t4/I\TEEmaanden=EEESmaarideri 1 III m r Verruil de donkere buitenwereld voor de wereld van je boek I 1 «1 i mm «j De blaadjes vallen van de bomen, de wind is guur en buiten is het grijs. Als je van lezen houdt dan zijn de wintermaanden heerlijke maanden, Want wat is er nu fijner dan opgekruld op de bank, bij de warme kachel en met een dampende mok chocolademelk, de donkere buitenwereld even te verruilen voor de wereld van je favoriete boek? De feestdagen komen er aan, de verlanglijstjes kunnen worden geschreven. Hieronder staat een kleine selectie van boeken voor elk wat wils, die op deze lijstjes niet mogen ontbreken. Er was eens een God/ Bijbelse Geschiedenis - Jan Blokker Bas Blokker De gouden jaren van de televisie - Jack Botermans en Wim van Grinsven Vztémiê De puden jaren M De dikke bende van Korenwolf (2) - Jacques Vriens Vals beeld - Elvin Post Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is - Tine van Buul en Bianca Stigter Kokende mannen - Erna van den Berg, Henriette Klautz Corine Rottschafer Midden op de weg, zo hard mogelijk - Arthur Umbgrove 1 i 1 i ®1 1 }e goed om je heenkijkt zie rje dat alles Lichamelijke oefening - Midas Dekkers rsD Godsdienst/Uitgeverij Contact De bijbel is het bestverkochte boek aller tijden, maar keert ook altijd terug op lijstjes van minst gelezen boe ken. Zelfs de nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap kan niet verhelpen dat het boek met alle wetten en voorschriftjes, genealogieën en volkstel lingen bepaald niet gemakkelijk toegankelijk is. 'Dat is zonde', vinden Jan Blokker en zijn zonen Jan en Bas. 'Het zou jammer zijn als het ontzag dat de bijbel wekt, men sen verhindert kennis te nemen van de avonturen van een volk dat een veeleisende God tot gids nam en zich zelf met zijn ongenoegen geselde.' Gegrepen door de schoonheid en vitaliteit van de bijbel vertellen zij op hun eigen manier in Er was eens een God', het aloude ver haal op een levendige en toegankelijke manier en plaat sen zij de tekst in een historische context. Het boek is geïllustreerd met schitterende tekeningen die J.H. Isings in 1950 maakte. Informatief/Terra Lannoo Zoals vroeger wordt het nooit meer. Met natgekamde haren genoten we frisgewas sen in pyjama voor de televisie van Pipo de Clown, Floris, Oebele, Ja zuster, Nee zuster of van een van die andere onvergetelijke jeugdseries. Wie herinnert zich niet de opwinding rond 'Open het Dorp', met een hele dag onafgebroken Mies Bouwman op het scherm? Vanaf die gedenkwaardige dag in 1962 was televisie definitief een massamedium, maar ook een avontuurlijk medium, op naar zichzelf en de kijker. De televisie werd de voornaamste bron van amusement en informatie voor het hele gezin. Dit boek brengt zoete herinnerin gen terug. Het is een emotionele geschie denis van de Nederlandse televisie in de tweede helft van de twintigste eeuw. In woord, maar vooral in heel veel beeld uit die jaren. Zo voert deze kleurijke uitgave je mee op een hartverwarmende reis door de gouden jeugdjaren van de televisie. Een feest der herkenning. ER WAS EENS EEN GOD BfjbfKc godilerftnS MttpUum Kinderboek/Van Holkema Warendorf/ De Korenwolf is het hotel van Nina's ouders, haar grote zus Eefie, broer Joost en puber Pepijn. Soms is het fijn in een hotel te wonen. Maar soms is het niet zo leuk, want je ouders hebben vaak geen tijd voor je. Dan moet je jezelf zien te vermaken. En daar is de bende van kornewolf érg goed in De kleine Nina, haar grote zus Eefie, haar tech nische broertje Joost én hun ondeugende oma vormen samen de bende van De Korenwolf. Puberbroer Pepijn vindt dat hele bende-gedoe knap waardeloos, maar meestal doet hij uitein delijk (onder protest) toch wel mee. Een dikke bundel boordevol dolle avonturen, droevige gebeurtenissen en dwaze ideeën! In deze omnibus zijn de titels 'De vondst van het stiekeme circus', De jacht op de afgepakte sterren' en 'De ontmaskering van de zingende hotelrat' gebundeld. Met illustraties van Annet Schaap. Literaire thriller/'Anthos Uitgevers In zijn meesterlijke nieuwe thriller Vals Beeld verweeft Elvin Post op vernuftige wijze feiten en fictie over de grootste kunstroof in de Amerikaanse geschiedenis. Vincent Bloom en Elijah Fish hebben zes jaar lang de mondiale kunstwereld voor de gek gehouden door ver valsingen als nieuw ontdekte meesterwerken op de markt te brengen, van grootheden als Picasso, Giacometti, Matisse, Degas en Chagall. Alle grote vei linghuizen trapten erin. Totdat Bloom en Fish door stom me pech de gevangenis in draaiden. Zeven jaar later komen ze vrij. De Boston Red Sox staan op het punt om voor het eerst sinds 86 jaar de World Series te winnen en de stad is in rep en roer. Dan wordt Fish door Bloom benaderd met het voorstel om een grote hoeveelheid schilderijen te roven uit het Isabella Stewart Gardner Museum in Boston, waaronder Rembrandts Christus in de storm op het meer van Galilea err Vermeers Het concert. Een krankzinnig plan. Of niet? Gedichtenbundel/Querido 'Waarom leest iemand gedichten? Om de wereld om hem heen te leren kennen. Om zichzelf een beetje te leren kennen. Omdat hij zoveel gezegd krijgt in zo wei nig woorden.' In dit boek staan 365 gedichten van Nederlandse en Vlaamse schrijvers. Sommige zijn voor kinderen geschreven, andere voor volwassenen. Maar iedereen kan ze lezen. Annie M.G. Schmidt en K. Schippers, Willem Wilmink en Paul van Ostijen, Ted van Lieshout en Judith Herzberg, ze zijn hier allemaal voor alle leeftijden. In deze klassiek geworden bloemlezing zijn de gedichten ook nog eens geïllustreerd door 21 tekenaars. 365 Gedichten, dat is een jaar lang elke dag een gedicht. Maar je kunt ook doorlezen en ontdekken dat de gedichten zo bij elkaar staan dat ze samen de loop van een dag of een leven suggereren, van 'Mare groet 's morgens de dingen' tot 'De maan loopt een eindje met ons mee'. In de inlei ding schrijft Kees Fens: 'Het is een boek dat een leven lang mee kan'. Informatief/Uitgeverij Balans Verrassende portretten van mannen die koken. Niet beroepshalve, want zij zijn bijna allemaal gerespecteerde beoefenaars van geheel andere beroepen, maar puur en alleen voor hun plezier. Of is het om iets te bewijzen, indruk te maken, applaus te oogsten? Voor de meeste mannen is koken geen dagelijkse verplichting, dus konden zij het zich veroorloven er een liefhebberij van te maken. Mannen die, net als vrouwen, noodge dwongen vele uren achter het fornuis doorbren gen - omdat ze alleen wonen of in het weekend de kinderen eten moeten geven- zijn in de min derheid. De geportretteerde mannen leven zich uit in de keuken en genieten van de lof die ze oogsten voor de heerlijkheden die ze op tafel weten te toveren. Waarom hebben de mannen behoefte aan die complimenten? Wat drijft hen om, vaak naast een drukke, verantwoordelijke baan, ook baas in eigen keuken te willen zijn? Wie of wat was hun inspiratiebron? En wat is hun favoriete kookboek, wat zijn hun lekkerste recepten? Roman/Uitgeverij Contact Arthur erft de Brabantse boerderij van zijn grootvader. Op zolder vindt hij een doos met brieven uit de oorlogstijd van zijn grootvader aan zijn grootmoeder. In die brieven vertelt hij over zijn werk als spion voor de geallieerden. Wilde zijn grootvader dat Arthur deze verzameling zou vinden? En hoe kon het dat zijn grootvader in de oorlog zo openlijk aan zijn vrouw over zijn spionagewerk schreef? Hoe authentiek zijn die brieven precies? Arthur, even oud als zijn grootvader destijds, besluit zjin sporen te volgen en reist naar Duitsland en Zwitserland in een poging de waarheid over het verleden van zijn groot vader te achterhalen. Tijdens deze zoektocht ontdekt hij allerlei zaken die van invloed zijn op zijn eigen leven en komt hij erachter dat hij meer op zijn grootvader lijkt dan hij dacht. Midden op de weg, zo hard mogelijk is een span nende, bij tijd en wijle hilarische roman, deels gebaseerd op authentieke gebeurtenissen en documenten en deels fictie. i B ~'t i (Met 'dank aan boek ndel Deut Levende natuur/Uitgeverij Contact Anderhalve eeuw geleden bestond lichamelijke oefening nog niet. Niet de sportscholen maar de kerken zaten vol. Dat sport na twintig eeuwen weer tot leven werd gewekt had te maken met de opkomst van de dienstplicht ('kanon- nenvlees moet mals zijn'), maar ook met hooggestemde idealen: met behulp van Körperkultur hoopten naaktlopers en esperantisten via het lichaam de wereld te verbeteren. Die onschuld is allang verloren. Homo ludens is verworden tot homo adidas. Sport is het product van de industriële samenleving. Hoe meer werk de machines ons uit handen nemen, des te harder we zweten op het sportveld. Alleen dieren weten beter: die doen niet aan sport en zijn toch zo fris als een hoentje. Sport past in een maatschappij waarin elk probleem wordt aangepakt door iets te ondernemen. Meestal leidt dat tot nieuwe problemen. Misschien moeten we meer laten en minder doen. De handen vaker in de mouwen voor de enige sport waar je wijzer van wordt: hersengymnastiek.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 421