13 li, UITKIJKPOST 24 MEI 2006 |j De leerlingen Bas, Niels, Wesley, Anniek en Lotte m t -ïï- Maar met goede uitleg j|j kom je een heel eind! J 1? Een paar weken geleden heeft u in de Uitkijkpost kunnen lezen over de start van het milieupro ject Wan rolemmer tot spreek beurt'. Hierbij kunnen een aan tal leerlingen van basisscholen in Heiloo hun kennis over diver se afvalthema's vergroten door mee te gaan met een excursie. Alles wat ze horen en zien die middag kunnen zij gebruiken voor een werkstuk of spreek beurt. Zo kunnen zij hun klasge noten uitleg geven over dit aspect van het milieu. De eerste excursie ging over de verwer king van het oud papier, woens dag 17 mei zijn vijf leerlingen op stap gegaan om de afvalverwer kingcyclus van GFT-afval in kaart te brengen. Zodra je een appel schilt, gooi je de schil in de GFT-container, ofte wel: 'de groene bak'. Als je vader de heg heeft gesnoeid, gooit hij de gesnoeide takken in de groen bak, en als je moeder de aardappels schilt verdwynt ook dit afval in de groene bak. Vervolgens wordt het 'groene' afval, net als het 'gryze' afval, een keer in de twee weken opgehaald door de vuilniswagen. Maar waar gaat deze vervolgens naar toe? Bas Tunderman (Zuidwester), Anniek de Jager (Benedictus), Wesley Reyes (Benedictus), Niels Harlaar (Willibrord) en Lotte Mars (Elckerlyc) uit groep 7 en 8 gingen woensdag op zoek naar het ant woord van deze vraag. GFT-afval staat voor groente-, fruit- en tuinafval. Als het goed is gooien jullie dat thuis ook altijd in de groene bak. En de rest gaat in de gryze bak, of wordt gerecyceld, zoals oud papier, glas en blik. Dat nog steeds niet iedereen weet wat er wel, en vooral niet in de groene bak thuishoort, zagen de kinderen deze middag in Purmerend, waar de Purva staat, een recyclingbedrijf voor organisch afval. Maar eerst mochten de kinderen nog meehelpen de containers te legen op bedryventerrein Oosterzij. Dat er een bepaalde handigheid nodig is om de containers door de vrachtwagen te laten legen, onder vonden de leerlingen aan den lijve! Vervolgens werd GP Groot in Alkmaar bezocht, waar werd uitge legd dat de GFT-wagens hun lading eerst lossen in de zogeheten Lansink hal (vernoemd naar een CDA- Tweede-Kamërlid die zich eind jaren '70 onder andere bezighield met het scheiden van afval en het verbeteren van het milieu). Helaas kwam er net geen volle GFT-wagen naar het ter rein van GP Groot, dus bleef dit bezoek beperkt tot het bekijken (en ruiken!) van de enorme bergen afval op het terrein van GP Groot. Op zaterdag 1 juli houdt GP Groot echter een Open Dag. Die dag kan iedereen met eigen ogen gaan zien hoe" ons huisvuil en ons grof vuil wordt verwerkt. Kijk voor meer informatie op www.gpgroot.nl. Nadat het afval is gelost in de Lansink hal, wordt het verzameld in een grote container, die weer wordt vervoerd naar de Purva in Purmerend, waar het wordt ver werkt tot compost. Het GFT-afval wordt niet in één keer naar Purmerend gereden, vertelde een medewerker van GP Groot, omdat dat te veel tijd zou kosten. Nu kun nen de wagens die vol zyn meteen weer aan het werk, anders zijn ze veel te lang onderweg. Bij de Purva wordt jaarlyks 65.000 ton GFT-afval tot compost verwerkt. Medewerker Frans gaf een geweldige rondleiding waarin hij veel vertelde, en nog meer het zien. Bijvoorbeeld de hal waarin het afval door de vuilniswagen in een grote stortbak wordt gedeponeerd. Vanuit deze stortbak wordt het GFT- afval naar een verkleiner geleid, die alles verkleint behalve papier en plastic Met de gryper wordt het GFT- afval op een transportband gedepo neerd. Dit mochten de kinderen ook zelf doen en dat was natuurlyk supercool! Na vyf weken is de com post voldoende gerijpt, en de afge- zeefde compost wordt opgeslagen. De composteerhal is geheel geslo ten, wat niet alleen goed is voor het milieu maar ook voor de energie huishouding van de compostberei- ding. En natuurlijk voor de geur, want stinken deed het! Om de stank ook op het terrein van de Purva te houden, wordt boomschors op het dak gelegd, die de lucht als een soort geurvreter zuivert. Zogenaamde geurpanels, die bestaan uit mensen met een goede neus, ryden regelma tig door de omgeving om te contro leren of de geur nog steeds binnen d'e perken is. Frans het ook nog zien wat er zo in het GFT-afval belandt; tuinschepjes, zakken van potgrond, aardappelschilmesjes, maar soms ook schoenen en glazen potjes. Zelfs komen de medewerkers weieens overleden huisdieren tegen! Die horen natuurlijk door de dierenam bulance te worden opgehaald. Wil je zelf zien hoe de verwerking precies in z'n werk gaat? Kijk dan eens op www.purva.nl. Bas, Anniek, Wesley, Niels en Lotte weten al pre cies wat de do's en don't's zijn op het gebied van GFT, en wat er alle maal gebeurt tussen het schillen van een appel en de compost die wordt gebruikt in de tuinbouw öf die je koopt bij het tuincentrum. De komende weken gaan ze alles wat ze hebben geleerd dan ook aan hun klasgenoten vertehen in een kringgesprek, spreekbeurt of door middel van een werkstuk. Ook mocht er in de vuilniswagen worden gekeken Dit komt men bij de Purva allemaal tegen tussen het GFT- afval! De leerlingen mochten zelf het GFT- afval met de happer verplaatsen Enorme bergen afval in de Lansinkhal Beschermende kleding is verplicht op het terrein van GP Groot BIB De uitleg was interessant Zelf de rolemmers legen valt nog niet mee! Frans van Purva laat de weegbrug zien $fvak,goed gescheiden, schoon idee! Na zes weken is het GFT-afval een enorme berg compost

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 13