VAN ROLEMMER TOT TEXTIEL UITKIJKPOST 28 MAART 2007 In Lijnden by Texarco (een van de tien grote bedryven die dit werk doen in Nederland) worden de vyf met taart en fris drank ontvangen door Arie cle Oude, directeur van het bedrijf dat voor de volle honderd procent aan recycling van textiel doet. Van de zeventig miljoen kilo tweedehandskle- ding per jaar in heel Nederland wordt tien procent gesor teerd aan de talels van dit bedrijf. Daarvan wordt toch nog zestig procent weggegooid, omdat het niks waard is. Texarco koopt de kleding van Het Leger des Heils, Mensen in Nood en andere goede doelen. Ook wordt huis-aan-huis of bij scholen opgehaald. De kleding wordt gesorteerd op kwa liteit en soort en vervolgens weer verkocht aan landen in Oost-Europa en Afrika. Geen eenvoudige klus en ook niet machinaal te doen. Elk stuk gaat door de handen van de ongeveer 25 medewerkers en die moeten wel kennis van materialen hebben. Want zo vertelt Arie: „Hele mooie kle ding, wij noemen dat 'Crème' gaal- naar Oost Europa. De In de werkkamer van Rob Reijners (Hoofd afdeling Beheer Openbare Ruimte) wachtten Thimo Dekker (De Zuidwester), Evy de Nijs (De Springschans), Roos de Zeeuw (Benedictus), Nina Molenaar (St. Radboud) en Benjamin Eugster (Paulus) vol spanning af wat er die middag zal gebeuren. „Ik heb dit onderwerp gekozen omdat ik wel eens met mijn oma kleding maak", zo vertrouwt Thimo toe. Ook wethouder Rob Opdam was present. Met het kladblok onder de arm gaat het vijftal het terrein op om te onderzoeken wat er nou zoal in die container met textiel terug te vinden is. Hans Tielen, van het afvalbrengdepot, haalt de sleutel van de container tevoorschijn. „Tja, zo'n container moet wel op slot, want het komt wel eens voor dat mensen per ongeluk hun portemonnee met het jasje weggooien." Een heel ver rassende vondst is wel het paar stripverhaallaarzen, dat uiteraard op de foto moet! Om niet te veel te verklappen ver telt Hans dat er ook kleding met vlekken gedumpt mag wor den. Wat daar dan mee gebeurt? Dat zouden de kids snel genoeg aan de weet komen, maar eerst werd nog even een bezoekje gebracht aan één van de tien kledingcontainers in Heiloo. Opvallend is dat ook hier het textiel keurig opgesta peld in de zak (die ook netjes dichtgeknoopt is) zit. „Laten we deze zak eens meenemen naar Texarco, de groothandel in gedragen kleding waar we straks te gast zyn. Kunnen we eens horen of we het goed doen in Heiloo", oppert Rob Reijners. Een goed plan, vinden de jeugdige reporters. katoenen kleding wordt doorverkocht aan West Afrika als het mooie kleding is, want de West Afrikanen zijn wat rijker. Naar het oosten van Afrika gaat de minder goede kleding. Kleding voor Afrika is van zuiver katoen, want het is daar heel warm en synthetische stoffen zouden in de huid gaan branden. Ook schoenen, knuffels en tassen komen bij ons terecht en worden weer doorverkocht. Een vlekje of scheurtje hier en daar is geen probleem, want dat textiel is weer goed voor het maken van poet slappen en poetskatoen. Maar uw afgedankte wollen trui kan ook omgetoverd worden in een wand van geluidsap paratuur, vulling voor een autozitting of isolatiepaneel. Dat de kleding soms te vuil is om aan te pakken bewijst de vierhonderd kilo vuil die per ton aangeboden kleding afgevoerd moet worden, netjes geperst tot balen, richting het afvalbedrijf. „Maar het is en blijft leuk werk .Het is altijd weer fascinerend om te zien wat mensen weggooi en. Ik heb wel eens een kunstgebit gevonden!" vertelt Arie lachend. Om de lijst met cijfers compleet te maken: er wordt bij Texarco honderd ton per week gesorteerd, Woensdag 14 maart was het weer zover: rolem- merdag! Voor diegenen die geen idee hebben wat dit is nog even een korte uitleg. Leerlingen van basisscholen in Heiloo kunnen door het project Van rolemmer tot spreekbeurt, georga niseerd door de gemeente, meer aan de weet komen over afvalverwerking. En vooral waar om het zo belangrijk is afval gescheiden in te leveren. Uiteindelijk moet dit alles leiden tot een spreekbeurt, waardoor ook klasgenootjes, de juf of meester, ouders, broertjes en zusjes geïnformeerd worden over de zorg voor ons milieu. Al eerder waren de jeugdige Heilooërs op stap: papier, GFT, glas» en KCA stonden op het programma. Dit keer stond de vraag cen traal: wat gebeurt er met mijn afgedankte kle ding? dat zijn al gauw zo'n acht vrachtwagens vol. De grote geperste balen met kleding die op transport gaan bevat ten driehonderd kilo kleding. En voor een kilo kleding wordt 25 eurocent betaald. De middag wordt helemaal leuk 'aangekleed' als de jonge gasten een knuffel mee mogen nemen die klaar staan voor vervoer naar Afghanistan en Pakistan. De bollen wol, bedoeld voor Roemenië, ontlokken Roos de opmerking: „Oh, dat zou mijn oma mooi kunnen gebruiken." Een informatieve middag, knuffel en chocopaashaas uit Lijnden verder, keren de leerlingen terug naar Heiloo met de nodige aantekeningen op het kladblok en de ver zekering dat het vast wel gaat lukken met die spreek beurt! En wat die zak met Heilooër kleding betreft, meen de Arie: 'Die is perfect!'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 13