25 ja Een professioneel, intiem theater met een stoere naam E3 Eind november is het 25 jaar geleden dat theater De Beun in Heiloo in gebruik werd genomen. Vijfentwintig suc cesvolle jaren later vormt het theater nog steeds het cultu rele hart van Heiloo. De Uitkijkpost besteedt vier weken achtereen aandacht aan het jubileum. Deze week deel 4 en tevens slot: De mensen om wie het allemaal draait bij theater De Beun mEATER DE BEUN HEILOO - In de foyer van theater de Beun is het gezellig druk. Vanavond wordt 'Crash' vertoond, een voorstelling van de Filmliga, een stichting die ten doel heeft het vertonen van bijzondere films die in het algemeen niet in reguliere bioscopen worden vertoond. De Filmliga werkt met abonnementen voor een vaste avond. De leden van de vereniging voor wie het de vaste avond is, schuiven meteen door naar binnen. Degenen zonder abonnement voor die avond nemen plaats in 'de bus' zoals Vok Keijsper, beheerder van het theater, het noemt; rijen stoelen waarop de wachtenden op volgorde van binnenkomst plaats nemen. Als er zometeen stoelen over zijn, mogen ook zij nog naar binnen. Prima systeem, dat geldt voor alle films die de Filmliga, een van de grootste huurders van De Beun, op z'n programma heeft staan. Op jaarbasis gaat het daarbij om tien films die ieder acht avonden worden vertoond. Jos Velzeboer Vanavond controleert vrijwilliger Jos Velzeboer bij de ingang van de zaal de abonnementen. Dat doet hij al weer zo'n vier jaar met veel plezier, altijd op dinsdag. Zijn vrouw wacht op hem in de zaal - als de deur zo direct dicht gaat, schuift hij op een stoel naast haar. Anneke Dreef, Truus ten Hacken, Nadat de film is begonnen, zetten Anneke Dreef, Truus ten Hacken, Heieen Groot en de heer Beers zich aan een tafeltje in de foyer. Anneke en Truus maken beiden inmiddels al ruim tien jaar deel uit van een heel hechte en trouwe groep vrijwilligers, zonder wie het theater helemaal nergens zou zijn. Deze vrijwilligers nemen alle zaal diensten voor hun rekening en een aantal van hen biedt ook techni sche ondersteuning. Professionele voorstellingen en de grotere plaat selijke verenigingen hebben meestal wel hun eigen technici, maar de technische vrijwilligers van de Beun weten natuurlijk als geen ander de weg in het theater. De kleinere huurders leunen ech ter veelal volledig op de (vrijwilli ge) technische staf van De Beun. „Gemiddeld zijn we er ieder zo'n twee keer per week, maar het kan ook voor komen dat we tussen door een paar weken vrij zijn. Tweemaal per seizoen stellen we gezamenlijk ons rooster samen", aldus Truus ten Hacken. Het theaterwerk levert de vrijwilligers niet alleen veel energie en voldoe ning op, maar ook het nodige ple zier. Niet in de laatste plaats met de professionele bespelers van de zaal, die nog wel eens een geintje willen uithalen. „Zoals die man met z'n bellenblaas-act. Hij had nog zeepsop in z'n mond toen ik hem aan het eind van de voorstel ling z'n boeket moest overhandi gen. Gelukkig had ik hem bijtijds door!" lacht Anneke. De heer Beers De heer Beers, een vriendelijke, gepensioneerde gemeenteambte naar en tevens vaste bezoeker van het theater, vertelt desgevraagd dat zijn voorkeur uitgaat naar cabaret: „Het is ondoenlijk om terug te halen, welke voorstellin gen ik in de afgelopen jaren alle maal heb gezien. Om het bij de laatste te houden, een optreden van de Vlaamse cabaretier Wim Helsen op 6 oktober, dat was in ieder geval een heerlijk avond met een goed stuk humor!" Beers komt al jaren naar De Beun samen met zijn vrouw, meestal op de fiets, na eerst gewoon lekker thuis te hebben gegeten. „Een thuiswedstrijd" omschrijft hij het zelf tevreden. Jammer vindt hij het wel dat sommige cabaretvoorstel lingen geen pauze hebben. „Daardoor mis je het sociale aspect. Even een kop koffie en met deze of gene praten, dat hoort er toch gewoon bij?" aldus de trouwe bezoeker. Heieen Groot Heieen Groot is een theatermens pur sang. Ze werd tien jaar geleden, direct na het wegvallen van de gemeentesubsidie, door Gwen Bos benaderd met de vraag of ze er voor voelde de stichting Vrienden van de Beun op poten te zetten en zodoende de professionele voorstel lingen van het theater te helpen behouden. Ze zette onder meer de ledenadministratie op en het actu aliseren daarvan is een nog steeds dagelijks terugkerende activiteit: „Ik ben degene die jaarlijks de 600 leden lastig valt met een acceptgiro voor de donatie. Daarnaast sta ik ook op avonden van professionele voorstellingen in de foyer met een informatiestand, want lang nog niet iedere bezoeker van de Beun is lid van de Vrienden. Er zijn overigens zelfs inwoners van Heiloo, die nog nooit in het theater geweest zijn", besluit ze vol ongeloof. Als Heieen eenmaal over het theater begint, is ze bijna niet meer te stuiten. Ze wil nog zoveel kwijt: over het fraaie programmaboekje, de ondersteu nende bedrijven die zo belangrijk zijn en ook over het jaarlijkse vrien denconcert in januari. „Wat het theater onderscheidt van andere zalen in het land, is het feit dat het voor de exploitatie niet afhankelijk is van de gemeente", benadrukt ze. De drie peilers waarop hét theater stevig staat, zijn achtereenvolgens: de groep vrijwilligers vanwege hun belangeloze en professionele inzet, de plaatselijke verenigingen als vaste huurders, en de stichting Vrienden, die de financiële zeker heid biedt die nodig is voor de beroepsvoorstellingen. Over de zaal is het viertal het roe rend met elkaar eens, die is in één woord geweldig! De 316 lekkere stoelen bieden vanaf iedere zit plaats een werkelijk uitstekend zicht op het podium. „Je hebt op elke plaats in de zaal écht contact met het toneel" aldus de heer Beers. Heieen voegt daar nog aan toe: „Waar in het land maak je het mee, dat je een prima show bij woont van een zangeres waarvan je letterlijk kunt zien dat ze knoertver- kouden is?" Dat maakt De Beun tot een niet alleen professioneel theater, maar vooral eentje met een prettig intiem karakter. Een prima plek, waar vele inmiddels bekende artie sten ooit hun eerste - soms nog niet zo heel professionele - zweetdrup peltjes plengden: „Albert Verlinde met zijn cabaret Boemerang, Gerard Joling als dressboy bij een mode show en Try out met Hans Liberg in bezoeker, vrijwilligers en de secreta ris van de stichting Vrienden, die met elkaar hun liefde voor dit mooie theater gemeen hebben. Een verzoek om een foto, wijst het vier tal eensgezind af:- „Nee hoor, het gaat om het theater, dus maak daar maar een mooie foto van!" Heieen Groot kan het niet nalaten om daar als toegift nog aan toe te voegen: En zet er ook nog even in dat we er trots op zijn dat we dit jubileum hebben gehaald én dat iedereen hartelijk welkom is bij het jubileum feest op zaterdag 25 november". joggingpak, want zijn kleding voor de show was nog niet eens gereed." Het gesprek krijgt een wat hilari sche wending, net op het moment dat de pauze van de filmvoorstel ling aanbreekt en de foyer zich vult met geroezemoes. Een mooi moment om het gesprek te beëindigen met deze vaste

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 395