Eerste officiële paal Boekelermeer Zuid3 Lunchconcert en museumbezoek Basisschoolleerlingen en wethouder brainstormen over energiebesparing Lezing over Liliade Tien jaar Alzheimer Café Monumentale werken in Hoeve Overslot REGIO 17 INGEZONDEN MEDEDELING KBO nodigt senioren uit voor cultureel bezoek aan Amsterdam Men kan op eigen gelegenheid naar Amsterdam komen UITKIJKPOST 24 OKTOBER 2007 REGIO - Afgelopen maandag werd de fundering gelegd voor het eerste bedrijf op de Boekelermeer Zuid 3. Autobedrijf Peter Koelman uit Akersloot hoopt in april zijn nieuwe pand te kunnen betrekken, ontworpen door Akerveld Constructie Tekenbureau uit Akersloot. Zoon en opvolger Rick Koelman mocht de eerste officiële paal in de grond slaan. Wethouder Rob Obdam was aanwezig om de familie Koelman te feliciteren. „We hebben een moeilijke start gehad met de verkoop van de kavels, maar het gaat nu goed. Hopelijk helpt deze bouw hieraan mee", aldus Rob Obdam. Het autobedrijf heeft voor Boekelermeer Zuid3 gekozen omdat eigenaren Peter en Tiny Koelman willen uitbreiden. LIMMEN - Senioren uit Limmen en omgeving worden uitgeno digd voor het bijwonen van een lunchconcert in het Concertgebouw in Amsterdam op woensdag 31 oktober aan vangstijd 12.30 uur. Daarna volgt een bezoek aan het Hermitage Museum Amster dam. Het lunchconcert wordt gegeven door het Koninklijk Concert gebouworkest, onder leiding van Kurt Masur. Op het programma van diezelfde avond staan de tweede symfonie van Robert Schumann en de tweede symfonie van Peter Tsjaikovski, bijgenaamd 'Klein- russische'. Na het concert eet men eerst wat in de omgeving van het Concertgebouw en gaat het gezel schap vervolgens naar de nieuwe museumaanwinst in Amsterdam, namelijk Hermitage aan de Amstel, Nieuwe - Herengracht 14. Het museum is een dependance van het beroemde Hermitage museum in St. Petersburg. Het museum is gevestigd in Gebouw Amstelhof, eind zeventien de eeuw gesticht als tehuis voor hulpbehoevende bejaarden en tot recent in gebruik gebleven als ver pleeghuis. Sinds 13 oktober is daar een tentoonstelling op het thema Art Nouveau, de nieuwe stijlen die rond 1900 Europa veroverden. Er wordt verzameld bij de ingang van de parkeergarage aan de Van Baerlestraat, zijde Museumplein bij de Albert Heijn, om 12.00 uur. Hier dient men op eigen gelegen heid heen te komen. Na de lunch volgt het bezoek aan het museum, gelegen in de omgeving van het Waterlooplein. Het lunchconcert is gratis. Voor het museum geldt de normale prijs, of gereduceerd met een museumjaarkaart. Het pro gramma is opgezet door de Activiteitencommissie KBO Limmen. Alle senioren uit Limmen en omgeving zijn welkom. Belangstellenden kunnen zich, bij voorkeur schriftelijk, opgeven bij J. Snepvangers, Dusseldorperweg 47 te Limmen, tel. 072-5054832, met vermelding of men vervoer wenst of eigen vervoer heeft met mogelijkheid om anderen mee te nemen. AKERSLOOT - Jaap Zweeris en Frans Zonneveld van de Historische Vereniging Oud- Akersloot geven op dinsdag 30 oktober een lezing over de geschiedenis van de Liliade in de bibliotheek van Akersloot. De lezing begint om 20.00 uur. De entree is inclusief een consump tie en bedraagt 6,-. Voor biblio theekleden is de toegang 5,-. Door de lelievereniging Akersloot werd in de jaren '60 en '70 jaarlijks een lelietentoonstelling De Liliade georganiseerd. Door deze Liliade werd Akersloot duidelijk op de kaart gezet en duizenden mensen, uit binnen en buitenland, bezoch ten deze tentoonstelling. CASTRICUM - Op 11 oktober heeft wethouder Portegies de dvd van Al Gore's An Inconvenient Truth' uitge reikt op de basisscholen Toermalijn en Augustinus. De wethouder vertelde wat de gemeente zelf doet op het gebied van klimaat en energie, maar vroeg ook vooral naar de ideeën van de leerlingen. De vingers gingen allemaal de lucht in bij de vraag 'Waarom is milieu eigenlijk belangrijk?'. De kinderen zagen het nut wel in van groene speelplekken, geen kauw gom en hondenpoep op straat. Maar ze hadden ook wel oren naar zuinig omgaan met energie. „Waarom brandt het licht hier eigenlijk, terwijl het overdag hele maal niet nodig is?", vroeg een leerlinge van de Toermalijn. De vraag wat met 'Inconvenient Truth' bedoeld wordt, was iets moeilijker. Een leerling van de Augustinusschool wist het mooi te omschrijven: „Het is niet leuk, maar wel waar". Gelukkig wisten de kinderen al wat zelf te doen aan energiebesparing: standby knop pen gaan uit, vaker op de fiets, autorijden op plantaardige olie en 'fabrieksloze' zondagen! Aan de basisschoolleerlingen van Castricum zal het niet liggen. ALKMAAR - Dit jaar bestaan de Alzheimer Cafés tien jaar. Een Alzheimer Café is een maande lijkse ontmoetingsplaats voor mensen met dementie, mantel- zorgers en hulpverleners. De bezoekers krijgen informatie over dementie en kunnen erva ringen uitwisselen. Nederland telt inmiddels 140 Alzheimer Cafés, verspreid over het land. De Cafés worden door een regionale afdeling van Alzheimer Nederland georgani seerd. „In het Alzheimer Café kan je alles zeggen, zonder schroom en gêne", zegt Kees Eek (51), zoon van een moeder met dementie. Hij prijst de formule van de succesvolle Cafés. „Met lotgenoten praatje makkelijker. Je weet zeker dat je begrepen wordt. Bovendien is het leerzaam". Kees had vaak confrontaties met zijn moeder, totdat hijeen Alzheimer Café bezocht. „Tijdens het eerste bezoek aan een Alzheimer Café drong pas echt tot me door dat mijn moeder ziek was. De verhalen van andere bezoekers opende mijn ogen: mijn Tijdens de ontmoetingen in het Alzheimer Café worden de ver schillende ervaringen van betrokkenen uitgewisseld. Eigen foto moeder heeft een ziekte. Zij kan niets doen aan haar dwarsigheid, stem mingswisselingen en eindeloze gemopper. Het is geen onwil. Ze is ziek. Ik besefte dat ik mijn moeders gedrag moest accepteren. Vanaf die dag verdwenen onze confrontaties." In het jubileumboekje over tien jaar Alzheimer Cafés, dat binnenkort bij Alzheimer Nederland verschijnt, beschrijft Tweede Kamervoorzitter Gerdi Verbeet in het voorwoord waarom het Alzheimer Café zo belangrijk is. „De Cafés maken dementie bespreekbaar en leveren daarmee een grote bijdrage aan de maatschappelijke acceptatie en inte gratie van mensen met dementie." Het aantal mensen met dementie stijgt als gevolg van de vergrijzing van de bevolking. De belangrijkste en meest bekende oorzaak van dementie is de ziekte van Alzheimer. Nederland telt momenteel ongeveer 270.000 mensen met dementie. Jaarlijks komen er 30.000 nieuwe dementiepatiënten bij en volgens berekeningen van de Gezondheids raad zal het aantal mensen met dementie de komende decennia ver dubbelen. Gemiddeld genomen zijn er drie mensen betrokken bij de ver zorging van een persoon met demen tie en voor de omgeving van iemand met dementie is de dagelijkse zorg vaak zwaar. Bezoek aan een Alzheimer Café kan daarbij onder steuning bieden. Kijk voor meer informatie over dementie en een overzicht van alle Alzheimer Cafés op de website van Alzheimer Nederland (www.alzheimer-neder- land.nl). In de regio Noord Kennemerland is een Alzheimer Café in Alkmaar. De monumentale schilderijen van Jan Florijn komen goed tot hun recht tegen de eeuwenoude muren van Hoeve Overslot. Eigen foto EGMOND - Na de kunstkring KTVT, Hilde Belleman en Emiel de Roover is Jan Florin de vol gende kunstenaar uit Zottegem die op uitnodiging van de stich ting Hafre in Hoeve Overslot exposeert. De monumentale werken van Florin komen fan tastisch tot hun recht tegen de eeuwenoude muren van Hoeve Overslot. De abstract-expressionistische schilderijen lijken op het eerste gezicht monochroom te zijn, maar blijken bij nadere beschouwing door de dikke verflagen een enor me hoeveelheid kleuren te bevat ten. Het is de opzet van Hafre om ieder jaar een kunstenaar uit Zottegem uit te nodigen om in Egmond te exposeren, dit vanwege de bijzondere vriendschapsbanden die er zijn tussen Egmond en de Egmontstede Zottegem, de Oost- Vlaamse stad waar het kasteel van de lamoraal van Egmond nog steeds overeind staat en waar de graaf van Egmond met zijn vrouw begraven liggen. Wie deze bijzondere expositie wil bezoeken is tot en met 28 oktober iedere zondag van 14.00 tot 17.00 welkom in Hoeve Overslot, Slotweg 42 tegenover de restanten van het slot te Egmond aan den Hoef.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2007 | | pagina 17