Wandschildering Jaap Min Adelbert verbindt verleden en heden Jeugd Lamoraal van Egmont laat weer van zich horen DEFA sluit jubileum af met exposities Vogelexcursie in de Hempolder bij Akersloot REGIO 19 gelezen worden INGEZONDEN BRIEF Leerkrachten geven elkaar het jawoord Paling roken bij 't Stet Excursie zeldzame zeedorpenflora <au> U ITKIJ KPOST 11 JUNI 200 EGMOND - In Egmond-Binnen zijn ze er maar rijk mee. Zowel de Abdij van st. Adelbert met haar gronden als de st. Adelbertakker aan de westkant van het dorp zijn uitgeroepen tot provinciaal monument. Beide zullen nu tot in lengte van jaren worden bewaard voor de toekomst. Begin mei werd alle aandacht gericht op de Abdij en de zegening van het nieuwe mausoleum voor de graven van Holland, op 22 juni gaat alle aandacht naar de st. Adelbertakker. Op die dag wordt het feest gevierd van st.Adelbert de Angelsaksische monnik uit de acht ste eeuw, die hier in West-Fresia in het gevolg van st.Willibrord het Christelijk geloof verkondigde in woord en daad. Na zijn dood, gedateerd op 25 juni 740 werd hij begraven op de plek waar hij graag kwam om er zijn rust te vinden, een plek in de dui nen van Hallem, zoals Egmond- Binnen toentertijd genoemd werd. Op zijn graf hebben zijn vrienden en bewonderaars een houten kerkje gebouwd, welke door de tijden heen in een stenen exemplaar werd ver vangen. Al vrij snel na zijn dood werd Adelbert als een heilige man vereert. Van de werkwijze van st.Adelbert of de persoon die hij was is niet veel meer bekend, dan dat hij een vrien delijke en gelovige man was. Hij kwam hier niet 'te vuur en te zwaard' het christendom opdringen, maar leefde met de mensen mee en sloot vriendschap met hen. Vanuit die vriendschappen vertelde hij over zijn geloof en op die manier heeft hij veel mensen tot Christus gebracht. Ter ere van st. Adelbert zijn er op zondag 22 juni twee vie ringen in de openlucht op de Adelbertakker, die ongeacht de weersomstandigheden door zullen gaan.. De Eucharistieviering van 07.00 uur wordt afgesloten met de vere ring van de reüek van st. Adelbert en tijdens de Eucharistieviering van 10.00 uur zullen de parochie koren van Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen samen met het blazersensemble van Eensgezindheid de viering muzi kaal ondersteunen. LIMMEN - Dit jaar vindt voor de tweede maal paling roken plaats bij 't Stet in Limmen, waar zich inmiddels diverse deelnemers hebben aangemeld. Bertus Kerssens zal zijn wisselbeker moeten verdedigen tegen andere sterke palingrokers. Het evene ment is op zaterdag 14 maart en start om 13.00 uur. De paling dient om 17.00 uur bij de jury te worden ingeleverd. Na afloop is er live muziek in cafe de Lantaarn. EGMOND - Op zaterdag 21 juni gaat boswachter Luc Knijnsberg om 10.00 uur met liefhebbers op zoek naar bijzondere planten in de duinen. Hij vertelt over de bij zonderheden van dit duingebied, met veel zeldzame soorten die zich hier goed thuis voelen: het zogenoemde zeedorpenland schap. Voor Nederland unieke soort als Bremrapen, Nacht-sile nes en ossetong komen hier voor. Deze leuke en leerzame wandel excursie duürt ongeveer twee uur, afhankelijk van wat er onderweg gezien wordt en is geschikt voor personen vanaf twaalf jaar. Aanmelden voor deze bijzondere excursie kan via www.pwn.nl/activiteiten of 0900- 7966288. Deelnemen kost 3,50. Dit bedrag is inclusief een malige toegang tot het Noordhollands Duinreservaat. De excursie start om 10.00 uur vanaf de Parkeerplaats de Nollen, gele gen aan het einde van het Nachtegalenpad, bereikbaar vanaf de Herenweg in Egmond aan den Hoef. De toekomst van de muurschildering van Jaap Min, in het voormalig gemeentehuis van Akersloot, is voor de Vereniging Oud Akersloot en de lokale partij Castricum Kern(en) Gezond een zorg. Deze zorg is kenbaar gemaakt aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Castricum. Aanleiding hiertoe is de bewering van B en W dat een muurschil dering niet als monument kan worden opgenomen in het register van beschermde monumenten in de gemeente Castricum. De schildering stond wel op de gemeentelijke monumentenlijst van de voormalige gemeente Akersloot. B en W stellen dat de huidige eigenaresse van het voormalig gemeentehuis, de woningbouwcorporatie De Wonerij, verplicht is de schildering in goede staat te houden. Deze bijzondere voor waarde is opgenomen in de verkoopovereenkomst uit 2002 en geldt ook voor toekomstige eigenaren. De bepaling is terecht doch geeft weinig zeker heid. Want is er geen enkele verdere garantie dat het kunstwerk behouden blijft. Bovendien ontbreken sancties bij onverhoopt verloren gaan van het erfgoed. Daarom dient CKenG een motie in met de oproep de monumenten status of een 'status met vergelijkbare bedoeling' terug te geven. W.G.M. Veldt, Castricum EGMOND - Zaterdag 31 mei traden de leerlingen van muziekvereniging Lamoraal weer voor het voetlicht in het dorpshuis Hanswijk. De jeugdcommissie had er voor gezorgd dat jong en oud kon genieten van een gevarieerd programma met als thema Disney. Deze avond werd geopend met een heuse disneyparade. Daarna volgden diverse muzikale groepjes elkaar af op het podium. Naast alle blokfluitleerlingen trad ook het opstaporkest onder leiding van Alja Olthof op en sloot het jeugdorkest onder leiding van Michael de Graaf de avond toepasselijk af met het nummer Kids play Disney. Speciaal voor de blokfluiters had Michael het nummer recorders are cool gearrangeerd. En als u weet dat 'recorders' blokfluiten betekent, dan begrijpt u wel hoe cool de leer lingen het vonden om op het podi um te staan. Complimenten aan alle kinderen en natuurlijk de jeugdcommissie van Lamoraal van Egmont. AKERSLOOT - Een gids van Landschap Noord-Holland ver zorgt op zondag 15 juni van 10.00 tot 12.30 uur een wandel excursie door de Hempolder bij Akersloot. De groep wandelt in ongeveer twee uur een route van vier kilome ter. Eerst wordt de vogelkykhut bezocht, daarna gaat de groep dwars door de polder naar de dijk. Bij slecht weer wordt de route aan gepast. De Hempolder is een open weidegebied met enkele drassige plekken die veel vogels aantrekken. Bijzonder is dat in dit gebied het aantal weidevogels per hectare één van de hoogste van Nederland is. Vooral grutto's broeden hier veel. Wij adviseren u waterdicht schoei sel te dragen en een verrekijker mee te nemen. Verzamelen bij de werk schuw de Dodde, Hemweg 1 in Akersloot, vlakbij het gehucht Klein Dorregeest, achter Motel Akersloot. Aanmelden is noodzakelijk en kan bij de InformatieWmkel van Landschap Noord-Holland, tel. 0251-362762. De kosten bedragen 3,50, Beschermers betalen 2,50 en kinderen tot 12 jaar 1,50. Info: www.landschapnoordholland.nl. Alle buitenactiviteiten in Noord- Holland staan op www.natuurwegwijzer.nl. LIMMEN - Op vrijdag 6 juni gaven juf Leonoor Bloedjes van groep vier van de Sint Maartenschool uit Limmen en meester Ton Lemmink van groep acht elkaar het jawoord. De officiële plech tigheid vond plaats in Vredeburg met aansluitend de kerkelijke inzegening in de Corneliuskerk in Limmen. Na de kerkviering werd het kersverse bruidspaar verrast en bejubeld door 'hun kin deren' met ereboog en ballonnen. In de aula van de Sint Maartenschool was er voor de kinderen na afloop een kinderre ceptie. Het bruidspaar zal de wittebroodsdagen doorbrengen in Mexico. Foto: Mario Sacksioni EGMOND - Het 45-jarig jubi leum en het seizoen 2007/2008 wordt door DEFA (De Egmondse Foto Amateur) afge sloten met een tweetal exposi ties. Op 14 juni wordt tijdens de Visserijdag in Egmond aan Zee een expositie gehouden van circa zestig foto's over Egmond en omgeving, gezien door de ogen van de leden van DEFA. Deze expositie vindt plaats in de O.K. kerk van de Heilige Agnes, Voorstraat 112 in Egmond aan Zee. Geopend van 10.00 tot 17.00 uw. Hierna worden van 20 juni tot 30 september de zestig foto 's geëxposeerd in de Pr. Hendrikstichting, Voorstraat 41 in Egmond aan Zee. Op 20 juni wordt om 16.00 uw^deze tentoonstelling officieel geopend door wethouder Jan Stam. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.30 uw. Voor beide exposities is de toegang gratis. Diverse leden van DEFA nemen deel aan de beide exposities. Mocht u geïnteresseerd zijn in fotograferen en DEFA bezoek dan de exposities en kijk eens op de website www.fotoclubegmond.nl. Fotograaf Rob de Rooy maakte een prachtige foto van een red dingsboot op volle zee.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 19