Motortoertocht De Ypsalon Musea GGZ Noord-Holland-Noord open tijdens museumweekend Lente in het Heilooër Bos Met Nivon Heiloo 'Om de Noord' Tuinontwerpdag in Bibliotheek Heiloo H E I L O O 9 INGEZONDEN BRIEF Drogtrop Het thema is dit jaar 'de kunst van het waarnemen' De kapel bezit een waardige eenvoud en rust UITKIJKPOST li APRIL 2007 In de Uitkijkpost van 4 april 2007 staat een advertentie van en een redactioneel artikel over garage Drogtrop. Als inwoner van Heiloo wil ik de garage hartelijk welkom heten en wel om de volgende reden. Eind december 2006 heb ik aan garage Bleeker mijn nieuwe auto betaald in de veronderstelling dat deze begin januari 2007 geleverd zou worden. De zaak ging echter failliet! Een onzekere tijd brak aan. Op 6 april kreeg ik echter, zonder bijbetaling, mijn nieuwe auto van garage Drogtrop geleverd. Fantastisch! Zij hadden tenslotte geen enkele verplichting aan mij. Deze handelwijze geeft mij weer alle vertrouwen. Marianne Corne Heiloo HEILOO - Na enige tijd van rust heeft De Ypsalon weer een makkelijk te rijden en goed omschreven route gepland voor motorrijders. De rit wordt gehouden op zondag 15 april, en er wordt vertrokken vanaf De Ypsalon. Er wordt gereden via Velserbroek, Spaarndam, Halfweg, langs de Amstel, richting Baambrugge, Ankeveen, via Nieuw Loosdrecht naar Lage Vuursche en Breukelen. Ook Portengen wordt gepasseerd, voorts via Aalsmeer en Hoofddorp richting Haarlem, Overveen, Driehuis en IJmuiden naar het eindpunt in Heiloo. Inschrijving en start zijn tussen 08.00 en 10.00 uur in wijkgebouw De Ypsalon, De Hucht 4, Heiloo. Deelname is geheel voor eigen risi co, de uitzetters en de organisatie zijn niet aansprakelijk voor schade lijke gevolgèn tijdens, voor en na deze toeristische motortoertocht. Er kan individueel of in groepsverband gereden worden (groepen liefst maximaal acht motoren in verband met verkeersveiligheid. De inschrij- vingskosten voor de tocht bedragen €5,- per motor. Gedurende de dag is de organisatie telefonisch bereik baar via tel. 06-40501709 (Jacques van Linden) of tel. 06-50230440 (Aad de Gier). Tijdens de wandeling krijgt u uitleg over plantengroei en vogelzang. Eigen foto HEILOO - Langzaam maar zeker wordt het lente. Soms is het nog koud, vooral 's nachts. Toch zet de natuur door met het lentewerk. Natuurlijk zijn de eiken en beu ken nog kaal, maar struiken als mei doorn en vlier lopen al uit. Hun groene blad komt mooi uit in het heldere lentelicht. En ook de krui den zoals fluitenkruid en speen kruid blijven niet achter. Vogels vüegen af en aan met materiaal voor hun nest. Veel man netjes zitten al te zingen dat het een lieve lust is. Wandel eens mee met een IVN Natuurgids door het Heilooër Bos en luister naar uitleg over plantengroei, vogelzang, of de geschiedenis van het landschap. Op zondag 15 april om 10.00 uur 's morgens bij de Kattenberg aan de Kennemerstraatweg start de maan delijkse natuurwandeling van het IVN, Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Zorg voor aan het weer aangepaste kleding en neem een kij ker mee als u die heeft. Een donatie (richtlijn 2 euro) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen, tel. 072-5325110. HEILOO - Op zaterdagavond 14 april houdt mevrouw Vibeke Roeper voor het Nivon Heiloo een lezing met lichtbeelden over de pogingen die in het ver leden zijn ondernomen om per schip 4Om de Noord' naar het Verre Oosten te varen. Het meest bekend zijn de pogin gen van Willem Barentsz en Jacob van Heemskerk die zo dramatisch zijn verlopen. Van de overwintering op Nova Zembla in 1596/1597 is een verslag bewaard van de schepe ling Gerrit de Veer, waarvan in het kader van de herdenking in 1996 een bewerking verschenen is. Mevrouw Roeper is historisch let terkundige die veel heeft gepubli ceerd over het Nederlandse zeewe zen in de geschiedenis. Ook over andere oude zeereizen en avonturen heeft zij geschreven. Plaats: Het Trefpunt, Abraham du Boishof 2, Heiloo (op loopafstand van het NS-station Heiloo) Tijd: 20.00 uur, kosten: leden: 2,-; anderen 3,-; jeugd 1,-. Informatie en opgave: Reina Mulder, tel. 072-5333127. Zoals gebruikelijk toont de Openbare Bibliotheek een kleine collectie boe ken over het onderwerp. HEILOO - Dit jaar wordt de Nationale Tuinontwerp dag gehouden op vrijdag 20 april. Tijdens de Nationale Tuin ontwerpdag geven tuinarchitec ten advies en beantwoorden zij vragen over de inrichting (het ontwerp) van uw tuin. Zij doen dat op een groot aantal locaties in het land, waaronder een aan tal openbare bibliotheken. Het advies is kosteloos en zonder enige verplichting. Ook dit jaar doet Bibliotheek Heiloo weer mee aan de Tuinontwerpdag. Vorig jaar gaf tuin- architecte Maria Snel een lezing over onder andere tuinkunstge schiedenis. Dit jaar zal zij weer een inloopspreekuur houden. Dit is gra tis te bezoeken en wordt gehouden op vrijdag 20 april van 13.30 tot 16.30 uur in Bibliotheek Heiloo. Bezoekers kunnen zich vooraf opge ven (bij voorkeur, gezien de grote belangstelling). De tijdslimiet per gesprek is twintig minuten. Het is dan ook niet de bedoeling dat er een kant en klaar tuinplan wordt gemaakt. Daarvoor kan altijd een vervolg afspraak worden gemaakt. Voor bezoekers van dit spreekuur is het aan te raden om een basisplatte grond van de huidige situatie mee te nemen en concrete vragen op papier te zetten. Maria Snel heeft een eigen bureau voor Tuin en Landschap en meer dan 25 jaar ervaring op het gebied van tuinen en groen. Stichting Regionale Archeologie Baduhenna Stichting Regionale Archeologie Baduhenna (SRAB) heeft een inte ressante expositie samengesteld van bodemvondsten uit Heiloo en omgeving. Sinds de oprichting van de archeologische werkgroep zijn er tal van prehistorische vindplaatsen ontdekt waaruit blijkt dat Heiloo al ruim voor het begin van de jaar telling bewoond werd. Zo werd er op het volkstuinencomplex Vlooiendijk een drinkplaats uit de late bronstijd aangetroffen. Deze leverde onder meer scherven en slachtafval op van de vroegste bewoners. Toch kunnen er nog oudere vondsten verwacht wor den, want de strandwal waarop Heiloo ligt, is al ruim 4000 jaar oud. Maar ook kunnen vindplaatsen uit het verleden op een andere manier in het landschap bewaard blijven. Zo heeft de gemeente Heiloo twee door Baduhenna opgegraven zeventiende eeuwse waterputten weer opgemetseld. Bovendien is er op de locatie waar SRAB de resten van de funderin gen van het voormalig kasteel Ypestein heeft teruggevonden door middel van een kunstwerk een openluchtpodium verrezen. Het kunstwerk moet de voormali ge hofmuren met kantelen van het kasteel uitbeelden. Kapel De bouw van de kapel op het terrein van GGZ Noord-Holland- Noord in Heiloo is in 1937 gestart. De bouw duurde zo'n tweeënhalf jaar. Er is gekozen voor een ronde kerk omdat deze vorm het best past bij de centrumfunctie van de kapel. De kapel bezit een waardige eenvoud en rust verkregen door de fraaie ruimtewerking, harmonie van de kleuren en de toegepaste materialen. De kapel bestaat uit een gemet seld gewelf, bekroond door een koepeltoren. In de kapel zijn beeldhouwwerk, houtsnijwerk, fresco's (schilderingen in natte kalk), smeedwerk en iconen in glas en lood te zien. Ook is er in de kapel een pijporgel dat in 1950 gebouwd is. In de kapel is momenteel opk een expositie van schilderijen en beelden van cursisten van Trudy Keijzer, Henny Mazurel en Vera Verzijlenberg. Zondag is er in de kapel een dienst, na 12.00 uur kunt u terecht voor de bezichti ging- HEILOO - In het weekend van 14 en 15 april zijn er op het ter rein van GGZ Noord-Holland- Noord twee musea geopend: museum Sint Willibrordus en de expositie van Stichting Regionale Archeologie Baduhenna. Ook de kapel op het terrein is voor bezoekers geopend. Beide musea en de kapel zijn op zaterdag en zondag van 11.00 uur tot 16.00 uur te bezoeken (kapel zondag vanaf 12.00 uur in verband met kerkdienst). De toegang is gratis. De musea bevinden zich in de sou terrains van het hoofdgebouw op het terrein van GGZ Noord- Holland-Noord, Kennemerstraat weg 464 in Heiloo. Als u een van beide poorten onderdoorgaat, vindt u direct aan de linkerkant na deze poorten de entrees. Het thema van het museumweekend is dit jaar 'de kunst van het waarne men'. Museum Sint Willibrordus Het museum Sint Willibrordus gaat over de geschiedenis van de psychiatrie en in het bijzonder over de geschiedenis van de Sint Willibrordusstichting en zijn broe ders die hier in 1929 een psychia trische inrichting voor mannen startten. Vele medewerkers van de Sint Willibrordusstichting onder kenden het belang van het bewa ken van de geschiedenis. Door de voorwerpen te verzamelen en te bewaren die bepalend waren voor het tijdsbeeld, is in de loop der jaren het museum ontstaan. Dankzij deze inspanningen beschikt het museum over een zeer uitgebreide collectie. Het eerste dat opvalt bij binnen komst is de broeder, die staand in de hoek, de gasten al het ware wel kom heet. Er is van alles te zien zoals gebruiksvoorwerpen en meu bilair, therapeutische attributen, historische foto's en films, religieu ze gewaden en kerkelijke gebruiks voorwerpen, medisch instrumenta rium en tastbare herinneringen aan het dagelijks leven van broeders en patiënten. Willibrordus was een dorp in een dorp met alles wat daarbij hoort zoals een kapper, een bakkery, een schoenmaker, een weverij, een was serette en een huisarts. De vrijwilli gers die u rondleiden kunnen u boeiende verhalen vertellen, mede omdat zij zelf bij de Sint Willi brordusstichting hebben gewerkt. Tijdens het museumweekend valt te beleven hoe rijk de geschiedenis van het GGZ terrein. Archiefoto Mario Sacksioni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 9