leilooër is assistent bij SC Heerenveen PAG10 HEERENVEEN - Liefde voor de voetbalsport is de reden, dat oud-plaats- genoot Hans Visser na zijn actieve voetbalcarrière nog steeds te vinden is op en langs de velden. Nu als assistent-trainer van eredivisieclub SC Heerenveen. Hans is meestal werkzaam op het trainingscomplex, gele gen in de schaduw van het imposante Abe Lenstra stadion. Maar tijdens wedstrijddagen zit hij op de bank naast hoofdtrainer Gert Jan Verbeek en zijn oude voetbalmakker Alex Pastoor, die ook assistent-trainer bij de club is. Hans begeleidt bovendien de aanstormende talenten van de Friese subtopper. Geboren en opgetogen in Heiloo bracht Hans zijn eerste voetbaljaren bij De Foresters door. Vanaf zijn elfde werd hij geselecteerd voor het Noord-Hollands jeugdelftal. Samen met zijn vrienden Mare Niesten, Martin de Vré, Mare Abcouwer en Ferry Moleman balde hij tot zijn vijf tiende bij de Heilooër club en maakte daarna de overstap naar AFC '34. „Het Al elftal van AFC speelde in die tijd interre gionaal en dat trok me aan. Ik ben van jongs af aan al gek van het spelletje en had al jong ambities in deze richting. Bij AFC heb ik Alex Pastoor leren kennen." Dat Hans een bovengemiddelde speler was, werd ook door AZ opgemerkt. Na twee jaar AFC kreeg hij het aanbod om bij Jong AZ te komen spelen (onder trainer Henk van Rijnsoever), en kwam zo bij de hoofdselectie van AZ. In totaal heeft hij vijf jaar bij AZ gezeten, waarvan drieënhalf jaar in de selectie. „Het was een unieke kans om van mijn hobby mijn beroep te maken. De keerzijde hiervan was, dat ik mijn oude vrienden van De Foresters minder zag en vaak niet meë ging stap pen." In 1989 maakte Hans de overstap naar Vitesse en verhuisde naar Arnhem. „AZ speelde in die tijd eerste divisie en Vitesse was dat jaar gepromoveerd naar de eredivisie. Bij Vitesse heb ik een fan tastische tijd gehad; we eindigden dat jaar op de vijfde plaats in de eredivisie en plaatsten ons voor Europees voetbal. Ook speelden we de bekerfinale tegen PSV, die we helaas verloren. Bij Vitesse speel de ik op allerlei verschillende posities. MW bood me een kans om op een vaste plaats achter de spits te spelen. Ik heb vier jaar in Maastricht gevoetbald." Mooie jaren onder Ronald Spelbos en Jan Wouters „Vervolgens kwam FC Utrecht, waar ik onder Ronald Spelbos en Jan Wouters twee mooie jaren heb meegemaakt. De sfeer bij Utrecht was heel goed. Bovendien werd ik er nog clubtopscorer." Van Utrecht ging Hans naar Harelbeke, waar hij Europees voetbal heeft gespeeld en vervolgens nog drie jaar naar FC Groningen. In deze periode haalde Hans de trainersdiploma's 3, 2 en 1waarmee je ook assistent-trainer kan zijn. „Het ging het betaald voetbal toen financieel niet voor de wind. Veel clubs moesten spelers verkopen. Ik was 35 en voelde me nog fit genoeg om bijvoorbeeld nog een jaartje in de eerste divisie te spelen. Maar ook deze clubs konden financieel weinig bieden, zodat ik besloot te stoppen en me verder te richten op het trainersvak. Vanuit Groningen ben ik verhuisd naar Maastricht, waar mijn vrouw vandaan komt. Zij is in voorgaande jaren telkens met mij meever huisd, maar vond het nu welletjes. Daarbij kreeg ik de kans om bij MW de jeugd te gaan trainen en zo te kijken of het trainers vak mij beviel. Een jaar later werd ik assis tent- en beloftetrainer bij MW!' Hans heeft nog geen ambitie om hoofdtrainer bij een betaalde club te worden. Hij is wel van plan om de cursus Coach Betaald Voetbal te gaan volgen; vooral om meer kennis te vergaren en zich te ontwikkelen. Maar hij hoeft voorlopig niet in de schijn werpers te staan. „Laat mijn rol maar een beetje op de achtergrond blijven. Als trai ner-coach ben je meer een manager en uithangbord van de club, dan dat je op het veld staat. Hiervoor moet je een bepaalde persoonlijkheid en uitstraling hebben, die ik mijzelf nog niet toedicht." Na MW was Hans wel twee jaar hoofd trainer bij Tongeren, waar hij veel ervaring heeft opgedaan en geleerd heeft om op eigen benen te staan. In 2006 werd hij gevraagd als assistent-trainer bij Heerenveen In 2006 werd hij gevraagd om assistent trainer bij Heerenveen te worden, onder Verbeek en samen met Alex Pastoor. „Alex en ik konden altijd al goed met elkaar overweg. We speelden niet alleen samen bij AFC, maar ook nog tweeënhalf jaar bij Harelbeke." De trainingstaken wor den min of meer onder de drie verdeeld, waarbij Verbeek zich richt op de verdedi ging, Alex op de middenvelders en Hans op de spitsen. „Heerenveen is een goede club voor spitsen. Er wordt in alle rust met ze gewerkt. Ze krijgen de kans om zich te ontwikkelen en mogen af en toe nog fou ten maken, zonder dat ze meteen geslachtofferd worden. Een goed voor beeld is Sulejmani, die hier vorig jaar is gekomen. Hij heeft eerst een half jaartje de tijd gehad om te wennen aan de speel- en trainingswijze van Heerenveen. Nu behoört hij wekelijks tot de uitblinkers. Bij topclubs zou hem die tijd niet gegund zijn." De taken van Hans zijn veelzijdig. „Vóór iedere wedstrijd wordt door ons een ana lyse gemaakt van de tegenstander. Aan de hand van deze gegevens wordt de trainingsweek ingedeeld en train ik vervol gens corners en vrije trappen. Ik geef daarnaast individuele training op het tech nische vlak en werk met de spitsen. Door spelers beter te maken, werken we aan meer kwaliteit op het veld. Verder geef ik tijdens de wedstrijd de instructies door als een speler gewisseld wordt. Verbeek blijft eindverantwoordelijk, maar Alex en ik krij gen ook veel verantwoordelijkheid. We zijn aardig op elkaar ingespeeld!" Omdat het contract van Verbeek dit jaar afloopt, is ook voor Hans de toekomst onzeker. „Ze willen graag nog een jaar met me verder. Maar ik wil een meerjarig contract, zodat ik met mijn gezin in Heerenveen kan gaan wonen. Anders ga ik weer terug naar Maastricht. Mijn vrouw en kinderen zie ik op dit moment maar één dag in de week. Dat is voor een jaar goed te doen, maar niet voor langere tijd!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 48