Een kijkje achter de coulissen bij Falkland Bij besteding boven 100,- €10,00 CADEAU NU DECORETTE W00NB0N ™.v. ^DORSSPORTS f Decorette. woon Beginnen met sporten nu gemakkelijker dan ooit. Stop nu met zoeken; 8 redenen om te sporten bij Dorssports: Healthclub HEILOO - Wat is er heerlijker dan te genieten van een goed gespeeld toneelstuk? Dat dat dan ook nog eens kan in het theater in het eigen dorp met de eigen amateurtoneelvereniging is natuurlijk helemaal geweldig. Maar het maakt ook nieuwsgierig naar het wel en wee van Falkland, want daar hebben we het over. De Uitkijkpost gunt u graag een kijkje achter de coulissen van Falkland en had een gesprek met Michel Mannes, negen jaar lid, speler en voorzitter van de PR-commissie. Menigeen kent Falkland als de toneelvereniging die elk half jaar een kinder- en avondstuk op de planken van de Beun weet te zet ten. Daarbij kiezen ze voor stuk ken met een hogere moeilijkheids graad, zoals onlangs 'Het bezoek van de oude dame', naar een boek van Friedrich Dürrenmatt. „Maar let wel, ook een klucht spelen kan knap lastig zijn. Wij hebben ervoor gekozen om een wat luchtig stuk af te wisselen met een wat zwaar der stuk. Leuk voor het publiek maar ook voor de spelers. Het stuk hiervoor, 'Kopman', was bijvoor beeld een fris stuk met een bood schap en leuke humor." Het publiek vormt altijd een onmisba re factor. Het is fijn om aan de reacties uit de zaal te merken dat het stuk overkomt zoals het bedoeld is. „We repeteren een halfjaar in een zaaltje in het Open Huis. Tijdens de generale repetitie wordt je voor het eerst geconfron teerd met de akoestiek en het gebruik van de ruimte in de Beun. Die avond moet ook alles op zijn plaats vallen want de volgende avond kijken 300 toeschouwers met een kritisch oog naar de voor stelling. En tja, wij kunnen nou eenmaal niet zoals de profs tien keer een try-out doen." Een scène uitHet bezoek van de oude dame'. Verschillende regisseurs Falkland werkt met verschillende regisseurs. Dat is een bewuste keuze, want het brengt een steeds wisselen de werkwijze met zich mee waar door een speler zich verder kan ont wikkelen in zijn acteerprestaties. „Nieuwe regisseurs dienen zich spontaan aan en anders gaan wij zelf op zoek naar nieuwe impulsen op regie gebied". Falkland staat in de regio hoog aangeschreven als toneel vereniging waardoor het niet moei lijk is om nieuwe spelers te werven. Op dit moment bestaat er zelfs een wachtlijst voor mensen die bij Falkland willen komen spelen. Hoewel het aantal anders doet ver moeden bestaat het ledenaantal van vijftig bij Falkland niet louter uit spe lers. Er is een,zeer creatieve en pro ductieve kledingploeg van zeven dames en een decorbouwploeg van drie vaste decorbouwers. Niet ieder een kan altijd spelen maar er zijn altijd genoeg activiteiten rond de voorstellingen die ook uitgevoerd dienen te worden. Zo is er bijvoor beeld een productieleider nodig. Deze legt de de mis-en-scène vast (waar de speler moet staan op het toneel), verzorgt de contacten met bijvoorbeeld kledingploeg en decor bouwers, inventariseert de attribu ten en maakt een repetitieschema. Min of meer de verlengde arm van de regisseur. „Waar je met tekst werk, kun je die kwijt zijn. De souffleur heeft als taak de speler op weg te helpen als die, even droog staat". Tijdens de voor stelling hoop je dan dat de souffleur een ontspannen avond heeft en niet hoeft in te grijpen. Al heeft elke spe ler wel eens een black out meege maakt tijdens de voorstelling. Het volgen van de tekst uit het tekstboek is heel belangrijk. Je medespeler kan eruit raken wanneer jij een andere tekst gebruikt. Jaap Schuring (25 jaar speler bij Falkland) zei altijd: 'er wordt niet geschmierd, hoor!' Dat is dan tekst ter plekke bedenken, improviseren en reageren op reacties uit het publiek. Als je je tekst snel uit je hoofd kent, kom je meer aan spe len toe en kan de regisseur ook eer der zijn aanwijzingen geven. Toneel is een teamsport, je moet geen ego tripper zijn. Je bent tenslotte afhan kelijk van je medespelers en je moet de ander ook zijn moment gunnen." Nieuwe ontwikkelingen Op dit moment heeft het bestuur gekozen voor een ander repetitie proces. Waar Falkland altijd een half jaar de tijd had om een avondstuk op de planken te zetten, wordt daar nu een jaar voor uitgetrokken. Overigens blijft het aantal stukken dat in een jaar gespeeld wordt gelijk. De consequentie is dat wij nu altijd" met drie producties tegelijk aan het werk zijn. Twee avondstukken en een kinderstuk. De toekomst zal moeten uitwijzen of het bevalt." Voorjaar 2007 zal een avondstuk van Alex van Warmerdam gespeeld wor den en het traditionele kinderstuk wat weer een bijzondere productie belooft te worden. Daarnaast volgt ook in het voorjaar een verrassende productie op een buitenlocatie voor volwassenen, wederom van van Warmerdam. En tot slot een produc tie van Narfocus. Narfocus is een ini tiatief van twee jonge spelers van Falkland Toneel die met een beetje ondersteuning van Falkland een eigen productie in het voorjaar op de planken gaat zetten. De vereni ging ondersteunt nieuwe initiatie ven want „de energie moet blijven stromen." Voor wie nog meer wil weten over Falkland: www.falklandtoneel.nl. Een scène uit het kinderstuk 'Belle en het beest'. WOON ATE LI ER VRAAG NAAR DE ACTIE VOORWAARDEN IN DE WINKEL DEZE AANBIEDING 15 GELDIG VAN 25 NOVEMBER T/M 30 DECEMBER 2006 Voor veel mensen is de drempel om te beginnen met sporten voor een betere gezondheid hoog. 'Morgen begin ik' is een veelgehoorde uitspraak. Maar morgen is er wel weer een reden om uit te stellen. Acht redeneri Healthclub Dorssports uit Heiloo heeft ook redenen genoeg, maar dan wel om u vandaag nog te helpen beginnen met een gezonde levensstijl. Acht redenen om precies te zijn. Alle acht zijn ze er op gericht om het sporten voor zowel ervaren als onervaren sporters gemakkelijk te maken. 100% Tevredenheidsgarantie Voor de ervaren sporters zijn de 38 lesuren, het volledig klimaatbeheerste pand en het gratis gebruik van de trilplaat en de sauna veelzeggend. Voor iedereen die al langere tijd weinig aan sport gedaan heeft, zijn de ruim voldoende persoonlijke begeleiding en de 100% tevredenheidsgarantie zeer aantrekkelijk. Om de keuze voor iedereen gemakkelijk te maken is het inschrijven tot en met 30 november gratis. Wilt u meer weten over Dorssports? Kijk op www.dorssports.nl. Of kom langs voor een persoonlijke kennismaking: Het Maalwater 2 in Heiloo. 1Sporten met voldoende persoonlijke begeleiding 2. 38 lesuren per week 3. Volledig klimaatbeheerst pand 4.100% tevredenheidsgarantie 5. Ruime keuze uit sport- en ontspanningsfaciliteiten 6. Inclusief gebruik sauna trilplaat 7. Kinderopvang voor leden 8. Gratis inschrijven (bespaar €45,-) t/m 30 november 2006 Het Maalwater 2 11852 RH Heiloo I 072 - 532 11 06 I www.dorssportS.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 397