Buurtbus Ontmoetingen Kruiden op het balkon ruiken en smaken lekker Eind in zicht van actie Dierenbescherming H E I L O O 5 Ontmoeting met een echte lookalike en een sterke vrouw Groeten uit Heiloo Historische wandeling door Egmond aan Zee UITKIJKPOST 25 JULI 2007 Kruiden op het balkon of terras zijn niet alleen mooi, ze ruiken verleidelijk, kunnen vlinders en bijen lokken én zijn in de keu ken en de linnenkast te gebrui ken. Neem bijvoorbeeld tijm en roze marijn. Deze geurige struikjes trek ken de aandacht van ogen en neus in terracotta potten op het terras. Zet ze op een mooie plek op het ter ras of binnen handbereik naast de keukendeur. Tijm en rozemarijn zijn allebei wintergroene heestertjes, waarvan de blaadjes heerlijk sma ken in vlees-, kaas- en eiergerech- ten. Rozemarijn heeft kleine leerachtige blaadjes, die van onder grijs viltig zijn en bloeit met blauwe, witte of roze bloemetjes. De blaad jes worden niet alleen voor het eten gebruikt. De olie uit de blaadjes wordt zowel in- als uitwendig gebruikt in de geneeskunde, in cos metica, als ontsmettingsmiddel of lekker luchtje in de huishouding en in de aromatherapie. Tijm Tijm is net zo'n duizendpoot. Er zijn een paar honderd verschillende tijmvarianten die verschillen in hoogte, bladkleur en geur. De echte tijm heeft grijsgroene blaadjes en licht lilaroze bloemetjes. Citroentijm is lager en breder, heeft goudbonte blaadjes en ruikt zoals de naam al zegt, naar citroen. Wilde tijm of kruiptijm heeft kruipende steeltjes Tijm trekt bovendien vlinders aan en is een goede drachtplant voor bjjen. Ook wilde marjolein (Origanum vulgare) en salie, die net als rozemarijn en tijm bij de familie van de liploerrügen horen, doen het leuk in een pot op het terras. Kruiden bewaren Verse kruiden zijn het lekkerst. Kruiden van eigen teelt, kun je ook drogen om later te gebruiken. Pluk het kruid, maak er een bosje van en hang dit ondersteboven op. Of spreid de kruiden zo goed mogelijk uit op kranten of' keukenrolpapier en laat ze drogen. Droog de kruiden in een donkere, warme en goed geventileerde ruimte. Hoe ^.sneller het kruid droogt, hoe beter kleur en smaak bewaard büjven. Teveel verwarmen door drogen in de zon of temperaturen boven de 30 graden, is niet goed. Dan verdam pen de geurstoffen teveel. Rits de blaadjes als het kruid droog is van de steel. Bewaar de gedroogde kruiden in potten die hermetisch afgesloten kunnen wor den. Kruiden op het balkon ruiken én smaken lekker. Het is raar weer vandaag. Dat vindt ook een man die bij het bus station instapt. Hij heeft een mooi kostuum aan, maar heeft geen regenjas of paraplu bij zich. ,,Gaat u naar het station in Heiloo? Mooi! Ik kom net van een begrafenis hier in Egmond en wil snel terug naar Amsterdam." Hij praat snel en ver telt over de-hevige bui op het kerk hof. Ik vind dat de man sprekend lijkt op een bekende Nederlandse schrijver en zanger. Mijzelf verba zend flap ik eruit: „U zult wel vaker horen, dat u als twee druppels water lijkt op Hans Dorrestijn." „Ja dat hoor ik wel vaker", is het ant woord. Tijdens de rit naar Heiloo kletst de man onverstoorbaar door, maar het lijkt wel of hij steeds snel- - Ier en onduidelijker praat, ik versta 0 er nauwelijks iets van, bovendien moet ik op de weg letten. Als de man uitstapt ben ik opgelucht, want ik werd er doodmoe van. De gelijke nis was wel frappant, of zou het misschien echtNee of toch? In plan Oost bij halte Groot Barlaken zit een jonge vrouw op het bankje. Ze heeft een wandelwagen tje met kind naast zich. Als de bus nadert, staat ze op en zodra de bus deur open draait, vraagt ze: „Naar station?" Op mijn bevestiging maakt ze aanstalten om het wagentje met kind en al op te tillen. Daarop zeg ik: „Achterin gaat makkelijker mevrouw, ik zal u helpen." Maar als ik beide achterdeuren open doe, is ze me voor en blijkbaar sterk genoeg, want zonder moeite tilt ze de buggy met kind en al de bus in. Op de standplaats bij GGZ wachten we tien minuten en dat geeft mij mooi de kans om een praatje met de vrouw te maken. Dat valt echter niet HEILOO - De eindzege van de Tour de France Statiegeldactie van de Dierenbescherming is in zicht. Nog tot en met zondag 29 juli kan iedere dierenliefhebber een statiegeldbonnetje doneren in de groene zuilen in de super markten. In een aantal supermarkten blijft de zuil zelfs nog wat langer staan. De opbrengst van de bonnetjes komt geheel ten goede aan het Dierentehuis Alkmaar en het Knaagdierencentrum Heiloo. De groene zuilen zijn nog steeds te vin den bij de flessenautomaat in een aantal filialen van Albert Heijn, Spar Groen, C1000, Plus, Vomar en Ekoplaza. Iedereen die asieldieren een warm hart toe draagt kan een statiegeldbonnetje in de groene zuil doen. Dierentehuis Alkmaar en het Knaagdierencentrum Heiloo vangen jaarlijks vele zwerf- en afstandsdie- ren op. Ze worden verzorgd en ver volgens herplaatst. Dat kost veel geld. Om de exploitatie rond te krij gen zijn ze totaal afhankelijk van donaties, giften en sponsors. (Tekst en foto: Tim van der Lans, chauffeur van de Buurtbus) HEILOO -Wat moet je nou doen als je in Heiloo op vakantie bent en het weer is niet om naar huis te schrijven. De familie Neubusch uit Duitsland laat hun vakantie in ieder geval niet bederven. Zij komen al een aantal jaar naar Camping Heüoo en vinden het erg prettig om vakantie vieren in Heiloo. „Er is hier heel veel te doen voor de kinderen, de camping organiseert veel activiteiten en de mensen in Heiloo zijn erg aardig. Ondanks het weer hebben we het erg naar onze zin en de temperatuur is best goed. Vorig jaar was het weer trouwens nog slechter. We hebben toen wel erg veel van Nederland gezien. Anders liggen we alleen maar aan het strand, nu pakken we sneller de auto om de omgeving te bekijken." De fietsen staan net klaar voor een ritje naar het centrum als het begint te regenen. Toch nog maar even wachten met fietsen. Foto: Uitkijkpost Foto: PHP EGMOND - Beleef Egmond aan Zee eens op een andere manier en wan del mee met een gids van historisch Egmond door de smalle straatjes van het oude vissersdorp. Hij weet veel van de bijzondere geschiedenis van de Egmonden. Op bijzondere plekjes vertelt hij over zeeheden, jutters, mensenred ders en koloniekinderen. De wande ling duurt anderhalf uur en kost 2,50 euro. Kinderen tot 12 jaar 1,50 euro. Aanmelden is pas nodig bij vertrek voor 14.00 uur in hotel Golfzang, Boulevard Ir. De Vassy 19, vlak bij de vuurtoren. Meer informatie, tevens over wat er nog meer te doen is in de Egmonden: www.his- torischegmond.nl mee, want ze spreekt met moeite een beetje gebroken Nederlands. Toch besluit ik haar mijn vragenlijst voor te leggen. Al pratend en schrij vend komen we er samen wel uit. Haar naam is Andriana Huaradu, ze is 34 jaar en komt uit La Paz, de hoofdstad van Bolivia. Haar doch tertje is vorig jaar in Beverwijk geboren, toen ze in de Broekpolder woonden. Nu woont zij in Amsterdam. Op mijn vraag wat ze dan hier in Heiloo doet, is het ant woord: „Werk, schoonmaken." Een paar dagen per week werkt ze bij particulieren in Heiloo en reist dan met trein en bus. Bij het station schiet ik nog enkele foto's en dan zie ik haar snel de straat oversteken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 5