Heiloocontact Brandveiligheid tijdens de feestdagen Tips voor thuis 14 Meer informatie? Bel! Wijziging openingstijden Afvalbrengpiaats sail" Afval en milieu mm 3 DECEMBER 2008 UITKIJKPOST nieuws en informatie voor de inwoners van Heiloo Het gemeentehuis is bereikbaar op 072 535 66 66, van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 12.30 uur en maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur. Beheer Openbare Ruimte is bereikbaar op 072 535 68 68, van maandag tot en met vrijdag tussen 08.00 en 16.00 uur Het einde van het jaar is vol feestelijkheden. Helaas kan de gezelligheid door brand ernstig worden verstoord. Vandaar deze "brandveilige" tips. Komt er een kerstboom? Zorg ervoor dat de boom stevig staat en plaats hem zo, dat hij niet omver gelopen kan worden. Als u een (echte) boom in een met water gevulde speciale standaard of in een emmer met nat zand plaatst is dat veel veiliger. Deze bomen drogen veel minder snel uit. Regelmatig bijvullen is dan wel vereist. Bij een boom die niet bevochtigd wordtis het brandgevaar vele malen groter. Wilt u het echt veilig doen, koop dan een moeilijk brandbare (kunststof) boom. Zet de boom niet te dicht bij de gordijnen of andere gemakkelijk brandbare materialen. Gaat u versiering ophangen? Gebruik geen of zo weinig mogelijk écht dennengroen. Dennengroen is zeer brandgevaarlijk, zeker als het droog is. Het is beter om moeilijk brandbaar versieringsmateriaal op te han gen. Dit is te koop bij de kerstversieringwinkel of tuincentrum. Verlichting Koop elektrische verlichting met een KEMA-keur en controleer voor gebruik of de bedrading niet is beschadigd. Gebruik een gaaf en goed passend verlengsnoer en leg dat zo neer dat niemand erover kan struikelen. Doe de verlichting uit als u weggaat of gaat slapen. Uitdoen betekent niet het lampje los draaien, maar werkelijk de stekker uit het stopcontact halen. Gebruik nooit echte kaarsjes in de boom. Want op een moment van onoplettendheid kan uw boom in een vuurzee veranderen. Kaarsen Zet kaarsen in een stevige houder op een vlakke ondergrond. Gebruik geen houders van brandbaar materiaal zoals plastic, hout of kerstbakjes. Zet kaarsen en kerststukjes op plaatsen waar u ze altijd kunt zien en niet te dicht bij andere brandbare materialen zoals de gordijnen. Laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden. Kaarsen en kerststukjes kunt u beter niet te dicht bij een warmtebron zetten, zoals de radiator van de-cen trale verwarming of in de vensterbank. De kaarsen kunnen dan week worden en ombuigen. Laat kinderen en huisdieren nooit alleen met brandende kaarsen. Impregneer een kerststukje eventueel met een brandvertragend impregneer middel. Impregneermiddel is te koop in een spraybus bij tuincentra en bouwmarkten. Doe dit wel geruime tijd voordat u het kerststuk je wilt aansteken, het middel moet vaak eerst nog drogen. Als u versieringsmateriaai langs of aan de plafonds ophangt, zorg er dan voor dat niemand hier tegenaan kan lopen en dat de versiering niet in aanraking kan komen met verlichting of andere warmtebronnen. Fonduen en gourmetten Gebruikt u spiritus? Vul dan nooit de brander in de buurt van vuur. Vul de brander pas als deze helemaal is afgekoeld, en doe dit niet op de tafel. Zorg dat het fonduestel tijdens gebruik op een niet-brandbaar onderblad staat. Hierdoor voorkomt u dat de tafel te heet wordt en vangt u direct de gemorste olie op. Ook bij fonduen kan de vlam in de pan slaan. Leg daarom een passend deksel op tafel om snel te kunnen reageren. Zet een elektrisch fonduestel zo dicht mogelijk bij het stopcontact. Dan kan niemand over het snoer struikelen en het fonduestel meesleuren. Gebruik geen aardewerk pannen voor vleesfon due. Deze zijn niet bestand tegen de hoge temperatuur die daarvoor nodig is. Laat (kleine) kinderen nooit alleen fonduen en reik nooit over de fonduepan heen om iets te pakken. Gaat er toch iets mis tijdens de feestdagen, blijf dan kalm, waarschuw de overige bewoners, vlucht volgens het vluchtplan, houd deuren en ramen gesloten en sluit ze achter u, blijf dicht bij de grond en bel pas met 112 als u het pand bent ontvlucht. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met een mede werker van Brandweer Heiloo, telefoonnummer 072 535 68 50 of kijken op www.brandweerheiloo.nl Herfst en milieu De dagen worden korter. Het is al weer vroeg donker. Binnen gaan de lampen aan of branden we kaarsen. Buiten maken we de tuin winterklaar. Met herfstachtig weer nemen we eerder de auto dan de fiets, maar de benzine is duur. Kortom, de kosten voor energie nemen toe naarmate we de winter nade ren. Hoe kunnen we besparen? Hieronder volgen enkele tips en nieuwe ontwikkelingen. Tuin winterklaar Vaak maken we de tuin winterklaar en gooien de afgevallen bladeren in de groene container. Ruim in de herfst ech ter niet alle bladeren tussen de planten op. De bladeren beschermen de planten in de winter tegen de vorst. Bovendien leven tussen de bladeren insecten, die als voedsel voor de vogels dienen. Wist u dat een klein rommelhoekje met een hoop takken, bladeren, maar ook een omgekeerde grote bloempot kan dienen als onderdak voor een egel? Schone lucht in huis Koken en het branden van kaarsen, zorgt voor een vervuilde, vochtige lucht in uw huis. Schone lucht in uw huis krijgt u door voldoende te ventileren. Bij het ventileren wordt de vochtige lucht in uw huis vervangen door droge lucht. Dit is van belang omdat het verwarmen van vochtige lucht meer energie kost. Bovendien is een warme, vochtige omgeving een ideale plek voor huismijt en schimmels. Probeer daarom 24 uur per dag (ook bij mistig weer) de lucht in de woning te verversen. Dit kan door het ventilatierooster een klein beetje open te zetten of het (mechanische) ventilatie systeem in de woning altijd aan te heb ben staan. Uitgebreide informatie over ventileren is te vinden op www.vrom.nl onder de rubriek gezondheid. Benzine De benzine en diesel is duur. Toch kun nen we besparen op onze brandstofkos ten. De bandenspanning is daarbij heel belangrijk. Zorg dat de banden altijd op de juiste spanning zijn. Probeer zo vroeg mogelijk naar een hogere versnelling te schakelen: voor LPG en benzine bij maximaal 2500 en voor diesel bij maxi maal 2000 toeren. Ook rustig optrekken zorgt voor minder brandstofverbruik. Nieuwe ontwikkelingen Biomassacentrale: Inwoners kunnen hout naar het afvalbrengdepot van de gemeente brengen. Dit gaat naar de bio massacentrale van de HuisVuilCentrale (HVC). In april 2008 is de biomassacen trale van de HVC geopend. De biomas sacentrale levert vervolgens energie uit het afval. Voor meer informatie: www.hvcgroep.nl Cradle to cradle: Deze term betekent van wieg tot wieg. Het houdt in dat we geen grondstoffen of producten verloren laten gaan, maar dat alle stoffen onder deel zijn van een biologische of techno logische kringloop. Een interessante website is www.cradletocradle.nl Kunststof flacons: In de grijze container zit heel veel kunststof, dat hu-nog ver brand wordt, maar ook hergebruikt kan worden. Daarom worden op enkele plaatsen in Nederland proeven genomen met het apart inzamelen van kunststof verpakkingen of alleen van kunststof fla cons, zoals van frisdrank, shampoo en het afwasmiddel. De gemeente Heiloo wacht de resultaten van de proeven af. Afvalscheiden Nog steeds zijn er mensen die denken dat groen en grijs afval op een grote hoop wordt gegooid. Dat gebeurt niet en GFT is te kostbaar om te verbranden. Vooral met grondstoffen die 'op' kunnen raken moeten we zuinig zijn en proberen opnieuw te gebruiken. Daarom is het apart inleveren van diverse afvalstromen zo belangrijk, zoals glas of klein chemisch afval, zoals spaarlampen en kwikthermometers. Kijk voor alle afval stromen die apart worden ingezameld op de afvalkalender van de gemeente Heiloo of op de website www.heiloo.nl Meer informatie Voor vragen kunt u contact opnemen met de Milieudienst Regio Alkmaar (MRA), Betty Verbeek, telefoonnummer 072 548 84 52 of via bverbeek@alk- maar.nl. Bezoek ook eens de website voor handige achtergrondinformatie en tips op milieugebied, www.mra.nu via digitale balie naar inwonersloket, afval. Op dinsdag 16 december zijn de gemeentewerf en de afvalbrengpiaats in verband met een personeelsbijeenkomst vanaf 14.30 uur gesloten. Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met een medewerker van de afdeling BOR, telefoonnummer 072 535 68 68.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 14