contact De Brandweer en het verkeer Belangrijke nummers Kinderkennis nieuws en informatie voor de inwoners van Heiloo Wanneer de Brandweer uitrukt na een melding, dan bepaalt de aard van de melding welke regels gelden voor het voeren van optische en akoestische signalen en het weggebruik. Deze regels zijn er om de verkeersveiligheid te waarborgen. Ook u als weggebruiker heeft een actieve rol om de brand weer of een andere hulpverleningsdienst tijdig en veilig op de plaats van het incident te laten arriveren. Er zijn drie groepen incidenten: De brandweer rukt uit naar een levensbedreigend situatie, zoals een woningbrand, verkeersongeval of bedrijfsongeval met gevaarlijke stoffen. De brandweer rukt uit naar een niet levensbedreigende situa tie, maar het spoedig ter plaatse zijn is wel gewenst, zoals een vuilcontainer brand (waarbij de omgeving niet direct wordt bedreigd), wateroverlast of stormschade. De brandweer vertrekt naar een niet levensbedreigende situa tie en er is geen tijdsdruk om ter plaatse te komen, zoals een kat in de boom of een oefening van de brandweer. Alleen in het eerste geval dient het eerste brandweervoertuig binnen een bepaalde tijd aanwezig te zijn. Deze maximale tijd is landelijk vastgesteld en wordt bepaald door de aard van het incident en het soort gebouw waar de melding vandaan komt. Om binnen deze gewenste tijd aanwezig te zijn mag het brandweervoertuig gebruik maken van optische en akoestische signalen. y De richtlijnen schrijven voor dat beide signalen bij vertrek wor den ingeschakeld en bij aankomst op de plaats van het inci dent worden uitgeschakeld. Dit kan 's nachts onnodig veel geluidsoverlast veroorzaken. Daarom wordt in de nachtelijke uren soms besloten om geen signalen te voeren. Er is dan minder verkeer en het voertuig kan naar verwachting binnen de gestelde tijd ter plaatse zijn. Wanneer een brandweervoertuig gebruik maakt van optische en akoestische signalen is dit een voorrangsvoertuig en heeft het vrijstelling op de algemeen geldende verkeersregels. Andere verkeersdeelnemers dienen dit voertuig dan ook voor rang en ruim baan te geven. Het voertuig mag geen voorrang nemen en is dus geheel afhankelijk van het gedrag van het overige verkeer. Als voorwaarde wordt wel gesteld dat het overige verkeer niet in gevaar wordt gebracht en verkeersbe wegingen van het voorrang voertuig met gepaste snelheid ten opzicht van het overige verkeer worden uitgevoerd. Deze Wat te doen als u van achteren benaderd wordt door een voorrangsvoertuig Stop, indien mogelijk, op een parkeerplaats, uitvoegstrook of sla een straat in. Dit kunt u echter alleen doen wanneer het voorrangsvoertuig nog niet te dichtbij is en u bij deze verplaat sing niet hoeft te remmen. Als het voertuig al genaderd is, btijf dan op een constante, maximaal toegestane snelheid doorrij den. Rijd hierbij zoveel mogelijk rechts op de weg en bepaal welke richting het voorrangsvoertuig aangeeft. Wanneer u rechts op de weg rijdt, kan het voorrangsvoertuig u veilig inha len. Als het voorrangsvoertuig u passeert, matig dan direct uw snelheid zodat het voertuig snel weer de juiste positie op de weg kan innemen. Wat te doen als u van voren benaderd wordt door een voorrangsvoertuig Matig uw snelheid en bepaal hoe het voorrangsvoertuig u wil passeren. Houd hierbij rekening met de verkeersdrukte, de breedte van de rijbaan en de situatie naast de rijbaan. Als het voorrangsvoertuig op de rijstrook voor tegemoetkomend ver keer rijdt en geen medeweggebruiker hoeft in te halen, rij dan zoveel mogelijk rechts van de weg om aan te geven dat u ruimte verleent. Als het voorrangsvoertuig op de as van de rijbaan nadert, rijd dan maximaal rechts op de weg. De weg is meestal breed genoeg voor drie voertuigen. Als het voorrangsvoertuig nadert op uw rijstrook, rem dan tijdig en stop rechts van rijbaan op een parkeerplaats, in de berm, op het fietspad of trottoir. Hierbij mag u een parkeer- of stopverbod overtreden. Wat te doen als u op een splitsing, kruising of rotonde benaderd wordt door een voorrangsvoertuig. In deze situatie kunt u het beste uw snelheid matigen ook als u voorrang heeft of het stoplicht geeft aan dat u door mag rij den. Kijk goed om u heen en in uw spiegels en let op reacties van het overige verkeer. Bepaal vervolgens waar het voor rangsvoertuig vandaan komt. Als u het voorrangsvoertuig ziet, bekijk dan in welke richting het voorrangsvoertuig zijn weg wil vervolgen. Houd hierbij rekening dat het voorrangsvoertuig over de linkerrijstrook de splitsing, kruising of rotonde kan naderen, maar vervolgens rechtsaf wil slaan of omgekeerd. regels zijn vastgelegd in de "Brancherichtlijn Brandweer chauffeurs". Daarnaast hebben alle bestuurders van een brandweervoertuig het diploma "Brandweerchauffeur". Ten behoeve van de veiligheid dient u de splitsing, kruising of rotonde snel vrij te maken door te stoppen, van richting te ver anderen of uw weg te vervolgen. In alle gevallen geldt: Blijf na het passeren van een voorrangsvoertuig altijd opletten er kan nog een voorrangsvoertuig volgen. Geef ook dit voer tuig de ruimte. Wanneer op uw rijstrook filevorming ontstaat, keer niet om en houd de splitsing, kruising of rotonde vrij. Er kan altijd een voorrangsvoertuig passeren. Als de situatie het noodzakelijk maakt om een vrije doorgang te creëren voor het voorrangsvoertuig mag u met gepaste snelheid verkeersregels negeren, zonder dat u het overige verkeer in gevaar brengt. Ver voor u uit kijken en anticiperen is van groot belang voor de gezamenlijke verkeersveiligheid. Meer informatie Voor alle zaken die met brandveiligheid te maken hebben, is de Brandweer Heiloo uw aanspreekpunt. Voor meer informa tie kunt u contact opnemen met een medewerker van Brandweer Heiloo, telefoonnummer 072 535 68 50. spoedgevallen alarmnummer 112 zonder spoed Brandweer 072 564 44 44 Politie 0900 8844 De burgemeester van Heiloo heeft op grond van artikel 2.2.2. van de Algemene Plaatselijke Verordening 2005 toestemming verleend tot het organiseren van een kinderkermis van donderdag 28 juni tot en met zondag 1 juli 2007 op het evenemententerrein aan De Omloop. Tevens is toestemming gegeven om op vrijdagavond 29 juni a.s. omstreeks 23.00 uur vuurwerk af te steken. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer G.J.N.A. Tervoort van de afdeling Bestuursondersteuning, telefoonnummer (072) 535 66 68. www.heiloo.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 17