Kerstconcert Eensgezindheid in de kloosterkerk van de Adelbertabdij Kerstconcert bi Slotkapel Weinachtsoratorium in de Ter Coulsterkerk Kerst play-in in de Slotkapel Kerstexpositie Tintoretto ik kader van jubileum H E I L O O 7 Op het programma staan Mendelssohn, Poulenc, Willcocks, Brewer KORTOM Kerstsamenzang in Akersloot Kerstconcert op streekradio BeatFM ledereen die een instrument bespeelt is welkom Klaverjassen in de Ypsalon Kerstexpositie is eerbetoon aan de Venetiaanse schilder Jacopo Robusti, beter bekend als Tintoretto Kerstboom kopen? Maar dan wel een goede UITKIJKPOST 14 DECEMBER 2005 EGMOND - Eensgezindheid geeft samen met gemengd koor Crescendo en kinderkoor Hosanna op zondag 18 decem ber in de kloosterkerk van de Adelbertabdij een kerstcon cert. De aanvang van het con cert is om 14.30 uur. De kerk is open om 14.00 uur. De toegang tot het concert is gratis. Voor aanvang speelt het fanfare orkest sfeermuziek. Tijdens het concert zullen een achttal samen- zangliederen worden uitgevoerd in samenwerking met het concertpu bliek. Op het programma staan sfeervolle en ook traditionele kerst melodieën uitgevoerd door zowel Crescendo als het fanfare-orkest van Eensgezindheid. Op het pro gramma staan onder andere werken van Handel, Bruckner, Adam, Cassini, Leroy Andersson, Sparke, Bortnianski. Het kinderkoor Hosanna - voor het eerst bij dit con cert betrokken - zal een kerstver haal zingend ten gehore brengen. EGMOND - Op zondag 18 december geeft het Goylants Kamerkoor onder leiding van Cor Brandenburg eën kerstcon cert in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef. Het Goylants Kamerkoor is een klein gemengd koor van ruim twin tig zangers, dat is uitgegroeid tot een veelzijdig muzikaal gezelschap. Voor het repertoire wordt geput uit de Westeuropese muziekschatkist van de 15e eeuw tot heden, met een voorkeur voor a capella. Het koor kiest niet altijd de gemakkelijkste weg. Psalmen van Sweelinck, madri galen van Monteverdi en motetten van Bach, maar ook werk van com ponisten als Andriesen, Fhuré, Elgar worden gezongen. Voor het kerst concert staan liederen op het pro gramma van Mendelssohn, Poulenc, Willcocks, Brewer. Er is een muzi kaal intermezzo met orgel en klari- net door twee koorleden, die tevens beroepsmusicus zijn. Enkele liede ren kunnen worden meegezongen door de aanwezigen. De dirigent Cor Brandenburg is sinds 1983 aan het koor verbonden. Hij is verder actief als organist en als producent/opna meleider van CD's, en radio-opna mes van klassieke muziek. De eeuw enoude Slotkapel is een sfeervol decor voor een prachtig concert in de donkere dagen voor kerstmis! De aanvang van het concert is om 15.00 uur. De Slotkapel ligt aan de Slotwég te Egmond aan den Hoef. De toegangsprijs is 10,-, 65+ en CJP 8,-, kinderen tot 12 jaar 5,-, inclusief koffie/thee en koek. Telefonische reservering van kaarten is mogelijk bij mevrouw D. Thijssen, tel. 072-5062033 en de heer W Noteboom, 072-5062387. AKERSLOOT - Op zondag 18 december zal om 16.00 uur in de katholieke kerk 'Jacobus de Meerdere' de jaarlijkse kerstsa menzang plaatsvinden. Deze kerstsamenzang met 'echte' stal is speciaal voor de allerklein sten, maar natuurlijk ook voor de ouders en grootouders, die alvast in de kerstsfeer kunnen komen. Het geheel zal ook dit jaar weer worden verzorgd door het Aquariuskoor in samenwer king met het kinderkoor. HEILOO - Op .22 december bie den de medewerkers van het programma vijftig-plus hun luisteraars een internationaal kerstconcert aan. Tussen 20.00 en 21.00 uur worden vele beken de kerstliederen ten gehore gebracht. Naast Nederlandse kerstliedjes kunt u de stemmen van onder andere Kiri te Kanewa, Belafonte, Paveroti, Rudolf Schock en Anneliese Rothenberger beluisteren. U vindt de zender op de kabel op 96.5 khz en op 106.3 FM. EGMOND - Het Bergens Symfonie Orkest verzorgt zaterdagmiddag 17 december weer een kerst play-in in de Slotkapel in Egmond aan den Hoef. Iedereen van jong tot oud die een strijk- of blaasinstrument bespeelt is welkom om mee te spelen. De muziek is niet moeilijk en ook geschikt voor leerlingen die les heb ben op een muziekschool of bij de fanfare. Een aantal orkestleden zal ook meespelen. De muzikale leiding is weer in handen van Arno van Raaphorst, de vaste dirigent van het Bergens Symfonie Orkest. Voor de pauze gaat hij met de muzikanten de kerstmuziek instuderen, die na de pauze voor het publiek uitgevoerd zal worden. In de pauze worden de belang stellenden ontvangen met chocola de en kerstkrans. Verder kan er genoten worden van samenzang van kerstliederen, zang van Maria Fernandes, hoorn- spel van Alex Thijsen, dit alles onder pianobegeleiding van Wim Noteboom. Aan het musiceren en luisteren zijn geen kosten verbon den. Voor bladmuziek wordt gezorgd, wel een muziekstandaard meenemen. Graag tijdig aanmelden om mee te spelen. Voor informatie en aanmelding, tel. 072-5065086 of e-mail: douweplat@hetnet.nl. HEILOO - Vrijdag 16 december is er Kerstklaverjasdrive in de Ypsalon. Aanvang om 20.00u. HEILOO - Het bekende Wei nachtsoratorium van J. S. Bach is in feite geen echt oratorium- werk (hoewel Bach zelf het predikaat oratorium aan zijn partituur heeft gegeven), maar bestaat uit een reeks van zes cantates. Drie zijn geschreven voor de kerstdagen, één voor nieuwjaarsdag, één voor de zondag na nieuwjaar en één voor Driekoningen. Het is ook nooit de bedoeling van Bach geweest dat deze zes cantates in één totaal werden uitgevoerd. Vandaar dat doorgaans in elke uit voering van het Weinachtsoratorium een selectie van de cantates ten gehore wordt gebracht. Op zaterdag 17 december zal het Weinachtsoratorium in de vorm van de cantates 2, 4 en 5, aangevuld met de prachtige cantate BWV 151 'SüBer Trost, mein Jesus kömmt', worden uitgevoerd in de Ter Coulsterkerk, Holleweg 111 te Heiloo door het bekende Arion ensemble onder leiding van Chris Pöuw. Dit ensemble bestaat uit een twaalftal beroepszangers/zangeres sen - die ook de solistenpartijen voor hun rekening nemen - en een begeleiding door twintig uitstekende musici, waarmee een zeer hoog peil in het musiceren wordt bereikt. De aanvangstijd van de uitvoering in Heiloo is 19.30 uur. De toegangs prijs bedraagt 18,- en voor 65+, CJP-ers en kinderen tot en met 12 jaar 16,-. Kaarten zijn te reserve ren via tel. 072-5334804 en 072- 5335852 of te verkrijgen via boek handel Deutekom en Disc 't Loo (Heiloo) en bij muziekhandel Spanjaard, Koorstraat te Alkmaar. Daarnaast kan tegen de gereduceer de prijs van 20,- worden gereser veerd voor een driegangen menu in restaurant de Loocatie, voorafgaand aan de uitvoering. Reserveren hier voor uitsluitend via 072-5334804. HEILOO - Het zal velen niet ontgaan zijn: de Heiloose Teken- en Schildervereniging Tintoretto bestaat dit jaar 60 jaar. Het spreekt eigenlijk van zelf dat de jaarlijkse Kerstexpositie van de vereni ging tevens een eerbetoon zal zijn aan de Venetiaanse schilder Jacopo Robusti, beter bekend als Tintoretto (1519-1594). Vele leden- amateurkunstenaars hebben zich dit jaar speciaal door hem laten inspireren en de resulta ten zijn de moeite waard. Nieuwsgierig geworden? Iedereen die tijdens de feestdagen misschien een uurtje over heeft, is van harte welkom om te komen kijken in het atelier de Hofdijk, Mariënstein 178a te Heiloo. Er is ook veel ander werk te zien met uiteenlopende onder werpen en technieken, gemaakt tij dens de lessen onder professionele begeleiding, op locatie, in de natuur of thuis. De Kerstexpositie is te bezoeken op 25 en 26 december, op vrijdag 30 december en op 1 janua ri 2006. De openingstijden zijn van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij en een kopje koffie is gratis. van Heiloo' verschenen met bijzon dere zwart/wit prenten van herken bare plekken in Heiloo. Bezoekers kunnen dit tijdens de expositie inkijken en eventueel kopen voor 7,75. Zie ook het artikel elders in deze krant. Ook is het schetsboek Bezoekers kunnen, als zij dit willen, deelnemen aan een beoordeling (via een stembiljet) van de werk stukken en daarmee een bijdrage leveren aan de waardering van de kunstzinnige prestaties van de leden. De toegang is vrij en een kopje koffie is gratis. Ter gelegen heid van het jubileum van de schil derclub is ook een boekje 'Schetsen telefonisch te bestellen bij Cissy Bergmans, tel. 072 - 5337409. De feestelijke opening voor leden van Tintoretto, is op zondag 18 december om 16.00 uur. Tintoretto Heiloo maakt deel uit van de Winter Atelier Route. Dit betekent dat op dezelfde dagen en tijden geëxpo seerd zal worden bij de Kapel GGZ NNH, in Castricum bij Perspectief, Toonbeeld en Fotoclub Castricum, en in Limmen bij Tineke's Atelier. Folders van deze route liggen in het atelier. In zo'n zes weken tyd moeten het hele land en ook de afnemers in het buitenland worden voorzien van kerstbomen. Ze worden geleverd in allerlei maten, van miniboompjes in pot tot bomen van vele meters hoog. De consument heeft dus een ruime keus. Maar wat is een goede boom? En als er zoveel bomen worden gerooid en gezaagd, vernietigen we dan geen natuur? Het antwoord op die laatste vraag is 'nee'. Sparren worden speciaal gekweekt om als kerstbomen te worden ver kocht. Er wordt dan ook geen natuur voor gekapt. Op een kerst boomkwekerij worden boompjes geplant van 3 a 4 jaar oud. Ze zijn dan ongeveer dertig a veertig centi meter groot, daarna groeien ze ongeveer veertig a vijftig centimeter per jaar. Een kerstboom van zo'n twee meter is dus ongeveer 7 a 8 jaar oud. Keuze De van oudsher bekende kerstboom is de groene kerstspar (Picea abies) waarvan er rond Kerstmis miljoenen stuks worden verhandeld. Wist u dat deze boom ook een belangrijke eco nomische waarde in de bosbouw heeft en een belangrijke leverancier is voor de houtproductie en het bekende vurenhout? De groene spar is ook één van de meest voorkomen de bomen voor de bebossing van Noord- en Midden-Europa. Deze boom is ook geschikt om als kerstboom in de tuin te dienen. Binnen laat hij sneller de naalden vallen. Een boom die heel sterk in opkomst is als kerstboom is de zogenoemde Nordmann (Abies nordmanniana). De naalden zijn twee centimeter lang, glanzend en donkergroen van kleur en prikken niet. Als kerstboom heeft deze tevens de eigenschap het binnens huis langdurig uitte houden met weinig of geen naaldverlies.De blauwspar (Picea pungens 'Glauca') is een heel mooie, wat gedrongen boom, met stevige takken. Aanbod Behalve de Conica worden de diver se soorten kerstbomen afgezaagd, met kluit en in pot geleverd. De keuze hiervan is afhankelijk van het gebruik dat u van de kerstboom wilt maken. Binnen in de woning is een boom met kluit of in pot aan te raden, om de boom zo lang mogelijk goed te houden en dus naaldverlies zoveel mogelijk tegen te gaan. Het is nu eenmaal niet te voorkomen dat een boom naalden verliest. Een boom laat, als de naalden drie jaar aan de boom hebben gezeten, zijn naalden vallen. De naalden die aan de boom zitten zijn dus van de laatste drie jaar! Daarom zitten er ook geen naalden in het midden van de boom. Tip Een goede tip: als u een boom koopt mogen er nooit groene naal den afvallen, de boom is dan niet vers! Plaats de kerstboom niet te dicht bij een warmtebron of felle verlichting. Centrale verwarming zal het naald- verlies ongetwijfeld bevorderen. Houd de boom dan ook constant vochtig door hem regelmatig aan te gieten in de pot. Als vuistregel kunt u uw kerstboom ongeveer een halve liter water per dag geven. Dit is natuurlijk afhankelijk van de hoogte van de boom. Planten met een degelijke wortelkluit zullen langer houden. Zet u de boom afgezaagd in een standaard, neem er dan een met een waterreservoir. Zaag de onderste vijf centimeter van de stam af voordat u hem in die stan daard zet. Heeft u een boom op een kruis gezet, zorg dan dat deze sta biel staat en zet hem het liefst vast om omvallen te voorkomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2005 | | pagina 7