Heilooënaar start stichting op geboortegrond Curasao 'Bista pa otro'. Letterlijk vertaald: 'Oog voor een ander'. Dit is de naam van een nieuw opgezette stichting die de jeugd op Curasao weer een zonnige toekomst moet geven, initiatiefnemer is de op Curasao geboren Heilooënaar Frem Conet (61). van jongs af aan haalt het sociale aspect van het leven het beste in hem boven. Hij wist dat er, vooral op zijn geboortegrond Curasao, een taak voor hem was weggelegd. ,,Een echte uitdaging die ik graag aan wil gaan. Zomerbijlage 2007 ff! CURASAO „Ik kom uit een streng sociaal milieu", aldus Gonet. „Wij werden vroeg gewezen op het belang van een studie, we moesten iets maken van ons leven." Tegenwoordig ligt daar juist het probleem volgens Gonet. „In mijn tijd was de sociale controle heel groot. Mijn vader haalde soms letterlijk jongens van straat en zorgde dat ze iets met hun leven gingen doen. Nu is er geen opvangnet meer voor de jeugd. De lokale overheid doet te weinig voor de jeugd. Mogelijkheden tot oplei ding zijn er nauwelijks nog voor jongeren die buiten de boot vallen. Technische scholen zijn verdwe nen." Gonet trekt een vergelijking met Nederland. „Eigenlijk gebeurt hier precies hetzelfde. Er ontstaat een ieder voor zich mentaliteit. Verschil is dat in Nederland meerde re vangnetten bestaan voor jonge ren die in de problemen dreigen te komen." Jongeren perspectief bieden De beweegredenen van de Heiloënaar zijn duidelijk. „Het is ten eerste mijn geboortegrond, de situ atie van de jeugd gaat me aan het hart. Daarnaast vind ik het belang rijk om de band met Curasao vanuit het koninkrijk te versterken, meer kleur te geven." De stichting 'Bista pa otro' is in eerste instantie een persoonlijk initiatief. „Veel beken den van mij raadden mij aan een stichting op te zetten. Dat is nu dus gebeurd." Sinds maart draait een eerste project op Curagao. „Ik heb altijd al iets willen betekenen voor de jeugd op Curasao. Dat idee is in de loop van de jaren alleen maar sterker geworden. Ik ben vaak op en neer geweest naar Curasao en merk in mijn contacten dat er te weinig aandacht is voor de jeugd. Er zijn weinig prikkels meer voor de jongeren om iets te ondernemen wat perspectief biedt. Het dreigt een vergeten groep te worden." Sociaal bewogen Aandacht voor de ander loopt als een rode draad door het levensver haal van Gonet heen. Op zijn 23ste kwam hij vanuit Curasao naar Nederland waar hij een studie gezondheidszorg begon. In de Willibrordusstichting van Heiloo haalde hij zijn diploma psychiatrie B. Hierna heeft hij de A-opleiding gehaald in het ziekenhuis van Beverwijk. Daar heeft Gonet mede geholpen aan het opzetten van het brandwondencentrum. Na het behalen van zijn diploma tot anest hesie verpleegkundige in het voor malige Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar, werd hij in 1976 aange steld als afdelingshoofd bij Reigersdaal, een instelling voor mensen met een verstandelijke beperking. Dankzij opleidingen heeft de Guragaoënaar zich ook hier opgewerkt en geprofileerd als een sociaal bewogen persoon. Hij volg de bij Reigersdaal de opleiding tot sociale dienstverlener en de docen tenopleiding. „Ik ben de laatste jaren bezig geweest met individuele leertrajec ten voor de mensen met een ver standelijke beperking. Daar heb ik veel van geleerd." Sinds een jaar heeft Gonet de tijd om te doen wat hij altijd al wilde doen. „Ik heb oog gehad voor het sociale in alles wat ik ooit ondernomen heb. Ik beweeg me graag tussen mensen en vooral jongeren. Door mijn werk ben ik zeer sterk beïnvloed. Ik ben van mening dat er voor iedereen kansen mogelijk zijn, het benutten van talenten, daar gaat het om." Transparante stichting Naast zijn sociale carrière heeft Gonet in en rond Heiloo jarenlang in tal van muziekduo's en -trio's gespeeld. Daaruit is ook een hechte vriendschap ontstaan met Pieter Ranzijn, die hij bereid heeft gevon den penningmeester te worden van de stichting. „Daarnaast houdt Pieter zich ook bezig met de fond senwerving", aldus de initiatiefne mer. Fondsenwerver Ranzijn legt kort de kracht uit van de stichting: „Bista pa otro wil werken met een ondernemersvriendelijke basis, een beetje in de sfeer van het micro kre diet. We vragen ondernemers slechts honderd euro per jaar, elk jaar mag deze beslissen nog eens te doneren. Voor particulieren is het vijfentwintig euro. Goed te betalen en daarnaast zijn 'we zeer transpa rant. De resultaten die we boeken zijn erg tastbaar en duidelijk. De instap voor sponsors is dus zeer laagdrempelig en de voorzitter is zelf uitvoerend, dus we zitten dicht bij het vuur." Gonet heeft vooral naaste beken den bereid gevonden hem bij te staan tijdens het prille begin van de stichting. „Mijn dochter Susan is secretaris van Bista pa otro. Cees Hink, een goede tennisvriend van me, is bestuurslid. Daarnaast heb ik in burgemeester Hans Romeyn de ideale eerste donateur gevonden." Jeugd staat centraal Met een vangnet voor de jeugd in het achterhoofd raakte de Heilooënaar in gesprek met een lokale particulier die een naschoolse opvang had opgezet. „In die gesprekken had ik meteen het gevoel dat dit goed aansloot op mijn ideeën. De jeugd staat centraal én het speelt in op de dingen die actueel zijn." Het eerste project van 'Bista pa otro' is opgezet in deze naschoolse opvang. „Ik heb een computerproject opgezet voor kin deren vanaf zes jaar", zegt Gonet. „In de eigen taal, het Papiaments. Zo komen kinderen al jong in aan raking met computers en ze weten hun interesses te vinden. Er worden altijd lokale mensen betrokken bij de projecten, zodat ze uiteindelijk zelfstandig verder kunnen." Zorg beneden peil Ook is Gonet in contact gebracht met de SGR-groep. De overkoepe lende organisatie voor zorg op Curasao. „De toestand van de zorg is over het algemeen ver beneden peil. Mensen die in Nederland hun opleiding hebben gedaan werken samen met lokale mensen. Die werken écht vanuit hun hart, maar dan streef je geen kwaliteit na. Ik ben bezig een stagestroom op te zetten met Nederland voor de zorg van mensen met een verstan delijke handicap. Zo creëer je de mogelijkheid dat mensen van elkaar leren." Alle projecten van de stich ting hebben het doel de mensen een richting te geven. „Voordatje je talenten kan benutten, moet je weten waar die talenten liggen. Ik ben nu in gesprek met iemand die in de houtbewerking zit. Hij heeft alleen de kennis en die wil hij graag op kinderen overbrengen. Als stich ting proberen wij een onderkomen en materialen te vinden die hem, maar uiteindelijk natuurlijk de kin deren verder kunnen brengen in hun leven." „Heiloo is mijn thuis", zegt Gonet. „Ik ben hier gekomen met het idee dat ik wel zou zien hoe het zou lopen. In die tijd heb ik hier alles opgebouwd. Toch is de liefde voor het eiland gebleven. Het geluk dat ik in Heiloo heb gevonden, hoop ik nu terug te geven aan het land waar mijn roots liggen." Geïnteresseerden kunnen via www.bistapaotro.nl contact opne men met Frem Gonet. Daar zal ook meer informatie te vinden zijn over een informatieavond in oktober.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 43