Water- en energiebesparing eenvoudiger dan u denkt Margit Kooter te gast bij Beat FM m mm 12 mx Een gemiddeld huishouden gebruikt ongeveer 350 kubieke meter gas per jaar voor opwarmen van water. Dat kost bij de huidige gas- prijs van 0,57 (prijspeil 2006) ongeveer 200 per jaar. Door zui nig te zijn met (warm) water kunt u het milieu èn uw portemon- naie sparen. Een groot deel van het water verwarmt u voor gebruik. In Nederland gebeurt dit meestal met gas, in mindere mate met elektriciteit. Hierbij komen onder andere kooldioxide en stikstofoxiden vrij. De uitstoot van kooldioxide door menselijke activiteiten is de belangrijkste oorzaak van klimaatverandering door versterking van het broei kaseffect. De uitstoot van stiksto foxiden draagt bij aan de verzu ring van het milieu en op zomer se dagen aan het ontstaan yan fotochemische smog (ozon). Enkele tips voor besparing Water en energie besparen kan op verschillende manieren. U kunt zoveel mogeüjk gebruik maken van zuinige apparatuur en voor zieningen. Daarnaast kunt u water en energie besparen door zorgvuldig om te gaan met (warm) water. Veel energie kunt u besparen met een energiezuinig warm watertoestel. Bijvoorbeeld een zonneboiler of HR-combiketel. Veel water en energie kunt u besparen met de aanschaf van een zuinige wasmachine en vaatwasser. Machines met een A-label zijn het zuinigst. Veel water en energie kunt u ook besparen met waterbespa rende voorzieningen voor kra nen, douche en bad en voor het toilet. Als een kraan 10 druppels per minuut lekt, is dat 1100 liter water per jaar. Het is dus ver standig lekkende kranen snel te repareren. Een bad kost meer (warm) water dan een- douche. Gemiddeld staan mensen 8,5 minuten onder de douche. Met een normale douchekop kost dat 85 liter water, met een waterbesparende kop 47 liter. Een warm bad kost 120 liter. Als u iedere keer 1 minuut kor ter zou douchen, bespaart dat met een gewone douchekop per jaar 2600 liter warm water. Met een waterbesparen de douchekop is dat nog altijd 1440 liter. De auto wassen met de tuin slang kost al snel 150 liter water. Met vier emmers van tien liter lukt het ook. Sommige autowasinstallatie hebben het Milieukeurmerk, zij werken energiezuinig en gebruiken een beperkte hoe veelheid water in een geslo ten systeem. Sproei de tuin in de zomer tijd zo min mogelijk en voor al 's avonds, als de verdam ping minder is. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer T. Tuinman van de Milieudienst Regio Alkmaar (MRA), telefoon nummer (072) 548 84 56 of e- mail ttuinman@alkmaar.nl. Op onze website www.mra.nu staan onder de rubriek 'energie' handige achtergrondinformatie en nuttige websites vermeld. het voornemen om voor de boven vermelde bouwplannen vrijstelling te verlenen van de ter plaatse geldende bestemmingsplanvoorschriften, gemotiveerd een zienswijze naar voren brengen, bij voorkeur schrifte lijk, te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Heiloo, Postbus 1,1850 AA Heiloo. Afgegeven bouw- en sloop vergunningen Door het college van burgemeester en wethouders zijn de hieronder vermelde bouw- en sloopvergunningen verleend. Kennemerstraatweg 464, reg.nr. 2005/0327 bouwen 28 bergingen bij Corneliusgebouw verzending: 16 maart 2006 Paardeweijdt 12, reg.nr. 2005/0283 plaatsen dakopbouw woning verzending: 14 maart 2006 Van der Veldenstraat 1, reg.nr. 2006/0067 veranderen winkelgebouw (en aan brengen markies) verzending: 14 maart 2006 Vredenoord 64, reg.nr. 2006/0054 vergroten woning (aanbouw) verzending: 14 maart 2006 Zevenhuizerlaan 61, reg.nr. 2005/0325 vergroten woning verzending: 14 maart 2006 Bezwaar Indien u het niet eens bent met het besluit tot het verlenen van een bouw- of sloopvergunning, kunt u hiertegen binnen zes weken na verzending van het besluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Heiloo, Postbus 1,1850 AA Heiloo. De datum verzending vindt u onder de omschrijving van het bouw- of sloopplan. Een bezwaarschrift heeft geen schor sende werking. Indien er sprake is van een spoedeisend belang kunt u, nadat u een bezwaarschrift heeft ingediend, tevens om een voorlopige voorziening (schorsing) vragen bij de voorzieningenrechter van de recht bank te Alkmaar, Postbus 251,1800 BG Alkmaar. Indien u van de laatstge noemde mogelijkheid gebruik maakt, bent u griffierecht verschuldigd. Meer informatie De genoemde bouwplannen zijn niet altijd direct beschikbaar. Voor meer informatie over één van de genoem de plannen kunt u een afspraak maken met een medewerker van de publieksbalie Bouwen en Wonen, telefoonnummer (072) 535 66 66. Mededelingen Verleende collectevergunning Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instelling vergun ning verleend voor het houden van een collecte door: - ZOA-Vluchtelingenzoig in de periode van 26 maart tot en met 1 april a.s. De collectanten horen een legitimatiebewijs bij zich te hebben, waaruit blijkt dat zij bevoegd zijn te collecteren. BBBBBÜ HEILOO - Traditiegetrouw had presentator Bob van Unnik weer een gast met eigen muziekkeuze in zijn programma Heiloo Centraal. Op donderdag 16 maart was dat Margrit Kooter, ouderenadviseur bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo. Met de klanken van Marco Borsato, haar lievelingszanger, en wel het nummer 'Einde van de lijn' (dui dend op haar doelgroep 75+) begon het programma. Vijf jaar geleden is zij gestart als Coördinator Wonen Plus en oudere nadviseur. Inmiddels houdt zij zich uitsluitend als ouderenadviseur bezig met de persoonlijke begelei ding, het adviseren van ouderen. „Ik heb al vijf mooie jaren gehad en teken weer bij voor nog vijf jaar" vertelt een enthousiaste Margit in de studio. Ze heeft al veel bereikt, de cijfers van het aantal huisbezoe ken, gesprekken op het Trefpunt zelf en telefonische contacten lie gen er niet om. Er is een behoor lijke stijging in aantallen te merken, waarbij het telefonisch contact zelfs verdubbeld is in een jaar. Reden voor de gemeente de subsidie te continueren na een peiling bij de ouderen zelf, die deze ondersteu ning als positief ervaren. De vragen die ouderen stellen liggen op het gebied van wonen, zorg en welzijn. „Het kan bij bijvoorbeeld iemand van 75+ gaan over wonen, welke stap gaan we nog maken, vragen ze zich af? Als je het over zorg hebt, vraagt men zich af hoe men aan hulp kan komen bij het huishouden en bij welzijn is eigenlijk de eerste vraag die je stelt: hoe voelt u zich? Dat is een heel subjectief begrip. Voor de één zijn vier contactmo menten per week ruim voldoende en voor de ander is dat weinig. „Inwoners van Heiloo zijn best op zichzelf gericht, maar ook verbon den met elkaar. Al jaren wonen ze bij elkaar in de straat en dan onder vinden ze een hoop steun bij elkaar bij bijvoorbeeld een overlijden." Volgens Margit is het belangrijk om mee te doen in clubjes, verenigin gen. Als je er niet bent, word je gemist, je hoort tenslotte bij een verband, zo meent zij. Wat die activiteiten betreft kun nen ouderen ook heel goed terecht bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo in 't Trefpunt. „We proberen daarbij het grijze image van oude ren wel op te poetsen", vertelt Margit. „Om maar wat te noemen: digitale fotografie, een internetcafé en andere computercursussen. En wat zeker genoemd moet worden is het aanbod van de Gezelschaps- bank. Een manier om ouderen met elkaar in contact te brengen om eens samen te wandelen, naar het theater te gaan of een spelletje te doen. Ook zijn er bij het Trefpunt koffie-inloopuurtjes waar ouderen elkaar kunnen ontmoeten. De zorg voor het laten voortbestaan van maaltijdvoorziening na het stoppen van Tafeltje Dekje is zorgvuldig door het ouderenwerk opgepakt. „Een lokaal gebeuren waar door een bovenlokale beslissing een einde aan komt en dan ga je kijken naar alternatieven. Daar zijn de vriesversmaaltijden uit gekomen en die zijn ook goed." Uiteraard heeft de telefoon roodgloeiend gestaan met vragen over de zorgverzekering (We denken mee, maar geven gaan advies'). Om ouderen en chronisch zieken die nog zelfstandig wonen te ondersteunen bestaat Wonen Plus. Deze service -waar men lid van kan worden biedt diensten aan door vrijwilligers en (kleinere) bedrijven, die maken dat de gebruikers toch op eigen kracht verder kunnen. „Ik wil als laatste nog even aandacht vragen voor de Bezoekdienst ^voor en door weduwen en weduwnaars. Dit is een dienst die we samen met de gemeente hebben opgezet. Vrijwilligers bezoeken weduwen/ weduwnaars gedurende een half tot een jaar. Per brief krijgen mensen van wie de partner is overleden informatie over het aanbod en met name de vraag: Hoe is het met u? We hebben gemerkt dat men hier heel positief over denkt. Margit had nog wel uren kunnen doorpraten, maar nodigt ouderen uit om by vra gen of bij behoefte aan meer infor matie contact op te nemen met de Stichting Ouderenwerk Heüoo, tel. 072-5331297 of gewoon even binnen te lopen bij het Trefpunt. Margit Kooter was te gast in Heiloo Lokaal. 22 MAART 2005 UITKIJKPOST Heiloo contact w Foto: Uitkijkpost

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 12