Muzielcweek bij Iskra Galerie De Kapberg toont bijzondere werken Falkland Toneel boeiend in de Beun H E I L O O 9 Werken met zorg UjjM DEUTEKOM Corso Plop en de pinguïn BOEK VAN DE WEEK Werken met zorg door Ingeborg Wind Boek van de week Pianiste Nadejda Vlaeva wereldwijd geroemd Met het Bad van de Zandloper geschreven door Rindert Kromhout KORTOM Russische en Oekraïnse klanken sport" expo m WWW. tófeöleat.ni UITKIJKPOST 17 OKTOBER 2007 Op een mooie winterochtend krij gen kabouter Plop en zijn vrienden een pinguïn op bezoek in de melk- herberg. Even daarna klopt poolka- bouter Snorre aan bij de kabouters en vraagt hen om hulp. Pinki de pinguïn is ontvoerd door Eugene en Alfons, twee handlangers van Louise Appelboom, gespeeld door Leontine Borsato. Zij is de eigena resse van Restaurant De Gouden Pollepel en vangt pinguïns voor in haar exclusieve pinguïnsoep. Gelukkig weet Pinki te ontsnappen uit de handen van Louise's domme handlangers. Louise besluit daarom zelf naar de Zuidpool te gaan om zoveel mogelijk pinguïns te vangen. Dat kunnen de Plop en zijn vrien den natuurlijk niet laten gebeuren. De kabouters trekken met Pinki en Snorre naar de Zuidpool, stiekem meeliftend met de bestelwagen van Louise, om een stokje te steken voor de gemene plannen van Louise. De reis duurt weken en alle voorraden raken langzaam op. Wordt Pinki de pinguïn op tijd gered uit de handen van het lelijke drietal? En zal de verliefde - Kwebbel haar Snorre kunnen over tuigen om hem mee terug te nemen naar de Melkherberg? INGEBORG WIND WERKEN MET ZORG Aan het begin van de twintigste eeuw maakte de gezondheidszorg in Nederland grote ontwikkelingen door. Talloze medische ontdekkin gen zorgden voor een steeds betere bestrijding van veel voorkomende ziekten. De opkomst van academi sche ziekenhuizen, waar de patiënt hygiënisch kon worden verpleegd, was een grote stap voorwaarts. Ook in de verpleging veranderde er veel. Van onopgêleid hulpje werd de verpleegster een hoogopgeleide, onmisbare kracht. Verpleegsters doorliepen een zware opleiding en moesten hard werken. In kraakhel dere uniformen vlogen ze door de gang met kommen, po's, eten en medicijnen. De kraamzorg, de ouderenzorg, het jeugdwerk deden hun intrede. Geniet van deze sfeer volle beelden van de gezondheids zorg in het Nederland van 1900 tot 1950. De apotheker, de schooltand- arts, de (huis)arts aan het werk, de kraamverzorgster op de fiets. Het zijn oer-Hollandse foto's die een prachtig beeld schetsen van de dankbare taak van het zorgen voor anderen. door Ingeborg Wind voor 24,95 EGMOND - Van 13 oktober tot en met 18 november exposeren drie kunstenaars in Galerie De Kapberg. Peter Dam met teke ningen, Marjoke Staal met houtskoolobjecten en Geeske Walsma met schilderijen. Marjoke Staal toont bijzondere objecten van houtskool, een voor beelden zeer ongewoon materiaal. In de Kapberg zijn schaal- of vaas- vormen van groot formaat te zien, die zorgvuldig zijn opgebouwd uit kleine en grote brokken houtskool. De objecten lijken door hun schaal- vorm te zweven, toch zijn ze zwaarder dan ze üjken omdat hun basis uit een laagje cement bestaat. Geeske Walsma heeft in de loop der jaren een rijke verzameling schets boeken aangelegd, want getekend .heeft ze altijd. Tekenen is "de directe omzetting van de waarne ming, de gedachte of emotie in de vorm." De tekeningen gaan vooraf aan haar schilderijen. Haar recente werk lijkt in de eerste plaats een onderzoek naar de mate van abstractie van organische vormen - gebaseerd op bijvoorbeeld bloem vormen - en van kleur bovenop kleur. Peter Dam laat een serie tekenin gen zien in Oostindische inkt. Inspiratie vindt hij in de natuur, van het ritme van rijen bomen tot de vele gedaanten van een simpel blad. In de serie "De schuine laan" geeft hij ons een blik in een ogenschijnlijk eindeloze laan met bomen. Opvallend is de veranderende struc tuur in de compositie. Van dichtbij een open raster van lijnen met een bijna architectonisch karakter, gaandeweg overlopend in een ver strengeling van in elkaar gegroeide takken. Galerie De Kapberg, Slotweg 17 Egmond aan den Hoef. Open op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur en na telefoni sche afspraak. Tel. tijdens openings uren 072 506 26 45. Meer informa tie op www.galeriedekapberg.nl CASTRICUM - Door heel Nederland vindt van 2 tot en met 11 november de derde edi tie van de Klassieke Muziekweek plaats. Onder de titel Liever Live nodigen de Nederlandse symfonieorkesten, muziekensembles en concertza len nieuw publiek uit om de magie van een 'live' klassiek concert te beleven. Ook Iskra doet dit jaar mee met een exclusief concert door de voor aanstaande pianiste Nadejda Vlaeva. Op zaterdag 3 november om 20.15 uur speelt zij in de Dorpskerk, Kerkpad 1, een zeer aansprekend programma. Het publiek ontvangt na afloop en bij inlevering van de entreekaart een glas wijn of fris en bovendien een gratis verzamel-cd vol klassieke hoogtepunten van de Klassieke Muziekweek. Deze week is bedoeld om iedereen, ook voor hen die nog niet eerder gingen, om eens naar een concert te gaan. De in New York wonende Bulgaarse pianiste Nadejda Vlaeva (Sofia, 1975) tourt deze periode door Nederland. Iskra organiseerde voor haar een live optreden in AVRO's Spiegelzaal vanuit het Concertgebouw in Amsterdam op Radio 4 Klassiek op zondag 28 oktober tussen 10.00 en 11.00 uur. Topcollega's en critici zijn unaniem: 'She plays the way a bird sings', roemde de vermaarde concertpia nist Lazar Berman haar spel. Hij prijst de diepte van haar inter pretatie en haar krachtige en natuurlijke techniek. In dit pro- HEILOO - Afgelopen zaterdag en zondag speelde Falkland Toneel vier voorstellingen van het toneelstuk voor kinderen: 'Het Bad van de Zandloper'. Voor aanvang werden eerst.de jarigen en bijna-jarigen uit de zaal naar voren gehaald en getrakteerd op 'Lang zullen ze leven' en een cadeautje. Maar daarna begon het toneelstuk toch echt. Eén van de kinderen uit het pubüek was Max Ranzijn. Vier jaar oud en reuze nieuwsgierig, want het was de eerste keer in zijn leven dat hij een toneelstuk ging zien. Hij kroop van spanning ineen toen het licht in de zaal doofde en Jonas op toneel verscheen. Maar snel kroop hij op het puntje van zijn stoel om vooral toch niets te missen. Het ver haal, geschreven door Rindert Kromhout, ging over Jonas, die bang was voor water. Maar hij moest van zijn moeder toch iedere dag in bad. Jonas (meesterlijk gespeeld door Thijs Prein) zocht duidelijk steun en bevestiging bij de kinderen uit het pubhek. Die riepen hard terug dat zij daar géén last van hadden. Ook Max het een luid: ,,Néééé. horen. Het ijs was zo snel gebroken en de aandacht van het jeugdige pubhek verzekerd. De moeder van Jonas (Annie Gilles) veranderde in een echt badmonster. Zij zocht vol hardend naar haar zoon, die zich verstopt had met een spannend boek, om hem alsnog in bad te stoppen. Jonas leefde zich echter zo in het verhaal van zijn boek in, dat hij het ook 'echt' beleefde. Hij belandde in de woestijn, daar waar geen water is; dus ook geen bad. Hij ontmoette allerlei vreemde persona ges, zoals het mooie meisje (Romy van Rijssel), de man met de schep (Bill Loogman), Oppo (Norman Settels), die iets te graag vriendjes met Jonas wilde worden en vele anderen, die hem uiteindelijk toch van zijn angst voor water afhielpen. Het woestijn- en baddecor was met eenvoudige middelen duidelijk, begrijpelijk en met een vleugje humor opgezet. Alle kinderen, waaronder Max, volgden de avonturen van Jonas geboeid. „Gelukkig lopen verhaal tjes altijd goed af...", aldus de pleegzusters Zus en Zo uit het toneelstuk. Net als dit verhaal. En dat was maar goed ook, want nu kon Max tenminste met een gerust hart en een leuke ervaring rijker weer naar huis toe gaan. gramma brengt ze Liszt met Hongaarse Rhapsody No. 9, verder werken van Sergey Bortkiewicz, Saint-Saens, Sgambati en Kreisler/Rachmaninov. Entree: 10,-; 8,- (CJI^ 65 Iskra donateurs); 6,- kind tot en met 12 jaar. Kaarten kunnen nu reeds telefonisch worden besteld via op 0251-674379. Op www.iskra.nl staat alle Iskra con certinformatie alsmede informatie over andere evenementen in de Klassieke Muziekweek. Thijs Prein speelde een meesterlijke rol als Jonas, het jongetje dat niet in bad wil. Foto: Mario Sacksioiti De bij Iskra optredende pia niste Nadejda Vlaeva wordt wereldwijd geroemd door haar collega's en critici. Eigen foto HEILOO - Op zondag 21 okto ber om 15.00 uur geeft het Hoorns Byzantijns Mannenkoor weer zijn traditionele middag concert in de Kapel voorheen St. Willibrord. Beleef in de sfeervolle kapel een stuk Russische of Oekraïnse cul tuur. In een sfeer waar de aardse werkelijkheid even terzij de wordt gelegd vertolkt het koor geheel a capella gezongen hymnen en gezangen die soms honderden jaren oud zijn. De harmonieën zullen menigeen vertrouwd in de oren klinken en zijn zeer aangenaam om naar te luisteren. Het koor zingt voor de pauze liederen uit de Slavische kerkeüjke traditie, na de onder breking worden een aantal Russische en Oekraïnse volks liederen ten gehore gebracht waarin traditie getrouw de Wolga (Moedertje Wolga) in al zijn facetten wordt bezongen. Ook het bekende Ej Uchn'em (Wolga slepers) staat op het programma. Kaarten voor dit concert a 10,- zijn verkrijgbaar aan de kapel vanaf 14.30 uur. Vooraf telefonisch reserveren is moge lijk bij 072-5717580 of 0229- 591618. Voor meer informatie www.hoornsbyzantijnsmannen- koor.nl Heerenweg 67-69,1851 KL Heiloo ■M fMm naast Winkelhof 't Loo, 072 5331483 LIBRIS. Uw Complete Boekhandel e-mail: info.deutekom@libris.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 9