PWN draagt zorg voor duingebied met natuurherstelprojecten Limmen Ludiek deelt uit aon goede doelen regio 19 - - Rommelmarkt Music Train Wandelen in de geschiedenis Natuurontwikkelingsprojecten PWN Kinderworkshop schilderen Opbrengst collecte Nierstichting Toewerken naar duinlandschap waarin alle fasen van duinvorming aanwezig zijn Verstuiving, vernatting, omvorming en begrazing Het unieke plantje, de Parnassia, is weer aangetroffen Prachtige en leerzame tochten LIMMEN - De jaarlijkse collecte van de Nierstichting Nederland, gehouden in de week van 18 tot 25 september, heeft in Limmen 2.563,50 opgebracht. Dat is ruim vijftig euro meer als vorig jaar! De collecte draagt rechtsreeks bij tot de verbetering van de kwa liteit van leven van nierpatiënten. Alle collectanten en iedereen die hieraan heeft bijgedragen worden hartelijk bedankt. CASTRICUM - Op zaterdag 15 oktober organiseert zang- en showgroep Music Train wederom een gezellige rommelmarkt. Ook dit jaar is de Maranathakerk de locatie waar iedereen die iets zoekt, altijd wel iets van zijn of haar gading vindt. Maar ook als men niet naar iets speciaals op zoek is, kan er lekker even gestruind worden. De verkoop start om 10.00 uur. Spullen kun nen nog worden aangeboden door te bellen met El Vlaar, tel. 0251-654333. REGIO - Wie was Murmellius? Wat is een allegorische voorstel ling? Waarom was 1656 een rampjaar voor Alkmaar? Wat gebeurde er in het huis van Carel de Dieu? Het is zeker de moeite waard om in de komende herfst en wintermaanden, met een erva ren gids van het Gilde te wande len in Alkmaar. Er wordt dan zeker antwoord gegeven op de bovengenoemde vragen en er wordt veel verteld over de geschiedenis van Alkmaar. Ook een bezoek aan enige hoijes is zeker de moeite waard. De wan delingen zijn binnen de stadswal len en kunnen op elke dag van de week gehouden worden. Een idee voor families, buren vrienden, bedrijven, verenigingen et cetera. Heeft u interesse en wilt u meer informatie: C.J.Bakker, tel. 0251- 310272. CASTRICUM - Dit najaar organi seert bezoekerscentrum De Hoep in samenwerking met Annelies Vessies-Aardenburg drie keer een schilderworkshop voor kinderen van 9 tot 12 jaar. De data zijn 25 en 26 oktober en 12 november in Bezoekerscentrum De Hoep. De workshop duurt van 13.00 tot 15.00 uur. Deelnemen kost 6 euro en er kunnen per keer maximaal 12 kinderen deelnemen. Je geeft je op via www.pwn.nl of belt 0800-7966288. Langskomen by de balie van De Hoep kan ook. Op 25 oktober is het thema van de workshop herfst. Op 26 okto ber en 12 november staat een dier centraal tydens de workshop. Met boswachters en huifkar de duinen bezoeken is een lust voor groot en klein. Foto: Uitkijkpost REGIO - PWN: puur water en natuur. Dat vertelt exact waar PWN zich mee bezighoudt. Er wordt voor gezorgd dat er op elk moment van de dag zuiver en betrouwbaar water uit uw kraan komt. Als natuurbe heerder heeft PWN de verantwoor delijkheid voor gebieden met een grote nationale en ecologische waarde. Gebieden met rust en ruim te die jaarlijks miljoenen bezoekers trekken. Puur water en natuur dus, waar u dag in dag uit van kunt genieten. N atuurontwikkeling PWN heeft op natuurontwikke ling gericht beleid gestart. Uiteindelijk wordt toegewerkt naar een duinlandschap waarin alle fasen van duinvorming aanwezig zijn. Vochtige duinvalleien worden gere aliseerd, met name op door de mens beïnvloede plaatsen, bijvoor beeld waar valleien in cultuur zijn gebracht. Grote projecten worden meer gefaseerd in de tyd. Daarmee wordt bereikt dat er in de toekomst inderdaad verschillende ontwikke lingsstadia van ecosystemen te zien zullen zijn in de duinen. Een aantal natuurontwikkelingsprojecten zoals de Wei van Brasser in het Noordhollands Duinreservaat en Groot Olmen in de Kennemer- duinen zien eruit als duinmeren. Ze zijn echter zo ondiep dat grote delen in droge jaren weer zullen droogvallen. Terug aan de natuur Een natuurontwikkelingsproject wordt by de oplevering teruggege ven aan de natuur. Vanuit de pio nierssituatie - een kale zandvlakte - verandert zowel de flora als de fauna snel. Vooral in het begin. Om het proces op gang te brengen wordt gewerkt aan verstuiving, ver natting, omvorming van naaldbos naar natuurlijk duinbos of andere duinbegroeiing en zonodig begra zing door grote grazers, bijvoor beeld Schotse Hooglanders. In de loop van zo'n tien tot twintig jaar ontwikkelt zich een relatief stabiele situatie. Maar ook daarna blijft de natuur veranderen. Als zo'n project niet te dicht bij zee ligt, verandert het uiteindelijk in bos. Het Nieuweland by Egmond en Groot Olmen I zijn concrete voorbeelden van projecten waar de natuur inmiddels heer en meester is. Duingevoel Natuurbeheer is hoe dan ook van invloed op het 'genieten van het duingevoel'. Maaien, bijvoorbeeld, draagt bij aan de diversiteit van de duinflora. Begrazing met runderen of schapen helpt onder andere om soorten in stand te houden die anders bij gebrek aan konijnen ten onder zouden gaan. Soms roepen maatregelen weerstand op bij bezoekers of omwonenden. Vooral als hun vertrouwde omgeving - let terlijk - op de schop gaat. Door communicatie en voorlichting pro beert PWN die weerstand weg te nemen en begrip te kweken. In de praktijk Met de huifkar kunnen bezoekers een kijkje nemen by een aantal pro jecten of sowieso eens een tochtje maken in het prachtige duingebied dat we rijk zijn. Tussen Egmond en Bakkum liggen een drietal gebieden die in verschillende fasen van natuurherstel zitten. Zo ligt er een oorspronkelijk tuinbouwgebied dat dit najaar bewerkt gaat worden. Interessant detail is dat een en ander gefinancierd gaat worden door de bouw van het windmolen park bij Egmond. Als tegenprestatie is by het besluit tot aanleg van het park bedongen dat er geld moest vloeien naar het ontwikkelen van het duingebied. Het Doornvlak is een gebied dat twee jaar geleden geherstuctureerd is. De Wei van Brasser is al acht jaar geleden onder handen genomen. Op dit moment wordt daar het unieke plantje, de Parnassia, weer aange troffen. Uiteindelijk zullen veertig tot zestig planten weer hun weg vinden in de herstelde gebieden. Informeert u zelf eens bij PWN naar deze prachtige en leerzame tochten onder leiding van de boswachter. Of neem een kijkje op: www.pwn.nl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 17