Bibliotheekagenda eerste helft 2007 Platform Heiloo Wereldwijd ook in kerstsfeer? Baduhenna neemt afscheid van voorzitter Optreden Limbeatkoor H E I L O O 19 Bevlogen amateur-archeoloog beëindigd vijftien jaar voorzitterschap INGEZONDEN BRIEVEN Sinterklaasversiering te vroeg weg Bereikbaarheid Nederland per trein vanuit Heiloo UITKIJKPOST 13 DECEMBER 2006 Op de voorlichtingsbijeenkomst van 3 oktober werd het project voor de vrouwen in Sofala, Mozambique toegelicht. Aanwezig waren onder andere v.l.n.r. burgemeester Hans Romeyn, Jef Martens en Jan Rood. Ei§en foto HEILOO - Platform Heiloo Wereldwijd is een bundeling van krachten in Heiloo. Acht organisaties in Heiloo houden zich bezig met Internationale Samenwerking en vormen samen dit platform. Eenmaal per jaar slaan zij de handen ineen op een project in de Derde Wereld of Oost-Europa te steunen. Voor de periode 2006-2007 is gekozen voor een landbouwproject voor vrouwen in Sofala, Mozambique. Het zou geweldig zijn als het Platform een kerstboodschap naar Mozambique kon sturen. Een wens gekoppeld aan een echte praktische boodschap, zoals wij die uit de win kel meenemen naar huis. Jef Martens, al veertig jaar werkzaam in Mozambique, heeft dit project op 3 oktober toegelicht in Heiloo, na een schokkend verhaal over zijn periode in dat land, waarin onderdrukking en geweld bij hem een grote rol heeft gespeeld. Hij heeft het leed van de vrouwen in Sofala, één van de armste gebieden, onder ogen gezien. Het koloniale tijdperk en de daaropvolgende burgeroorlog heeft veel slachtoffers gemaakt en zijn er veel mensen op de vlucht geslagen. De regio waarover het gaat wordt ook wel de regio van de weduwen genoemd. Om deze weduwen en overlevenden te helpen, zich onaf hankelijk, weerbaar te maken en een eerlijk bestaansrecht te geven, wil het Platform zich graag inzetten. Er wordt gesproken over een prak tisch landbouwplan, maar de toe komst reikt verder: het bevorderen en ondersteunen van de sociaal-cul turele- tot economische ontwikke ling van de plattelandsvrouwen. Dromen voor de toekomst Op de voorhchtingsbijeenkomst van 3 oktober, waar burgemeester Romeijn bij aanwezig was, maakte men ook kennis met de Mozambicaanse Maria Alberto, oud- leerlinge van Jef Martens en oprichtster van een vrouwenvereni ging in haar district. Duidelijk geë motioneerd over de belangstelling voor haar project zei ze Sinds de start van onze vereniging Amai a pa Banda (de vrouwen van de vijzel) zien we dat de vrouwen veel meer zelfvertrouwen hebben. Het bij elkaar brengen van vrouwen uit ver schillende dorpen en districten bevordert de emancipatieontwikke ling door de uitwisseling van erva ringen." Maria Alberto en haar col lega's hebben nog veel dromen voor de toekomst. Zij willen nog meer vrouwen aan een stuk grond helpen en de akkers moeten bewerkt wor den. Het is onder andere Jef Martens die daadwerkelijk geholpen heeft om de vrouwen bestaansmo gelijkheid te geven. Amai a pa Banda propageert een grotere samenwerking. De behoefte groeit naar meer structuur, waardoor na de oogst voor gezamenlijke opkoop, opslag en verkoop gezorgd kan worden. Door samen te werken binnen de vrouwenorganisatie kun nen de vrouwen en eventueel ook de rest van de lokale bevolking, het hoofd bieden tegen de dominante positie van de tussenhandelaren en een eerlijke prijs voor hun product krijgen. Het zou een mooie kerstbij- drage zijn als de bevolking van Heiloo en omstreken zich achter het Platform stelt. Het Platform zal tot juli 2007 activiteiten organiseren. Enerzijds om gelden voor het pro ject te werven, anderzijds om stil te staan bij een nijpend probleem in de Derde Wereld. U kunt het project steunen op bankrekeningnummer: 12.05.13.455, ten name van Platform Heiloo Wereldwijd, onder vermelding van Project Mozambique. Voor informatie: J. de Vries (voorzitter), tel. 072-5338185 óf J. Rood (secretaris), tel. 072- 5335297. HEILOO - Vorige week heeft het bestuur van de Stichting Regionale Archeologie Baduhenna afscheid genomen van zijn voorzitter en fervent amateur-archeoloog Arsène Haverman. Hiermee eindigt een periode van ongeveer vijftien jaar, waarin een groot aantal opgravingen en onderzoeken in en rond Heiloo plaatsvonden. Enkele lokaties die Arsène onder zocht, zijn de Egelshoek, de Vlooiendijk, de boerderij in Ter Coulster en het voormalige Rabobankterrein aan de Stationsweg. Verder nam hij deel aan projecten in Limmen langs de Schulpvaart, in Bergens centrum en op het Canadaplein in Alkmaar. Hij had contacht met verschillende beroepsarcheologen en amateur en veel van zijn bevindingen en rappor tages bereikten provinciale en lan delijke archeologische diensten. Bij toeval ontdekte Arsène achter zijn huis 'aan het Zevenhuizen - hij woont nu al enige tijd in Kolhorn - de fundamenten van het landgoed 'Vrieswijck'. Enkele putten leverden een schat aan materialen, die nog steeds een blikvanger vormen in de expositieruimte van de SRAB. Net als bij andere opgravingen is ook van Vrieswijck een rapport uit gekomen. Het roept een verrassend beeld op van enkele welgestelde he den die in Hoorn woonden en in Heiloo relaxten. Arsène het ook enkele tastbare sporen na: de in de Egelshoek aangetroffen putten zijn hersteld en in de inrichting van de openbare ruimte opgenomen. Achter het hoofdgebouw van de GGZ-instelling Wilhbrord is een kunstwerk opgericht, dat de ligging van vroegere Ypenstein markeert. Arsène Haverman heeft talloze voet stappen in de velden rond Heiloo liggen: de weiden van boer Onderwater aan de Vennewatersweg, omgeploegde akkers en bouwrijpe percelen langs de Oosterzy, de geheimzinnige hoogten in de weilanden rond land goed Nijenburg, het Heilooër Bos zelf en de bosschages rond Kapel. In de loop der jaren is de samen werking met het gemeentebestuur in Heiloo steeds hechter geworden en Arsène mocht bij zijn afscheid terecht vaststellen, dat Heiloo kop loper is geworden in het beleid om archeologisch onderzoek te onder steunen en veilig te stehen. HEILOO - De Bibliotheek agenda van de bibliotheken in de regio Noord- en Midden- Kennemerland voor het voor jaar van 2007 is weer uit: een prachtige gids vol met literaire ontmoetingen, themalezingen en overige activiteiten. Een doorsnede: Literaire ont moetingen met pakkende namen als Rosita Steenbeek, Vincent Bijlo, Simone van der Vlugt en Conny Braam. Interessante themalezingen over onder andere Spiritualiteit in het dagelijks leven, Engelen, Workshop Poëzie en 'Stilte, Aanstootgevende kunst, Reizen en internet en Hooggevoeligheid en kracht. Overige activiteiten zoals: Spreekuren van diverse organisa ties, cursussen 'Luisteren naar klassieke muziek' en het 'DDE OP C koor'. Bibliotheek Heiloo heeft een belangrijk aandeel in dit uitge breide programma: van 8 tot 29 januari, van 20.00 tot 22.00 uur: Cursus Luisteren naar klassieke muziek-algemeen op vier maan dagavonden. Van 8 februari tot 1 maart, 10.00 tot 12.00 uur: Cursus Luisteren naar klassieke muziek- rond aantal specifieke muziekstukken op vier donderdag ochtenden. Op 25 januari om 20.00 uur de workshop Poëzie en stilte door Margreet Schouwenaar. Op 12 februari om 20.00 uur: Veilig internet voor volwassenen door Stichting De Kinder consument. Op 12 maart om 20.00 uur: Literaire ontmoeting met Vincent Bijlo (Boekenweek 2007). Op 19 maart om 20.00 uur: Avond rond de opera Madama Butterfly van Giacomo Puccini. Plaats- kaarten kunt u telefonisch of per e- mail reserveren. Alle adressen van de bibüotheken staan op de achter zijde van de Bibliotheek Agenda. Kaarten voor activiteiten in Bibliotheek Heiloo kunt u ook via de www.bibliotheekheiloo.nl reser veren. De Bibliotheek Agenda is gratis verkrijgbaar bij de bibliothe ken van Akersloot, Castricum, Egmond aan Zee, Heiloo en Limmen. LIMMEN - De Zonnebloem nodigt u uit voor een kerstmid dag op vrijdag 15 december in de Burgerij, waarbij u kunt genieten van een optreden van het 'Limbeatkoor' uit Limmen onder leiding van Mia Ploegaart. De enthousiaste dames van het Limbeatkoor brengen een keur aan liederen en gedichten ten gehore en dit alles geheel in de kerstsfeer. De aanvang is om 14 00 uur, de zaal gaat open om 13.30 uur. De toe gang is gratis. Wanneer u niet zelf in de gelegenheid bent naar de Burgerij te komen, belt u in dat geval naar mevrouw de Ruiter op tel. 072-5051861. De Zonnebloem zorgt dan voor vervoer! HEILOO - Aangenaam verrast was ik dat er in de dagen vooraf gaand aan 5 december zo'n origine le en leuke sinterklaasversiering in 't Loo was aangebracht. Complimenten! 's Middags op 5 december echter was ik nog even in het winkelcentrum voor een laatste boodschap en wie schetst mijn ver bazing te zien dat alle sinterklaas versiering was weggehaald en dat men druk doende was de kerstver siering op te hangen. Zelfs de kerst boom stond al! En dat terwijl pak jesavond nog gevierd moest worden! Had dat nou niet even kun nen wachten tot 6 december? Betsy de Jager, Heiloo. HEILOO - In zijn impressie van de vier avonden waarop de inwo ners van Heiloo hun mening over onze woonplaats konden geven ('Heiloo in kwadranten', Uitkijkpost van 6 december, pagina 25) gaf Anne Mantel onder andere aan dat 'men de bereikbaarheid van de rest van Nederland per trein zeer goed vindt'. Dat gevoel van tevre denheid zal naar ik vrees vanaf nu wel zeer snel verleden tijd blijken te zijn. De nieuwe, ingrijpend veran derde dienstregeling die op 10 december is ingegaan betekent voor Heiloo op de meeste punten een verslechtering. Minder doorgaande Intercity's naar Utrecht en verder. Geen doorgaande sneltreinen meer naar Amersfoort. Slechtere verbin dingen op zaterdag en zondag, en in de doordeweekse avonden een ver der uitgeklede treinenloop. Vanuit Amsterdam na toneel of concert alleen nog met de vanouds beruchte boemel door de Zaanstreek. Of 'gezellig en comfortabel' wachten in Uitgeest of Castricum op een vol gende trein. Heiloo staan nog meer 'verbeteringen' te wachten. Of en voor hoe lang de huidige kaartver koop nog wordt gehandhaafd, weet niemand. De wachtkamer is een groot deel van de dag en 's avonds altijd dicht. Er resten alleen een paar winderige open hokjes. Er zou zelfs sprake zijn van plannen het station Heiloo op den duur maar helemaal op te heffen. (Moeten wij dan maar op klompen met de bak fiets naar Castricum of Alkmaar? Zeker niet vanwege de tijdwinst. Of per auto? Het lijkt mij al met al geen geslaagde poging de mensen uit de auto de trein in te krijgen. Maar ja, Heiloo heeft maar 22.000 inwoners en Castricum ik meen 35.000. Dat scheelt veel, natuurlijk). Deze 'ontboezeming' komt van een teleurgestelde treinreiziger die al vele jaren een meer of minder fre quente treinreiziger is en al heel wat verbeteringen en verslechteringen heeft ervaren. Uiteraard baseert een vervoersbedrijf zijn dienstregeling vandaag de dag voornamelijk op basis van reizigersaantallen en ren tabiliteit. Andere factoren zijn secundair. Ook het gevoel van vei- ligheid, zeker in stoptreinen, laat helaas nog wel wat te wensen over. Het leek mij toch wel zaak, naast het halleluja-geroep van de NS, ook eens aandacht te schenken aan de negatieve factoren van zo ingrijpen de veranderingen voor vaak oudere en/of slecht ter been zijnde passa giers. Hun stem zal zelden worden gehoord, maar zij zijn wel de eer sten die weinig andere mogelijkhe den hebben en dus dan maar afha ken, J.M. Spier, Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 509