maandag t/m vrijdag van 09.00 uur tot 09.30 uur. Verloskundige M.C.G. Groot-Valkering, Hoogeweg 72, Heiloo. Spreekuur na tel. afspraak (5052635). Gemeente Limmen Zonnedauw 4, 1906 HA Limmen, tel. 5051456. Open van 08.30 tot 12.30 uur. Grof vuil Tel. 5413533. Indicatiecommissie Aanvragen voor thuiszorg, verzorgings- en verpleeghuiszorg bij Regiobureau Zorgindicatie, Postbus 9331, Alkmaar, tel. 072 5670050. Ouderenwerk SWOL Secretaris dhr. P. Kranendonk, Dampegheestlaan 33, 1906 WB Limmen, tel. 072 - 5054184 Openbare Bibliotheek Zonnedauw 2, 1906 HA Limmen, tel. 5052135. Openingstijden: maandag 14.00-17.30 en 19.00-20.30 woensdag 10.00-12.00 en 14.00-17.30 vrijdag 14.00-17.30 en 19.00-20.30 Politiebureau Limmen tel. 0900-8844, geopend maandag van 09.00 tot 12.00 uur en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. Politiebureau Akersloot tel. 0900-8844, geopend maandag van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag van 09.00 tot 12.00 uur. Zachtfruitsoorten voor septemberoogst zijn frambozen (Rubus idaeus) Foto: PPH Alle fruitsoorten zijn zacht als ze rijp zijn, maar met 'zachtfruit' (ook wel 'kleinfruit' genoemd) worden al die soorten bessen bedoeld die niet als appels, peren, prüimen enz. aan bomen groeien. 'Zachtfruit' groeit aan struiken, wat ideaal is in de tuin. Veel soorten zijn nogal kwetsbaar en verdragen geen vrij ruw vervoer over grote afstanden. Dus is het extra prettig om soorten als aalbes sen, kruisbessen, blauwe bessen, fram bozen, bramen, zwarte bessen e.d. zelf te kweken en vers te oogsten. Zulke 'kleinfruitsoorten' hebben nog iets dat gunstig afsteekt bij het 'groot- fruit' van de bomen: ze kunnen zichzelf uitstekend bestuiven. Dus heeft u 'van iedere soort maar één plant nodig. Dat is prettig in een kleine tuin. Bovendien zijn er veel soorten die klimmen of geleid kunnen worden (druif, kiwi). Die vragen nog minder tuinruimte, maar geven wel een zeer rijke oogst. Verder zijn er ook nog kortlevende soorten, zoals aardbei en, die prima in potten kunnen groeien. Niemand hoeft van zachtfruit af te zien, zelfs niet op het balkon. Een aparte fruittuin is ook niet nodig. Zet ze gewoon tussen de sierplanten in. Het sappigste zachtfruit in september Bijna iedereen denkt bij bessen het eerst aan aal-, kruis- en andere bessen (rode, witte en zwarte bessen), maar daarvan moeten de laatste rassen al in augustus worden geoogst. Zachtfruitsoorten voor septemberoogst zijn frambozen (Rubus idaeus), vooral de laatrijpende herfst- frambozen (vanaf september) en hun familieleden de bramen, waarvan geste- kelde en zogenaamde doornloze rassen bestaan. De keuze is enorm. Bovendien zijn er allerlei kruisingspro ducten tussen bramen en frambozen, zoals de loganbes. De late rassen van de blauwe bes zijn ook in september rijp. De zeer vitamine-C-rijke rozenbottels van rimpelroos, bottelroos, hondsroos en egelantier worden vanaf september geoogst, net als vijgen (Ficus carica) en rode bosbessen (Vaccinium vitis-ideae). Van doordragende aardbeien kan tot in oktober worden geplukt. De klimmende Chinese kruisbes of kiwi (Actinidia chi- nensis) kan rijk dragen en bij enkelë nieuwe rassen is ook geen apart man netje meer nodig voor de bestuivingi Het is geweldig om bakken kiwi's van eigen pergola te plukken. Net zo'ri gevoel geeft een rijke druivenoogst (Vitis vinifera). Er worden inmiddels allerlei rassen aan geboden die het in ons klimaat buiten uitstekend doen. Verzorging Er zijn zachtfruitsoorten voor iedere plek. Natuurlijk doen niet alle soorten het overal even goed. Dat hangt af van bezonning, grondsoort enz. Als die omstandigheden kloppen met de eisen van de soort, houdt u gezonde, sterke planten. Geef tijdig voeding en water. Belangrijk is goede snoei. Iedere soort vraagt een eigen aanpak. Daar zult u zich even in moeten verdiepen. Moeilijk is het absoluut niet. Het resultaat is altijd een rijke oogst. Voor het zo ver is, kunnen vogels lastig zijn. Neem daar maatregelen tegen. Tuintips voor september Nu niet meer mesten. De planten moe ten afrijpen voor de winter. Alleen het gras mag nog stikstof arme najaarsmest krijgen. Blijf maaien. Verzamel vitami- nenrijke bessen van planten als Gelderse roos, duindoorn enz. Droog ze en bewaar voor winters vogelvoer. Ruim uitgebloeide zomerbloeiers op. Pluk strobloemen om te drogen bij zonnig, droog weer. Vernieuw nu zo nodig buxusranden. Uitgebloeide vaste plan ten opschonen (maar laat decoratieve stengels zitten). Nog intensief onkruid wieden. Breng eventueel een nieuwe mulchlaag aan. Ranken van klimplanten aanbinden. BERGEN - zondag 28 augustus houdt IVN een hoogzomerwande- ling. De wandeling, die ongeveer anderhalf uur zal duren, begint om 14.00 uur bij het IVN Natuur- centrum De Uilenvanger aan de Uilenvangersweg in Bergën. Het centrum is geopend van 13.00 tot 17.00 uur en is te bereiken via de parkeerplaats aan het begin van de Zeeweg richting Bergen aan Zee. Met een duinkaart kunt u het PWN terrein op en na een klein kwartier wandelen bereikt u het IVN gebouw. Van volwassenen wordt een bijdrage van 1,50 verwacht en van kinderen €1,-. Tijdens de wandeling op deze zomerzondag kunt u onder leiding van enthousiaste gidsen genieten van het unieke duinlandschap. De duinen zijn nu misschien wel op zijn mooist met de natuur op een keer punt van zomer naar herfst. Veel planten zijn al uitgebloeid, maar andere bloeien nu juist uitbundig. De sapstromen worden hier en daar al minder en de verkleuringen kon digen zich aan. De wandeling voert langs een afwisselend landschap van hoge en laaggelegen gedeeltes, natte en droge plekken, vergezichten en intieme locaties. EGMOND - Het jaarlijks terugkerend evenement in het centrum van Egmond-Binnen, Egmond op z'n Kop, werd dit jaar voor de 31e keer gehou den. Het weekend van 19, 20 en 21 augustus stond in het teken van vele onderdelen voor de allerkleinsten tot en met dé oudsten. Het weekend werd geopend voor de kooplustigen, met de grijze markt, 's Avonds werd er een demonstratie gegeven worden door Nederlands kam pioen Trial Bike, Patrick Smit en ook de Dikke Banden Race, werd gehouden. De Dikke Banden Race, genaamd 'door kerk en kroeg', kende een heel bijzonder parcours, dwars door de kroegen, maar ook door de kerk werd er geracet. Voor één keer maakte pastor Knol graag een uitzondering, alhoewel hij wel van de deelnemers verwachtte dat er rustig werd gereden. Een gilbberboel werd het wel, maar ongelukken zijn er gelukkig niet gebeurd. De zaterdag was speciaal voor de jongsten met een leuke kindermid dag. Vorig jaar heeft pastor Knol speciaal voor de dertigste editie van Egmond op z'n Kop in combinatie met het 70-jarig bestaan van de Adelbertusakker een mis op de akker georganiseerd. Aangezien dit zoveel mensen op de been bracht kon men er niet omheen om deze viering ook dit jaar weer op het programma te zetten, ook dit jaar werd de mis door veel mensen bezocht, die allen weer net zo enthousiast over de dienst waren als vorig jaar. Hierop volgde de wandeltocht 'door dorp en duin' die een groot aantal deel nemers langs plekken rond het dorp leidde, waarvan nog niet iedereen hef bestaan wist. Het weekend werd afgesloten met een! mega seventies show in de dorpskern. De gezellige muziek, het finalespel van de Aonix-teams en leuke spelletjes zorgden samen voor het unieke dorps- gevoel dat tot in,de laatste uurtjes werd beleefd. De foto's van dit evenement zijn te vinden op www.egmondopznkop.nl. (foto: Mario Sacksioni) CASTRICUM - Samen met de gemeenten Bergen, Beverwijk, Heemskerk, Heiloo en Uitgeest neemt de gemeente Castricum ook dit jaar weer deel aan de landelijke viering van Open Monumentendag. Er is in onze gemeente gedurende het weekend van 10-11 september 2005 een record aantal van twaalf rijks- en gemeentelijke monumenten en een provinciaal monu ment voor bezichtiging geopend. Voordat Open Monumentendag plaats vindt, lichten wij vast een tipje van de sluier. Dit zijn een aantal monumenten die u in het weekend van 10-11 septem ber kunt bezichtigen. Museum Gemaal 1879, Fielkerweg 4, Akersloot Openstelling op zaterdag en zondag. Tussen het Hotel Akersloot en het dorp ligt het 'Museum Gemaal Limmen 1879. Het is een van de twee gemalen die het gebied tussen Egmond, Heiloo, Castricum en Akersloot op het juiste waterpeil hield onder beheer van het waterschap "Het Lange Rond". De zolderverdieping biedt onderdak aan de Historische Vereniging 'Oud Akersloot'. Er zijn archeologische vondsten uit Akersloot tentoongesteld. Nederlands Hervormde kerk, Kerkepad 1, Castricum Openstelling op zaterdag. Het oudste deel van de Pancratiuskerk dateert mogelijk uit de eerste helft van GMOND s aWM v s.r> t»J* GGZ Dijk en Duin Nederlands Hervormde kerk de 11e eeuw. Archeologisch onderzoek in de kerk leidde tot aanwijzingen, dat er mogelijk eerst een houten kapel op deze plaats heeft gestaan, die is vervan gen door een kapel van tufsteen. Zeker is dat deze een vrijstaande westgevel had zonder toren. De huidige toren werd in de 15e eeuw gebouwd in Gothische stijl. In de 18e eeuw werden de Romaanse vensters dichtgemetseld. In 1724 werd de kerk gedeeltelijk ingericht als school. Bijzondere interieuronderdelen zijn: de doopvont uit 1519 en het kabinetorgel (bouwjaar onbekend). Bij de restauratie in 1992 werd de kerk ruimte vergroot en de hoofdingang naar de toren verplaatst.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 8