Voorlichting door KBO over de zorgverzekering DEFA avonden steeds gezelliger REGIO Het verhaal achter de schilderijen 31 Vele mappen gevuld met tekeningen foto's van schilderijen Mevrouw Vermast-Jagtman is de deskundige Donderdagmiddag 22 december in Vredeburg In een instelling verliezen mensen een stuk van hun identiteit' KORTOM Kerstavond bij NIVON Kerstavond KVG Limmen In een ontspannen sfeer worden dia's en foto's beoordeeld door een deskundige jury Jury was onder de indruk van het getoonde materiaal UITKIJKPOST 14 DECEMBER 2005 Bijzondere tentoonstelling Watzema EGMOND - Op 30 november werd Watze Watzema 80 jaar. Ter gelegenheid hiervan werd in Zorgcentrum Agnes op zater dag 12 november een over zichtstentoonstelling van zijn werk geopend. Een leven lang heeft Watze, als beeldend kun stenaar, vorm gegeven aan zijn verbeelding van met name het landschap. Watze Watzema heeft een belang rijk deel van zijn leven in Heiloo gewoond, in 2002 verhuisde hij samen met zijn vrouw Ineke Watzema-Andriesse naar het zorg centrum. Helaas overleed Ineke vrij snel daarna, op 73-jarige leeftijd. Het zorgcentrum zag de kunstenaar in Watze en hij kreeg een eigen werkplek in een leegstaande kamer. Daar kon hij nog steeds werken aan zijn schilderijen. Hij werd echter beperkt door de ziekte van Parkinson, een ziekte die hem al dertig jaar parten speelde. Desondanks bleef de behoefte om zijn expressie tot uiting te brengen en zijn werk met anderen te delen bestaan. Daarom is de tentoonstel ling zo'n unieke mogelijkheid om die behoefte te vervullen. Zijn kamer in Agnes is ruim, met prachtig uitzicht op het hem zo geliefde landschap, in dit geval de Egmondse duinen. De aangrenzen de slaapkamer is deels als atelier ingericht en in de boekenkast staan rijen vol mappen met zijn werk en dat van zijn vrouw. Menno Watzema, één van zijn twee zoons helpt Watze bij het verwoorden van zijn grote liefde: de kunst. ,,A1 op zijn veertiende jaar kreeg Watze schilderles van de Haarlemse schil ders Kloes en De Winter. De Tweede Wereldoorlog onderbrak zijn studie aart de Vrije Haarlemse Schilderschool, maar hij vervolgde in 1945 zijn opleiding aan het Instituut voor Kunstnijverheids onderwijs in Amsterdam, de huidige Rietveld Academie. Het experimen teren met verschillende materialen zoals inkt, acrylverf, olieverf en aquarel trok hem bijzonder. De natuur en het landschap zijn de inspiratiebronnen van waaruit Watze zijn verbeelding gestalte geeft. Met gedetailleerd lijnenspel in zijn pentekeningen en kleurrijke vlakken en vlekjes in zijn schilderij en brengt hij ordening aan in zijn verbeelde landschappen. Hij stapelt vorm op vorm, brengt vlak naast vlak, en rijgt herkenbare figuren aan elkaar, waardoor een geheel ontstaat: een sfeervolle droomwe reld. De tekeningen en schilderijen van Watze Watzema vormen even zovele werelden als er landschap pen bestaan." Al pratend laat Watze zijn werk zien, vele mappen gevuld met teke ningen, foto's van schilderijen, maar ook uitnodigingen en aankon digingen van prijsuitreikingen. Zoals van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant op 28 mei 1953: 'Hierbij hebben wij het genoegen U te berichten dat Uw ingezonden tekening, pastel, aquarel voor de Teisterbant prijsvraag behoort tot de 10 beste der 30 inzendingen. Hoogachtend de regelingscommis sie der Teisterbant prijsvragen' Dit is maar een greep uit de vele posi tieve reacties die Watzema op zijn werk kreeg. „Ik ben begonnen met werken op een lijstenmakerij en daar moest ik ook beelden, madon na's maken. Maar mijn hart ging uit naar schilderen. Toen ik de school in Haarlem wilde gaan bezoeken, durfde ik eigenlijk niet", zo vertelt Watze. Maar hij heeft de school met succes doorlopen en heeft hij nog steeds contact met één van zijn lera ren uit die tijd, Jan Gielink. Zijn vrouw Ineke, ontmoette hij op het Instituut. Watze ging werken als LIMMEN - Het aanvraagformu lier voor de zorgtoeslag is teruggestuurd en als u dat op tijd hebt gedaan ontvangt u rond 20 december de eerste maandelijkse zorgtoeslag. De volgende fase heeft reeds een aanvang genomen. De zorgverzekeraars adverteren in dag- en weekbladen en er gaat geen avond voorbij of de verschil lende reclame spotjes zijn te zien op de televisie. U heeft of ontvangt eerdaags ook een nieuwe aanbie ding of polis van uw huidige verze keraar en op 21 december stuurt de Unie KBO een aanbod naar alle leden. De Unie KBO biedt de leden en de nieuw op te geven leden, in samenwerking met Zilveren Kruis Achmea, een collectieve ziekte kostenverzekering met korting aan. Donderdagmiddag 22 december wordt er voorlichting gegeven over het nieuwe zorgverzekeringsstelsel. De middag wordt gehouden in Vredeburg te Limmen, aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. De voorlichting wordt gegeven door mevrouw Vermast-Jagtman, zij geeft deze voorlichting als deskun dige namens de landelijke ouderen bonden. Er zal worden ingegaan op de verschillende soorten polissen en aanvullende verzekeringen. Een vergelijking tussen en een keuze uit de verschillende aanbiedingen die u heeft ontvangen moet u zelf doen, een keuze kunnen wij niet voor u maken. Wellicht kan deze middag voor u verhelderend werken en een lei draad geven voor uw keuze. Er is ook gelegenheid voor het stellen van vragen, maar mevrouw Vermast kan uiteraard niet op privé-situaties ingaan. Kom naar de voorlichting en wacht met uw beslissing tot na uw bezoek aan de themamiddag. Immers, u hebt de tijd tot 1 maart 2006. creatief therapeut in de Oosthoek en later als reclame-ontwerper voor de Stad Amsterdam, Ineke gaf les. Samen werkten zij aan hun kunstui tingen, tot in Frankrijk aan toe. Het werk van Ineke is tentoongesteld geweest by Stoutenbeek in Beverwijk, by de Volkskrant in Amsterdam en in de Witte Kerk en de Zevensprong in Heiloo. Het werk van het echtpaar Watzema heeft vele jaren de wanden van het Medisch Centrum Alkmaar gesierd. Toen Truus Tromp, een model van de Rietveld Academie, een vereni ging van bekende kunstenaars oprichtte, was het een naaktportret door Ineke Watzema dat opgeno men werd in exposities en een boek. Menno: „Myn moeder bleef eigenlijk schilderen en tekenen tegen de verdrukking in. Ze heeft tot het laatst als een bezetene gewerkt. Toen ze geopereerd werd zat ze een half uur voor de operatie nog in bed te tekenen. Mijn vader doet de artsen ook verbazen. Dat hy met zyn ziekte nog zo lang met een pennetje kon tekenen. Tot twee jaar geleden ging het nog vrij goed. En dan te bedenken dat hij nog kleu renblind is ook! Maar het is echt een uitlaatklep en we zijn dit zorg centrum en het verplegend perso neel dan ook enorm dankbaar dat ze myn vader deze mogelijkheden geven. Je moet je voorstellen, als je hier komt wonen ben je veel kwijt, je woning, je meubels, je hobby's soms. Agnes heeft dit goed opgevangen door een plek voor hem te creëren. Eerst hingen er posters in het huis, maar vanuit de activiteitenbegeleid ster, Ina van der Giesen, is bij de directie aangezwengeld dat er voor een bepaalde termyn een tentoon- CASTRICUM - Voor de laatste bijeenkomst dit jaar is een boei end kerstprogramma samenge steld. Op woensdag 21 december om 20.00 uur in de Kern, Overtoom 15 tê Castricum treedt het Trio Groot op. Het trio Groot bestaand uit Joke Kos, zang, Dick Groot, zang en verteller, en Hans Kinders, piano/keyboard treed voor u op. Zij brengen een vrolijk kerstpro gramma in het West Fries dia lect. Anderhalf uur genieten van verhalen en versjes en liedjes. Onder de liedjes ook enkele mee zingers. Entree voor leden 1,50 en voor gasten 3,-. Aanvang 20.00 uur. LIMMEN - Op woensdag 21 december houdt het KVG haar ledenavond in de 'Burgerij', aan vang: 18.30 uur. De kerstavond wordt begonnen met een broodmaaltijd, waarna het Kaas en Broodvolk de avond verzorgt met middeleeuwse en Vlaamse heekjes. stelling van eigen werk van bewo ners kwam te hangen." De achterliggende gedachte van de tentoonstelling is duidelyk, het is de familie Watzema er ook om te doen dat ouderen die in een instel ling wonen en een geschiedenis hebben, dit op een of andere manier kunnen uiten. „Ze zijn iemand geweest die midden in de maat schappij stond en deelnam aan een actief leven. Wanneer ze in een instelling wonen verliezen ze een stuk van die identiteit. Ik denk dat het van belang is om ze actief te houden en te laten zien wie ze zijn en wat ze gedaan hebben. Het werk van myn vader laat een andere kant van hem zien. Naast een oude man, kwetsbaar door zijn ziekte, zien we in zyn werk kracht, kleur, expressie en vooral dynamiek", zo meent Menno. Zorgmanager Annie van der Poel sluit zich bij deze mening aan: „Meneer Watzema is speciaal, wat hy meemaakt zet hij op een doek. Toen ze hier net woonden, kwam de gedachte al by me op: dat moet een expositie worden!" Op 30 november werd Watze Watzema 80 jaar. Ter gelegenheid hiervan is in Zorgcentrum Agnes een overzichtstentoonstelling gehouden. Foto: Mario Sacksioni EGMOND - Afgelopen vrijdag avond werd de tweede foto wedstrijd avond van dit seizoen gehouden in het vereniging gebouw naast de RK Kerk in de Wilhelminastraat De avonden bij De Egmondse Foto Amateur hebben vanwege het wedstrijdniveau een serieus karak ter maar worden de laatste tijd toch steeds gezelliger. In een ontspannen sfeer worden de door de leden gemaakte dia's en foto's beoor deeld door een deskundige jury. Dit keer was de beurt aan de jury leden Rob Sieben en Theo Kemperman. Beide Alkmaarders zijn in de fotowereld zeker geen onbekenden! Theo Kemperman is een gedreven fotovakman die onder andere tien jaar bij Capilux werkte en les heeft gegeven op de volks universiteit en nu gepensioneerd is. Rob Sieben fotografeert al veertig jaar specialiseerde zich met zwart/ wit en deed dit jaren analoog, maar na de intrede van de digitale foto grafie ging een wereld voor hem open. Inmiddels heeft hy zich zeer bekwaamd in het 'bewerken' van digitaal fotomateriaal. Tijdens him beoordeling van de jury behaalde DEFA lid Rob de Rooij de hoogste score. De jury was onder de indruk van het getoonde materiaal en voelden zich zo op hun gemak by de vereni ging dat zy zelfs overwegen lid te worden van DEFA. Wie ook lid wil worden en/of eerst gewoon eens een avond by wil wonen, kan één keer in de veertien dagen op vrijdagavond terecht in het verenigingsgebouw in Egmond aan Zee. Wilt u eerst meer weten, bel dan even met Rina Morssink, tel. 072-5071323.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 31