Van Benedictus tot NijhofF Bonhoeffer goes digital Presentatie nieuw thema Comeliusparochie Kraamhouders gezocht voor rommelmarkt Jazz Session opent seizoen met topper 19 t Inspirerende cursussen in de Abdij van Egmond Bonhoeffer laptopklas van start Waar bestaat de Benedictijnse spiritualiteit uit? Opbrengsten zijn voor 'Fietsen voor Burkina' KORTOM Levensbeschouwelijke lezingen in Akersloot gelezen worden UITKIJKPOST 16 SEPTEMBER 2009 MacBook Tijdens een feestelijk uitreiking ontvingen de leerlingen van TL2b hun Apple Macbook uit handen van de rector. Eigen foto CASTRICUM - Met een feeste lijke uitreiking van de Apple Macbooks aan de leerlingen van klas TL2b door rector Marga Nievelstein is officieel het startsein gegeven voor de twee jarige laptoppilot op het Bonhoeffercollege. Een sprong in het diepe? Niet echt. Na een gedegen voorbereiding van ruim een jaar, waarbij nauw is samengewerkt met onder andere de Universiteit van Amsterdam; de Vrije Universiteit; de Hogeschool van Amsterdam en Stichting Leerplan Ontwikkeling is iedereen er klaar voor. Alle technische voorwaarden zoals draadloos netwerk, snelle glasvezelkabel en een goed beveilig de server zijn gerealiseerd. Docenten zijn geschoold in het schrijven en arrangeren van digitaal lesmateriaal. En ook de leerlingen worden via verschillende cursussen opgeleid in computervaardigheden en verantwoord computergebruik. Omdat ongeveer eenderde van de lestijd actief gewerkt wordt met de laptop besteden we daarbij uiteraard ook aandacht aan een goede lichaamshouding. Maar wat maakt klas TL2b nou zo anders? Het verschil met de andere TL2- klassen zit niet in de vakken, de leerstof of de toetsen, die blijven namelijk voor alle VMBO2-leerlin gen gelijk. Het grote verschil is dat TL2b de laptop regelmatig gebruikt voor het digitaal beantwoorden van opdrach ten, het zoeken van informatie op het internet en het maken en pre senteren van werkstukken. Op school of ergens anders! De elektro nische leeromgeving biedt namelijk de mogelijkheid om met je laptop, waar je maar wilt, bezig te zijn met sehoolzaken. De leerlingen van T12b bijten met deze twee-jarige proef voor het Bonhoeffer de spits af. Zij gunnen ons een blik op onze toe komst. Een toekomst met voor iedereen onderwijs in een goede balans tussen kennisoverdracht, opvoeden tot zelfstandigheid èn de moderne techniek. LIMMEN - Op zondag 20 sep tember zal het nieuwe jaarthe ma voor het seizoen 2009-2010 gepresenteerd worden. Dat zal gebeuren tijdens een feestelijke viering om 10.00 uur in de Corneliuskerk van Limmen. Het nieuw jaarthema is 'Op de pedalen' en gekoppeld aan de acht millenniumdoelen die de Verenigde Naties in 2000 hebben gesteld om mensen aan te sporen te werken aan meer rechtvaardige verhoudin gen en betere levensomstandighe den in de wereld. Met het oog op 2015 zijn acht van zulke doelen geformuleerd. De parochie van Limmen wil meewerken om deze doelen te ver wezenlijken door voorlichting en bewustwording, maar ook door geld in te zamelen voor onderwijsprojec ten in Burkina Faso. Op de pedalen heeft iets van je inzetten; kracht zetten en meewer ken aan een beetje betere wereld. Iets wat niet zomaar vanzelf gaat. Soms zal men tegen de wind in 'op de trappers' moeten om een doel te bereiken. Het bijzondere is dat er ook enkelen letterlijk 'op de peda len' gaan. Vijftien fietsers en hun EGMOND - Christen zijn vol gens de Bergrede, hoe doe je dat? Kan een ziel echt zingen? Heeft de Regel van Benedictus inderdaad zoveel te bieden aan niet-religieuzen? Wat draagt de poëzie van Nijhoff bij aan onze authenticiteit? Het zijn een paar vragen die aan bod komen tijdens een aantal cur sussen die dit najaar plaatsvinden in de Benedietushof die deel uitmaakt van de St.-Adelbertabdij in Egmond. Benedietushof is de organisatie die de activiteiten van de Adelbertabdij voor spiritualiteit en geloofsverdie ping bundelt. Een aantal van de ontmoetingen wordt geleid door monniken van de abdij, maar er zijn ook gerenom meerde inleiders van buiten. Zo wordt het seizoen meteen hoog ingezet met drie conferenties die, op 29 en 30 oktober, worden gege ven door Peter Schmidt. Schmidt was verbonden als hoogleraar exe gese aan het Grootseminarie in Gent en is docent aan de Leuvense Katholieke Universiteit. Hij beweegt zich niet alleen met gezag op het terrein van de theologie, maar ook op dat van kunst en cultuur. Tijdens de conferenties gaat hij in op een van de meest kapitale teksten uit het christendom: de Bergrede uit het Mattheus-evangelie. Waar bestaat de Benedictijnse spiritualiteit precies uit en waarom lijkt ze aan populariteit te winnen? Aan deze en andere vragen wordt op 18 en 25 november en op 2, 9 en 16 december aandacht besteed door abt Gerard Mathijsen en br. Adri Kortekaas. In aanloop naar de vastentijd (27 februari en 6, 13, 20 en 27 maart) staan br. Thijs Ketelaars en psycho therapeute Janneke Krijger stil bij de vraag hoe deze periode mensen kan laten opbloeien en hen kan laten uitgroeien tot meer vriende- LIMMEN - Zondag 18 oktober is sporthal d'Enterij de plek waar een rommelmarkt gehou den zal worden. Mensen uit Limmen en omgeving: heeft u spullen op zolder staan waar u vanaf zou willen? Grijp uw kans en huur een kraam. De zolder is opgeruimd, de spullen worden weer opnieuw gebruikt en u verdient er nog iets aan. Sinterklaas is nu nog ver weg, maar de tijd gaat snel. Speelgoed is dan een gewild artikel. Je kunt bij voorbeeld met een vriendin kleding en sieraden verkopen. Spullen die u niet meer gebruikt, zet ze te koop. Met de opbrengst kunt u weer iets leuks doen. Het initiatief voor de rommelmarkt is voor het goede doel, namelijk Fietsen voor Burkina. Wat van het inschrijfgeld na aftrek van de kosten overblijft, gaat naar het doel. Het wordt voor al een gezellige markt zonder alle maal 'toeters en bellen' eromheen. Naast de verkoop kan men iets drinken of eten in de sporthal (bij Fernand). De aanvang is 10.00 uur en om 16.00 uur is het afgelopen. De kraamhuur is gesteld op 22,50. Info en opgeven bij: info@fietsenvoorburkina.nl of 072- 5053449 of 06-53378596 (na 18.00 uur graag). begeleiding zullen in het najaar van 2010 een bijzondere en uitdagende sponsorfietstocht houden naar Burkina Faso. Al fietsend worden afstanden tus sen mensen en volken overbrugt, want de afstand van Limmen naar dit West-Afrikaanse land is ongeveer 8500 kilometer! De groep fietsers hoopt met deze monsterfietstocht geld in te zamelen voor onderwijs projecten daar. Zij hopen dat hun fietstocht zoveel enthousiasme en support oplevert dat de acht millen niumdoelen gaan leven en de mon sterfietstocht door velen wordt gedragen. Iedereen is welkom op 20 september. Het wordt een gezellige markt in Limmen, zonder toeters en bel len. Aangeleverde foto lijke en barmhartige mensen. Zij doen dit aan de hand van een tekst van Ansehn Grün. Het zingen van de psalmen behoort sinds eeuwen tot de monastieke traditie. Maar hoe kun je dat zingen tot een contemplatieve bezigheid maken en hoe kun je de psalmen zingen vanuit de ziel? Dat wordt door br. Kortekaas duidelijk gemaakt op 9 en 23 januari en op 13 februari. Wat heeft dichter Martinus Nijhoff ons vandaag nog te zeggen? En hoe bedrieglijk is de eenvoud waarmee hij zich lijkt te uiten? Aan het werk van Nijhoff wordt aandacht besteed op tien zaterdagmiddagen, met ingang van 10 oktober onder leiding van br. Frans Berkelmans. Voor informatie over deze en andere cursussen kunt u een bro chure bestellen bij de Abdij, schrif telijk of via mail: uitgaven.adelber tabdij @xs4akk.nl Het overzicht is ook te vinden op www. abdij vaneg- mond.nl. De Benedietushof is gele gen aan de Vennewatersweg (op het terrein van Abdij kaarsen) in Egmond-Binnen. AKERSLOOT - De Kring levens beschouwelijke lezingen organi seert ook dit jaar een aantal lezin gen. De lezingen worden gehouden in de Dorpskerk aan het Dielofslaantje in Akersloot. De eerste is op 20 september, aanvang 14.30 uur. Toegang 7,50 inclusief thee of koffie. Spreker is dr. Meerten ter Borg over De kerk verdwijnt. Religie blijft! Religie is niet zozeer aan het verdwijnen uit de samen leving, zoals velen lang gedacht hebben, zij is eerder aan het ver anderen. Religie leeft, maar bui ten de kerk en buiten de traditio nele beddingen. Deze opvatting wint aan popula riteit, maar roept ook vragen op: hoe en waar moet je niet-instituti- onele religie waarnemen? Kan religie wel buiten institutionele bindingen bestaan? Zo ja, wat moeten we er ons dan bij voor stellen? Is voetbal religie? Is het geloof in de vooruitgang of in de noodzaak van economische groei een religie? Zijn stille tochten de hedendaagse processies uit de middeleeuwen? Dr. Meerten ter Borg was tot voor kort bijzonder hoogleraar in de 'niet-institutione- le religie in de hedendaagse samenleving' aan de Rijksuniversiteit Leiden. LIMMEN - Het elfde seizoen van de Jazz Session Club Vredeburg begint met een top per op zondag 20 september vanaf 16.00 uur in de Vredeburg te Limmen. Er staat een gastoptreden gepland van een absoluut toporkest, namelijk de Lola Garcia Band. Dit unieke orkest met een al even unie ke samenstelling met twee saxen en percussie zal een zeer afwisselend programma voortoveren. En dit keer dan ook nog met een gastzangeres die er zijn mag; Franeina van Batum. Ook worden er weer veel nieuwe sessiemuzikan ten verwacht, die in wisselende samenstelling alles uit de kast zullen halen om het publiek te boeien. Dat is de laatste tien jaar erg goed gelukt, gezien ook de grote publieke belangstelling van deze laagdrempe lige happening. De komende sessiedata kunt u vast in uw agenda noteren: 20 sep tember, 18 oktober, 15 november, 13 december, 17 januari, 21 februa ri, 21maart, 18 april. De toegang is vrij, mar u kunt de club steunen door lid te worden voor 7,- per persoon voor het hele jaar. Inlichtingen via Fred Timmer, tel/fax. 072-5053414 of e-mail: tim mer. limmen@worldonlinenl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 19