EFFE FOTO'S REPORTAGE PTEN MORE CAR TOOM H E I L O O 13 yïf' ,W tfiefc ecm UITKIJKPOST 6 DECEMBER 2006 Beste jongeren van Heiloo, Vanaf deze week verschijnt er iedere maand een extra pagina in de Uitkijkpost. Deze pagina is speciaal voor alle jongeren in Heiloo. De pagina heet High Low Kids, bedoeld voor klei ne en grote kinderen in Heiloo dus. High Low Kids is helemaal gemaakt door jongeren die zelf ook in Heiloo wonen. De leeftijden variëren van tien tot achttien jaar. De jeugdredactie bestaat uit Jennifer Bruin, Lennard Schaap, Sjaantje Nanne, Jennifer Disseldorp en Tim Noorlander. Met deze pagina willen zij de posi tieve kanten van jongeren laten zien. Iedere eerste woensdag van de maand zul je deze pagina tegen komen. Heb je tips, adviezen of een opmerking over de jeugdpagi na? Mail dan naar jeugdredactie@uitkijkpost.nl. Merel Schut - Er per jaar ongeveer 2,8 miljoen kerstbomen in Nederland worden verkocht? 60% van de verkochte kerstbo men is met kluit. 8% van de Nederlandse huishou dens heeft zelfs twee bomen in huis. 33% van de bomen komen bij een tuincentrum vandaan en 17% wordt bij een straathandelaar gekocht. Een tijd geleden het opzetten van een kerstboom verboden geweest is? Karei de Grote verbood in de negende eeuw het opzetten van een kerstboom en paus Martinus II volgde zijn voorbeeld. De grootste kerstboom van Nederland in IJsselstein staat? De tv-zendmast 'Gerbrandytoren' van IJsselstein wordt jaarlijks versierd met 121 lampjes. De mast is 375 meter hoog en is van ver af nog te zien. Elk jaar zijn er donaties nodig om de toren te kunnen laten branden. Jennifer Bruin De kerstman komt er alweer aan! Ga je kerstmis ook weer vieren dit jaar? Ik in ieder geval wel! Vooral eerste kerst dag is voor veel mensen in Nederland en daarbuiten dé gelegenheid om er flink op los te feesten. Sinterklaas is nog niet op de boot naar Spanje gestapt of op televisie worden alweer programma's uitgezonden die over kerst gaan, en op de radio hoor je kerstliedjes voorbijkomen. De eerste kerstkaarten vielen- bij mij alweer in de bus en bovendien worden bijna alle gemeenten hier in het land ver sierd met lampjes en kerstbomen. En dat is nog lang niet alles. Vanwege alle aandacht die ieder jaar weer aan kerstmis geschonken wordt, ga ik de straat op om met kin deren over kerst te praten. Na een tijdje heb ik zes kinderen met gedul dige ouders verzameld die bereid zijn om mijn vragen te beantwoorden. Het blijkt al snel dat kerstmis op de meest uiteenlopende manieren gevierd gaat worden. „Wij gaan naar World Disney in Amerika met kerst", zegt een meisje. Een jongetje vertelt trots dat hij al voor de derde keer op wintersport gaat in de kerstvakantie en in het buitenland zit als het kerst is. „Ik hoop dat het gaat sneeuwen zodat we een witte kerst hebben en we lekker buiten kunnen spelen", zegt een meisje al voor ik het kan vragen. De anderen blijven thuis om visite te ontvangen (en om de film Kruimeltje op televisie te zien!), of weten nog niet wat ze met kerst gaan doen. Op de vraag waar kerst eigenlijk om draait moeten de meeste kinde- ren langer nadenken. „Over Jezus", wordt er twijfelachtig gezegd. Dat klopt inderdaad, Kerstmis is de geboorte- en dus de verjaardag van Jezus van Nazareth, ook wel Jezus Christus genoemd. „Maar als het de verjaardag van Jezus Christus is, is kerst dan voor mensen met ieder geloof?" Heel stellig klinkt het 'ja' van verschillende kanten. „Want God houdt van iedereen", roept een meis je. De 'jeugd van tegenwoordig' is blijkbaar toch goed op de hoogte van dit soort dingen! Naar de kerk gaan met kerst is min der populair, zo blijkt al snel: geen kerkgangers. Wel krijgen sommigen les uit de bijbel op school. Geen van de kinderen is gedoopt, misschien verklaart dat ook wat. „Wat doen jul lie dan met kerst?" vraag ik de kinde ren. „Ik ga koekjes bakken met mjjn moeder", zegt een meisje. „En ik ga bij mijn opa en oma in Limburg op bezoek!" roept een jongetje enthousi ast. En er zijn een aantal die mensen te gast krijgen: „want met kerst moet je extra goed voor elkaar zorgen", vindt een meisje. Kerst is dus duide lijk niet alleen meer een kwestie van naar de kerk gaan en koffiedrinken bij opa en oma. Wel van lekker eten en gezelligheid, want dat gaan ze alle maal doen! Verder zijn de kinderen die ik sprak allemaal dol op het optuigen van de kerstboom, ik had bijna oordoppen nodig zo uitbundig werd er 'ja' geroe pen! Toen kwam er even een meer wetenschappelijke vraag, namelijk: „Vinden jullie het energieverspilling dat de gemeente Heiloo het hele dorp versiert met kerstbomen vol lichtjes?" Die vraag vinden de kinderen maar onzin „Ze moeten andere dingen maar minder doen"zegt een jongetje van zeven, „Maar niet de versiering, Moskovische tulband Benodigdheden lOOg bloem gezeefd, 20g maizena gezeefd, lOOg koude, harde boter, lOOg rozijnen, sukadesnippers en franse vruchtjes in stukjes, 5 eieren gesplitst, een mespunt zout, lOOg sui ker en een zakje poedersuiker, tulbandvorm Bereiding Beboter een tulbandvorm met een inhoud van 1 liter en bestuif dan de vorm met poedersuiker. Verwarm de oven dan voor op 175 °c of gasovenstand 3-4. Doe de bloem, maizena en de boter in een kom. Snij de boter nu met twee messen in kleine blokjes. Meng de rozijnen, sukadesnippers en de Franse vruchtjes erdoor. Plaats de kom tot gebruik in de koelkast. Roer met een mixer de eierdooiers, zout en suiker tot een romige, lichte en goudkleurige massa. Klop de eidooiers in een kom stijf. Schep afwisselend de eierdooiers en het bloemenmengsel luchtig door de eiwitten. Vul de vorm gelijkmatig met het deeg. Plaats de vorm op het ovenrooster iets onder het midden in de voorverwarmde oven en bak de tulband in 45 minuten gaar en goudbruin. Bestrooi de tulband vlak voor het serveren met poedersuiker. Cijfer: Ik geef het recept een 8. De tulband vult wel enorm. Tip Wil je het er leuker uit laten zien, dan kan je er nog leuke kerstdin- gen op doen. Bijvoorbeeld een paar kerstblaadjes van marsepein. Sjaantje Nanne kerstbomen en lichtjes horen bij kerst!" Ten slotte vraag ik de kinderen nog of ze kerstkaarten gaan versturen naar hun vriendjes en vriendinnetjes. „Ja, ik stuur al mijn vriendjes een zelfgemaakte e-mail kaart", zegt een knulletje tegen mij. „En ik maak altijd zelf kaarten voor de familie", vertelt een meisje. Volop creativiteit dus! Maar toch vinden de meeste kinderen het het leukst om een echte kerst kaart te ontvangen, dan eentje op de computer. En dat is natuurlijk ook veel gezelliger: een hoop kerstkaarten aan de muur in plaats van op je com puter. Prettige kerstdagen alvast! Lennard Schaap Elke maand zal de rubriek mode en trends terug komen. Waarom? Omdat sommige dingen al moeilijk genoeg zijn en een beetje hulp geen kwaad kan. Elke maand ga ik (Jennifer) mezelf een vraag stellen op het gebied van mode trends, de ene keer voor meiden, de andere keer voor jongens. Op die vraag zal ik antwoord geven in deze rubriek. Mijn vraag: Hoe kom ik in mijn bermuda de winter door? Je kent ze wel: die korte kniebroeken. In de zomer waren ze helemaal goed met slippers eronder. Nu is het daar te koud voor en hij is te leuk om tus sen je zomerkleding te leggen en hem pas weer volgend jaar mei uit de kast te halen. Dus: draag hem met een stoere maillot/panty en laarzen eronder. Je kan ook een legging onder je bermuda dragen, want ja, de leg ging mag ook niet ontbreken in je kast deze winter. Tip: omdat een legging geen voeten heeft kun je kiezen voor normale sokken maar je kunt ook kiezen voor kniekousen. Je hebt ze in allerlei varianten. Laat dan wel even een stukje van de kniekous uit je laars komen. Dus stop die benen in een maillot met je zomerse bermuda en stoere laarzen eronder en jij schittert de winter door. Heb je een vraag of opmerking op hèt gebied van mode en trends? Mail mij (Jennifer) op: jeugdredac- tie@uitkijkpost.nl. Wie weet behan del ik jouw vraag de vol gende keer in deze rubriek. Tot volgende maand! Jennifer Disseldorp ejrer

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 471