Kleurrijk voorjaar in de tuin PAG24 - Geel uw planten een g sche voorjaarsbemesting. - Deel vaste planten die ver schijnselen vertonen (dode harten) en kajkalserspr plant de jonge randdelen opnieuw in. - Het gazon v Geef in april uw vijver een flinke voor jaarsbeurt. Snoei p en materiaal pomp weer, maak het filterinstallati schoon, breng er nieuw eg aan en zet hem aan. Mensen willen weer meer groen om zich heen, maar wel gecombineerd met luxe en comfort. Daarnaast wor den gezondheid en eerlijk voedsel steeds belangrijker gevonden. Ten slotte is er grote behoefte aan rust en eenvoud. Een frisse, vrolijke, eigentijds landelijke tuin is het helemaal voor het tuintype dat houdt van gezel ligheid en een eigen plek wil in de tuin voor kinderen of huisdieren. Met een speelhuis in het grasveld, pluk- planten, fruit en kruiden, maar ook een hottub en buitenkeuken. De basiskleur is wit met blauwe en rode accenten. De sterke planten doen ouderwets gezellig aan. Er heerst een authentiek natuurgevoel. Een plek om te ontspannen tussen weelderig groen is ideaal voor de tui nier die houdt van comfort en veel tijd steekt in tuinieren. Er zijn natuurlijke tinten toegepast, zoals caramel en honing. Tussen het vele groen zorgen sierlijke bloeiende planten voor een spannend contrast. Goudtinten geven de sfeer van een luxe resort. Een bui tendouche zorgt op warme dagen voor verkoeling. Decoratie is vooral in natuurlijke patronen toegepast. Qua materiaalgebruik vallen vooral hardhout en natuursteen op. Natuurlijke materia len, een weelderige sfeer en klassieke vormen bepalen het beeld. De uitstra ling van deze tuin is krachtig, imposant, maar ook rustgevend, want de vormen zijn helder: strakke lijnen en herhaalde geometrische vormen. En daarmee is dit een geweldige tuin voor het tuinty pe dat kiest voor uniek design en bij zondere planten en materialen. Er is gekozen voor één hoofdkleur. In dit geval hardgeel, maar het had ook een andere tint kunnen zijn. Deze kleur komt zelfs in de beplanting terug. De planten vormen sterke kleurvlakken in deze tuin. Producten en materialen zoals RVS, beton en aluminium bepa len de sfeer. Een hottub en buitenkeu ken ontbreken uiteraard niet. Decoratie is heel terughoudend toegepast om de rust en eenheid niet te verstoren. De hovenier neemt u graag (lastig) werk uit handen Zelf geen tijd of zin om uw tuin in het voorjaar eens flink aan te pakken? Vraag een hovenier om een voorjaars opknapbeurt. Hij of zij zal het professi oneel aanpakken en u kunt direct met het eerste voorjaarszonnetje genieten van uw tuin. Een hovenier is een all round vakman/vrouw op tuingebied 'met als 'core business' de aanleg en het onderhoud van tuinen. Dat vraagt een enorme, zeer gevarieerde vakken nis. Dus als u iets in of met uw tuin wilt laten doen, neem dan een erken de hovenier in de arm. Wordt uw tuin 'De Tuin van het laar 2008' Heeft u uw tuin door een hovenier laten ontwerpen en aanleggen en bent u er 'verguld mee', zet dan uvy tuin en uw hovenier in het zonnetje door u gezamenlijk in te schrijven voor de hovenierscompetitie 'De Tuin van het Jaar 2008'. De grootte van de tuin maakt niet uit. Een deskundige vakjury keurt en selec teert de tuinen in verschillende catego rieën. U vindt er alles over op www.hoveniersinfo.nl. Heeft u nog vra gen, bel dan het Hoveniers Informatie Centrum, tel. 030-6595647. Fruit in de tuin Zelf fris, vers, sappig en gezond fruit telen kan overal. Aardbeien groeien zelfs prima in een pot op balkon of ter ras en een appelboompje doet het ook in een flinke pot. Veel fruitsoorten geven niet alleen heerlijke vruchten, ze bloeien ook nog eens prachtig en er zijn er die met schitterend verkleurend herfstblad zelfs drie maal uiterst aantrekkelijk zijn. Wat lijkt u lekker? Sappige appels? Zuidelijke jam van kweeperen? Uw eigen vijgen? Zitten onder de druiven trossen die over uw pergola groeien? De mogelijkheden met fruit in eigen tuin(tje) zijn bijna onuitputtelijk. Maar laat u bij uw keuze goed voorlichten, want sommige fruitrassen hebben bij voorbeeld een ander ras als bestuiver nodig (vooral appels en peren). Heel leuk is de teelt van leibomen, maar dan moet u wel even een hove nier of boomverzorger inschakelen voor het snoeiwerk om er heerlijk van te kunnen oogsten. Astilbe: Vaste plant van het jaar Alle Astilbe's zijn imposante planten, zeker als ze bloeien. Dat doen ze vele weken lang in de periode juni tot sep tember. Boven het fraaie, diep inge sneden blad verschijnen dan enorme bloempluimen aan sterke stengels. Iedere pluim bestaat uit honderden aparte bloempjes. De kleuren variëren van wit, via crème, rood en roze tot paarsviolet. Ze verschillen verder in hoogte en in de vorm van de plui men. Zet Astilbe's liefst op een half- beschaduwde plaats en plant ze in grond die liefst koel en iets vochtig moet zijn. Astilbe's zijn heel mooi te combineren met planten zoals Primula, Iris sibirica, Hosta, Hemerocallis en bijvoorbeeld varens. Ze staan ook prachtig bij een vijver en kunnen zelfs in een pot op het balkon of terras worden gezet, zolang ze maar niet de hele dag in de volle zon staan. Lente in huis Het is onhaalbaar om het interieur jaarlijks te veranderen. Als je alleen de kleine accessoires aanpast, wordt het al een stuk realistischer. Verander bij voorbeeld lampenkapjes, kussenslo pen, kaarsen, bloemen en stoelhoe- zen. Krokussen, hyacinthen, narcissen en blauwe druifjes: lentebloeiers die je nu al op tafel kunt zetten! Bollen bloeien binnen één a twee weken. Bollen kunnen niet zo goed tegen hitte. Een kamertemperatuur die gemiddeld lager ligt dan 20 °C is gun stig voor een langere bloei. Ornament van tulpen Maak een ornament van tulpen: reken ongeveer zeven a acht tulpen per vaas. Een rechte, hoge vaas geeft het mooiste effect. Snijd de tulpen onge veer drie centimeter korter dan de hoogte van de vaas. Verwijder alle blaadjes van de stelen. Doe dit voor zichtig, want de stelen van tulpen zijn breekbaar. Maak een bundeltje van de tulpen en rol een blad om de onder kant van de stelen. Wikkel hier raffia omheen. Wikkel niet te strak, maar wel een stuk of tien keer rond voor de stevigheid. Zet bloeiende takken in een vaas. Er zijn bloeiende struiken waar je enkele takken vanaf kunt knippen. Let heel goed op dat je geen trage groeiers verminkt! Bijvoorbeeld de Chinese toverhazelaar doet er bijzonder lang over om te herstellen. Goede opties zijn bijvoorbeeld: Forsythia, Cornus mas, Lonicera en Magnolia. Zorg voor lente op tafel In de lente zijn er weer heel wat verse groenten van Nederlandse bodem verkrijgbaar. Omdat ze niet in kassen, maar in de volle'grond groei en zijn goedkoper. Denk aan andijvie, - bleekselderij, koolrabi, kropsla, peul tjes, spinazie en tuinbonen. Breng de lente in huis met een hartige taart boordevol lentegroenten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 62