#13 "Ik kies voor een menswaardig einde thuis" Kerststukje Schlumbergera •3/ intratuin NU KOPEN IS KORTING IN JANUARI! Jan Hogervorst over de zorg en opvang na de diagnose kanker: Rode Kruis 'ziekenhuis Dijk en Duiri GGZ Kom nu na^r önze voor prachtig kerstgroen en tal van versierideeën Anthurium 'White Champion' in conische vaas nü 95 Kerstster Diverse kleuren. Van 12,95 nü ngg (Kerstcactus) Binnenplant, diverse kleuren, potmaat 13 cm. Per stuk van 4,99 nü O 99 Exclusief pot Zilla Wit vanaf 4,99 Want als je nu 25,- of meer besteedt ontvang je een kortingsbon waarmee je 2,50 korting krijgt op je aankoop van 8 t/m 20 janu- ari 2007 bij alle Intratuin vestigingen in Nederland. Kijk voor de actievoorwaarden op www.intratuin.nl HEILOO, Vennewatersweg 15, 072-5332727, vrijdag koopavond. Heiloo is a.s. zondag geopend. Aanbiedingen rijn geldig t/m de zaterdag na publicatie en zolang de voorraad strekt. Prijs- en modelwijrigingen en zet- en drukfouten voorbehouden. Vermelde prijzen rijn afhaal- en adviesverkoopprijzen. Zaten Jan en Anna Hogervorst begin september nog onbezorgd op de camping, een maand later kreeg Jan last van darmklachten en hevige pijnen in de buik. De uitslag van het onderzoek in het Rode Kruis Ziekenhuis wees uit: leverkanker met uitzaaiingen in de darm. Genezing bleek onmogelijk, enige optie een levensverlengende behandeling. Jan (59): "Opeens staat je wereld op zn kop. Ik ben daarna gelukkig meteen goed voorgelicht over de mogelijkheid van chemo en alle vervelende bijwerkingen. Dat heeft me doen besluiten om daar vanaf te zien. Ik wil een menswaardig einde." ViVa! Zorggroep en het Rode Kruis Ziekenhuis (RKZ) zorgen nu samen voor de 24-uurs zorg bij Jan en Anna thuis. persoonskamer, waar ook een bed voor mijn vrouw kon worden geplaatst. Ik heb Anna graag bij me." Een week na de uitslag ging Jan - met morfinepleisters - weer naar huis. Jan: "De overgang van ziekenhuis naar thuis was goed geregeld. Mia van de thuiszorg belde direct of ze wat voor ons kon betekenen, maar dat was niet nodig. Ik liep nog gewoon rond en sliep in mijn eigen bed. Die eerste week thuis hebben we allerlei praktische zaken geregeld. Zo hebben we samen de tekst voor de rouwkaart geschreven." Eethoek werd bed Uiteindelijk ging Jan onverwacht snel achteruit. Anna: "Toen we aangaven een bed in de woonkamer nodig te hebben, hadden ze dat vanuit ViVa! Zorggroep zo snel geregeld dat de eethoek nog niet eens was weggehaald. Vorige week heb ik ook het wassen en de nachtzorg uit handen gegeven. Dat is moeilijk, maar nu heb ik iets meer rust. Het valt me op dat de verpleegkundigen ook reke ning met mij als partner houden. Zo zeiden ze dat ik gerust tegen bezoek kan zeggen dat ze niet langer dan een uur kunnen blijven." Dag en nacht Jan prijst zich gelukkig dat hij tot nu toe vrij pijnloos is gebleven. Sinds vrijdag zorgt een morfinepomp daarvoor. Anna: "Die werkte de eerste nacht niet goed. Eén telefoontje en er stonden gelijk twee mensen aan z'n bed: een arts van het RKZ en iemand voor de pomp van ViVa! Zorggroep. Prettig dat zoiets goed op elkaar is afge stemd." Jan en Anna wachten nu op wat er komen gaat. Afscheid van de kinderen heeft hij al genomen. Jan: "Ik wilde in bewustzijn afscheid nemen. Gek eigenlijk: innerlijk heb ik nog energie, maar de buitenkant is op." Opvang in het RKZ Anna: "Toen Jan met zijn klachten bij de huisarts kwam, wees deze hem onmiddellijk door naar het RKZ. Gingen we eerst alleen voor onderzoek naar de poli, na een week had hij al zo'n pijn dat hij werd opgenomen. Vrijdag 13 oktober kregen we de uitslag te horen." Jan: "Dan is het fijn dat je goed verzorgd wordt. Ik kreeg een een- Sandra de Jong, verpleegkundige Rode Kruis Ziekenhuis "We proberen ons in te leven in de patiënt. Wat heeft hij nodig? Heeft hij behoefte aan familie om zich heen? Hoe wordt er omgegaan met het verdriet? En wat kunnen we - binnen wat mogelijk is - voor hem doen? We gaan daarbij uit van ons gevoel, van onze ideeën. Wat dat betreft vullen we elkaar hier in ons team goed aan." Mia Heijboer, wijkverpleegkundige Thuiszorg IJmond, onderdeel ViVa! Zorggroep "We zijn er om de laatste periode voor de patiënt en diens naasten zo aangenaam mogelijk te maken. Dat doen we door goed te luisteren naar de zorgbehoefte en deze zo veel mogelijk uit handen te nemen. Het is belangrijk dat de patiënt en naaste familie voldoende tijd voor elkaar hebben." Het Rode Kruis Ziekenhuis, ViVa! Zorggroep, GGZ Dijk en Duin en Huisartsenvereniging Midden-Kennemerland werken onderling nauw samen aan de zorg in onze regio. Door die samenwerking wordt meer kwaliteit geboden, weten cliënten sneller hoe alles verder geregeld wordt, en kunnen eerder de juiste professionals en middelen worden ingeschakeld. ViVa! Zorggroep Postbus 95, 1960 AB Heemskerk, Telefoon: 0251 - 28 77 77 De redactie dankt de heer en mevrouw Hogervorst voor hun medewerking. Zij gaven het interview onder meer om het thema kanker beter bespreekbaar te maken. "Laat mensen er meer over praten!" prijs plukker Nordman spar (Abies nordmanniana) Naaldvaste boom met zachte, grote, glimmende naalden, gezaagd, hoogte ca. 150 tot 200 cm, ook grotere maten verkrijgbaar. Van 23,95 nü jm Ar Binnenplant. Compleet per stuk van 19,95 (Euphorbia pulcherrima midi) Binnenplant, rood, potmaat 10,5 cm. Van 2,29 nü A ^g

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 490