Nederland Leest op vrijdag 19 oktober Nico Mantel, cineast in hart en nieren Huset Design, Scandinavian Living H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 Bibliotheek Heiloo 4 weken in teken van Nederland Leest Thuis monteert Nico het beeldmateriaal met zijn eigen apparatuur UITKIJKPOST 17 OKTOBER 2007 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 100 euro ex. BTW. Voor aanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Een thuis Het is geen toeval dat het tweetal juist voor Scandinavisch design heeft gekozen. Margret komt met haar gezin al jaren in Scandinavië en het is inmiddels haar tweede thuis. „Het zijn bijzondere landen en ik ben er echt verliefd op geworden." Kristine is geboren Deense, terwijl haar vader architect is. Daardoor is Kristine opgegroeid met een oog voor design. Ze voelt zich dan ook helemaal thuis in de winkel. „Er wordt in Scandinavische landen veel nadruk gelegd op wonen en alles wat daarbij komt kijken. Men is daar erg gericht op duurzame en mooie meubelen. Dat komt ook omdat het buiten vaak koud is. Het 'binnen leven' wordt hier door veel belangrijker. Als er bijvoorbeeld iemand komt eten wordt de tafel uitgebreid gedekt en het bezoek neemt ook altijd een cadeautje mee." HEILOO - Op vrijdag 19 okto ber wordt om 10.00 uur in Bibliotheek Heiloo het feeste lijke startschot gegeven van de campagne Nederland Leest. Na een optreden van Kinderkoor 'De koele kikkers' zal om 10.15 uur het eerste exemplaar van 'De geluk kige klas' van Theo Thijssen wor den aangeboden aan wethouder J. Ouderkerken. Direct na deze officië le aftrap van Nederland Leest ont vangen leden van Bibliotheek Heiloq een gratis exemplaar van 'De gelukkige klas'. Hiervoor die nen zij een ingevulde bon in te leve ren. Deze bon is in de bibliotheek verkrijgbaar. Vooraf reserveren van een exemplaar van 'De gelukkige klas' is niet mogelijk en ook dit jaar geldt: op is op. De Gelukkige Klas De gelukkige klas van Theo Thijssen (1879-1943) wordt alge meen beschouwd als een van de meest sociaal- maatschappelijk geëngageerde werken van deze onderwijsvoorvechter. Thijssen - van origine zelf onderwijzer - typeerde zijn in dagboekvorm geschreven De gelukkige klas als 'Een hymne op het onderwijzers schap'. Zijn pleidooien voor de ver betering van de positie van het kind bezorgden de auteur grote faam. Zo is de oeuvreprijs voor kinder- en jeugdliteratuur van de Stichting RC. Hooft-prijs naar hem vernoemd en bestaat er een museum dat geheel gewijd is aan Theo Thijssen en zijn werk. Zijn boek Kees de jongen werd in 2003 verfilmd. In de zomer van 2005 werd op de Oosterbegraafplaats Amsterdam een grafmonument onthuld voor de schrijver, gemaakt door Jan Wolkers. Fototentoonstelling Tijdens de campagne Nederland Leest (19 oktober tot 16 november) houdt Bibliotheek Heiloo een open fototentoonstelling van oude klas- senfoto's van scholen in Heiloo. Hiervoor is de bibliotheek afhanke lijk van de inbreng van (oud)inwo- ners van Heiloo. Een ieder die een oude klassenfoto (voorzien van jaar tal, klas en school) heeft kan hier van een kopie laten maken in Bibliotheek Heiloo, waarna deze wordt toegevoegd aan de tentoon stelling. De bibliotheek hoopt op een grote respons. Op de speciaal voor Nederland Leest ingerichte tentoonstelling staat ondér andere ook een school- bankje uit het begin van de vorige eeuw. Het is voor kinderen mogelijk in deze schoolbank gefotografeerd te worden. Op woensdag 31 okto ber van 14.00 tot 17.00 uur bestaat hiervoor de mogelijkheid. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De foto's kunnen na enkele dagen wor den bekeken en gekopieerd van de website www.bibliotheekheiloo.nl Afsluiting met Jacques Vriens De campagne Nederland Leest wordt in Bibliotheek Heiloo op maandag 12 november afgesloten met een veelbelovende avond met de auteur Jacques Vriens. Jacques Vriens stond zelf jaren voor de klas en is inmiddels een van de bekend ste kinderboekenschrijvers. Tijdens deze avond zal Jacques Vriens vertellen over het leven en het werk van Theo Thijssen en hoe hij zelf door 'meester Thijssen' werd beïnvloed. Natuurlijk komt het boek De gelukkige klas uitgebreid ter sprake/Daarnaast wil hij ingaan op de huidige ontwikkelingen in het onderwijs én op de vraag wat zin volle vernieuwingen zijn en wat regelrechte flauwekul is. Vragen over Theo Thijssen en een discussie over de huidige stand van zaken in het onderwijs gaat hij deze avond ook niet uit de weg. De avond begint om 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur). Toegangskaarten zijn voor 7,50 (niet bibliotheekleden: 10,-) ver krijgbaar bij de klantenservice van Bibliotheek Heiloo. Reserveren kan ook: telefonisch via 072-5330670 en e-mail bibliotheek@bibliotheek- heiloo.nl. Meer informatie over de activiteiten tijdens de campagne Nederland Leest vindt u op www.bibliotheekheiloo.nl of tel. 072-5330670. Stationsweg 89A4, Heiloo, tel. 072-5320307, info@huset-design.nl, www.huset-design.nl HEILOO - Wat begon als een idee voor een kleine winkel met een paar Scandinavische artikelen, is inmiddels uitgelopen tot een full time baan voor Margret Mars en Kristine Spaans-Hansen. In het pand van Huset Design, Scadinavian Living, is van alles te koop wat met wonen, koken, eten, slapen en spelen te maken heeft. Er is een uitgebreid assortiment van meubels, loungekleding voor dames, kinderkleding, kandelaars, lam pen, serviezen en andere woonaccessoires. Alle artikelen van merken als Silke, Stelton, Rikke Jakobsen, Normann Copenhagen en Fritz Hansen zijn vervaardigd in de Scandinavische landen. De fabrikanten zijn er op gericht dat de meubels, kandelaars, lampen, serviezen en andere woonac cessoires eenvoud in de vormgeving uitstralen en vooral in basiskleuren gekleurd zijn. Maar dat wil niet zeggen dat dat altijd zo blijft. „We willen vooral veel wisselen in de collectie", aldus Margret. Er is dan ook weinig voorraad aanwezig. „We kunnen wel bijbestellen, maar we willen zorgen dat er veel verloop is." Kristine is het daar mee eens. „De kleuren zijn nu basic met een paar felle kleuren, maar wie weet verandert dat binnen kort." Margret en Kristine kopen spullen in die milieubewust gemaakt zijn. Margret: „De ontwerpers in die landen zijn zelf al erg bezig met het milieu. Zo maakt het Finse merk Woodnotes meubels, kleden en tassen van papiervezel." HEILOO - Cineast Nico Mantel reist samen met zijn vrouw Marijke de hele wereld over en maakt natuurfilms. Hij heeft inmiddels tachtig films gemaakt. „Het element beweging fasci neert mij. Daarom maak ik film en bijvoorbeeld geen foto's." De van oorsprong Limburger, begint met filmen als hij 25 jaar is. Met zijn 8 millimetercamera wint hij zelfs verschillende prijzen. Sindsdien is hij niet meer van zijn camera geweken. Zijn eerste reis gaat naar Togo en Benin in West- Af rika. De tochten voeren hem over de hele wereld en hij ontmoet dan ook zijn vrouw Marijke tijdens een reis in Europa. Inmiddels woont hij al een flink aantal jaar in Heiloo en toont zijn films in onder andere het Trefpunt, maar ook andere plaatsen in Nederland. Enkele documentai res zijn op RTV Noord Holland uit gezonden. Thuis monteert Nico het beeldma teriaal met zijn eigen apparatuur. Gepassioneerd als hij is, kan hij uren besteden aan het monteren. „Ik kan heel lang bezig zijn met de films en dan kost mij totaal geen moeite. Het is echt een passie." Een vak apart is het inspreken van de teksten onder het beeldmate riaal. Dat wordt gedaan door Marijke. „Het is de kunst om ook niet te veel en niet te weinig com mentaar te geven, passend bij de beelden die men op dat moment ziet", meent Nico. De ondersteunen de muziek wordt vaak in het betref fende land al gekocht. Uit al die onderdelen wordt de uiteindelijke montage van de film tot stand gebracht. Op zaterdag 20 oktober laat Nico zijn laatste reis, door de Baltische Zee, zien in cultureel cen trum Open Huis in winkelcentrum 't Loo. De film begint om 20.00 urn en duurt twee keer veertig minuten. Entree is 5,-. Erg trots Het tweetal is ongeveer een jaar bezig geweest met het opzetten van hun winkel, beginnend met het idee, het schrijven van een plan tot het zoeken naar een geschikte locatie. Het was dan ook een druk en hectisch jaar en verliep niet altijd even makkelijk. „Omdat we als vrouwen een onderneming wilden starten, zijn we een aantal keer tegen wat vooroorde len van fabrikanten aangelopen. Het is ons echter toch gelukt een aantal topontwerpers in huis te halen en daar zijn we best trots op", lacht Margret. ,Ik kan heel lang bezig zijn met de films.", aldus Nico Mantel. Foto: Mario Sacksioni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 5