Workshop schilderen Hortus Bulborum in teken van Rembrandt CORSO Doldwaze zaterdag 20 mei BOLTEN NIEUWS UIT DE REGIO Akerpop zomers feest voor jong en oud Rita Verdonk gast opening Bloemendagen B 0 SC O OP Programma 18 mei t/m 24 mei 2006 "Mission Impossible III" "Tristan Isolde" "The Da Vinci Code" "March of the penguins" "leeage 2" (NL) "Nanny Mc Phee" (NL) www.corsobioscoop.nl van 08.30-ïi.oo uur 25% korting op de gehele voorraad van ïi.oo - i4.oo uur 20% korting op de gehele voorraad van i4.oo- i7.oouur 15% korting op de gehele voorraad Onder het genot van een hapje en een drankje Westerweg 259 - 1852 AG Heiloo Postbus 230 - 1850 AE Heiloo Tel. 072 532 19 90 - fax 072 532 11 09 boltenvw@xs4all.nl Oogverblindende collectie gevlamde tulpen Tulpen, narcissen, hyacinten en keizerskronen 17 MEI 2006 LIMMEN - Zondag werden de Bloemendagen in Limmen feestelijk geopend. Onder grotè belangstel ling werden de kunstwerken, waaraan soms maandenlang wordt gewerkt, aan het grote publiek getoond. Onder de belangstellenden was dit jaar een bijzondere gast, Rita Verdonk, die tijdens haar bezoek aan Heiloo, graag even in Limmen ging kijken. Er was zelfs een mozaïek voor haar gemaakt door de Schoolwegprikkers aan de Schoolweg. Kijk voor meer foto's op pagina 13. Foto: Mario Sacksioni ADVERTENTIE RESERVEREN: 0251 -652291 donderdag 20.00 uur vrijdag zaterdag 21.30 uur zondag 20.00 uur dinsdag woensdag 20.00 uur zondag 16.00 uur maandag 20.00 uur donderdag 20.00 uur vrijdag zaterdag 18.30 21.30 uur zondag 16.00 20.00 uur maandag, dinsdag woensdag 20.00 uur vrijdag zaterdag 19.00 uur 14.00 uur zondag 13.00 uur woensdag 14.00 uur zaterdag 14.00 uur zondag 13.00 uur woensdag 14.00 uur Dorpsstraat 70 Castricum «Tel. 0251 - 65 22 91 CASTRICUM- Bezoekers centrum 4de Hoep' is bij uitstek geschikt als plek om op een mooie zaterdag buiten te gaan schilderen of tekenen met de natuur in lentetooi als prachtige inspiratiebron. PWN verzorgt een workshop in samenwwerking met Annelies Vessies - Aardenburg. Zij geeft al enige jaren les aan volwassenen en kinderen. Er zijn nog een aantal plaatsen vrij op zaterdag 20 mei. De dag (van 10.00 tot 15.00 uur) kost 37,50, inclusief materiaal koffie, thee en een uitgebreide, luxe lunch. Zelf een krukje/stoeltje en aquarelpenselen meenemen (twee maten is voldoende). Voor elke amateur- of professionele schilder is schilderen 'naar waarneming' heel belangrijk. Kijken en meteen omzetten in beelden vórmt de basis van een goede tekening of schilde ring. Door wisselend licht en scha duw is snel noteren belangrijk. De aquareltechniek leent zich hier prima voor. ADVERTENTIE VERF# WAND ItI LIMMEN - De Limmense schat kamer van historische bolge wassen in Noord-Kennemer land schenkt eigenlijk elk jaar een beetje aandacht aan Rembrandt, aan Rembrandt tul pen om precies te zijn. De Noordhollandse museale bol- lentuin, uniek in de wereld, heeft namelijk een bijzondere collectie Rembrandttulpen. De oudste dateert van 1620. Dit jaar kregen ze een aparte plek op de tuin zodat ze nog meer in het oog lopen naast de toch al bonte en rijkgeschakeerde verzameling van oude en antieke tulpen, narcissen, hyacinten en kei zerskronen. Hoewel de Rembrandttulpen genoemd zijn naar een van 's lands bekendste schilders heeft de grote meester ze zelf zelden of nooit geschilderd. Het waren tijdgenoten als Ambrosius Bosschaert, Jan Breugel de Oude en Jacob Marrell die deze tulpen, vaak verwerkt in oogverblindende bloemboeketten, op het doek ver eeuwigden. Veel van hun werk is nog altijd te zien in onder meer het Rijksmuseum in Amsterdam, het Frans Halsmuseum in Haarlem en het Mauritshuis in Den Haag. Exorbitante prjjzen De exotisch ogende tulpen met hun grillige gevlamde patronen waren in de Gouden Eeuw razend populair. Men sprak van tulpen met 'gebroken kleuren'. Tijdens de hoogtijdagen van de tulpomanie (1634-1637) leidden deze flamboy ante verschijningen tot ongekende hebzucht en ware waanzin. Bollen gingen voor exorbitante prijzen het veilinghuis uit. Op een gegeven moment ware sommige bollen even veel waard als een riant herenhuis aan een Amsterdamse gracht. Hoewel legendarische tulpen als 'Admirael van der Eijck', 'Semper Augustus' en 'Orangie Camelot' de tand des tijds niet hebben over leefd, bleef uit die en later perioden een enkeling bewaard. Want ook na de tulpomanie hield de belangstel ling voor die bijzondere tulpen onverminderd aan. De Hortus Bulborum is een van de weinige plekken ter wereld waar nog een klein aantal oude Rembrandttulpen te aanschouwen is. Virus Pas in de jaren twintig van de vorige eeuw werd het mysterie van de gevlamde kleurschakeringen ontrafeld: een virus zorgde voor de ravissante tekening. De commercië le productie van oude 'gebroken' cultivars is hedentendage verboden. Antieke soorten zijn alleen nog in historische collecties te vinden. De moderne Rembrandttulpen zijn virusvrij. En dat geldt ook voor de oudste en meest legendarische overlevende uit de 17e eeuw: de frambozenrode-wit gevlamde 'Zomerschoon' (1620). Andere klassiekers zijn de 'Silver Standard' en 'Gouden Standaard', beide uit 1760. Publiekslieveling uit de negentiende eeuw was onder meer 'Bessie' (1847). Terwijl ook in de afgelopen eeuw nog een aantal fraaie Rembrandttulpen op de markt kwaffr zoals de 'Insulinde' en 'Mabel' (beide van voor 1915) en 'Saskia' (1958), genoemd naar Rembrandt's eerste vrouw Saskia van Uylenburgh. Nu te zien Hoewel de natuur een aantal weken achter loopt, beginnen de Rembrandttulpen nu snel hun kiem en vorm te krijgen. De bollentuin aan de Zuidkerkenlaan 23a in Limmen (Noord-Holland) is nog tot en met 16 mei. open. Zie ook www.hortus-bulborum.nl Een veldje Zomerschoon (1620), de oudst nog levende Rembrandttulp. Foto: Mario Sacksioni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 18