'Zout je zorgen niet op, maar deel ze' Kuyper Blom www.kuyperblom.com SlaapkennGr Lute 8 Meneer Makx, mantelzorger voor zijn aan Alzheimer lijdende vrouw: Zorggroep IJmond Dijk en Duin I Postbus 305'1900 AH Castricum Type: 2-onder-1 kap woning Vraagprijs: 324.000, Woonopp: 120 m2 Kosten koper Inhoud: 340 m3 Uitgebreide info: www.kuyperblom.com Bouwjaar: 1930 Havercamplaan 29 - Heiloo Type: 2-onder-1 kap woning Vraagprijs: 389.000,- Woonopp: 150 m2 Kosten koper Inhoud: 400 m3 Bouwjaar: 1959 Uitgebreide info: www.kuyperblom.com Stationsweg 102 1852 LN Heiloo Tel. 072 - 532 24 20 info@kuyperblom.com MET WELKE KLACHT GAAT U SLAPEN? Heeft een slaapoplossing voor iedereen 26 SEPTEMBER 2006 U ITKIJ KPOST "Het moeilijkste is om de juiste ingang te vinden als je hulp nodig hebt", zegt Joop Makx (74). Hij merkte een aantal jaren geleden dat zijn vrouw Tiny (76) vergeetachtig werd en moeite kreeg met fietsen. Zou het dementie zijn? Hij had zijn vermoedens, maar zij wilde beslist niet langs de dokter. Waar ga je dan hulp zoeken, hoe pak je dat aan? Eigen wereld Joop Makx zocht allereerst contact met de huisarts. Omdat huis bezoek niet mogelijk bleek, verstreek er enige tijd voordat Tiny uiteindelijk op de 'geheugenpoli' in het Rode Kruis Ziekenhuis terechtkwam voor een aantal tests. Daar werd vastgesteld dat het om een gevorderde vorm van Alzheimer ging. Hierop kwam de hele keten van zorg in actie. Medicatie (een 'remmer') werd geadviseerd die resultaten afwierp, de verschillende partners in de zorg hadden achter de schermen contact en er volgden regelmatige huisbezoeken door de casemanager. Joop Makx: "Het probleem is dat je als mantelzorger meestal veel te lang thuis blijft experimen teren en zoeken, voordat je om hulp vraagt. Het is niet goed om alleen te blijven doormodderen. Het feit dat al veel geregeld was én de huisbezoeken hebben me geweldig geholpen: ik kreeg goede aanraders en praktische tips. Belangrijk is dat je naast de zorg die je biedt, ook genoeg tijd voor jezelf vrij maakt en je problemen en zorgen deelt met de huisbezoekster, familie en anderen: zout je zorgen niet op. Een voordeel is dat mijn vrouw nog goed alleen kan zijn en ik de mogelijkheid heb om een aantal uren de deur uit te kunnen om aan hobby's te besteden. Wat ik het meeste mis, is de communicatie met mijn vrouw. Je hebt geen partner meer en gesprekken gaan erg moeizaam; ze leeft helemaal in haar eigen wereld." Gespreksgroepen Joop Makx: "Waar ik erg veel aan heb gehad zijn de gespreks groepen voor Alzheimer-mantelzorgers die georganiseerd werden door de GGZ Dijk en Duin. Mijn dochter en ik hebben er negen keer aan deelgenomen. De groep bestond uit twaalf andere mantel- zorgers die ongeveer dezelfde problemen hadden. Juist de her kenning en het horen van oplossingen van anderen werkten erg verhelderend. Ik raad iedereen die in dezelfde situatie zit aan om er naar toe te gaan en als het kan ook de kinderen en kleinkinderen erbij te betrekken. Je hebt het nodig om zelf op de been te blijven." José Oostendorp, projectleider LDP, GGZ Dijk en Duin "Dit doorbraaktraject richt zich op verbetering van de dienst verlening aan mensen met dementie en hun mantelzorgers in de regio. De kracht van het project zit in de praktische insteek, de korte termijndoelen en de grote inbreng van de doelgroep. Een van de speerpunten is het opzetten van een speciale website met een 'sociale kaart', waar alle informatie, contactadressen, hulpinstanties en medische loketten direct te vinden zijn." Eveline Heitink, Stichting Alzheimer Nederland "Alzheimer Nederland neemt deel in het Landelijk Dementie Programma om de inbreng vanuit de Alzheimer cliënten en hun mantelzorgers (of familie) te waarborgen. Binnenkort wordt ook in Midden-Kennemerland een regionale afdeling van Alzheimer Nederland opgericht, zodat inbreng en afstemming met de doelgroep ook na de afloop van het project verzekerd is." Letty Oudewortel, verpleeghuisarts ViVa! Zorggroep "In een speciaal DOC-team met arts, psycholoog, psychiater, casemanager en sociaal-psychiatrisch verpleegkundige proberen we zo snel mogelijk een compleet diagnostisch beeld te krijgen, zodat een effectief behandelplan opgesteld kan worden en goede begeleiding in de thuissituatie komt. Ons streven is om binnen twee weken alles gereed te hebben en te bespreken met de patiënt en mantelzorger." Zorggroep IJmond coördineert de zorg in onze regio zo goed mogelijk door nauwe samenwerking met alle instellingen en instanties. Hierdoor wordt meer kwaliteit geboden, zijn vooruit zichten duidelijker en kunnen eerder de juiste specialismen worden ingeschakeld. Deelnemende partners zijn: Rode Kruis Ziekenhuis, GGZ Dijk en Duin en ViVa! Zorggroep. Landelijk Dementie Programma De vergrijzing neemt in de komende jaren toe. En daarmee zal statistisch ook het aantal Alzheimerpatiënten stijgen. De prognose is dat in deze regio het aantal van 2.500 nu, zal stijgen naar 3.500 in 2030. Om daar op te anticiperen is in 2004 op initiatief van het Ministerie van VWS het Landelijk Dementie Programma van start gegaan. In de regio Midden-Kennemerland zijn de Zorggroep IJmond en stichting Zorgbalans Velsen de initiatiefnemers. Aan het project nemen verder deel Steunpunt Mantelzorg, Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, de verschillende welzijnsorganisaties in Midden-Kennemerland en Alzheimer Nederland voor de inbreng vanuit het patiëntenperspectief. Regionaal zijn een aantal verbeter projecten geïnventariseerd en worden nu concrete doelen opgesteld die de komende twee jaar worden doorgevoerd. In de praktijk blijkt dat de huisarts het probleem soms nog onvoldoende herkent en is de afstemming met bijvoorbeeld het ziekenhuis voor verbetering Rode Kruisz,.efa/,u;s vatbaar. Maar er blijkt vooral behoefte aan een centraal loket met een wegwijzer naar alle voorzieningen en een vraagbaak waar je als mantelzorger van een Alzheimerpatiënt terecht kunt. Daar wordt hard aan gewerkt en zal eind volgend jaar gerealiseerd zijn. ViVa! Zorggroep Postbus 95,1960 AB Heemskerk Telefoon: 0251 - 28 77 77 Vondellaan 13,1942 LE Beverwijk Telefoon: 0251 - 26 55 55 Telefoon: 0251 - 66 52 45 HOOFDPIJN/STIJVE NEK Gespannen nekspieren wor den vaak verergerd door een slechte slaaphouding en kunnen aanleiding geven tot spanningshoofdpijn. Als de nek niet goed wordt ondersteund gedurende de slaap, kan dat leiden tot pijn en stijfheid. RUGPIJN Rugpijn en stijfheid worden vaak verergerd gedurende de nacht, vooral als de rug door de matras in" een onnatuurlijke houding wordt gedwongen. HEUPPIJN Pijn in de heupen kan toe nemen door een harde matras en kan leiden tot een gevoel van ongemak en zelfs tot een ontsteking van het gewricht. KNIEPIJN Een ontsteking in en rond de kniegewrichten kan leiden tot een gevoeligheid voor druk en aanraking. Om dit probleem op te lossen dient een matras op zelfs de lichtste plaatselijke druk te reageren. FIBROSITIS Dit probleem wordt vaak verergerd door een slechte lighouding waardoor span ningen optreden in de rug- en schouderspieren. ARMPIJN Pijn, stijfheid en een tintelend gevoel in de armen wordt veelal veroorzaakt door een ontsteking van de nekzenuwen. Deze klachten verergen door een slechte slaaphouding, voor al als de nek niet op de juiste manier wordt ondersteund. ISCHIAS Heupjicht, die optreedt achter aan het dijbeen en ter hoogte van de kuit tot aan de voet, kan verschillende maanden aanhouden. Een onnatuurlijke slaaphouding veroorzaakt. PROBLEMEN MET DE BLOEDSOMLOOP Problemen met de bloeds omloop zorgen vaak voor gezwollen voeten en pijnlijke en stijve kuiten gedurende de nacht. De matras zou zacht genoeg moeten zijn o'm de contactdruk, die de bloed- doorstroming onderbreekt, te verlagen. Kerkweg 1 1906 AT Limmen Tel 07E - 505 14 54 www.slaapkenner.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 96