Nieuwe Prins Tyl regeert over Gorteldonk Jaar lang Oer-IJ lezingen in De Hoep Nieuwe omheining duingebied voor grazers Gilde Castricum blikt terug op 15 jaar REGIO 21 Carnavalsraad Uylenspieghels voorgesteld tijdens Prinsenbal CONQUISTA JOC Conquista Agenda KORTOM EHBO-vereniging geeft lezing Diabetes 22 NOVEMBER 2006 UITKIJKPOST LIMMEN - Afgelopen zaterdag vond in Leutbunker de Burgerij de opening van het seizoen plaats van Carnavalsvereniging de Uylenspieghels. Op deze goed bezochte avond werd door middel van een toneel stukje duidelijk hoe de raad er het komende seizoen komt uit te zien. Het was een oer-Hollands stuk met Prins Tyl XII van Gorteldonk met zijn nieuwe raad voor het car navalsseizoen 2006 - 2007. Eigen foto CASTRICUM - Eind september 2006 is in Bezoekerscentrum De Hoep de interactieve ten toonstelling Schatten onder je voeten geopend. Deze tentoon stelling brengt 1400 jaar onbe kende geschiedenis van Noord- Holland op een leuke en boeiende manier in beeld. Gedurende de gehele tentoonstel lingsperiode (tot september 2007), worden elke maand één of meerdere lezingen georganiseerd, die een thema uit de tentoonstelling dieper uitwerken. De lezingen vinden plaats in de filmzaal van Bezoekers centrum De Hoep te Castricum en duren twee uur, inclusief een koffie pauze. Deelnemen aan een lezing kost 5,- per persoon, inclusief koffie of thee. Inschrijven kan via www.schattenondeijevoeten.nl of het boekingsbureau van De Hoep, tel. 0800-7966288 (administratie kosten), bereikbaar op dinsdag en donderdag van 15.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 uur tot 12.00 uur. Het complete overzicht van de lezingen is te vinden op www.schattenondeijevoeten.nl. Op 26 november van 14.00 tot 16.00 uur kan men de lezing 'De land schappen van het Oer-LJ' door Lia Vriend bijwonen. Lia Vriend ver klaart tijdens haar lezing alle vor men in het landschap aan de hand van boeiende verhalen en beelden. 'Ik verbaas me er steeds weer over, hoe alleen al in de omgeving van Castricum nog zoveel over de wor dingsgeschiedenis is af te lezen in het landschap.' Op 28 november van 19.30 tot 21.30 uur geeft Peter Vos (TNO) de lezing 'Archeologisch onderzoek naar de monding van het Oer-IJ'. In 2000 en 2001 deed Peter. Vos van TNO, samen met anderen, bodemonderzoek tijdens de sloop van acht pompstations in de duinen tussen Egmond en Heemskerk. Aan de hand van de kennis van bodemla gen verklaart de geoloog hoe het landschap er in al deze periodes uit heeft gezien en hoe de mens dat gebruikte. Beverwijker Peter Vos doet al dertig jaar onderzoek in het Oer-IJ gebied en heeft nu voor het eerst het mysterie van de monding van het Oer-IJ onder het duinzand ontsluierd. REGIO - In verband met de komst van Hooglanders en wilde pony's in het duingebied tussen Bakkum en de Egmonden, begint PWN met het nalopen van de bestaande omheining. Waar nodig wordt deze vernieuwd of aangepast. Daarvoor zal er tijdelijk extra drukte op de bestaande wegen binnen het duinterrein zyn om materialen aan te voeren. Publiekstoegangen worden van vee roosters en hekken voorzien en voor ruiterpaden worden speciale toegangspoorten aangebracht. Waar het natuurgebied grenst aan particulier terrein heeft PWN met de eigenaren overlegd over de gewenste vorm van afscheiding, zodat de grazers niet per ongeluk verdwalen in iemands achtertuin. Bezoekers zullen tot eind van het jaar het een en ander van deze werkzaamheden kunnen merken. Daar waar nodig wordt met een machine in struwelen een pad gemaakt voor nieuwe hekken en worden meteen scheve of verrotte bomen die gevaar opleveren, weg gehaald. Voor het aanbrengen van de veeroosters worden machinaal sleuven gemaakt in verharde paden. Op één plaats wordt een. stukje ruiterpad aangepast om te voorko men dat ruiters twee keer op hun route door een ruiterklappoort moeten. Begin 2007 wordt het werk afgerond met het aanbrengen van het hang- en sluitwerk. in de hoofdrol rechercheur de Cock en het geheel speelde zich af rond om het café van Lowietje en zijn omgeving. Het stuk dat gespeeld werd heette: 'De Cock en moord en kinderleed op de wallen'. Tijdens de voorstelling werd rondgegaan om het goede doel te steunen, het Ronald Mac Donald huis in Leiden. Dit bracht 400,- op. Na afloop van het stuk kwam adjudant Jan Glorie het toneel op om de prins en raad voor te stellen voor het seizoen 2006/2007. Als een duveltje uit een doosje verscheen midden op de vloer een nieuwe prins, Tyl Xll, Ronald Baars. Na vele jaren in de raad te hebben gezeten en als adju dant diverse prinsen te hebben bij gestaan, was hij de afgelopen drie jaar, buiten de raad, voorzitter van de vereniging. Een mooie kroon op het werk van al zijn Uylenspieghel jaren. Zyn eerste officiële taak was om twee onherkenbare raadsleden voor te stellen. Dit waren Cees van Doorn en Erik Lamers, zij maakten de raad van 11 compleet. In het stuk werd duidelijk dat er afscheid werd genomen van twee raadsleden, namelijk Jan Dirkson en Jack Burgering. Jan heeft zeven jaar in de raad gezeten en in die tijd was zijn vrouw Emmy ook drie jaar contact vrouw bij de dames. Allen werden in het zonnetje gezet voor hun enorme inzet binnen de vereniging Uylenspieghels. Jan en Jack ontvingen daarbij de Gortige Gortzak. Hierna werd stilge staan bij het afscheid van Prins Tyl XI en zijn vrouw Jola. Beide hebben 18 jaren actief meegedaan bij de vereniging. Peter als raadslid, voor zitter en de laatste drie jaar, de slag room op zyn carnavalstaart, als Prins Ty\ XI. Jola heeft in die jaren onder andere heel wat kinderen geschminkt bij de Boerenkool middagen. Peter ontving de Zilver Sleutel en treedt toe tot het presidi um. Hierna kon Dj Harold de schui ven openzetten en werd er tot laat gefeest. - De eerstkomende activiteiten van Prins Tyl Xll en zyn raad vinden plaats op 10 december, namelijk 's morgens het koffie-uurtje in verzor gingshuis de Cameren en 's middags de Boererikoolmiddag. Dick Groot en Jan van der Schaaf verzorgden een geweldig optre den, waarbij werd teruggeblikt en vooruitgekeken. Eigen foto CASTRICUM - Het succesvolle Gilde Castricum bestaat dit jaar 15 jaar en bij zo'n feit moet natuurlijk worden stilgestaan. Daarom werd een bijeenkomst georganiseerd voor alle Gilde- aanbieders. Dick Groot en Jan van der Schaaf, actieve Gildemensen, verzorgden een geweldig optreden. Er werd teruggeblikt en vooruit gekeken. Bij het terugblikken werd geconstateerd dat bekwame Gildevrijwilligers nu reeds 15 jaar met kennis van zaken klaar staan voor alle inwoners en organisaties van de gemeente Castricum, in een rustig tempo en met veel persoon lijke aandacht. En, wat zeker zo belangrijk is, zo'n 1200 mensen per jaar maken gebruik van het veelzijdi ge Gilde-aanbod. Het eerste project waar het Gilde mee startte is het Digitaalproject. In dit project (in samenwerking met de bibliotheek Castricum) wordt computerkennis op allerlei terreinen overgedragen aan groepen en individuen. Een jaar later werd Gilde Samenspraak opge zet. In dit project wordt iemand die goed Nederlands spreekt gekoppeld aan een anderstalige om spreek vaardigheid te oefenen en integratie te bevorderen. Sinds enkele jaren heeft het Gilde ook een Knoppenproject dat mensen helpt moderne apparatuur te leren bedie nen of instellen, zoals tv, dvd en (mobiele) telefoon. Als laatste is gestart met het Thuisadministratieproject dat men sen (met name ouderen) onder steunt bij de bank/girozaken en andere administratieve werkzaam heden. Het is van belang dat er steeds nieuwe vrijwilligers instro men. Het Gilde wil ook mensen met kennis van zaken gaan leveren aan organisaties in Castricum. Hiermee kunnen ze hen ondersteunen met hun deskundigheid, kennis of (levens) ervaring, een lezing, muziekmiddag, creatieve bijeen komst, of andere interessante acti viteit te verzorgen in verzorgings huizen of bij non-profit organisaties of voor te lezen aan groepen of indi viduen en met groepjes ouderen in de verzorgingshuizen herinneringen op te halen aan vroeger. Leeftyd speelt geen rol. Mensen die zich bij het Gilde willen aansluiten of verder geïnformeerd willen worden kunnen bellen met de Vrijwilligers Centrale, onderdeel van de Stichting Welzijn Castricum, tel. 0251-656562 of mai len naar vcc@welzijncastricum.nl. LIMMEN - Het programma voor woensdag 22, vrijdag 24 en zater dag 25 november by Conquista is: Conquista Kids: zaterdag 25 november Pakjesboot maken! Zou Sinterklaas eigenlijk wel genoeg pakjesboten voor al die pakjes hebben? Vast wel, maar toch gaan de Kids er vandaag een aantal extra maken. Gewoon voor het geval hij er toch nog wel een aantal kan gebruiken. Je kunt nooit weten. En anders versieren zy gewoon hun huis vast voor het grote feest. Conquista Kids is voor alle kinderen van 4 toten met 9 jaar en is geopend van 10.30 tot 12.00 uur. Binnenkomen graag rond 10.15 uur, dan ben je op tijd voor de start! De entree is één euro met limonade. Club op Woensdag: woensdag 22 november Zoals elke woensdagmiddag geo pend van 14.00 tot 17.00 uur. Zes spelcomputers staan klaar en de muziek is aan. Ben jy de Dj van daag? Of ga je tafelvoetballen, tafeltennissen, darten, poolbiljar ten, internetten? Uiteraard kun je ook met de game-cube op groot scherm spelen. Club op Woensdag: zaterdag 25 november Tropieal-diseo! Speciaal voor de kinderen van Club op Woensdag, is er deze zaterdag een extra avond voor een coole Tropical-disco! Van 19.00 tot 22.00 uur staat de deur voor jullie open. De Club is er voor iedereen van 9 tot en met 11 jaar en is gratis! Club X-tra: vrijdag 24 november Bowling! Verzamelen om 19.00 uur in Conquista en vertrekken om 19.25 uur naar de bowlingbaan. Na afloop wórdt er in Conquista een drankje gedronken om nog even gezellig na te praten over deze coole avond. Club X-tra is voor tie ners van 12 tot 16 jaar en geo pend van 19.00 uur tot 23.00 uur. CONQ Café: vrijdag 24 november Het café is geopend voor jonge ren vanaf 16 jaar, van 20.30 tot 01.00 uur. Een prachtplek om je te vermaken, met onder andere tv; poolbiljart; darten; tafeltennis of tafelvoetbal; videogames en internetten. Mochten er bijzonde re activiteiten gaan plaatsvinden, dan wordt dit vermeld op posters in het dorp en op het publicatie bord van Conquista zelf. Let op: Conquista is voor alle afdelingen op zoek naar vrijwilligers! Wie wil af en toe een handje helpen. Neem contact op met Ante of Sylvia, tel. 072- 5052811. AKERSLOOT - Woensdag 29 november organiseert EHBO-ver- eniging Akersloot een lezing over Diabetes en alles wat daarop betrekking heeft. Deze lezing is voor iedereen die hiervoor belangstelling heeft en zonder kosten bij te wonen. Tydstip: 19.45 uur in zaal 1 van de 'Leüe' aan de Rembrandtsingel in Akersloot. Ook kunt u zich opge ven voor de beginnerscursus EHBO, die in Januari van start gaat. Hiervoor is nog ruimte over voor enkele cursisten. De weke lijkse cursus avonden duren tot en met maart en wordt begin april afgesloten met een examen. Voor meer informatie kunt u terecht bij Ad Obdam, tel. 06- 13402504.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 377