De brandweer in Heiloo BANK Lentekriebels bij muziek- en dansschool Vervangende nieuwbouw Springschans Verbouwde ING Bank Heiloo officieel geopend H E I L O 0 13 'Bij alarm worden alle 40 vrijwilligers opgeroepen' INGEZONDEN MEDEDELING Feestelijke kerkdienst Ter Coulsterkerk U ITKIJ KPOST 18 APRIL 2007 De Uitkijkpost heeft Anne Mantel bereid gevonden om maandelijks een stuk te schrijven voor deze krant. Anne Mantel is woonachtig in Heiloo en heeft veel stuk ken over het onderwijs geschreven in de Volkskrant en in de NRC. Na zijn pensio nering heeft hij gedurende vijf jaar columns geschreven in het Noordhollands Dagblad, voor de populaire rubriek 'Persoonlijk'. Voor de Uitkijkpost zal Anne interessante onderwerpen, die betrekking hebben op Heiloo en omgeving, aan een nader onderzoek onderwerpen of vanuit een onverwachte invalshoek benaderen. Alweer een poosje geleden las ik in de Uitkijkpost, dat de brand weerkazerne aan het Rosendaal verbouwd wordt. Het nog vrij nieu we gebouw moet namelijk aange past worden aan de nieuwe arbo- voorschriften. Dit heeft onder andere te maken met aparte dou che- en kleedruimtes voor de vrou welijke vrijwilligers, die anders de mannen te veel zouden afleiden, denk ik. Bovendien heb ik onlangs een interessante lezing van Martin Lambert, de brandweercomman dant van Heiloo, gehoord. Zo ver nam ik, dat we pas sinds 1941 in Heiloo een officieel brandweer korps hebben. De reden hiervan was, dat het brandgevaar in de oor log groter was geworden. Vandaar, dat de toenmalige burgemeester Bos op 19 december 1941 het vrij willige brandweerkorps in Heiloo heeft opgericht. Hoe ging het dan daarvoor, als er brand uitbrak, vroeg ik me af. Voor 1941 was er al sprake van een soort brandweer. Het gemeentebestuur had een paar mensen als brandmeester aange wezen en die konden dan weer per sonen voordragen om de pomp te bedienen. Vanaf 1924 heeft de toenmalige burgemeester N. van Foreest er voor gezorgd, dat er een wat betere brandbestrijding kwam. Toch werkte ook dit systeem niet zo goed en daarom heeft Heiloo in de 30er jaren een overeenkomst met Alkmaar gesloten om vaste hulp bij brand te krijgen. Pas in 1941 kwam er dus een echt eigen brandweerkorps in Heiloo. De meeste brandjes toen bestonden uit bosbrandjes of brandjes door brandbommen veroorzaakt. Ook is er een grote hooibrand in de Boekelermeer geweest. Omdat de motorspuit toen niet goed werkte, heeft men die brand met emmers water geblust. Het is bekend, dat in Bij alarm worden alle 40 vrijwilli gers opgeroepen. Men hoopt dan, dat er minstens zes direct by de kazerne komen, want de afspraak is, dat de brandweer 8 minuten na de melding ter plekke aanwezig is. Het vrijwilligerswerk bij de brand weer is heel boeiend en veelzijdig. De brandweer is immers op veel gebieden actief. Zie hiervoor www brandweer Heiloo.nl. U kunt zich overdag aanmelden en op dinsdag avond mag u in de Rosendaalkazerne binnenlopen. Ook vrouwen zijn dus van harte welkom. Ik moet met een voor my sombere conclusie eindigen. Ik ben namelijk net iets boven de vrijwilli gers maximum leeftyd van 55 jaar en zo kan ik helaas niet meer mijn oude jongenswens om later brand weerman te worden, waar maken. U kunt zich veilig voelen: De brand weer waakt 24 uur per dag, 7 dagen per week over u. Tot slot nog een goede tip, die ik las in het Brandpreventie Tips boekje: "Gebruik geen vuurwerk binnens huis." Dus thuis geen ruzie maken!" Anne Mantel de oorlog de brandweer vaak moest uitrukken voor schoorsteen- branches. Dit kwam doordat de zogenaamde Limmerturf de schoorsteen zozeer verstopte, dat de brandweer als een soort schoor steenveger moest optreden. Opvallend is, dat in de eerste 5 jaar, dus tot en met 1946, de brandweer in totaal 54 keer voor brand is uitgerukt en 18 keer voor luchtalarm. De jaren daarna kwam de brandweer zo'n 17 keer per jaar in actie. In de loop der jaren is er een grote verandering in het soort penplan en alles wordt gecoördi neerd. Ook de meldingen gaan centraal via 1-1-2 in Alkmaar. branden ontstaan. Vroeger waren er veel bosbranden en bermbran den langs de spoorlijn. Dit had te maken met de hete kolen, die door de locomotieven geloosd werden. Later kwamen er veel meer branden voor in boerde rijen woningen, bedrijfsgebouwen en in auto's. Dit laatste was natuur lijk het gevolg van de grote groei van het aantal auto's. Al in de vijfti ger jaren heeft onze brandweer meegeholpen bij rampen in andere plaatsen. Zo hebben ze geassisteerd by de brand van Huize Westerlicht in Alkmaar en ook bij de stormramp in Zeeland hebben ze hulp gebo den. Tegenwoordig is die samen werking nog veel intensiever gere geld. Er bestaan nu in Nederland 25 veiligheidsregio's, waarin brandweer, politie en GHOR (geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen) samenwer ken. Er is nu een regionaal ram- Heiloo telt nu 40 vrijwilligers en 8 beroepsmensen. Ook is er een jeugdbrandweer met 16 leden. Er zijn onder de 40 vrijwilligers ook 8 vrouwen. Het aantal alarmmeldin gen bedroeg in 2006 maar liefst 188 en hierbij was er 77 keer spra ke van loos alarm. Deze kwamen allemaal van de G.G.Z. Bij deze 77 loos alarmmeldingen moest de brandweer 45 maal uitrukken. Dankzij de goede hulp van de G.G.Z. kon men bij die andere 32 constateren, dat uitrukken niet nodig was. HEILOO - De gemeente heeft een extra krediet van ruim twee miljoen uitgetrokken voor de bouw van een nieuwe basisschool Springschans, loca tie centrum. Er gaat 'duurzaam gebouwd' worden, waarbij de leerlingen en leerkrachten tijdelijk gehuisvest zullen worden op een andere loca tie. Welke is nog niet bekend. Op dinsdag 24 april zal daar een besluit over genomen worden. Het overkoepelend bestuur voor het openbaar onderwijs, ISOB, kan nu een bouwaanvraag indienen en de verwachting is dat er eind 2007 een frisse, nieuwe school zal staan. HEILOO - 30 April en begin mei zijn gedenkwaardige dagen. De data 4 en 5 mei zeggen ons waakzaam te zijn en op te komen voor vrijheden die wij hoog achten en koesteren. Zondag 6 mei maakt het Collegium Vocale Camerata onder leiding van Gerard Leegwater de kerkdienst tot een heel bijzondere! Gezongen wordt: Wachet auf, ruft uns die Stimme van Johann Sebastian Bach. Voorganger is ds. Jan Bruin. Zondag 6 mei, aanvang 10.0Q uur, in de Ter Coulsterkerk in Heiloo. HEILOO - In april starten de korte cursussen Muziekplezier voor Peuters en de cursus Kleuterviool bij de Muziek- en Dansschool Heiloo. De (vervolg) cursus 'Muziekplezier voor Peuters' kun nen kleine kinderen (vanaf twee jaar) samen met één ouder of ver zorger spelenderwijs op muzikale ontdekkingstocht gaan rond the ma's als; lieveheersbeestjes, vlin ders en andere dieren, vakantie kriebels én De kinderen zullen zingen, dansen en spelen in een omgeving waar veel uitdagen de muziekinstrumenten en fanta sievolle speelmaterialen staan te wachten. De cursus omvat zes les sen van 45 minuten en zal bij vol doende deelname starten op woensdag 25 april om 09.30 uur. De cursus 'Kleutervioor is een cur sus voor kinderen van vier en vijf jaar. Op een speelse manier wordt met behulp van bewegingsspellet jes en oefeningen op de viool, in groepsverband de basisbeginselen van het vioolspel geleerd. Om het spelen op de viool goed onder de knie te krijgen, is thuis oefenen belangrijk. Hiervoor is de hulp van een ouder of verzorger nodig, daarom is het aan te bevelen dat een ouder of verzorger aanwezig is tijdens de lessen. De methodiek die gehanteerd wordt is auditief, met andere woorden spelen op het gehoor. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van zelf ontwikkeld mate riaal door viool docente Hilka Jelsma. Deze cursus wordt gege ven op dinsdag om 17.00 uur. Voor inlichtingen: Muziek- en Dansschool Heiloo, Het Veld 1, Heiloo, tel. 072-5332460. E-maü: info@muziekendansschoolheiloo.nl, www.muziekendansschoolheiloo.nl. Op speelse wijze maken kinderen kennis met het vioolspelen. Eigen foto HEILOO - Op vrijdag 13 april is het vernieuwde ING Bankkantoor aan de Heerenweg 46 officieel in gebruik genomen tijdens een feestelijke opening. Het kantoor heeft een moderne, open en transparante inrichting. Naast burgemeester Romeyn sprak directeur van het ING Bankkantoor in Heiloo, Jordan de Haas tijdens de officiële opening. "Door een actieve aan wezigheid in Heiloo maken wij de dienstverlening persoonlijk en toeganke lijk. Bij ons draait alles om het betrokken zijn bij de regio en financiële oplossingen bieden bij de belangrijke momenten in het leven van onze klan ten", aldus Jordan de Haas. Om aan te geven dat de bank niet alleen op financieel gebied betrokken is, maar ook graag iets voor de gemeenschap doet, ontving de Benedictusschool een cheque ter waarde van 2000,-. Aangezien muziek hoog in het vaandel staat, zal de gift gebruikt worden voor nieuw muzikaal materiaal. De ING Bank aan de Heerenweg 46 in Heiloo is op werkdagen geopend van 09.00 uur tot 17.00 uur. De kas is geopend van 09.00 tot 16.00 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 13