Open monumentendag 2006 F- o 15 HEILOO Raadhuisplein 1 Pb. 1 1850 AA Heiloo afd. Voorlichting 535 66 41. Gemeentehuis dagelijks open van 8.00 -12.30 uur en maandagavond van 18.00-20.00 uur. www.heiloo.nl Op 9 september a.s. is het de 20ste keer dat de Open Monumentendag wordt gehouden. Jaarlijks wordt er door een kleine miljoen mensen deelgenomen aan de Open Monumentendag. Deze twintigste editie is daarom een feestelijke gebeurtenis* waarvan het thema heel toe passelijk "feestf'is. Feesten - en in het verlengde daarvan ook ontspanning en ver maak - zijn van alle tijden en vonden van oorsprong plaats in speciaal daarvoor ontworpen gebouwen. De oudste nog be staande gebouwen zijn luxueus ingerichte theaters en concert zalen waar de bovenlaag van de bevolking niet alleen van toneel of muziek genoot, maar elkaar ook ontmoette. Voor de gewone man was het amusement eeuw enlang te vinden in kroegen, feesttenten, de harmonie of op straat. Drie bijzondere evenementen: doopjurken, "feest" en een quiz Heiloo is niet zo rijk aan "feestge bouwen". Toch hebben diverse monumenten in onze gemeente op originele wijze geprobeerd aan dit thema aan te haken en hun deuren te openen. Doopjurken in de Witte Kerk In de Witte kerk is een tentoon stelling over doopjurken. In het verleden werd vrijwel elk kind kort na de geboorte gedoopt. Het kind werd dan in een mooi wit gewaad gehuld, vaak met een soort sleep. Heel vaak werden ze uit de bruidsjurk van de moeder gemaakt of was het de doopjurk waar moeder en grootmoeder ook in waren gedoopt. Veel oudere mensen hebben ze dan ook nog op zolder liggen, maar zelden worden ze meer gebruikt. Een doopjurk is inmiddels een bijzon der fenomeen geworden en het is dan ook interessant dat de vrijwil ligers van de Witte Kerk hier een aardige tentoonstelling over heb ben opgezet. "Heilooër feesten" in Oudtheytkamer De vrijwilligers van de Vereniging Oud Heiloo hebben in de Oude Pastorie een tentoonstelling inge richt over allerlei feesten die vroe ger in Heiloo werden gehouden. Dat varieert van optochten bij het inhalen van Sint-Nicolaas, tot vliegfeest, waar vliegshows wer den gegeven. Ook straatfeesten of het feest dat werd gehouden bij de Bevrijding komen aan de orde. Kortom, het belooft een leuke en informatieve tentoon stelling te worden. Na de Open Monumentendag blijft de ten toonstelling nog enige tijd opge steld staan. Quiz bij Onze Lieve Vrouwe ter Nood Direct achter de bedevaartplaats van Onze Lieve Vrouwe ter Nood ligt een klooster dat vanaf circa 1932 werd bewoond door de Juliaantjes van Falconieri, een orde die zich inzette voor gezin nen waar de moeders ontbraken of ziek waren. Op dit moment wordt het klooster verbouwd tot reügieus centrum. Op het terrein van de bedevaartplaats Onze Lieve Vrouwe ter Nood is een aardige quiz uitgezet, die eindigt in het naastgelegen klooster van de Juliaantjes aan de Hoogeweg. Daar wordt dan een rondleiding door het imposante gebouw gege ven, dat tot op heden vrijwel nooit opengesteld is geweest. Een unieke gelegenheid dus om de verbouwing nader te aanschou wen. Informatiepunt bij Baduhenna In Heiloo is het algemene infor matiepunt op de Open Monumentendag dit jaar weer bij de Stichting Baduhenna aan de Kennemerstraatweg 464 (ingang in de rechterpoort van het Willibrord-gebouw). De Stichting Baduhenna, die zich bezig houdt met het archeologisch erfgoed, heeft een mooie expositieruimte waarin de archeologische vond sten uit de gemeente te zien zijn. Baduhenna is zaterdag 9 septem ber geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Museum Willibrordstichting Op hetzelfde terrein, maar aan de andere poort, bevindt zich een heel interessant museum. Daar is te zien hoe patient en personeel op het terrein van de stichting leefden. Vanaf het begin van de Willibrordstichting - dus vanaf circa 1930 - waren zij op het besloten terrein helemaal "self supporting". Ze hadden een eigen bakkerij, een eigen wasserij, eigen watervoorziening, zij hiel den dieren en verbouwden er hun groenten. Het museum is geo pend van 10.00 tot 16.00 uur en is op de open Monumentendag gra tis toegankelijk. Kapel Willibrordterrein De groene koepel van de kapel van de Willibrordstichting is een "landmark" in de regio. Op de Open Monumentendag is het mogelijk om de prachtige ronde ruimte van deze grote kapel van binnen te bewonderen. In de kapel wordt aandacht besteed aan de kerkelijke feesten, zoals Kerstmis en Pasen en de bijzonde re kerkelijke gewaden en rituelen die daar bij horen. De Hutkoffer De Hutkoffer, het kleine antiek winkeltje aan de Heerenweg is wederom op Open Monumenten dag geopend. Deze oude boeren woning uit de 17de eeuw is tot een sfeervol winkeltje ingericht. Regionale monumenten- kaart De gemeente Heiloo heeft samen met de omliggende plaatsen Bergen, Beverwijk, Castricum, Uitgeest, Heemskerk, Limmen en Akersloot een kaart laten maken waarop alle rijksmonumenten en objecten in de regio, die openge steld zijn, staan aangegeven. Opmerkelijke dingen die worden georganiseerd zijn bijvoorbeeld: de voorstelling van Sefardische liederen in de Nederlandse Hervormde Kerkte Heemskerk, de üederen van bariton van Bokhorst in het Vredeskerkje te Bergen aan Zee (13.30 en 15.00 uur), de moge lijkheid om de toren te beklim men van de Nederlandse Hervormde Kerk te Beverwijk en de open dag van Vrijmetselaars in de Vondelloge te Beverwijk. De kaart kunt u gratis verkrijgen bij de gemeente en de bibliotheek of anders op de Open Monumenten dag bij de geopende instanties. Meer informatie Voor meer informatie kunt u con tact met mevrouw A. van Breugel, telefoonnummer (072) 535 67 55 of u kunt kijken op de website www.openmonumentendag.nl. 1 Raad en -commissies Commissie Maatschappelijke Zaken Maandag 11 september a.s. vergadert de commissie Maatschappelijke Zaken in de raadzaal van het gemeen tehuis, ingang Raadhuisweg. De ver gadering begint om 20.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. Op de agenda staan onder andere de volgende punten - Inspreekrecht - Vaststellen van verordening voorzie ningen maatschappelijke ondersteu ning gemeente Heiloo 2007 - Vaststellen eenmalige categoriale vergoeding voor chronisch zieken, gehandicapten en ouderen in 2006 - Informatie-uitwisseling raadscom missieleden Commissie Bestuurlijke Zaken Dinsdag 12 september a.s. vergadert de commissie Bestuurlijké Zaken in de raadzaal van het gemeentehuis, ingang Raadhuisweg. De vergadering begint om 20.00 uur en is voor ieder een toegankelijk. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: - Agendavaststelling Inspreekrecht Benoemen leden Regionale Programmaraad Multikabel Instemmen met financiële gevolgen ambitietraject Veiligheidsregio Noord-Holland Noord Instemmen met deelname aan expe riment "stemmen in een willekeurig stemlokaal" - Informatie-uitwisseling raadscom missieleden iVervolg op volgende pagina) Belangrijke nummers Alarmnummer: 112 Brandweer: 072 5644444 Politie: 0900 8844 (locale tarief) UITKIJKPOST 6 SEPTEMBER 2006 Heiloo contact ÜHÜbSI t

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 43