De bijzondere Hobby van Jack zeeman VAN OS /mode Heiloo >vertrouwde< >gezichten< >in Heiloo< feestoan LACOSTE Winkelhof 't Loo telefoon 072 5320188 Cornelian! TON 1GARD GARDEUR VENTURO Mc Gregor FOR FELLOWS K NG TENSON BOSS UGO HEILOO - Jack Zeeman uit Heiloo heeft èen bijzondere hobby: modelspeedbotenracen en -bou wen. Al dertig jaar heeft zijn hart verloren heeft aan de kunst een modelboot zo snel mogelijk een parcours op het water te laten afleggen. En dat doet hij niet alleen in Nederland. Afgelopen zomer was hij voor Nederland aanwezig bij de wereld kampioenschappen in Fagernes, Noorwegen. In 2005 had hij zich voor deze strijd gekwalificeerd door tweede van Nederland te worden in zijn klasse. „Mijn klasse zijn de hydro's 7,5 cc", legt Jack uit. „Volgend jaar doe ik mee met de EK op de plek van het WK '08 en dat is in Italië vlakbij het Comomeer. Tja, in Noorwegen heb ik het niet gered door omstandigheden, afstelling problemen, hè. We moesten vier wedstrijden varen en daarin kwalifi ceer je je dan voor de finalewed strijden. En dat laatste is net niet gelukt." Maar dan heeft Jack wel de strijd aangebonden met deelnemers 'all over the world'. Van China tot Nieuw Zeeland en van Argentinië tot Zuid Afrika komen de hoofdza kelijk mannen met hun diverse typen modelboten. Op het moment dat Jack zijn race moest racen stond er tien man op de steiger en werd er met de hydro's een zogenaamd 'oval parcours' afgelegd, uitgezet met zes boeien. „Daar race je dan omheen met een takkegang", ver telt een enthousiaste Jack. „Het is puur uitkienen en dringen geblazen om goed uit te komen bij de denk beeldige startlijn. Je moet een 'heat' afleggen, oftewel zes rondes racen met een snelheid van hon derd tot 120 kilometer per uur. Uiteraard gaat dat niet altijd goed. Zo vliegen boten uit de bocht, wordt er gecrasht en varen boten zich total loss". De NL66, 80dB, Formule 1 en GPS Jack's vrouw, Marga Zeeman, mengt zich in het gesprek met de opmer king 'dat zij die vrije tijdsbesteding van haar man toch niet altijd zo gezond vindt'. „Het is geen gezon de hobby, want hij staat gewoon bij het water te schudden op die stei ger. Vroeger sportte hij altijd veel, daar heeft hij nu geen tijd meer voor. Maar dat zie ik eerlijk gezegd liever." Toch is zij op menig interna tionale wedstrijd aan zijn zij de te vinden. Het wordt tijd om eens te zien waar we het over hebben en dus haalt Jack één van zijn zelfge bouwde modelboten van zolder. Een knalgele NL66 (66 is Jack's num mer). „Het lijkt in niks op een boot. Het is eigenlijk een lange kist met twee drijvers voor en twee achter. Als je het hebt over de offshore wedstrijden, dan racen ze met look- a-like offshore catamarans", legt Jack uit. De liefde voor modelboten en racen reikte ooit zo ver dat Jack zijn eigen club oprichtte: MBC (Model Bouw Club) in Alkmaar. Marga hielp ook aan alle kanten mee en deed bijvoorbeeld de cate ring. Na 25 jaar is hij overgestapt naar KMBC in Spaarnwoude, de enige plek in de omgeving waar geracet kan worden. De vijvers in en om Heiloo zijn daar toch niet echt geschikt voor, want een boot kan een geluid van 80 decibel produce ren. Het zou ongetwijfeld een aar dig schouwspel kunnen opleveren, maar dan wel met oordoppen in. Maar voor het zover is, is er driftig gesleuteld en getraind. „Ik maak mijn boten van hout, dus dat kost niet zoveel. Maar voor een motor die ik uit Duitsland haal moet je al gauw 200,- neertellen. Financieel kun je het zo gek maken als je zelf wilt. Ik heb in Noorwegen wel boten van 2000,- aan flarden zien vliegen. Als je geld hebt, laat je dan gewoon weer een nieuwe boot bouwen. Maar het is geen speel goed, het is net Formule 1. \Bovendien, en dat heb ik in Noorwegen weer gemerkt, hangt het samen met de hoogte waarop het land ligt waar je racet, of je boot daar goed opgesteld is." Wie benieuwd is of Jack het gaat redden op het WK in 2007 of wie met eigen ogen wil zien hoe een boot in een rechte lijn wel 160 kilo meter per uur kan halen, neemt een kijkje op www.xtremercboats.nl of belt of mailt naar 072-5330791/ j.zeeman@quicknet.nl. rnaiaai3bJilaqe~2GM&

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 424