ORATORIUMKOOR NIEUW LEVEN Een eigen kinderkoor voor de Mattheus Passion i, Een koorlid vertelt: Leren om zelf mee te zingen in de Mattheus Passion? Paul Waerts nieuwe dirigent Oratoriumkoor Heiloo. 1 r email: secretariaat@oratoriumkoorheiloo.nl WIJ ZOEKEN VOORAL BASSEN, TENOREN EN SOPRANEN Email: secretariaat@oratoriumkoorheiloo.nl Studiedag "Mattheus-Passion" BWV 244. ORATORIUMKOOR NIEUW LEVEN Kinderendit is voor jullie bestemd Mannen kunnen niet zingen? 21 FEBRUARI 2007 UITKIJKPOST De gaande Met als memorabele afsluiting een schitterende uitvoering van Handels Messiah in december 2006 verlaat dirigent Jan Herman Ploeg het oratoriumkoor om gezond heidsredenen. Dat dat een verlies voor het koor is moge duidelijk zijn. Onder zijn muzikale leiding heeft het koor de afgelopen 7 jaar een groeiproces doorgemaakt. Hij wist de kwalitei ten van dit koor aan te boren en manifest te maken. Dat het publiek de jaarüjks neergezette concertpre staties kon waarderen, daarvan getuigde de keer op keer uitver kochte Ter Coulsterkerk. .en de komende man Na enig zoeken denkt het bestuur van Nieuw Leven in dirigent Paul Waerts een alleszins waardige opvolger gevonden te hebben. De 38-jarige dirigent, die met zijn vrouw, de sopraan Elise Keep en twee kinderen in de Zaanstreek woont is een gedreven en ambitieus musicus. Hij studeerde orgel, kerk muziek, koor- en orkestdirectie aan het conservatorium in Alkmaar, aan het koninklijk conservatorium in Den Haag en (o.a.) aan het Clare College in Cambridge. Zijn veelzijdigheid als musicus blijkt uit de verscheidenheid van zijn werkzaamheden. Ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Zandvoort voer de hij in 2004 met 2 koren de Carmina Burana van Carl Orff uit. In datzelfde jaar dirigeerde hij ope rettevereniging Odeon, waarmee hij Die Fledermauss in theater De Vest in Alkmaar uitvoerde. Als oprichter en voorzitter van het Koren Festival Wormerveer is hij de drijvende kracht achter het jaarlijkse korenspektakel in de Zaanstreek met concerten, work shops en duizend deelnemende koorzangers. Met het Almaars seniorenkoor behaalde Paul Waerts in 2005 de eerste prijs op het nationale Concours voor seniorenkoren. Op 24 februari van 10.00 uur - 15.00 uur is er op de Studiedag Matttheus - Passion in de Ter Coulsterkerk (zie voor het pro gramma elders op deze pagina) gelegenheid voor de koorleden van Nieuw Leven om met de nieu we dirigent kennis te maken. Zij die er over denken om koorlid te worden zijn op deze dag ook wel kom om 10 uur of om 13 uur. Voor de uitvoering van de Mattheus Passion is een kin derkoor nodig. Oratoriumkoor Nieuw Leven zoekt kinderen uit Heiloo en omgeving, die het leuk vinden om in dat koor mee te zingen. De eerste tonen van het ope ningskoor van de Mattheus Passion klinken klagend door de ruimte. "Kommt, ihr Töchter, helft mir kla genzingt het koor. Ineens, als uit de hemel, komt daar een bijzon der helder stemgeluid bovenuit. Het zijn de kinderen uit het kinderkoor, die in lange noten de koraal zingen: "O Lamm Gottes unschuldig. Als op 14 maart 2008 Oratoriumkoor Nieuw Leven in de Ter Coulsterkerk op het podium staat om de Mattheus Passion uit te voeren, wat zou het dan niet mooi zijn als het kinderkoor, dat onmis baar is voor deze koraal, gevormd wordt door kinderen uit Heiloo? Jongens en meisjes tussen 8 en 12 jaar kunnen in betrekkelijk korte tijd een koor vormen dat deze onaardse sopraanpartij prachtig kan vertolken. Binnenkort gaan er brieven uit naar de muziekschool en basis scholen om te vragen of belangstel lende kinderen zich willen aanmel den. In die brieven staan dan ook plaats en tijd genoemd van de wekelijkse repetities van het koor; ook de selectie wordt uitgelegd en de contributie vermeld. Als U dit hebt gelezen, en u denkt: dit is iets VOOR MIJN (KLEIN)KIND, DAN KUNT U ZICH BIJ ONS opgeven. Tel. 072-533 568 3 OF 072-532 047 5. "Ik zing nu zo'n drie jaar mee in het koor. Het is een heerlijke ervaring om samen zulke mooie muziek te maken. Klassieke muziek was altijd al een grote liefde, maar al jaren vooral pas sief: naar cd's luisteren en concerten bezoeken. Bij dat laatste kwam steeds het verlangen in me op om mee te doen, om zelf daar op het podium te staan. Het was een ontdekking dat dat gewoon kon: en ook nog wel in een koor met zo'n goede kwaliteit. En zon der geschoolde stem of enge audities. Ik had zelfs al jaren niet meer gezongen (jammer van al die jaren, want het geeft zoveel plezier). Veel heb ik hierbij te danken aan onze uitstekende dirigent. Hij weet het beste in je naar boven te halen met zijn humor, zijn geduld, zijn prachtige metaforen waarmee hij allerlei technieken voor stemge bruik heel aanschouwelijk maakt. Door aandacht voor adem en hou ding leert hjj ons ons instrument, de stem, steeds beter te beheersen. Zo ga je je stem op een goede manier gebruiken en ontwikkelen. Op dit koor heb ik ook nog nooit keelpijn van het zingen gekregen. Volgens mij is een goede dirigent niet alleen een bekwaam musicus, maar moet hij ook heel wat didakti- sche kwaliteiten hebben." "In de 7 jaar dat Jan Herman Ploeg onze dirigent was, is de koor klank steeds mooier geworden. Wij zijn dan nu ook vol vertrouwen aan de Mattheus Passion begonnen. Dat is een flink project: het orkest is veel groter dan gewoonlijk. Er zin gen twee vierstemmige koren mee in plaats van één en ook nog een kinderkoor. Het is een fantastische belevenis. En echt een uitdaging! Bach's muziek is natuurlijk de mooiste van alle muziek, vind ik. Op mijn twaalfde jaar heb ik voor het eerst een uitvoering van de Mattheus Passion meegemaakt. Zo mooi. Een paar keer sprongen de tranen in mijn ogen, zo'n indruk maakte het." "De sfeer in ons koor is ook belangrijk voor mij. Vier jaar gele den ben ik vanuit Drente in Heiloo komen wonen. Nadat ik op de Uitmarkt enthousiast was gemaakt, ben ik toch maar eerst eens een paar keer komen luisteren. Ik werd zo hartelijk welkom geheten dat ik me al snel thuisvoelde. Er is geen kliekjesgedoe, zoals ik dat als 'westerling' in Drente meemaakte, maar je hoort er meteen bij. 'Een warm bad', zoals een nieuw koor lid, dat iedere dinsdagavond uit Amsterdam komt, laatst zei. Natuurlijk staan het zingen en voor al de kwaliteit ervan voorop, maar als er iets te vieren valt, wordt dat wel aangegrepen om er met z'n allen een gezellige avond van te maken. Met zelfgebakken taarten, hapjes, een glaasje wijn en natuur lijk muziek". Dat kan bij ORATORIUMKOOR NIEUW LEVEN in Heiloo. Juist als u de Mattheus nog nooit eerder gezongen hebt, kunt u nu een droom waar maken! Onlangs zijn wij begonnen met het instuderen voor de uitvoe ring op 14 maart 2008. Het koor zingt onder leiding van dirigent Paul Waerts. Wij repeteren op dinsdagavond, 20.00-22.15 uur. Zij-ingang Ter Coulsterkerk, Holleweg 111 Heiloo. Nadere inlichtingen: Tel. O72-5335683 of 072-5320475. Zaterdag 24 februari 2007 van 10.00-15.00 uur. Ter Coulsterkerk, Holleweg 111 Heiloo PROGRAMMA 10.00 u. Koffie/thee en persoonlijk kennismaken met dirigent Paul Waerts 10.20 u. Dirigent stelt zichzelf voor aan het koor. 10.30 u. Presentatie 'studiemethodiek voor de Mattheus Passion'. 11.00 u Lezing over J.S. Bach en zijn vocale werken. 11.30 u. Zingen van enkele koralen uit de M.P 12.15 u. PAUZE 13.00 u. Dubbelkorig zingen "een belevenis op zich". 14.45 u. Afsluiting (en natuurlijk ook voor ouders, opa's en oma's): Het zal best spannend worden als je mee gaat doen aan het kinderkoor. Allereerst moet je natuurlijk wel graag willen zin gen en een goede stem heb ben. Die stem zal je ook moe ten laten horen in een liedje dat je zingt voor een jury; in september is dat. Het is niet zo streng als Idols, maar wel zoiets. Dan kom je op het koor en oefen je eerst een paar weken met alleen de andere kinderen. Na een tijdje gaan we uitproberen hoe het klinkt als jullie samen zingen met de grote mensen. Om de zoveel weken is er zo'n gezamenlijke repetitie: een half uurtje, vroeg in de avond. Op 14 maart vol gend jaar is het de grote dag: dan sta je daar, midden op het podium. Achter je het oratori umkoor, vóór je een orkest met violen, cello's en allerlei ande re instrumenten. De solisten die de aria's zingen zijn er dan ook; en de dirigent is er, de dirigent waar je heel goed op moet letten. Dan begint de muziek...en dan zingen jullie de sterren van de hemel! Zou je zoiets niet eens willen beleven? Dat kan! Eén van de redenen waarom koren vaak voor meer dan twee derde uit vrouwen bestaan zit 'm in een verkeerd idee dat veel mannen over zichzelf hebben. De meeste mannen denken en zeg gen, als hen er naar gevraagd wordt: ik kan niet zingen. Ten onrechte, blijkt keer op keer als zij zich desondanks bij een plaat selijk koor aanmelden! Jammer voor al die koren die met een chronisch gebrek aan bas- en tenorstemmen kampen en zo graag vierstemmig willen blijven zingen. Jammer ook voor de mannnen zelf. Want door zingen, zo is wetenschappelijk aange toond, ontwikkelt zich een morf- ineachtig stofje in de hersenen, waardoor je je erg prettig gaat voelen. Bij hardlopen gebeurt dat ook, maar zingen is natuurlijk véél leuker om te doen. Het is ook nog gezond, aantoonbaar stressverlagend en ontspant zelfs meer dan sporten. Voor mannelijke, beginnende zangers is het vaak een aangena me verrassing om te ervaren hoeveel plezier je kunt hebben als je met een grote groep vier stemmig zingt. In plaats van in je eentje onder de douche. Dus: MANNEN: GA DE UITDAGING AAN EN MELD U MASSAAL AAN BIJ ORATORIUMKOOR NIEUW LEVEN HEILOO Wij repeteren op de dinsdag avond van 20.00 uur tot 22.15 uur in de Ter Coulsterkerk aan de Holleweg in Heiloo.Vooral bassen en tenoren, maar ook sopranen zijn van harte welkom. Het is mogelijk om projectlid te worden. Dat betekent dat u tot en met de uitvoering lid van het koor bent. Vooral voor mensen met een drukke agenda kan dit aantrekkelijk zijn. U hoeft zich dan niet voor lange re tijd vast te leggen. Voor meer informatie kunt u bellen met: Ada Struijs tel. 072 532 047 5 Trudy Mascini tel 072 533 568 3 Of mailen secretariaat@oratoriumkoorheiloo.nl Website www.oratoriumkoorheiloo.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 16