Lezing bijna doodervaringen in Bibliotheek Castricum Intocht Sint afgeblazen wegens slechte weersomstandigheden Unieke kerststallen bij Abdijkaarsen Egmond REGIO 25 Mensen met een bijna doodervaring (BDE) vaak minder materialistisch Ik ben niet meer bang voor de dood' Intocht Egmond aan den Hoef afgelast, maar wel feest in dorpshuis het Hanswijk Tentoonstelling trekt jaarlijks vele belangstellenden Café voor mantelzorgers Sint bleef graag zitten om alle kinderen de hand te schudden UITKIJKPOST 26 NOVEMBER 200 de dood ervaren'. Ook zeggen ze: 'Ik ging weer terug naar mijn lichaam, want ik heb hier op aarde nog een taak". Mensen met een BDE worden vaak minder materialistisch en meer geïnteresseerd in wezenlijke vragen rond leven en dood. Stichting Merkawah begeleidt mensen die een bijna doodervaring hebben gehad. De stichting organiseert onder andere landelijke en regionale bij eenkomsten waar BDE'rs elkaar kunnen ontmoeten. Daarnaast geeft de stichting voorlichting over het verschijnsel en verricht er onder zoek naar. Lezingen worden meestal ver zorgd door tweetallen waarbij één van de sprekers ervaringsdeskundi ge is. Zo ook op donderdag 27 november, Bob Coppes publiceerde een boek over BDE en Marga van Lennep-Kernkamp belicht het ver schijnsel vanuit haar eigen ervarin gen. CASTRICUM - Bob Coppes en Marga van Lennep- Kernkamp van Stichting Merkawah verzor gen op donderdag 27 november, op uitnodiging van de biblio theek en Volksuniversiteit Castricum, een lezing over bijna doodervaringen. De lezing vindt plaats in de biblio theek, Geesterduinweg 1 en begint om 20.00 uur. Toegangskaarten zijn voor 6,50 verkrijgbaar bij de bibliotheek, Boekhandel Laan en de VUcas. Vanwege de verwachtte grote belangstelling voor de lezing is het raadzaam om in de voorver koop een toegangskaart te kopen. Bijna doodervaringen (BDE) zijn van alle tijden, maar komen de laat ste jaren steeds vaker voor, met- name door geslaagde reanimatie in levensbedreigende situaties. De Nederlandse cardioloog Pim van Lommei onder andere heeft wetenschappelijk onderzoek ver richt naar BDE bij mensen die van wege een hartstilstand klinisch dood zijn geweest. Hij heeft aangetoond dat een BDE niet afhankelijk is van medi sche of psychologische invloeden. Tijdens een BDE kunnen mensen waarnemingen doen buiten hun lichaam, emoties ervaren en zich feiten herinneren. Opvallende erva ringen zijn bijvoorbeeld: in een flits een terugblik hebben op het eigen leven, ontmoeting met dierbare overledenen en een alomvattende en onvoorwaardelijke liefde. Vaak zeggen mensen met een BDE: 'Ik ben niet bang meer voor de dood; ik heb al een stukje van het leven na EGMOND - Ze zijn afkomstig uit tal van landen en tonen de invloed van uiteenlopende cul turen. Ze zijn weelderig of juist eenvoudig, 'naïef' of juist gesti leerd, driedelig of uitgebreid. Maar een ding hebben ze gemeen: ze geven ook vorm aan één van de belangrijkste feesten die worden gevierd en ze begeleiden ons door de donkere dagen naar het nieuwe licht. Het zijn in dit geval de prachtige kerstgroepen die ook dit jaar vanaf zaterdag 15 november worden tentoongesteld worden bij Abdijkaarsen in Egmond. De tentoonstelling van kerstgroe pen vormt een jaarlijks terugkeren de traditie die het grote aantal bezoekers telkens weer weet te ver rassen. Een belangrijk onderdeel van de expositie is afkomstig uit de collectie die de abdij van Egmond dit jaar mocht ontvangen uit de nalatenschap van mevrouw Levitus- Weppner, die bestaat uit een'verza meling van maar liefst zeshonderd kerststallen. Gerard Mathijsen, abt van de abdij van Egmond: ,,We hebben een grote groep vaste bezoekers, maar dankzij de naam die deze jaarlijkse expositie inmiddels heeft opge bouwd, weten we ook steeds nieuwe mensen te bereiken. Het is ieder jaar een mooie uitdaging om de ten toonstelling zo in te richten dat ze tot de verbeelding blijft spreken en verrassen. Kerstgroepen bestaan uit vaste onderdelen, maar tegelijker tijd vertellen de stukken allemaal hun eigen." De kerstversiering die het gebouw van Abdijkaarsen siert en het pad naar de kerk, is gerealiseerd door de leerlingen van het Clusius College in Alkmaar. De opbrengst van hun werk komt ten goede aan het kwf-kankerfonds. Leerlingen van muziekschool Artiance uit Alkmaar zullen op zondag 7, 14 en 21 december om 14.00 uur voor een muzikale omlijsting zorgen in de expositieruimte. De kerstexposi tie is te zien tot en met het feest van Driekoningen op dinsdag 6 januari volgend jaar. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.30 tot 16.30 uur, ook op zondag. Abdijkaarsen is gelegen aan de Vennewatersweg 27 te Egmond Binnen en beschikt over een ruime gratis parkeergelegen heid. CASTRICUM - De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 3 decem ber in het Rode Kruisgebouw aan de van Speykade 61 te Castricum. Deze keer zal Vogi Wijbrands het mantelzorgspel met de aanwezigen spelen. Aanvang is om 19.30 uur. Iedere eerste woensdag van de maand organiseren de vrijwilligers van Tandem en het Rode Kruis deze avond voor de mantelzorgers in het Rode Kruisgebouw aan de van Speykkade 61 te Castricum. Als uw partner, ouder of kind lang durig ziek blijft gaat uw leven ver anderen. Het is prettig met lotgeno ten en deskundigen ervaringen uit te wisselen. Er is altijd een consu lent van Tandem aanwezig. De bij eenkomsten van het café zijn bedoeld voor deze regio, dus ook voor mensen uit Limmen, Akersloot, Uitgeest, et cetera. Er zijn geen kosten aan deze bijeen komsten verbonden. Wie deze avond wil bijwonen en daarvoor hulp nodig heeft voor een thuisblij ver, kan bellen naar Tandem, tel. 023-8910610. EGMOND - Voor het eerst in vele jaren was het weer afge lopen zaterdag zelfs voor de Sint te slecht voor een feeste lijke optocht door Egmond aan den Hoef. Ook moest hij natuurlijk zijn paard wat sparen voor de moeilijke nachtelijke tochten over de gladde daken. Gelukkig voor de meer dan driehonderd kinderen ging de feest middag in het dorpshuis het Hanswijk wel door. Hiermee was de Sint was erg blij, want een groot aantal van de kinde ren had op school liedjes, dansjes en zelfs een gymnastiek act ingestu deerd. Geholpen door het muzikale combo deden ze met hun inzet en enthousiasme de Sint versteld staan met alles wat ze heten horen en zien. Feestleider Gerard Belleman lukte het om een van de Pieten na een paar keer proberen en met hulp van alle kinderen zover te krijgen dat deze alle pieten foutloos wist te tehen. Na afloop van al het zingen en dansen bleef Sint graag nog even zitten om ahe kinderen persoonlijk een handje te geven en hen te bedanken voor alle mooie üedjes die ze voor hem gezongen hadden. Al met al voor was het voor ahe kinderen, hun ouders en de vele hel pers van Jeugdbelangen een echt feest om dit weer mee te mogen maken. Sint Nicolaas nam in dorpshuis het Hanswijk ruim de tijd om alle kinderen de hand te schudden. De goedheiligman vertrouwde iedereen toe op pakjesavond langs te komen. Aangeleverde foto Kerststallen geven mede vorm aan het kerstfeest. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 25