Van rolemmer tot spreekbeurt: Glas 19 UITKIJKPOST NOVEMBER 2006 U heeft al verschillende keren kunnen lezen in de Uitkijkpost over het project 'Van rolemmer tot spreekbeurt'. Om uw geheugen nog even op te frissen: leerlingen van basisscholen in Heiloo kunnen door dit project, georganiseerd door de gemeente, meer aan de weet komen over afval. De leerlingen worden op verschillende locaties van alles uitgelegd en getoond over dit aspect van het milieu. Uiteindelijk kunnen zij deze informatie gebruiken voor een spreekbeurt of werkstuk, zodat ook hun klas- Wat onwennig verzamelden Bas Beerepoot genootjes inzicht in de afvalverwerking krijgen. En vooral waarom het zo belang- (Paulusschool), Janneke Bellekom (St. Radboud), Michael rijk is afval te scheiden. Zo probeert de gemeente via de jeugd de aandacht voor Kivits (De Duif), Marjolein Reichert (Willibrord) en Jorik Zwart ons milieu te vergroten. Want jong geleerd, is oud gedaan! Al eerder gingen (De Springschans) zich in dé werkkamer van Rob Reyners, hoofd kinderen van groep 7 van verschillende basisscholen op excursie met als Beheer Openbare Ruimte. Op 4 oktober was de uitnodiging voor thema: papier en GFT. Op woensdag 1/november ging het een hele deze leerzame middag by hen in de bus gevallen. Het zou gaan-en zo middag over 'glas'stond het ook in de uitnodiging- over wat er allemaal gebeurt met je lege glazen appelmoespotje. Het programma was vol, maar de kids waren er klaar voor. Allereerst bekeek Rob samen met de nieuwsgierige scholieren de film 'Glas, eindeloos mooi'. Daarin zagen de kids hoe in de glasverwerking ten zuiden van Rotterdam 90% van het glas in Nederland verzameld wordt. Dat komt neer op zo'n anderhalf mil joen kilo glas per dag! En wie denkt dat daar tientallen mensen met een afwasborstel de glaspotjes ontdoen van de laatste restjes pindakaas en appelmoès, heeft het mis. Een zee aan bacteriën zorgen er in tien weken voor dat alles glashelder is. 'Wel belangryk om wit en gekleurd glas meteen te scheiden', zo wordt in de video verteld. ,Wit glas dat een maal met gekleurd versmolten is, kan nooit meer helderwit glas worden en dat is toch wel handig als je in de winkel wilt zien wat er in het potje zit. Bas, Janneke, Michael, Marjolein en Jorik, sommigen gewapend met fototoestel en videocamera, lopen vervolgens naar het terrein van Openbare Ruimte om eens een kijkje te hemen bij een glasbak. „Handig-om mijn camera mee te nemen", zo vertelt Jorik. „Ik ga een presentatie houden in myn klas met foto's en film." Bij de gele glasbak aangeko men, vertelt Rob hoe belangryk het oök is om geen plat glas of glazen èvënscha- len in die bak te gooien. „Dat is hard glas en kan niet versmol ten worden met flessen- glas", legt Rob uit. Een blik op de klok zegt dat het tyd is de eerste busrit te tndken naar de glasoverslag van GP Groot. Bij de regio nale En zo worden kerstballen gemaakt Best wel lastig, dat glas verhitten! Een vlam opgestookt tot maar liefst duizend graden! 'A- stortplaats aangekomen wordt de groep hartelijk welkom geheten en krij gen ze een duide lijke uitleg over wat er zoal by dit bedrijf plaatsvindt onder het genot van limonade en koek. De boodschap luidt dat het belangryk is zo min mogelijk afval te maken! Dus een beker mee naar schdpl in-plaats van pakjes, je brood in een trommel meenemen en niet in een plastic zakje, oplaadbare batteryen te gebrul2 ken en vooral afval apart in te zamelen. Het spannend ste deel van dit bezoek is toch wel als de veiligheidshelmen en feloranje hesjes aan moeten en de kinderen het terrein over lopen op weg naar de plek waar glas gedumpt wordt. Dat de helmen op dat moment als een geschenk uit de hemel komen, blijkt als grote hagélstenen op de excursiegangers stuiteren. Alsof het in scène gezet is, komt net eten vrachtauto glas lossen en nadat de laadbak achterover gekanteld is, dondert het glas met een oorverdovend lawaai op de glasafvalberg. „Er Was. gewoon abnormaal veel glas!", luidt de conclusie, als de kinde ren evën later in de bus zitten, op weg naar Amsterdam voor het laatste deel van de middag. In opperbeste stemming wer den de kinderen naar Amsterdam Oud-Zuid gereden, op naar Galerie en Atelier Van Glas. Na een lange rit met veel file konden ze in het atelier van Van Glas even bijkomen met limonade en 'concentratiemedicynen' De medicijnen had den wel erg veel weg van wine gums. De glasblazer oogst te ontzag en bewondering toen hij de vlam aan zijn werk bank flink opstookte (tot wel duizend graden!) en van een nietszeggend pijpje glas een mooie bal blies. „Jemig! Cool! Het wordt helemaal rood!", luidde het commentaar van de scholieren. Dat de kids dat zelf ook mochten pro beren heten ze zich geen twee keer zeggen. De mooiste vormen werden geblazen en tot slot mochten de kinde ren nog aan de slag met glasstaaflcs. Bijna tegen etenstyd ging de bus weer richtingUeiloo met vijf kin deren die stof genoeg hadden voor een mooie spreek beurt en vast hun ouders, broertjes en zusjes en vriendjes zouden vertellen hoe belangryk het is afval apart in te zame len.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 311