Wandeling op Nijenburg Uiterlijke inleverdatum kopij Uitmarkt Heiloo Een verlaat eerbetoon aan de Kring van Heiloo H E I L O O 5 KERK DIENSTEN POLITIE BERICHTEN Rijden onder invloed van alcohol Diefstal tuinstoelen Parkeercontrole Wandelen voor 55+ Nieuwe cursus EHBO Collecteweek KWF Kankerbestrijding Opvallend is dat Beets veel bekender is onder het pseudoniem Hildebrand UITKIJKPOST 16 AUGUSTUS 2006 HEILOO - In de nacht van zondag op maandag werd een 28-jarige inwoner van Heiloo aangehouden op de Laan van Muijs. De man wordt er van verdacht dat hij kort daarvoor een aanrijding had veroor zaakt op de Zevenhuizerlaan. Hij reed daar als bestuurder van een personenauto en verloor, vermoede lijk door overmatig alcoholgebruik, de macht over het stuur en botste tegen een verkeersbord waarna hij in de bossages tot stilstand kwam. Na het ongeval stapte de verdachte uit zijn auto en verliet de plaats van het ongeval. Na een zoektocht werd hij aangetroffen op de Laan van Muijs waar hij werd aangehouden. Er bleek sprake van alcoholgebruik. De bestuurder bües 575 ug/1. Dat is ruim 2,5 maal de toegestane hoe veelheid van 220 ug/1. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. HEILOO - De bewoner van een woning aan de De Rookamer deed maandag 7 augustus aangifte van diefstal van een tweetal tuinstoelen uit de tuin van de woning. De dief stal van de aluminium tuinstoelen werd gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag 5 op 6 augustus De twee ontvreemde stoelen behoorden tot een set van vier stuks. HEILOO - Op woensdag 9 augustus werd gecontroleerd op het gebruik van de blauwe parkeerschijf in het parkeerzonegebied rond winkel centrum 't Loo. In totaal werden 17 bekeuringen uitgeschreven. Gevonden voorwerpen van 6 tot en met 12 augustus: enkele sleutels, basket-/volleybal. HEILOO - Natuurmonumenten, eigenaar van het landgoed Nijenburg, heeft grootse plan nen om de cultuurhistorisch belangrijkste delen, waaronder de Kattenberg en omgeving en het zogenaamde 'Engelse Werk' op te knappen. De maandelijkse natuurwande ling van het IVN op zondagmorgen 20 augustus in het Heilooër Bos voert daarom speciaal door die onderdelen om in het veld te bekij ken wat dat allemaal inhoudt. Verder is het in de zomer rustig in het bos. Dieren gebruiken die tijd vooral om bij te komen van de acti viteiten van het voorjaar. De jongen moeten sterk genoeg worden om hun eerste winter aan te kunnen. Bij de meeste planten eindigt de bloei en kun je kijken welke zaden of vruchten er komen, ook al een voorbereiding op een volgend jaar. En er zijn ook al paddestoelen te zien. De wandeling duurt ongeveer twee uur en begint om 10.00 uur bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg in Heiloo. Van volwassenen wordt een bijdrage van 1,50 verwacht; voor kinde ren is dat 1,- (graag gepast!). Voor nadere inlichtingen kunt u bel len: 072-5325110. Protestantse gemeente Heiloo, Ter Coulsterkerk Zondag 10.00 uur: voorganger ds EJ. vann der Wind. Protestantse Gemeente Limmen Zondag 10.00 uur: voorganger ds B. Hengeveld uit Huizen. GGZ Willibrorduskapel Zondag 10.00 uur: dienst van schrift en tafel, voorganger ds M. Braamse. Willibrorduskerk Zaterdag 19.00 uur: woord- en commu nieviering met herenkoor, voorganger W van Schie. Zondag 10.30 uur: woord- en commu nieviering met dameskoor, voorganger J. Oiling. Orgelbespeling Witte Kerk Woensdag 23 augustus, 12.00 tot 13.00 uur: Hans Stehouwer. OL Vrouw ter Nood www.onzelievevrouwternood.nl, tel. 072-5051288. Zaterdag 12.00 uur: eucharistieviering. Zondag 10.30 uur: eucharistieviering, voorganger Vic. Geukers; 12.15 uur Bedevaart Sri Lankezen; 15.00 uur: Lof. Maamdag 12.00 uur: eucharistie viering. Dinsdag 12.00 uur: eucha ristieviering. Woensdag 08.30 uur: eucharistieviering: 14.00 uur JBedevaart Lommerlust. H. Corneliuskerk Limmen Zaterdag 19.00 uur: eucharistieviering, voorganger oud vicaris G. Geukers. Zondag 09.15 uur: woord- en commu nieviering met gemengd koor, voorgan ger pastor J. Oiling. Kerkdiensten Egmond Sint Adelbert Egmond-Binnen Zondag 09.30 uur: eucharistieviering op de akker/ Egmond op z'n kop. H. Marg. Maria Alacoque Egm. ad Hoef Zaterdag 19.00 uur: communieviering met samenzang. Zondag 10.00 uur: communieviering met Soli Deo Gloria. OLV Onbevl. Ontvangen Egm. aan Zee Zaterdag 19.00 uur: eucharistieviering Zondag 10.00 uur: gebedsdienst met st. Caecilia. ILAgnes Egmond aan Zee Vrijdag 19.00 uur: avondgebed. Zaterdag 19.00 uur: mis. Zondag 10.00 uur: hoogmis. SOW gemeente Egmond Egmond aan Zee, zondag 10.00 uur: voorganger ds S.H. Ossewaarde. St. Jacobus de Meerdere Akersloot Zondag 10.00 uur: communieviering mmv enkele solisten, voorganger pastor W van Schie. HEILOO - De Uitmarkt Heiloo wordt dit jaar gehouden op zaterdag 2 september van 10.30 tot 16.00 uur, rond Bibliotheek Heiloo aan de Westerweg. Voorafgaand aan de Uitmarkt, op woensdag 30 augustus, worden de deelnemers van deze editie van de Uitmarkt aan u voorgesteld in de Uitkijkpost. Deelnemers aan de Uitmarkt worden verzocht hiervoor kopij en beeldmateriaal, digitaal aan te leveren. Uiterlijke aanlever- datum is maandag 21 augustus om 17.00 uur. Uw bijdrage mag maxi maal 350 woorden bevatten. U kunt uw kopij en beeldmateriaal (de laat ste in kleur, en minimaal 1 MB groot) per e-mail (onder vermel ding van Uitmarkt) sturen naar: redactie@uitkijkpost.nl, of De Hoefsmid 5 1851 PZ in Heiloo of langsbrengen op dit adres. HEILOO - Het gemengde wandel clubje van de Stichting Ouderen werk Heiloo kan wel versterking gebruiken. Elke woensdag van 13.00 tot 14.00 uur gaat de groep het Heilooërbos in voor een wan deling, met tussendoor oefenin gen om lekker fit te blijven. Op 6 september gaat men weer begin nen. U wordt uitgenodigd om eens mee te lopen en te genieten van alles. Het startpunt is bij de Tenrüshal De Dors. Ook kunt u voor informatie terecht in het Trefpunt, Abraham du Bois-hpf 2. HEILOO - Op 12 september start de E.H.B.O-vereniging Heiloo weer met een nieuwe cursus voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O; reanimatie en verbandleer. De les- avonden zijn wekelijks, met uit zondering van de vakantietijd, op de dinsdagavond en vind plaats in de vergaderzaal van de badmin- tonhal, Het Zevenhuizen 46 te Heiloo. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor nadere inlichtingen en opgave kunt u terecht bij Martin Vogelsangs, tel. 072-5338645/ martin.j.g@kpnplanet.nl. HEILOO - De collectant van KWF Kankerbestrijding komt in de week van 4 tot 9 september weer bij u aan de deur. Met het geld dat de collectanten ieder jaar opha len, kan meer wetenschappelijk onderzoek mogelijk worden gemaakt. Wie de collectant mist, kan een gift overmaken op giro 26000. De Uitkijkpost heeft Anne Mantel bereid gevonden om maandelijks een stuk te schrijven voor deze krant. Anne Mantel is woonachtig in Heiloo en heeft veel stuk ken over het onderwijs geschreven in de Volkskrant en in de NRC. Na zijn pensio nering heeft hij gedurende vijfjaar columns geschreven in het Noordhollands Dagblad, voor de populaire rubriek 'Persoonlijk'. Voor de Uitkijkpost zal Anne interessante onderwerpen, die betrekking hebben op Heiloo en omgeving, aan een nader onderzoek onderwerpen of vanuit een onverwachte invalshoek benaderen. Hasebroek heeft de Alkmaarse schrijf ster Anna Louisa Geertruida Toussaint regelmatig in de pastorie uitgenodigd. Ze kon het vooral goed vinden met Betsy, de zuster van Hasebroek met wie hij in de pastorie woonde. Eigenlijk is het vreemd, dat de straat achter de pastorie de A.L.G. Bosboom- Toussaintweg heet. Ze is namelijk pas jaren na de kring van Heiloo, namelijk in 1851met de schil der Bosboom getrouwd. Overigens staat in Alkmaar op de hoek van de Kennemerstraatweg en de Singel nog steeds een mooi standbeeld van haar. Het verbaast me trouwens, dat Potgieter ook een straatnaam gekre gen heeft. Hij is namelijk maar één keer op bezoek geweest bij de kring. Toen Hasebroek in 1843 dominee in Breda werd en dus uit Heiloo vertrok, kwam er een eind aan de kring van Heiloo. 'Wie schrijft, die blijft', maar als schrijver moet je er dus ook op ver dacht zijn, dat je lezers, als er een straat naar je is vernoemd, over je kunnen gaan lopen...! Laatst wilde ik op de fiets via de Raadhuisweg de Kennemer straatweg oversteken naar Heiloo-Oost. Ik stuitte toen op een aantal zandhopen en zag, dat men al druk bezig was met de aanleg van de nieuwe roton de. Dit nieuws had ik natuurlijk in de krant gelezen, waarbij me vooral was opgevallen, dat de gemeenteraad bij de informatie hierover van wethouder Opdam blijkbaar nogal had zitten suf fen. Toen ik daar zo stond te kijken dacht ik opeens dat we met deze rotonde, dat wil zeggen dit ronde ver keersplein, weer een eind terug in de tijd gaan. Ik zag namelijk vlak achter de rotonde het witte huis, de vroegere pastorie, waar de kring van Heiloo bij elkaar kwam. Prachtig, dat de kring van Heiloo nu eindelijk in een roton de veranderd is, terwijl de bekende leden van de kring, ik noem onder andere Hasebroek, Potgieter, Van der Palm, Hofdijk, Bosboom-Toussaint en Beets al meer dan een halve eeuw als straatnamen in Heiloo voortleven. Zo blijven ze voor Heiloo toch nog steeds voortbestaan, want ik. vrees, als ik voor mezelf spreek, dat ze met uitzon dering van Nicolaas Beets nauwelijks meer gelezen worden. Grappig, dat juist tegen het naar hem noemen van een straat in 1924 ernstig bezwaar werd gemaakt. De straat heette toen officieel Domineeswegje, maar werd meestal Afterfhidsen genoemd. Toen het gemeentebestuur besloten had de straat Nicolaas Beetsweg te noemen, zijn er grote protestacties gevoerd, maar gelukkig heeft Beets het gewon nen. Opvallend is trouwens, dat Beets veel bekender is onder het pseudo niem Hildebrand, de naam waaronder hij zijn bekendste werk, de 'Camera Obscura' gepubliceerd heeft. Niet voor niets staat vlak bij de Nicolaas Beetsweg een groot wooncomplex, dat de Hildebrandhof heet. Toen ik daar aan een aantal bewoners vroeg wie Hildebrand was, bleken gelukkig zeer veel mensen dat te weten. Over het ontstaan van de kring van Heiloo is veel geschreven. Er is bij voorbeeld in 1982 bij drukkerij Uitkijkpost een boek van Marita Mathijsen verschenen getiteld 'De kring van Heiloo'. Het is al in Leiden begonnen, waar Hasebroek en Beets beiden theologie studeerden bij de hoogleraar professor Van der Palm, wiens dochter getrouwd was met een zou, vooral vanwege Aleide, heel graag dominee in Heiloo zijn gewor den. Hij had immers een mooie logeerkamer in Nijenburg en viel zelfs Foreest met wie ze in Nijenburg te Heiloo woonde. Helaas is ze al jong weduwe geworden. Eén van haar zonen, Cornelis van Foreest, studeerde rechten in Leiden en had daar in een club Hasebroek en Beets leren kennen. In de zomervak antie van 1836 nodigde hij zijn vriend Nicolaas Beets uit om in Nijenburg te komen logeren. Dit heeft grote gevol gen gehad, want Beets kreeg al heel snel met Aleide, de zus van Cornelis, een relatie die al spoedig uitmondde in een verloving. In het najaar van 1836 werd Hasebroek tot dominee benoemd in Heiloo. Beets zal dit wel moeilijk hebben gevonden, want hij nogal eens in voor Hasebroek als pre dikant. In september 1840 is hij in het Witte kerkje met Aleide getrouwd. Naast de bijeenkomsten in de pasto rie kwam men op uitnodiging van de familie Van Foreest regelmatig op zondagavond bij elkaar in Nijenburg, waar dan gemusiceerd en voorgedra gen werd. Helaas is Aleide in 1856 overleden, ze had toen al 9 kinderen gebaard. Beets is daarna getrouwd met een jongere zus van Aleide, Jacoba Elisabeth, die hem ook nog eens 6 kinderen heeft geschonken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 5