Stichting Veldwerk viert in 2009 haar tienjarig jubileum Flexizorg Annie Gilles vijftig jaar trouw aan Falkland Toneel H E i L o O BEDRIJF BELICHT 5 Tegenwoordig worden er vier producties per jaar ten tonele gebracht UITKIJKPOST 3 DECEMBER 200 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 150 euro ex. BTW. Voor aanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Tekst en foto: Carolien Breed Monique Heijne, Rondelaan 27, 1851 ZH Heüoo, telefoon: 06-34083190, www.flexi-zorg.nl, e-mail: info@flexi-zörg.nl. HEILOO - Iedereen die door ziekte, een handicap of ouderdom thuis verzorging op maat nodig heeft, dit flexibel wil inkopen wanneer het hem/haar past én graag geholpen wil worden door dezelfde persoon, kan terecht bij de flexibele zorg aan huis van Flexizorg door zelfstandig ver pleegkundige Monique Heijne. De kosten van deze comfortabele en des kundige zorg op maat worden meestal met een persoonsgebonden budget (PGB) gefinancierd, na een indicatie van het CIZ. Het CIZ bepaalt na de aanvraag wat voor hulp er nodig is, voor hoelang en hoe vaak (per week). Maar de keuze waar u deze zorg aan huis inkoopt, bepaalt u vervolgens zelf. De geboden diensten van Flexizorg bestaan uit algemene dagelijkse levensverrichtingen tot en met verpleegkundige handelingen. Het rayon van Flexizorg beslaat Heiloo, Alkmaar, Limmen, Akersloot, de Egmonden, Castricum en Heemskerk. Monique Heijne heeft tijdens en na haar opleiding als verpleegkundige gewerkt in ziekenhuizen, psychiatrie, kinderdagverbhjven, verpleeghuizen en in de thuiszorg. Haar hart ligt bij het laatstgenoemde. Vanaf september 2008 werkt ze zelfstandig en laat ze zich inhuren voor haar diensten. „Bij mijn eerdere betrekkingen heb ik ervaren, dat tijd en rust vaak ver te zoe ken zijn. Ik vind het heerlijk om mensen die (tijdelijke) verpleegkundige zorg nodig hebben in hun eigen woonomgeving te kunnen helpen, met de vrijheid hier de tijd voor te kunnen nemen. Ook het persoonlijk contact is daarbij zeer belangrijk. En de cliënt kan bij Flexizorg bepalen, op welk tijdstip hij/zij de zorg graag wenst; ik kom langs op een afgesproken tijd stip." De geboden diensten zijn bestemd voor cliënten in de thuiszorg, parti culieren en/of cliënten met een persoonsgebonden budget. Na een kennis makingsgesprek beoordeelt Monique, samen met de cliënt, hoe de huidi ge woonsituatie is en welke aanpassingen in huis eventueel (tijdelijk) nodig zijn in verband met de veiligheid. Zoals een hoog/laagbed wanneer een cliënt alleen op bed gewassen kan worden of een douchekrukje als hij/zij slecht ter been is. Vervolgens maakt zij een dossier op waarin alle latere handelingen worden genoteerd en dat bij de cliënt achterblijft. De algemene dagelijkse levensverrichtingen vallen onder de persoonlijke ver zorging, zoals helpen opstaan, wassen, aankleden en dergeüjke. De ver pleegkundige zorg geleverd door Flexizorg is heel breed. Zo kan het nodig zijn na een operatie bijvoorbeeld als wondzorg vereist is tijdens de herstelperiode. Of het toedienen van injecties. De gebruikte materialen, zoals verbandmiddelen of injectiespuiten, worden altijd via de huisarts besteld en/of geleverd door de apotheek en worden over het algemeen vergoed door de verzekering. Ook zorg in de terminale fase van een cliënt behoort tot de mogelijkheden. Verder geeft Flexizorg ondersteunende ver pleegkundige begeleiding. Monique besluit: „Ik vind het mooi om deze zorg, waarbij ik niet gebon den ben aan allerlei strakke tijdschema's, gewoon bij de mensen thuis te mogen en kunnen leveren!" HEILOO - Onlangs kwam Dick Rozing weer even in Heiloo en bracht 800 euro mee voor stich ting Veldwerk. Dick was vroe ger de buurman van René Veldt, de oprichter" van stichting Veldwerk in Nepal. Voorzitter Jaap de Vries: „Dat geld wordt natuurlijk goed gebruikt! In 2009 willen wij extra aandacht vragen voor onze werkzaamheden in Nepal. Er wordt aan een jubi leumboek gewerkt over stichting Veldwerk, want René Veldt woont volgend jaar al weer tien jaar in Nepal. De stichting is enorm gegroeid: er worden nu tien projec ten ondersteund door Veldwerk in Nepal; meer dan honderd kinderen en studenten worden bekostigd middels het studiefonds. Er is momenteel een staf van bijna tien vrijwilligers werkzaam, die Rene dagelijks ondersteunen, bestaande uit Nepalezen, enkele Nederlanders en een Duitse." Veldwerk wil echter kleinschalig blijven in zijn aanpak, transparant en doelgericht. In het najaar van 2009 wordt een volgend prachtig project officieel geopend: Hamro Gaun, 'ons dorp', aan de rand van de Kathmandu-vallei. Een voorbeeld voor de omgeving; klimaat neutraal, eco-vriendelijk met eigen opgewek te witte energie (stroom van de rivier over het land), waterzuivering door rietfilter, een biogasinstallatie, een septitank, een aardschokbe- stendig kinderhuis, een school annex kinderopvang, een vaktrai ningscentrum voor alleenstaande vrouwen, en een boerderij. Jaap de Vries: „De groei en succes van Veldwerk genereert steeds meer werk, ook voor de vrijwilligers hier in Nederland, met name het bestuur. Veldwerk zoekt dan ook een fond senwerver die de wereld van subsi dies, het bedrijfsleven en belangen- of goede doelenorganisaties kent." Heeft u belangstelling dan kunt u zich wenden tot Jaap de Vries, voor zitter stichting Veldwerk, e-mail- adres devries01@zonnet.nl of met secretaris, Annette Groot, tel. 072-5322392 tussen 09.00 uur en 17.00 uur. Voor meer informatie: www.stichting-veldwerk.org. Mooie en grappige herinneringen komen weer boven bij Annie en Gerard Gilles tijdens het bekijken van de vele foto's. Foto: Carolien Breed ALKMAAR - „Het is alweer vijf tig jaar geleden, dat ik bij Falkland kwam en zowel mijn man Gerard als ik genieten nog steeds met volle teugen wan neer we met toneel bezig zijn. Bij voorbereidingen van een nieuwe productie hebben we altijd veel plezier met z'n allen; het voelt als een familie. Zo maken we nog steeds alle decors en kostuums zelf. Wij, de 'meiden van de kostuumploeg', hebben onderling veel lol als de huiskamer bezaaid ligt met stof fen en naaispullen." Bij het terugzien van de vele bewaarde foto's komen bij Annie en Gerard Gilles, die ook bijna vijftig jaar bij Ftlkland zit, weer mooie en grappige herinneringen boven. Annie Gilles was 23 jaar oud toen ze in 1958 lid werd van Falkland Toneel. Zij groeide op in een familie waar toneel met de paplepel werd ingegoten. Haar vader, de broer van de vader van Rudi Carrell, was lid bij de Alkmaarse Toneelvereniging. Annie mocht als jong meisje vaak met hem mee wanneer hij, als bij baantje, bij een voorstelling souf fleerde. „Vroeger werd er gewoon bij de leden thuis gerepeteerd. Als dit bij ons gebeurde, keken wij kin deren stiekem over de trapleuning mee. Ik begon op rrgjn 16de zelf met toneelspelen. Toen ik later bij Falkland kwam, telde de vereniging vijf leden. We deden alles zelf; taken als bestuur, grime, decorbouw, kostuums en dergeüjke werden onderling verdeeld. Bij de jaarüjkse uitvoering in de Rustende Jager zat er ongeveer dertig man pubüek in de zaal." Inmiddels heeft Falkland Toneel nu ruim dertig leden en beschikt over speciale teams voor ücht- en geluid, decor (waar Gerard deel van uit maakt), kostuums, grime en een vaste kapster. „Qua mankracht heb ben we dus een rijke vereniging", aldus Annie. Tegenwoordig worden er in De Beun vier producties per jaar (twee voor volwassenen en twee voor kinderen) ten tonele gebracht, met meerdere voorstellingen. „We zijn in 1958 in het Asta theater voor het eerst begonnen met toneelvoor stellingen voor kinderen. Het is prachtig om te zien hoe jonge kinde ren de magie van het theater bele ven." Mooie toneelstukken waarin Annie heeft gespeeld zijn onder andere 'Op Hoop van Zegen' van Herman Heijermans. Zij vertolkte in haar lange toneelcarrière zowel de rol van de schoondochter als van Kniertje. Stil zitten is er voor het echtpaar Güles niet bij, want ze zijn alweer volop bezig met het instude ren van de roken voor de nieuwe voorstelling van Falkland, die vol gend vooijaar op de planken komt: 'Het Belang van Ernst' van Oscar Wilde. Een büjspel waarin sterke oneliners van de schrijver verweven zijn. Annie besluit: „Het is heerüjk om met zoveel enthousiaste jonge mensen samen te werken!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2008 | | pagina 5