Samen eten in het Trefpunt TTO op de basisschool Elektroconvulsieve therapie bij GGZ NHN Ouderenwerk actief voor 55-plussers Kinderboekenweek 2006: Schrijf je eigen dierenverhaal H E I L O O 9 Elektroshockbehandeling nu ook in Heiloo mogelijk Gerrit Zeeman gast in Heiloo Centraal De behandeling vindt plaats bij het Medisch Centrum Alkmaar UITKIJKPOST 20 SEPTEMBER 2006 HEILOO - Op vrijdag 6 oktober vindt in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2 in Heiloo, weer een maaltijd plaats. Het menu is als volgt: heldere aspergesoep, kip pilaf met gele ryst, rauwkost, tuinboontjes met mosterdsaus en aardappelen, suka- delapje met jus en chipolatapud- ding toe. De maaltijd begint om 18.00 uur. Voor en ook er na is er een mogelijkheid om in de ontmoe tingsruimte wat te drinken. De maaltijd kost 9,50 te voldoen aan de balie van het. Trefpunt vooraf gaand aan de maaltijd. Het 'Eten in het Trefpunt' is een project van Stichting Ouderenwerk Heiloo en SB O Heiloo (samenwer kende ouderenbonden ANBO en KBO). De bereiding van de maaltijd wordt verzorgd door het personeel van de keuken van 'De Loet' en vrij willigers nemen de bediening voor hun rekening. Heeft u geen ver voer? De chauffeurs van het vrijwil- ligersautovervoer halen u op en brengen u weer thuis. Kosten zijn: 5,- retour (in Heiloo) aan de chauffeur te voldoen. U kunt zich voor deze maaltijd - en voor ver voer - opgeven bij de balie in het Trefpunt, tel. 072-5331297. Heeft u zich aangemeld maar bent u verhin derd, wilt u dat dan zo spoedig mogelijk doorbellen? Cadeaubon! Wilt u iemand verrassen of zelf verrast worden? Dan is een cadeau bon ter waarde van een maaltijd in het Trefpunt misschien een leuk idee. De bon is voor of na iedere maaltijd te verkrijgen aan de balie in het Trefpunt. Ook kunt u contact opnemen met de secretaris, mevrouw Niessink, tel. 072- 5333332. HEILOO - Op dinsdag 26 sep tember zullen de kinderen uit groep 8 van de basisscholen Springschans, De Benedictus, De Radboud en de Meander bezoek krijgen van leerlingen van de OSG Willem Blaeu uit Alkmaar. Deze school verzorgt sinds een paar jaar TweeTalig Onderwijs en in het kader van de Europese Dag van de Talen zullen leerlingen uit de tweede en derde klas een lesje Engels verzorgen op de basisschool onder het motto 'Leerlingen onder wijzen leerlingen'. Ook andere scholen in de regio zullen worden bezocht. Op deze jaarlijks terugkerende Europese Dag van de Talen gaan er in Nederland in totaal zo'n 800 leer lingen van tweetalige scholen terug naar de basisschool om het belang van een goede kennis van deze taal te onderstrepen. In een snel veran derend en steeds mobieler wordend Europa verdwijnen oude taalgren zen en wordt de beheersing van talen steeds belangrijker. Daarom besloten Europese rege ringsleiders in het voorjaar van 2002 om bij het verbeteren van de basisvaardigheden bij de talen extra aandacht te besteden aan het taal onderwijs vanaf zeer jonge leeftijd. De TTO-leerlingen van het Willem Blaeu zullen deze lesjes samen met hun mentoren en vakdocenten voorbereiden maar de uitvoering zal geheel aan hen zelf worden overgelaten. Op deze manier hopen de TTO- scholen tevens dat het overbrengen van kennis en inzicht een waarde volle ervaring is voor zowel de jonge lesgevers als de minstens zo jeugdige lesnemers. HEILOO - In de week van 12 september start GGZ Noord- Holland-Noord, instelling voor geestelijke gezondheidszorg, met elektroconvulsievetherapie (ECT) voor mensen met een ernstige vorm van depressi viteit. stroomstoot in een aantal behande lingen hersteld kan worden. Het toedienen van de korte stroomstoot gaat onder algehele narcose en onder verantwoordelijkheid van een psychiater in samenwerking met een anesthesist. HEILOO - In de studio van zen der Beat FM presenteert Bob van Unnik al acht jaar met veel elan de uitzendingen van 'Heiloo Centraal', een radioprogramma met nieuws over Heiloo en de regio voor alle leeftijden. Donderdag 14 september stond de uitzending in het teken van ouderenwerk. Te gast in de stu dio was Gerrit Zeeman, direc teur van de Stichting Ouderenwerk Heiloo, die aan één uur eigenlijk niet genoeg had om te vertellen waar deze stichting zich mee bezig houdt. De Stichting Ouderenwerk Heiloo is in 1986 ontstaan. Vanaf het aller eerste begin is Gerrit Zeeman in dienst, in eerste instantie als enige betaalde kracht. In de loop van de jaren groeide de organisatie uit tot een relatief grote welzijnsorganisatie met inmiddels negen betaalde krach ten en zo'n 250 vrijwilligers. De stichting zet zich in voor het welzijn van 55-plussers en organiseert een breed aanbod van diensten, activitei ten en cursussen. „Toen tien jaar geleden het Trefpunt ontstond, kreeg het oude renwerk een enorme impuls. Met hulp van vrijwilligers ontwikkelden we allerlei activiteiten zoals het pre ventief huisbezoek en 'graag gedaan' waarbij klusjes in en om huis werden verricht" legt Gerrit uit. Een voor beeld van recenter datum is het pro ject 'Het geheugen van Heiloo' waar bij boeiende verhalen van Heilooërs worden verzameld op www.geheu- genvanheiloo.nl. Geheugen van Heiloo Iedereen die mooie oude verhalen kent, interessante gebeurtenissen heeft meegemaakt of ze wil doorver téllen, mag zich melden bij de open bare bibliotheek aan de Westerweg. Gerrit gaat verder met een greep uit het aanbod van de stichting en vertelt dat ze ook betrokken zijn bij 'De week van het leren'. In het hele land vinden onder het motto 'Talent moet de ruimte krijgen' van 23 tot 30 september allerlei evenementen plaats. In Heiloo organiseert de stich ting samen met het NIVON, de biblio theek, de muziek- en dansschool op woensdag 27 september tussen 15.15 en 18.00 uur een spectaculaire leer- en ontdekkingstocht. „Je kunt er canon zingen, salsa dansen, een minicursus geologie doen, mandala's tekenen, zonnekindpoppen maken en nog veel meer. Deelname is gratis!" Meer informatie is verkrijgbaar bij de genoemde deelnemende organisatie Jaarlijks heeft de stichting een uitge breid cursus- en activiteitenaanbod. Zo ook voor het seizoen 2006-2007. Gerrit begint een bijna eindeloze opsomming: „Fitness, gym, badmin ton, schaken, yoga, schilderen, beeldhouwen, country- en line dan sen, zingen, astrologie, creatief schrijven, allerlei computer en inter- netcursussen, digitale fotobewer king." Nieuw in het aanbod zijn de drie inspiratiecursussen 'Adem, beweging en opmerkzaamheid', 'Levensloop' en 'Je leven schrijven', waarin stil wordt gestaan bij de zin van het leven. Via de stichting Ouderenwerk Heiloo is allerlei voor ouderen relevante informatie beschikbaar. Gerrit vertelt over de personenalarmering. Was die eerst alleen beschikbaar via de zorgverze kering, tegenwoordig is het mogelijk dergelijke apparatuur zelf aan te schaffen, voor zo'n 150,-. De stich ting levert 'Diensten bij wonen met zorg' waardoor ouderen die geïndi ceerd zijn voor een verzorgingshuis langer zelfstandig kunnen wonen. WM O-loket Als laatste onderwerp komt nog het WMO-loket aan de orde. De afge lopen periode heeft de gemeente de bewoners al geïnformeerd over deze nieuwe wet die de Welzijnswet, de WVG en de AWBZ gaat vervangen. Op het gemeentehuis van Heiloo zal een loket komen waar burgers die zorg nodig hebben terecht kunnen met hun hulpvraag. Stichting Ouderenwerk Heiloo heeft van meet af aan gepleit voor een tweede loket in het Trefpunt en het ziet er naar uit dat dit gerealiseerd zal worden. „Dat ook in het Trefpunt een loket wordt ingericht, is een opsteker voor de stichting Ouderenwerk Heiloo", aldus Gerrit Zeeman. Om klokslag 21.00 uur sluit Bob van Unnik op z'n eigen luchtige wijze de uitzending af, nadat de beide man nen tijdens de uitzending hebben geconcludeerd dat Bob van Unnik vanwege zijn respectabele leeftijd wel wat assistentie - en te zijner tijd een opvolger - zou kunnen gebrui ken. Dus luisteraars of lezers van deze krant die interesse hebben in een carrière als radioman of radio vrouw, mogen zich melden. Technicus Dick Guyt, directeur van stichting Ouderenwerk Heiloo Gerrit Zeeman en radioverslagge ver Bob van Unnik in de studio van radio Beat FM. Foto: Machteid wiegmans HEILOO - De kinderboeken week, die van 4 tot en met 14 oktober wordt georganiseerd, staat in het teken van dieren; de leeuw is los! De Dierenbescherming organiseert samen met boekhandel Deutekom uit Heiloo daarom een verhalenwedstrijd voor kinderen. Alle kinderen worden opgeroepen om een verhaal te schrijven over of met dieren in de hoofdrol. Een des kundige jury zal de verhalen beoor delen en er zijn leuke prijzen te win nen! Met het organiseren van een ver halenwedstrijd wil de Dieren bescherming de kinderen meer bewust maken van dieren om hen heen. Kinderen kunnen een verhaal verzinnen maar ook hun favoriete dier beschrijven of de avonturen die dieren meemaken. De verhalen mogen worden opgevrolijkt met een tekening of foto en kunnen tot en met 14 oktober worden ingeleverd bij de Dierenbescherming of Boekhandel Deutekom in Heiloo. Bibliotheken, scholen, asielen en dierenambulances in de regio wordt aandacht gevraagd voor de actie door middel van posters en boeken leggers. De verhalen worden ver volgens beoordeeld door een jury waarin zitting hebben: Marjolein Eijkman, redactrice Noord-Hollands Dagblad en Suzanne Buis, schrijf ster van kinderboeken (waaronder de Floortje serie). De prijzen die zijn te winnen zijn: een VIP behandeling in een asiel met T-shirt van de DB en lidmaat schap voor de Kids for Animals voor een jaar. Daarnaast wordt een aantal boeken ter beschikking gesteld door Boekhandel Deutekom. Voor meer informatie over de wedstrijd, kijk op www.nhn.dierenbescherming.nl Mensen waarbij andere vormen van behandeling niet hebben gehol pen of geen büjvend resultaat heb ben gehad kunnen in aanmerking komen voor ECT. Eerder moesten deze mensen verwezen worden naar instellingen elders in het land. Elektroconvulsievetherapie, ook wel elektroshockbehandeling ge noemd, werd in 1939 geïntrodu ceerd. Sindsdien is er binnen en buiten Nederland veel ervaring mee opgedaan. Het is voor een kleine groep pati ënten een waardevol en veilig onderdeel van de behandeling. Bij depressies is het evenwicht ver stoord van bepaalde chemische stoffen (zogenaamde neurotrans mitters) die er in de hersenen voor zorgen dat boodschappen worden overgebracht van het ene zenuwuit einde naar het andere. Gebleken is dat dit evenwicht met een korte De behandeling vindt plaats bij het Medisch Centrum Alkmaar. Patiënten worden opgenomen bij de psychiatrische voorziening Alkmaar of, als het om mensen ouder dan 65 gaat, bij het Van Foreest Centrum voor ouderenpsy- chiatrie. De behandelingen worden gegeven in de operatiekamer van het MCA. ECT wordt uitgevoerd door een gespecialiseerde psychia ter onder verantwoordelijkheid van GGZ NHN. De anesthesist is verant woordelijk voor de narcose. Voor- en nazorg van de patiënt tij dens de behandeling wordt verzorgt door GGZ-verpleegkundigen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2006 | | pagina 97