De maïsmolen in Malawi draait! t QpaBmitogpipafe jjp, Wo-Men in de Collectie Vingino Dames Tom Tailor Street-One Yaya One-Touch Div. accessoires: tassen, sieraden, kousen Div ondermode, voor dames en heren, Hom en Sloggi Beenmode van Bonnie Doom Alleen deze week Van 69." - Nieuwbouw - Verbouw - Timmerwerk - Onderhoud En wij zijn ook uw Siemens! irioouwep I DAAR SCOOR JE ALTIJD! Laat 204a Alkmaar Tel. 072 - 5110552 www.heldermansport.nl Openingstijden maandag 13.30 totl7.00 uur dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur MrtlPi l'-.r goj w BEDUI J F 4* K E U X E )'J 5 Adres showroom: Westerweg 302 - 1852 AT Heiloo Tel: 072 533 8055 - Fax: 072 533 9245 - E-mail: info@klaassebouw.nl HEILOO/NSARU - Dat een bezoek aan de dochter van je vriendin ooit zou uitdraaien op de aanleg van een maalinrichting hier vele kilometers vandaan, had Coby Wesseling uit Heiloo nooit kun nen denken. Maar op 3 juni is met gepaste waardigheid en een indrukwekkende opkomst de maïsmolen van de stichting Maïsmolen Project Malawi feeste lijk geopend. Wat eraan voorafging is een lang verhaal dat Coby tezamen met haar vriend Joop Merbis en Jef Letschert graag doet. „Het was vier jaar geleden dat ik in Nsaru, dertig kilometer van de hoofdstad van Malawi, Lilongwe, Anne Kuijs bezocht. Ik schrok van de armoede daar. Door het mislukken van meerdere maïsoogsten was de armoede alleen maar toegenomen. De maïs wordt daar gestampt in grote bakken en zo wordt het meel gemaakt dat later tot nsima, een soort polenta, gemaakt wordt. Machinaal malen zou natuurlijk veel sneller gaan, maar de dichtstbijzijn de molen lag tien kilometer verder op en de vrouwen liepen die afstand met manden maïs op hun hoofd om tot meel te laten malen. Gideon, een local, wierp zich op als de man die vanuit Nsaru de boel zou coördineren als ik in Nederland geld zou gaan inzamelen om een maïsmolen te laten bouwen in Nsaru zelf", begint Coby het ver haal. Dat dat allemaal niet zo makkelijk gaat, merkte Coby al gauw. Ze moest een stichting in het leven roe pen en dat werd Maïsmolen Project Malawi. Ze kreeg steun van Jef Letschert, die alle financiële aange legenheden voor zijn rekening nam en van haar vriend Joop Merbis. Na een oproep in de krant op oude jaarsdag 2002 gaven vele particulie ren, bedrijven en instellingen grif. Uiteindelijk kon voor een totaalbe drag van 16.000 het project gere aliseerd worden. „Het lijkt veel geld, maar er moes ten ook huisjes gebouwd worden, waar de molen in geplaatst werd, het kantoor en een overkapping waar de mensen zich konden verza melen met hun zakken met maïskol ven. Bovendien moest de elektrici teit van tien kilometer verder komen. Dat betekende dus palen plaatsen met elektriciteitsleidin gen", vult Joop aan. „Het is ook de bedoeling dat de molen de omrin gende zeven dorpen van stroom zal gaan voorzien. Maar de basisvoor ziening is er en dat willen we de gulle gevers natuurlijk graag laten weten!" Hoeveel regeltjes er ook in Afrika heersen merkten de MPM-ers al snel. Zo moesten zij anderhalf jaar wachten op een transformator, toen was het weer maanden wachten op de palen waar de transformator aan opgehangen moest worden. Coby herinnert zich nog het bezoek aan de directeur van de elektriciteits maatschappij. „Het ging om drie stoppen die we nog nodig hadden. Ze waren ons toegezegd, maar twee dagen voor de opening nog steeds niet op de plek van bestem ming. Toen zijn we zelf naar het kantoor van de directeur van ESCOM gereisd. Hij voelde zich toch niet zo lekker met die grote Hollanders om zich heen." Gideon was afhankelijk van ambte naren en vriendjespolitiek of hij zaken voor elkaar kreeg. En intus sen bouwde hij eigenhandig door aan de huisjes. Maar uiteindelijk heeft het toch geresulteerd in een officiële opening in juni waar Coby en Joop bij aanwezig waren. „Je moet je voorstellen dat je daar mid den in de bush-bush zit. Uit elk dorp was een belangrijke man opgetrom meld, zeven in totaal dus. Zij moch ten in hun nette pak, maar met blote voeten, op banken zitten, nou, en dat was een gammel zoot je! De andere aanwezigen zaten in het dorre gras. De allerbelangrijkste man, met hoed, sprak de menigte toe. Alle toespraken zijn in het Engels vertaald door Gideon, maar alleen die van een soort geestelijke niet", schatert Joop uit. „Hij was wel aan het bulderen en stak herhaalde lijk zijn vinger in de lucht. We heb ben geen idee wat hij heeft uitge roepen!" „Ik dacht nog toen ik hem zo zag: ik krijg nog een klap op mijn hoofd toe", vult Coby aan. Gelukkig is zij wel toegekomen aan het door knippen van het lint voor het met ballonnen versierde huisje. Omdat er nog wat geld resteerde op de bankrekening van de stichting, heeft het bestuur besloten door te gaan met inzamelen van geld, voor de aanleg van een waterput in Malawi. Wilt u ook een donatie doen? Dat kan op bankrekeningnummer 65.76.35.081 t.n.v. St. Maïsmolen Project Malawi. L Nieuw Abdijlaan 1 1935 BG Egmond-Binnen - Telefoon 072 - 5071750

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 413