Quick quick slow uit Heiloo Kleurrijke winterschulen Oud-Heilooër maakt met zijn vrouw furore op de dansvloer Enige tijd geleden stond er een berichtje op de editie Sport van de Uitkijkpost waarin melding werd gemaakt van een derde plaats voor een danspaar uit de omgeving op een danskampioenschap. „Maar weet je dat wij toen eerste zijn geworden", meldde Ton Kops aan zijn broer IJsbrand die hem het Heilooer week blad liet lezen. Toen ging het balletje rol len. IJsbrand Kops nam contact op met de redactie en de basis voor een goed verhaal van uiteindelijk Heilooër bodem was gelegd. Op bezoek bij zijn zus aan de Zevenhuizerlaan, naast de plek waar zijn vader en oudste broer IJsbrand altijd het aan nemersbedrijf hadden gehad, hebben Ton en zijn Limburgse vrouw Heieen, tijd gevonden om uit te leggen waarom dansen hun passie is. De foto is net gemaakt en na het weer omkleden in burgerkledij vertelt Ton: „Ik heb mijn vrouw ontmoet op een opleiding in het psychiatrisch ziekenhuis in Loosduinen bij Den Haag. Heieen is geboren in Hoensbroek, Limburg en ik ben er één van Kops, één van de tien kinderen van de' Zevenhuizerlaan. Mijn liefde voor het dansen is niet bepaald met de paplepel ingegoten. Ik ging, net als zoveel jongeren, toen ik 16 jaar was naar een danscursus in Alkmaar. Meer voor de lol", ver telt Ton. Nadat hij Heieen ontmoet had en ze in Hoensbroek waren gaan wonen, zag de altijd al gek op dansen zijnde Heieen een reductiebon in de krant voor danslessen bij Dansschool Degenkamp in Heerlen. Ze gaven zich op en beleefden vele gezellige uurtjes op de dansvloer. Tot het aantal dansparen min der werd en Degenkamp stopte. „Het leek ons wel leuk om de Argentijnse tango te leren en we zijn toen gaan dansen bij Clara Lamar in Sittard, overigens een kleindochter van de melkman Kraakman van de Heerenweg. Uiteindelijk hebben we vier cursussen tango bij haar gedaan." Niet alleen een figuurtje erbij, maar de dans beheersen Omdat Lamar één van de weinige dansscho len in die omgeving is die haar dansparen traint voor danswedstrijden, ging het bij het echtpaar Kops ook al snel in die richting. Om een indruk te geven vertellen Heieen en Ton dat, bij het Nederlands Kampioenschap in mei in Amstelveen, van de seniorparen die daar dansten, Dansschool Lamar de meeste paren in de finales had. „Maar er wordt ook heel goed gedoceerd. Veel aandacht voor techniek en af en toe een Masterclass met een toppaar uit het land. Maar de uitstraling, houding, het beheersen van de dans en vooral ook het plezier dat je beleeft, dat maakt dansen spe ciaal voor mij", vertelt Heieen. Ton haast zich eraan toe te voegen dat het wedstrijddansen voor hem toch wel de nodige inspiratie biedt, net dat beetje extra. Tijdens de trainingen zorgt de dansschool ervoor dat de techniek verbeterd wordt, de dansen er beter uitzien. „Niet alleen een figuurtje erbij, maar de dans beheersen", legt het danspaar uit. „Wij heb ben ook gemerkt dat we meer teruggegaan zijn naar de basisfiguren, maar die dan wel heel goed (leren) beheersen." En het moment lag natuurlijk voor de hand waarop Heieen en Tón opspringen en laten zien in de Heilooer huiskamer, wat nou eigenlijk bedoeld wordt met techniek. „Kijk, je moet aangesloten dansen", vertelt Heieen terwijl ze haar buik tegen haar partner drukt. „Je ellebogen moeten op één schouderlijn zijn. De dame moet sierlijk haar hoofd kunnen bewegen en je moet altijd links houden. Als heer laat je zo zien: kijk eens hoe mooi mijn dame is." Het ziet er inderdaad, zelfs in spij kerbroek, prachtig uit. Eerste plaats en bloopers Hoe gaat zo'n wedstrijd nou in zijn werk, zult u wellicht denken? „Nou, je begint met bij voorbeeld 15 dansparen en via een afvalsys- teem beland je al dan niet met zes paren in de finale. Je mag dan de vloer op of lachend, maar teleurgesteld, afdruipen", lacht Ton. Bij danswedstrijden is het zo dat alleen de mening van de jury bepalend is, een zoge naamde jurysport. Er bevinden zich danslera- ren in een internationale jury die er allemaal een andere visie op na kunnen houden. Waar de een let op houding, kan een ander het voetenwerk meer beoordelen. Ton en Heieen dansen hun wedstrijden in de klasse Senioren 2A. In deze klasse zijn zij op de eerste plaats geëindigd in Papendal en op de vierde in Amstelveen. „Ik zie mezelf op mijn leeftijd niet meer in een Latin Americanjurkje op de dansvloer en mede daarom hebben we de keuze voor ball room gemaakt. Dan bedoel ik Engelse wals, tango, Weense wals, slowfox en quick step. Maar je moet er wel wat voor doen, hoor. We dansen zo'n beetje elke dag, dat wil zeggen trainen en vrijdansen en dan de wedstrijden natuurlijk. Het kost ook wel wat, je lessen, de kleding (twee jurken van 1000 en 1100 euro en een 'wrak' (herenkostuum) van 1200), reis- en verblijfskosten. Maar het is heel erg leuk en gezellig!" Zelfs zo leuk dat Ton zijn eigen danswebsite heeft gemaakt, www.tonkops.nl. Daarop enkele columns voor het blad van Dansschool en Vrije Tijdscentrum Clara Lamar te Sittard. De column 'Piercing' nodigt zeker uit tot lezen en laat de fantasie op hol slaan. Om Een kleurrijke pot- of schaalbeplanting vormt een welkome blikvanger op het winterterras of balkon. Het is toch veel leuker als ook daar 's winters wat fleurigs te genieten valt. Nog veel te vaak worden uitgebloeide bakken zomerbloeiers leeggemaakt en opgeborgen in plaats van hergebruikt. En dat terwijl er zoveel leuke planten zijn die het 's winters prima doen. Een tuin, terras of balkon mag toch best het.hele jaar mooi zijn! Het is heel makkelijk te realiseren. Zomaar wat gezellige suggesties Beplant uw potten en bakken opnieuw met groenblijvers, winterbloeiers, planten die heel vroeg in het voorjaar al kleur geven (als ook de eerste bolgewasjes bloeien), met planten die heel lang bessen of kleurrijke knoppen houden en die mooi groen of anders gekleurd blad hebben in allerlei tin ten. Denk aan lang kleinblijvende coniferen als Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii' en de mooie kegelvormpjes van Picea glauca 'Conica', wintergroene dwergmispels zoals Cotoneaster microphyllus, en de leuke lage struikkamperfoelies (Euonymus fortunei) met hun vrolijk gekleurde blad (bij 'Harlequin' bijv. is dat frisgroen met zilver). Voor forse toeven kleur zorgen de winterheides (Erica carnea) in roze, wit, paars en rood plus mooie bladkleuren. De bergthee (Gaultheria pro- cumbens) draagt heel lang rode besjes (de groene blaadjes geuren bij fijnwrijven naar kauwgom). De vele soorten klimop (Hedera) spreken voor zich. Kies voor potten en bak ken kleinbladige rassen; u kunt ze later weer voor hanging baskets gebruiken. Bont klim opblad kan 's winters ook heel mooi zijn. De kerstrozen (Helleborus) hebben geen aanbe veling nodig. Wanneer u in hartje winter schitterende bloemen in de tuin wilt zien, kunt u niet zonder. Zet bakken met kerstro zen niet op een plek met de hele dag de volle zon, ze hebben liever wat meer schaduw. Leucothoe heeft prachtig gekleurd blad. Schijnhulst (Osmanthus) doet aan hulst (Ilex) denken. Salix caprea 'Kilmarnock' is een treurwilgje dat zich al heel vroeg met katjes tooit. Deze vraagt wel een iets grotere bak, jiet als de fraaie kruipwilg Salix repens 'lona' die vanaf maart bloeit. Dan zijn er schitteren de skimmia's, zoals Skimmia japonica 'Rubella' met zijn felrode winterse bloem knoppen, en groenblijvende planten zoals Vinca, Pachysandra en Euphorbia myrsinites. Het leuke is dat u al deze planten niet in het voorjaar weg hoeft te doen, zoals de eenjari ge zomerbloeiers, maar ze gewoon in de volle grond van de tuin kunt planten, waar een aantal dan zelfs zal gaan bloeien. U heeft er dus dubbel plezier van. Verzorging Heel belangrijk is een goede drainage in de bak of pot. Maar vergeet ook isolatie tegen de kou niet. Dat lukt het beste door een pot of bak te 'voeren' met noppenfolie. Zorg dan wel dat de drainagegaten open blij ven. Plant in verse potgrond. Geef de planten tijdens de win ter bij droog niet-vriezend weer water. Bij groenblijvers gaat de verdamping immers gewoon door. Afstrooien van de bak met een toplaagje fijn grind staat leuk en nivelleert vocht- en temperatuurverschil len bij de wortels. De tuin in december Tijd om over verbeteringen in uw tuin na te denken, bladverliezende heesters en bomen te planten, onderhoud aan uw tuinspullen- en gereedschappen te plegen, wat scherp moet zijn alvast te laten slijpen, en kwekers catalogi te laten komen of op internet naar mooie nieuwigheden te zoeken, leder jaar is er weer verrassend veel meer plantenkeuze! maar aan te geven dat zij niet perfect zijn heeft het echtpaar Kops ook twee bloopers opgenomen op de site, waarbij u zeker een lach niet kunt onderdrukken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 403