v av; *i££ t' L B?*5iSKfc Een lonkend perspectief? Algemene beschouwingen WD Heiloo Zoet na zuur? PvdA positief kritisch over begroting 2006 Willen we eigenlijk wel wat bereiken in Heiloo? 26 OKTOBER 2005 UITKIJKPOST Heiloo contact -,?"3 De door het college voorgestelde maatregelen om vanaf 2008 weer I over een sluitende begroting te beschikken, stemmen HEILOO-2000 tot tevredenheid. Op deze wijze kun nen niet alleen incidentele tekorten in de begroting worden opgevangen, maar kan tevens voor de komende jaren een spaarpot worden gevormd. Uit deze spaarpot kunnen nieuwe uit gaven of investeringen gedaan wor den, zonder het voorzieningenniveau aan te tasten of ten koste van een lastenverhoging voor de burgers. Via een beperkte belastingverhoging heb ben nl ook de burgers bijgedragen aan het nu bereikte resultaat. Financieel gezien lijkt dus, mede als gevolg van een verwachte positieve ontwikkeling van de bijdrage uit het gemeentefonds, de zon een beetje te gaan schijnen. Zoals ook het college stelt een prima uitgangspositie voor de nieuwe raad en college, maar ons inziens ook niet meer dan dat. Deze spaarpot zouden we namelijk nog wel eens hard nodig kunnen heb ben om tegenvallers uit reeds in gang gezette ontwikkelingen en noodzake lijke investeringen ten behoeve van de realisering van reeds vastgelegd beleid te kunnen opvangen. Naast de invoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning, waarvan de financiële uitkomst nog zeer onduidelijk is denkt HEILOO-2000 dat de komende jaren met name door de gemeente extra inspanningen in zowel bestuurlijke als financiële zin gedaan moeten worden voor continu ering van het beleid, zoals nu vastge legd in het Beleidsplan Wonen. Volgens de Regionale Woonvisie, die onlangs in de commissie Maatschappelijke Zaken is besproken, gaat dat op grond van de exploitatie niet lukken.Voor HEILOO-2000 is en blijft het bouwen in een verhouding van 40-30-30 echter een harde eis, waarbij wij voor de 40% sociaal ook nog eens vaststellen dat de in de Regionale Woonvisie voor Heiloo genoemde verhouding van 28 huur en 72% koop geen recht doet aan de werkelijke behoefte. Dit betekent dat wij bereid moeten zijn om daarin ook als gemeente te investeren, willen wij er in de toekomst op grond van onze zorgplicht voor huisvesting garant voor blijven staan dat ook betaalbaar gebouwd gaat worden,. De positieve uitkomst van de meerja renbegroting is voor ons dus primair geen lonkend perspectief om nieuwe dingen te realiseren, maar een uitste kende uitgangspositie om reeds vast gesteld beleid, inclusief een goede uit voering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning en mogelijk andere lopende zaken, daadwerkelijk te kun nen realiseren. Algemeen In de begroting 2006 is te zien dat het de goede kant opgaat met Heiloo. De zon breekt door. Voorzichtigheid blijft echter geboden. Vanaf 2009 is er een positief saldo te zien, maar ruimte voor voorstellen die extra geld vragen is er niet, wel voor lastenverlichting voor de inwoners. De scholen Met het onderhoud van de basisscho len wordt een begin gemaakt. In Plan Oost was er lange tijd onzekerheid. Harriët Koomen heeft namens de WD Heiloo duidelijk gemaakt dat de nieuwbouw van de Benedictus en de renovatie van de Springschans snel aangepakt moet worden. De WD Heiloo gaat ervan uit, dat de geplande Multifunctionele Accommodatie (MFA) naar de prullenbak is verwezen en dat de scholen op hun eigen plek blij ven staan. Accommodaties In het kader van de ombuigingen zijn ook concrete stappen gezet om bepaalde gemeentelijke accommoda ties te verkopen. Het is voor ons belangrijk dat 't Baafje gehandhaafd blijft. Dienstverlening en automatisering De gemeente moet zich dienstverle nend en klantgericht opstellen. Dat betekent meer automatisering, maar ook één telefoonnummer voor alle gemeentelijke diensten, klachten of loketten: 0900-HEILOO (dus 0900- 434566, lokaal tarief). Woningbouw en verkeer Het ziet ernaar uit, dat de bouw van woningen in Zuiderloo en de Zandzoom in 2006 van start gaat. Deze wijken moeten voldoen aan de eisen die wij stellen: maximaal 3 bouwlagen, bouwkwaliteitsnormen en passend in de omgeving. Hantering van het afgesproken verde lingspercentage '40-30-30' over de verschillende segmenten ('lage/midden/hogere' prijsklasse) zal tegemoetkomen aan de grote vraag naar betaalbare woningen. Het is ook belangrijk dat er voor de verkeersstromen een goede afwikke ling komt. De aanleg van een afslag van de A9 is daarvoor noodzakelijk. In alle woonwijken moet de verkeersvei ligheid bevorderd worden door het instellen van 30 km zones. Met voldoening zien wij de ontwikke lingen in het Stationscentrum: in een aantrekkelijke omgeving worden hier appartementen in diverse prijsklassen van hoge kwaliteit, een supermarkt en voldoende parkeergelegenheid gerealiseerd. Wethouder Daas heeft zich hiervoor met veel energie inge zet, maar jammer genoeg bleef zijn partij Heiloo 2000 tegen dit project. Het Trefpunt Gelukkig is er overeenstemming over de toekomst van Het Trefpunt. Eindelijk is gewaarborgd dat alle acti viteiten op 1 locatie kunnen plaats vinden. Vorig jaar stond er boven onze bijdra ge: "Pijnlijke ingrepen". Gelukkig kun nen we ons nu positiever uitlaten, want er is zicht op een sluitende begroting voor de komende jaren. Zonder dat daarmee het voorzienin genniveau hoeft te worden aangetast en zonder dat daarvoor een extra ver hoging van de Onroerend Zaak Belasting nodig is. Het CDA is daar blij mee. De sluitende begroting wordt evenwel slechts mogelijk gemaakt door de verkoop van een aantal gemeente-eigendommen; zekerheid over de ingerekende opbrengst is er nog niet. Het mag niet zo zijn dat bij tegenvallende opbrengsten het colle ge weer naar belastingverhoging uit wijkt. In 2006 wordt de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning ingevoerd. De financiële gevolgen van deze maatre gel zijn door het college nog niet in kaart gebracht. Wij vinden dat, juist bij de aanstaande begrotingsbehande ling, het college openheid van zaken aan de raad moet geven. De CDA-fractie is van mening dat het college uiterlijk in december 2005 het plan voor de nieuwbouw van de Benedictus-school en de renovatie van de Springschans-oost aan de raad (ter beslissing) dient voor te leggen. Na de duidelijke uitspraken in de commissie Maatschappelijke Zaken van oktober is er geen plaats meer voor alternatie ven. De werkzaamheden zouden dan al in 2007 in plaats van 2008 kunnen starten. De college-partijen hebben, door het aanbrengen van een wijziging in de Strategische Visie, de woning(nieuw) - bouw voor jongeren, starters en jonge gezinnen ernstig in gevaar gebracht. Daarbij negeren zij de duidelijke inbreng van de inwoners tijdens de inspraakbijeenkomsten, namelijk dat er gestreefd moet worden naar een meer evenwichtige bevolkingsop bouw. Het CDA is daar veront waardigd over. Verder zijn wij niet tevreden met de belangrijkste actie punten en prioriteiten voor 2006 ten aanzien van de volkshuisvesting. Er is een inhaalslag nodig om het tekort aan betaalbare woningen terug te dringen. Dat bereiken we niet, zoals het college voorstelt, door in een jaar 80 woningen te bouwen, waarvan 50 voor starters. Willen we in Heiloo een inhaalslag maken dan zal het bouw- tempo fors omhoog moeten en zal er meer sociaal gebouwd dienen te wor den. Zuiderloo, en in een later stadi um Zandzoom bieden daar alle moge lijkheden toe. Fijn wonen in het groen en handha ving van het voorzieningenniveau in ons dorp is de wens van de inwoners van Heiloo. De P v d A is van opvat ting dat een gezonde financiële basis hiervoor de beste garantie is. Met de gemeentefinanciën gaat het goed: de algemene reserve bedraagt 21 mil joen euro en een sluitende begroting komt in zicht. Voor de inwoners van Heiloo worden de rioolbelasting en de afvalstoffenheffing met respectievelijk 50 en 6 op jaarbasis verminderd. PvdA: laat afschaffing gebruikersdeel OZB geen fopspeen zijn! Voor zowel de agrariërs, zelfstandi gen, verpleeghuizen als minima met vrijstelling van OZB betaling veran dert er niets. Het is echter de vraag of men nu wel zo blij moet zijn met het afschaffen van het gebruikers deel OZB. Indien we het voorzieningenni veau in Heiloo op peil willen houden dan zal het benodigde geld toch ergens vandaan moeten worden gehaald. Laat in dit kader de afschaf fing van het gebruikersdeel OZB op termijn daarom geen fopspeen zijn. PvdA wensen voor 2006 en de jaren daarna! P v d A zet zich in voor de verminde ring van de woningnood door: 1. een toename van passende betaal bare woonruimte voor enerzijds starters en anderzijds zoiggebon- den ouderen; 2. een groter percentage sociale woningbouw dan de beoogde hui dige 40%; 3. het toestaan van vier bouwlagen mits gerealiseerd buiten het cen trum; 4. het bijtijds afgeven van vergunnin gen evenals het op een efficiëntere wijze realiseren van plannen op inbrei-ocaties zoals Het Hoekstuk en het Maalwater. PvdA zet zich in voor verbetering van: 1. de ondersteuning en gelijke behan deling van verenigingen; 2. de toegankelijkheid van openbare gebouwen voor burgers met een handicap; 3. de verkeersveiligheid bij scholen, op voetpaden, in woonwijken en doorgaande wegen; 4. de fietsenstalling bij het stations centrum dmv bewaking; 5. de brandveiligheid: het aantal brandkranen voldoet niet aan de gestelde normen; 6. de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening; het perspectief op werk voor men sen in de bijstand. Bij het vaststellen van de strategische visie van Héiloo bekroop ons dat gevoel. Een visie vol mooie zinnen met een hoog "open deur" -karakter. Volgens veel insiders is die visie alweer rijp voor de prullenbak. Als je een krantenkop zou moeten verzin-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 16