SuperOma breit minimutsjes voor kerstdiner eenzame ouderen Gedichten, niets voor jongeren? Eerste Veteranendag gehouden in Heiloo Voorzomer in het Heilooër Bos Scholen als Wolkenkrabbers H E I L O O stichting 16 UITKIJKPOST 11 JUNI 2008 kerstdiner wil verzorgen. Het kwar tje viel en inmiddels twee jaar later heeft breikoningin mevrouw Olthoff al zo'n duizend mutsjes voor de fles jes van Innocent gemaakt. Ze heeft zich hiermee in 'The Hall of Fame' van Innocent gebreid. Mevrouw Olthoff: „Ik heb altijd al'gebreid. Zoveel, dat het niet eens in mijn huis zou passen. Veel mensen nemen restjes wol voor me mee, zodat ik mutsjes kan breien in alle kleuren van de regenboog. De rood witte kerstmutsjes gaan zelfs hele maal naar Engeland. Zo 'zit' ik over al..!" bedoeld naast de functie van con sultatiebureau. De grote health- posten krijgen een kraamruimte voor vrouwen om schoon en met professionele hulp te kunnen bevallen. Maar er komt ook een tandartsinrichting, naast andere dagelijkse services. Voor dit gebied, maar voor ook de omrin gende gebieden, komt er een fourwheeldrive-ambulance stand by. Dit om in geval van nood de bewoners toch (relatief) snel naar een ziekenhuis te kunnen vervoe ren. Dit is allemaal zeer noodzake lijk omdat het sterftecijfer van moeder en kind tijdens de beval ling enorm hoog is. Elke vier uur overlijdt een moeder tijdens de bevalling en per dag overlijden zestig baby's tijdens hun geboorte in Nepal. De healthposten hebben Jan Kaandorp, C. Heynis, (staand, Dick Oppedijk), Ge van den Hoonaard en Aad Hoogakker in gesprek. Foto: Caroiien Breed In 2006 kwam haar een kranten berichtje onder ogen, waarin men sen werden gevraagd, die mutsjes wilden breien- voor een actie van Innocent, die met een deel van de opbrengst een goed doel steunt. Mevrouw Olthoff had nog een berg wol over terwijl ai haar kleinkinde ren inmiddels van voldoende sjaals, sokken en truien waren voorzien. Ze nam contact op met de organisa tie van Innocent en bood haar dien- HEILOO - Gedichten, niets voor jongeren? Het PCC juniorcolle ge bewijst het tegendeel. Poëzie speelt al weken een grote rol tijdens de lessen Nederlands en 0 Beeldende Vorming. Het resultaat hiervan is op donderdagavond 12 juni te zien, dan komen de leerlingen van het PCC zélf hun beste, mooiste* of leukste gedichten voordragen. Dichteres Margreet Schouwenaar zal ieder gedicht van deskundig com mentaar voorzien. Iedereen is wel kom te komen luisteren, aanvang 19.00 uur. ook een voorlichtingsfunctie voor vrouwen wat betreft anticonceptie en familieplanning, wat zij moet doen (en niet doen) tijdens haar zwangerschap en voorlichting over de bevalling zelf. Bij elke heaithpost is ook een daycarecen- trum waar moeders hun kind dagelijks naar toe kunnenn bren gen. Daardoor kan de moeder haar werk op het land doen, en het kind is in veilige handen. Gezien de te verwachte aardbeving (zoiets als nu in buurland China) staan alle daycare-healtposten op een fundatie van gewapend beton. Daarbij zijn er door het hele bouw werk wat in traditionele stijl wordt opgebouwd, extra staven betonij zer aangebracht, om het bouw werk te verstevigen. Van drie healthposten is de eerste steen al gelegd en is men met de bouw gestart, wat een zeer bijzonder feest was. Het gaat goed dus met onze projecten en als Stichting Veldwerk zijn wij ook in de wolken met zoveel steun, en dat geeft ons de spirit om door te gaan op de ingeslagen weg. Voor het gehele verhaal met mooie foto's zie http://stichting-veldwerk.org/pro- jecten02/scholen_als_wolkenkrab- bers.html. Met voor nu dank aan al onze sponsors, wij hopen dat wij in de toekomst wederom op jullie steun mogen rekenen. René Veldt, Stichting Veldwerk Nepal, Gironummer 8289522 of bank: ABN-Amro 543703266, ter atten tie van Stichting Veldwerk, p/a Egmond Binnen. HEILOO - Voor mevrouw Olthoff uit Beverwijk, die momenteel revalideert na een operatie in zorgcentrum Overkerck, is breien haar lust en haar leven. HEILOO - Donderdag 5 juni werd de eerste Veteranendag in Heiloo gehouden. De Veteranendag is ingesteld in 2005 ter herdenking van en als eerbetoon aan de Nederlandse veteranen en hen die zich heb ben ingezet in dienst van de vrede. Burgemeester Romeyn heette de aanwezige veteranen en enkele oud verzetsmensen in de Keizerszaal in restaurant Klein Varnebroek wel kom: „Het college van Heiloo heeft onlangs besloten, in navolging van een groot aantal andere gemeenten, een bijeenkomst voor de veteranen uit Heiloo te organiseren. Of het nu gaat om oude of jonge veteranen; het is duidelijk, dat alle Nederlandse veteranen begrip, erkenning en waardering verdienen van" de Nederlandse samenleving en de overheid." Heiloo telt momenteel 110 veteranen. Ongeveer vijftig van hen hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging voor de Veteranendag, waaronder veel Indiëgangers, oud gedienden uit Nieuw Guinea, enkele deelnemers aan de vredesmissie in Libanon en enkele oud-verzetsmen sen. Onder de aanwezigen was Joop Smeets, die als dienstplichtige in 1948 naar voormalig Nederlands Indië werd gestuurd. Hij was gesta tioneerd in Surabaya en zag veel jonge soldaten terugkomen van het front. „Het was met geen pen te beschrijven. Volkomen onvoorbe reid, sommigen konden nog geen geweer afvuren, werden soldaten na amper vier weken opleiding naar het front gestuurd. Bloedheet en op totaal onbekend terrein. De tegen standers waren guerrillastrijders, niet te herkennen als vijand. Er zijn in voormalig Nederlands Indië 6200 soldaten, veelal dienstplichtigen van amper twintig jaar oud, gesneuveld. De overlevenden kregen bij terug keer naar het vaderland geen begrip en eerbetoon van de regering en bevolking. Dat kwam pas in de jaren tachtig." Aan een andere tafel zaten vier Nieuw Guinea-gangers, Aad Hoogakker, Ge van den Hoonaard, Jan Kaandorp en C. Heynis. Ze kwamen er tijdens het uitoefenen van hun geliefde hobby - biljarten - vijftig jaar later pas ach ter, dat ze allen in Nieuw Guinea hadden gezeten. Zo bij elkaar zit tend komen de herinneringen weer boven. Wat burgemeester Romeyn betreft, wordt de Veteranendag bij voldoende belangstelling een jaar lijks terugkerend gebeuren. HEILOO - Tijdens de maande lijkse natuurwandeling in het Heilooër Bos, zondag 15 juni, wandelt u onder het gewelf van het bladerdak, op lichtere plek ken bloeien dagkoekoeksbloem en nagelkruid, meer in de scha duw de kamperfoelie. U hoort vast nog merels, zang lijsters en zwartkoppen, misschien de holenduif. De natuurgids vertelt u het een en ander over wat u hoort en ziet, waarbij het vooral gaat om de verbanden daartussen, licht en schaduw, eten en gegeten worden. De wandeling wordt georganiseerd door het IVN, vereniging voor natuur- en milieu-educatie, start bij de Kattenberg aan de Kennemer- straatweg en duurt ongeveer twee uur. Een donatie (richtlijn 2 euro) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen, tel. 072- 5325110. Opgave vooraf is niet nodig. Mevrouw Olthoff temidden van haar mutsjes. sten aan. Vlijtig ging ze aan de slag en brei de een volmaakt kindermutsje. Alleen bleek dit niet de bedoeling; de minimutsjes moesten nog véél kleiner worden. Ze waren bedoeld om op flesjes vruchtensap te pas sen. Deze flesjes worden onder andere in de Bijenkorf en op Schiphol verkocht en 0,50 van de opbrengst gaat naar het Nationaal Fonds voor Ouderenhulp, die voor eenzame ouderen een feestelijk Behalve ons kinderhuis en het ecologisch dorpje, bouwt Stichting Veldwerk in Nepal scholen en healthposten zo hoog als wolken krabbers. Want er is gebleken dat in veel hoger gelegen gebieden in Nepal, geen basis gezondheidzorg is, er nauwelijks scholen zijn en er is geen opvang voor kleine kinde ren. Dat was ook het geval in het Dhading district, in het gebied Nalang en Salang waar wij sinds twee jaar aan het werk zijn. Dus Stichting Veldwerk is daar nu zes daycare-healthposten aan het bou wen. En vanwege de relatief grote hoogte zitten we vaak in of boven de wolken, wat een prachtig schouwspel voor ons is. Een mooie witte, kolkende oceaan die zich langs de bergwanden omhoog werkt en onze bouwprojecten en dorpjes afdekt met een prachtige witte deken. De daycare is een schooltje voor kleine kinderen en kinderen van zeer arme ouders. Deze zes nieuw te bouwen dayca re-healtposten liggen verspreid over de bergtoppen op 12 kilome ter afstand van elkaar, ongeveer van de ene post naar de andere, een uurtje lopen. Daarmee creëren wij een bereik voor ruim 10.000 mensen in een gebied met een dia meter van 16 kilometer. Er wor den in overleg met de lokale over heid healthworkers aangesteld, die vanuit de grote posten dagelijks ook de kleine posten visiteren. Daarmee wordt basis gezond heidszorg voor deze grote groep mensen in al deze kleien dorpjes afgedekt. De sub-healthposten zijn voor eerste hulp activiteiten Foto: Caroiien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 16