UI Uw visie op Heiloo 2005-2015 Open monumentendag Heiloo Breng uw grof huishoudelijk afval en maak kans op mooie prijzen ft Sluiting Afvalbrengplaats •Afvalweek van 12 tot en met 17 september Wat is grof huishoudelijk afval? Wat is grof tuinafval? Wat is geen grof huisafval? lo^ Missie Woodhenge-reconstructie Rooms-Katholieke kerk met monumentendag geopend UITKIJKPOST - 7 SEPTEMBER 2005 - PAGINA 4 Ij- 48tc Sn Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. www.heiloo.nl De omgeving van de gemeente verandert: nieuwe wetten, regionale samenwerking, betrokkenheid van de inwoners e.d., allemaal ontwikkelingen die het nodig maken om als gemeente te bepalen wat je plaats is en wat je voor de inwoners wilt doen. Daarom is het afgelopen jaar gewerkt aan een visie op Heiloo. De visie op de toe komst van de gemeente Heiloo is bijna klaar. De gemeenteraad nodigt u nog een keer uit uw mening te geven over het document. Op zaterdag 10 september a.s. wordt in Heiloo weer aangehaakt op de landelijke Open Monumentendag, dit jaar met het thema 'Religie'. Dit betekent dat veel van onze kerken zijn opengesteld en iets bijzonders hebben georganiseerd om het reli gieuze erfgoed in de belangstelling te zetten. Tevens zijn enkele andere monumenten ook open zoals de wipwatermolen (13.00 - 16.00 uur!) aan het Maal water en de antiekwinkel De Hutkoffer (11.00 -17.00 uur) aan de Heerenweg. Om er voor te zorgen dat zo veel moge lijk inwoners zich herkennen in de visie op de toekomst van Heiloo, zijn bij de ontwikkeling van de visie vele partijen betrokken geweest bij de discussies: raadsleden, inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties. De gemeenteraad bespreekt op 3 oktober a.s. de strategische visie Heiloo 2005-2015 en wil graag voor de raads vergadering uw mening horen over het eindresultaat. Uw reacties kunt u tot en met 25 september a.s. sturen naar: De gemeenteraad van Heiloo, postbus 1, 1850 AA Heiloo of per e-mail naar info@heiloo.nl o.v.v. Visie op Heiloo. De visie op Heiloo is vertaald in een missie: een opdracht voor de periode 2005-2015. betrekken om meer bewust en duur zaam met de leefomgeving om te gaan. Maatschappelijke zorg en welzijn De onderwijshuisvesting heeft een hoge prioriteit en de basis voor de toe komst is vastgelegd in het Integraal Huisvestingsplan Onderwijs. Het sociale voorzieningenniveau in Heiloo is en blijft (als vangnet) voor de komende planperiode in stand, waarbij het accent ligt op zelfstandigheid en zelfredzaamheid. Op het gebied van cultuur en sport blijven de voorzie ningen gehandhaafd. Ten aanzien van onderhoud, beheer en exploitatie van accommodaties wordt gezocht naar de optimale wijze van onderhoud en beheer. Heiloo blijft een zelfstandige gemeente met een hoog ambitie- en voorzieningenniveau. Heiloo wil zich op een duurzame en maatschappelijk verantwoorde wijze ontwikkelen met oog voor efficiëntie en effectiviteit. Kernwoorden zijn groen, kwaliteit, betrouwbaar heid en vraaggericht. Hierdoor is en blijft Heiloo een fijn dorp om in te wonen. Deze missie is uitgewerkt in vier pro gramma's. Het gehele document kunt u nalezen op www.heiloo.nl onder het menu-item Visie en beleid Strategie nota. Bovendien ligt het ter inzage in het informatiecentrum in het gemeen tehuis en in de Bibliotheek. Hierbij de samenvatting. Bestuur en democratie Communicatie en burgerparticipatie zijn voor de gemeente Heiloo van groot belang en komen terug in het gemeentelijke plan- en beleidsvor mingsproces. De bedrijfsvoering en dienstverlening zijn anno 2005 op niveau. De komende periode wordt dit niveau minimaal gehandhaafd en daar waar mogelijk en noodzakelijk geopti maliseerd. Heiloo maakt onderdeel uit van de regio Noord-Kennemerland en werkt ook de komende jaren op diverse beleidsterreinen samen met de regiogemeenten. Ruimtelijke ontwikkeling en beheer Woningbouw vormt één van de belangrijkste speerpunten voor de komende periode met een streven naar een evenwichtige bevolkingssamen stelling. Hoogbouw is in beperkte mate in de buitengebieden (waaronder de Zandzoom) toegestaan om zoveel mogelijk groen te sparen en de sociale woningcomponent te vergroten. Voor de woningtoewijzing wordt gezocht naar evenwicht tussen enerzijds de lokale belangen en anderzijds de regio nale verplichtingen die Heiloo heeft. De verkeersveiligheid in Heiloo is anno 2005 op niveau. De belangrijkste taak is om dit niveau ook op de langere ter mijn te behouden en daar waar nodig te verbeteren. Voor een gemeente met de omvang van Heiloo is het voorzieningenniveau op peil. Dit geldt ook voor de horeca- voorzieningen. Zonder relevante aantasting van de 'gewenste rust' in het dorp is het streven om de horeca- voorzieningen in beperkte mate uit te breiden, waardoor meer vertier aan de inwoners kan worden geboden. De hoofdlijn van het milieubeleid is om leefbaarheid en duurzaamheid dichter bij elkaar te brengen door bedrijven, instellingen en inwoners te Openbare orde en veiligheid De objectieve en de subjectieve beleving van veiligheid in de woonomgeving maakt onderdeel uit van integrale veilig heid en de reeds ingeslagen weg met verbeteringen wordt gevolgd. De veilig heid van ons dorp is een zorg en verantwoordelijkheid van allen en daar waar nodig grijpt de gemeente in op basis van wet- en regelgeving om onveilige situaties te voorkomen c.q. te beperken. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met mevrouw C. Moleman of mevrouw D. van der Schuur, telefoon nummer (072) 646 66 47. Regionale kaart Samen met de omliggende gemeenten Castricum, Bergen, Uitgeest, Beverwijk en Heemskerk is een mooie kleurenkaart uitgebracht, die interessante achter grondinformatie geeft over religie in deze regio en welke monumenten zijn opengesteld. Deze kaart is vóór de Open Monumentendag verkrijgbaar in het gemeentehuis en de bibliotheek en op de dag zelfbij de opengestelde locaties. Bedevaartplaats en klooster De bedevaartplaats Onze Lieve Vrouw ter Nood bestaat dit jaar 100 jaar in haar herbouwde vorm. Er is een unieke gele genheid om het klooster aan de Hoogeweg in dat verband te bezoeken (normaal nooit toegankelijk) omdat daar een tentoonstelling is georganiseerd over de eeuwenoude geschiedenis van het bedevaartsterrein. Uiteraard is het een mooie gelegenheid om het terrein zelf eens rustig te bekijken, waarbij de kruiswegstaties, de nagemaakte berg van Golgotha, het rustaltaar de kapellen en de beroemde Runxput noemens waardig zijn. Er kan daarbij water getapt worden waar een geneeskrach tige werking aan toe wordt geschreven. Willibrordterrein In de kapel op het Willibrordterrein zijn bijzondere kazuifels te zien en wordt er religieus vaatwerk tentoongesteld. Verder is de beeldbepalende kapel van Willibrord voorzien van prachtige glas-in-loodramen met bijbelse voorstel lingen, die vooral van binnen uit op zijn mooist zijn. In het museum, naast de linkerpoort van het hoofdgebouw zijn vaandels te zien, die tijdens processies meegedragen en handgeborduurde "alben" (gewaden). In het onderkomen van Baduhenna, naast de rechterpoort van het hoofdge bouw, besteden de archeologen aandacht aan voorwerpen en relicten die te maken hebben met vroegere (hei dense) religieuze riten. Er zal ook aandacht geschonken worden aan de archeologische vondst die onlangs werd gedaan bij het Maalwater, een observa torium uit de prehistorie, dat inmiddels is gedoopt tot "woodhenge". Maalwater Heel bijzonder is de reconstructie aan het Maalwater van de hiervoor genoemde vondst van "woodhenge". Op circa 50 meter bij de aangetroffen plek vandaan wordt de sfeer weer opge roepen van het aangetroffen observatorium. Amateurarcheologen zullen een toelichting geven. Varnebroekermolentje aan het Maalwater Op zaterdagmiddag zal de vrijwillig molenaar van de gemeente, de heer Eriks, van 13.00 uur tot 16.00 uur, het wipwatermolentje in de polder bemalen; een mooie gelegenheid om het molentje eens van dichtbij te zien draaien en deze prachtige afgelegen plek eens te bezoeken. Witte kerk In het prachtige Witte Kerkje zullen rondleidingen worden gegeven en zal er orgelspel te beluisteren zijn. De Oude Pastorij Door de Vereniging Oud Heiloo is een interessante tentoonstelling opgezet over de geschiedenis van de religie in Heiloo. Daarin wordt aandacht besteed aan de duidelijke verschillen tussen de protestantse wijken en de roomse delen van Heiloo. Donderdag 8 september a.s. is de Afvalbrengplaats aan het Rosendaal vanaf 12.00 uur gesloten in verband met een personeelsbijeenkomst. De afdeling is die middag ook telefonisch niet bereikbaar. In de afvalweek van september is gekozen voor het thema 'grof huishoudelijk afval'. De gemeente wil u belonen wanneer u uw grof huishoudelijk afval goed scheidt en het materiaal in de juiste afvalbakken deponeert. In de afvalweek maakt u daarom kans op een leuke prijs wanneer u grof huishoudelijk afval komt aan bieden op de Afvalbrengplaats aan het Rosendaal 2. U doet ook mee aan de actie wanneer u nog bruikbaar huisraad brengt naar één van de twee kringloopwinkels in Heiloo. De gemeente Heiloo heeft als doel zoveel mogelijk grof huishoudelijk afval apart in te zamelen op de Afvalbreng plaats. Dit maakt nuttig hergebruik mogelijk. Als het grof huishoudelijk afval bij u thuis met de vuilniswagen wordt opge haald, wordt de kans op nuttig hergebruik namelijk kleiner. Het wordt samengeperst in de wagen en is daar door moeilijker te sorteren en te herge bruiken. Kringloop Bestaat uw grof huisafval uit overbo dige huisraad dat nog wel bruikbaar is? Denk dan ook eens aan een kringloop winkel. U kunt het zelf wegbrengen, maar in sommige gevallen ook door de kringloopwinkel op laten halen. Er zijn twee kringloopwinkels in Heiloo: Kring loop Heiloo en Keer op Keer. Ook zij doen mee aan deze actie om hergebruik te stimuleren. De prijzen De eerste prijs is een prachtige oma- fiets, de tweede prijs is een mooi tuinameublement en de derde prijs is een grote roestvrijstalen barbecue. Deze prijzen zijn niet zonder reden gekozen. Bij de najaarsschoonmaak wordt er namelijk van alles weggedaan, maar voornamelijk typische zomer- spullen. Als beloning voor het brengen van uw zomerafval maakt u nu kans op een mooie vervanging van deze spullen. De actie Wanneer u in de week van maandag 12 tot en met zaterdag 17 september grof huishoudelijk afval bij de Afvalbreng plaats brengt of nog bruikbaar huisraad bij de kringloopwinkel brengt, krijgt u een lot uitgereikt. Hiermee dingt u mee naar één van de drie prijzen. Op woensdag 21 september trekt wet houder Opdam vervolgens drie loten, waarna de pijswinnaars persoonlijk worden uitgenodigd om hun prijs in ont vangst te nemen. Spelregels Let op: u ontvangt alleen een lot wan neer u zich kunt legitimeren als inwoner van Heiloo. Een voorwaarde bij de Afvalbrengplaats is dat u grof huis houdelijk afval aanbiedt. In het kader kunt u lezen wat hier wel en niet onder verstaan wordt. Bij de kringloopwinkels De Rooms-Katholieke kerk aan de Westerweg Voor het eerst is op de open Monumen tendag ook de Rooms-Katholieke kerk aan de Westerweg geopend. Er zal een tentoonstelling te zien zijn over liturgi sche kleding en vaatwerk, dat normaal zelden te zien is. Vrijwilligers zullen u er over kunnen vertellen. Daarnaast zal er muziek ten gehore worden gebracht. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met mevrouw A. van Breugel, telefoonnummer (072) 535 67 55, aan wezig op donderdag en vrijdag. Regio Kennemeriand Begin juni heeft de gemeente archeolo gisch onderzoek laten uitvoeren nabij de sportvelden van HSV, op de plek waar in de toekomst gebouwd gaat worden. De locatie ligt op de overgang van de hoger gelegen strandwal waar Heiloo op ligt en de westelijker, lager gelegen strand vlakte. Bij het onderzoek zijn paalsporen gevonden, die in een cirkel bleken te staan. De cirkel had een diameter van 5 meter en bestond uit 20 houten stammen. De locatie is 'opgegraven', dat betekent dat hij is onderzocht, inge meten en dat het gat weer is dichtgegooid. Hoewel er geen aarde werk bij is gevonden (aardewerk is namelijk vrij gemakkelijk te dateren), wordt aangenomen dat het hier om een vondst uit de pre-historie gaat, waarbij gedacht wordt aan een rituele plaats; een plek die als observatorium aange merkt kan worden, omdat hij precies in een bepaalde as ten opzichte van de Witte Kerk staat en daardoor gericht is op de zonsopgang en/of -ondergang. Op de Open monumentendag op zaterdag 10 september a.s. zal 50 meter bij de aangetroffen locatie vandaan, een reconstructie gemaakt worden van deze inmiddels tot 'woodhenge' gedoopte vondst. Door deze reconstructie wordt duidelijk hoe het er heeft uitgezien. (Amateur) archeologen zullen een toe lichting geven waarom de mens juist deze overgangen van het land naar de zee uitkoos om rituelen uit te voeren. Locatie: het Maalwater, tegenover de sportvelden van HSV. Tijdstip: zaterdag 10 september van 10.00-17.00 uur. Het is nog niet eerder gebeurd dat de Rooms-Katholieke kerk aan de Wes terweg deel nam aan de Open Monumentendag. Dit jaar is een speciaal jaar, omdat de religie in de belangstel ling staat. Het kerkbestuur heeft daarom met hulp van vrijwilligers er werkelijk aandacht aan besteed om iets bijzonders van deze eenmalige openstelling te maken. Een extra reden om hier op te wijzen is het feit, dat deze openstelling in de landelijke krant en de regionale kerk per abuis niet is opgenomen. Er is een kleine tentoonstelling ingericht over de geschiedenis van de kerk en de pastorie, maar ook zal er sfeervolle muziek te beluisteren zijn en wordt zelden gebruikt liturgisch vaatwerk zoals bijzondere kelken en monstransen, kandelaars, cibories etc. getoond. Behalve deze extra festiviteiten, blijft altijd natuurlijk ook nog het prachtige gebouw over om van te genieten met de glas-in-loodramen, de beelden, het prachtige plafond en mooie schilderijen.. Enthousiaste vrijwilligers zullen u het een en ander kunnen toelichten. geldt dat zij, zoals gebruikelijk, bepalen of de door u aangeboden spullen bruik baar genoeg zijn. U hebt in deze week recht op maximaal 1 lot per huis houden. Zo heeft iedereen gelijke kansen. Tips - Voor grote spullen die niet in uw auto passen, hebben wij een gratis uitleen aanhanger, die u kunt reserveren op (072) 535 68 68. -Wilt u meedoen aan de actie maar bent u fysiek niet in staat om uw spullen te brengen, vraag dan iemand in uw omgeving om het voor u te doen. Wanneer u uw legitimatie mee geeft aan deze persoon dan ontvangt u een lot waarmee u kans maakt op de prijzen. Openingstijden Afvalbrengplaats Rosendaal 2, telefoon nummer 535 68 68. Maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 16.00 uur en zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Kringloop Heiloo De Oude Werf 7, tele foonnummer 533 40 00. Dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Keer op Keer Industrieterrein Oosterzij 17, telefoonnummer 532 59 62. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Meer informatie Voor meer informatie over deze actie of het brengen van grof huishoudelijk afval kunt u contact opnemen met de afdeling Beheer Openbare Ruimte, telefoon nummer (072) 535 68 68. Grof huisafval is huishoudelijk afval, waarvan redelijkerwijs niet verwacht kan worden, dat de aanbieding in de rolemmer plaatsvindt. Kleine huisraad of houten kistjes kunt u dus gewoon in de grijze rolemmer deponeren. Een deel van het tuinafval kan worden aangeboden in de GFT-rolemmer. Hierbij denken wij aan blad, gras en klein snoeiafval. Tuinafval van grotere omvang kan worden aangeboden als grof huisafval. Zorg ervoor dat deze bundels niet langer zijn dan 11/2 meter en zwaarder dan ca. 25 kg. Takken en stronken mogen niet dikker dan 18 cm zijn en geen wortels bevatten. Bedrijfsafval, bouw- en sloopafval, grond, puin, asbest, boomstammen en materialen afkomstig van groot onderhoudswerk in huis en tuin. Lees verder op pagina 6 Alarmnummer: 112 Brandweer: 072 5644444 Politie: 0900 8844 Heiloo contact Monumentendag Akersloot Castricum Heiloo Uitgeest Bergen Egmond Limmen Wijk aan Zee Beverwijk Heemskerk Schoorl {locale tarief)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 4