Pinck op het IJsselmeer Naar een nieuw klimaat van vrede Kruidencursus deel vier: Herfst, verzameltijd Johannes van Dam geeft literaire lezing in bieb 20 Zomertocht van Egmond via IJmuiden naarAlmere en vice versa De stand van de pinck was beide dagen wel bezet Oecumenische vredesdienst in Protestantse kerk Tot in de renaissance waren mensen bij ziekte volledig afhankelijk van kruiden Pieter Nijntjes in de 100 van Castricum uw redactie naar redactie@ uitkijkpost.nl 1 6 SEPTEMBER 2009 UITKIJKPOST De pinck 'Claes Teunisz' wacht op een volgend avontuur. Aangeleverde foto REGIO - De pinck op zomertoer stond er laatst boven een arti kel. Inmiddels is deze tocht achter de rug. Een tocht met alle soorten weer van windstil le momenten tot storm en regen. Het was de bedoeling dat de pinek 'Claes Teunisz', een replica van een platbodem vissersvaartuig uit 1670, vrijdag 28 augustus van het Egmondse strand zou vertrek ken naar het havenfestival te IJmuiden. Helaas stond er die dag een dikke windkracht 7, de volgen de dag was nog slechter. Zondagochtend waren de risico's aanvaardbaar en ging de Claes Teunisz om 9.45 uur van de wagen af, door de mui richting open zee. Hier werden enkele 'zeetjes' geno men, verder op de buitenbank kreeg de pinck enkele behoorlijk zwaardere zeeën te verwerken, met veel buiswater. Spectaculair om te zien. Zie www.pinck.nl. Een kleine drie uur later meerde de pinck af aan de steiger bij de KNRM in IJmuiden. Nadat de bemanning zich wat had opgefrist werd de mast opgezet en namen aan het laatste gedeelte van het havenfestival deel. De stand van de pinck was beide dagen wel bezet. Maandag ging de Claes Teunisz via het Noordzeekanaal richting het IJsselmeer. Na het passeren van de Oranje sluizen op de zeilen het Buiten IJ op, de avond en nacht werden doorgebracht bij Durgerdam. Dinsdag begon het echte werk. Op ruime koers met windkracht 5 richting Marken en Volendam. De volgende dag met twee Volendammers aan boord werd er weer flink gezeild en veel geleerd. Op donderdag stond er een zuidwesterstorm, de geplande over steek naar Lelystad ging uit veilig heidsoverwegingen niet door. Op vrijdag werd koers gezet rich ting Almere-haven waar in het weekend een havenfestival georga niseerd was. Daar in de haven tus sen de botters, trok onze pinck als vreemde eend in de bijt ontzettend veel belangstelling. Er werden rond vaarten georganiseerd waar ook de Claes Teunisz aan deelnam. Maandagochtend om 08.00 uur ver trok de pinck weer richting Egmond aan Zee waar de pinck om 17.00 uur weer aanlandde. Voor de gehele pinekbemanning in diverse samenstellingen was dit een heel leerzame week. EGMOND - In de Vredesweek van 19 tot en met 27 september, staat Nederland een week lang stil bij oorlog en vrede. Alhoewel, het is bepaald niet stil. Heel veel lokale en landelijke vre desgroepen organiseren een veel heid van activiteiten om het belang van vrede en de noodzaak van de strijd tegen oorlog onder de aan dacht te brengen. Die noodzaak is er in veel landen in de wereld waar oorlog en geweld van alle dag zijn. Die noodzaak is er ook hier in Nederland, waar mensen van aller hande religies, overtuigingen en afkomst met elkaar samen moeten leven. Samen leven in een samenleving waar ook steeds vaker tegenstellin gen opgeroepen worden. Een samenleving waar die tegenstellin gen juist overbrugd moeten wor den. Dit jaar is het motto van de vredesweek 'Naar een nieuw kli maat van vrede'. Daarbij kan natuurlijk gedacht worden aan de gevolgen van klimaatproblemen die de tegenstellingen in de wereld ver groten. Maar ook aan een nieuw kli maat dat door de koers van de nieu we Amerikaanse president Obama gecreëerd is, met nieuwe kansen voor vrede en ontwapening. Maar vooral ook een klimaat waar mensen in Nederland van onderaf kunnen werken aan een klimaat van begrip en respect voor eikaars eigenheden en vooral eikaars over eenkomsten. Ook de kerken in de Egmonden besteden traditiege trouw aandacht aan de vredesweek. Woensdag 23 september wordt een oecumenische vredesdienst gehouden in de protestantse kerk in Egmond aan zee, aanvang 19.30 uur. Voorgangers zijn pastoor Mattijs Ploeger, zuster Emmanuele, zuster van het Liobaklooster, en dominee Saskia Ossewaarde. Het rooms-katholieke kerkkoor Cecilia onder leiding van de heer Siem Hopman verleent haar mede werking aan deze vredesdienst. Joahnnes van Dam is vaste medewerker van Het Parool, Elsevier en De Morgen. Aangeleverde foto CASTRICUM - Op 20 september start het derde deel van een vierdelige kruidencursus in bezoekerscentrum De Hoep te Castricum. Elk cursusdeel duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De cursus wordt gegeven door Lydia Slijkerman en Cora Schipma, boswachters bij PWN. Deelnemen is inclusief materialen, koffie en thee. De cursus is bedoeld voor volwasse nen. Maximaal twintig personen kunnen deelnemen. Informeren naar de kosten en aanmelden kan via www.pwn.nl/activiteiten of via 0900-7966288. De cursisten leren op een toegan kelijke manier de basis van de krui den en het verwerken ervan. Op 13 december is het vierde en laatste deel, de wintereursus. De serie kan als geheel maar de delen kunnen ook afzonderlijk van elkaar worden gevolgd. Alle planten die ter sprake komen, hebben één ding gemeen: mensen hebben er wat aan. Het zijn zogeheten nuts-planten. Ze zijn te gebruiken voor uiteenlopende zaken: bijvoorbeeld als kleurstof van voedingsmiddelen, gewasbe schermingsmiddel, geur- en smaak stof, keukenkruid en medicijn of om er leer mee te looien. Tot in de renaissance waren men sen bij ziekte volledig afhankelijk van kruiden. Planten moesten uit komst bieden, want alternatieven waren er niet. Kruidendokters ston den in hoog aanzien en kruidenge- nezeressen of -vrouwtjes deden het meeste werk. Met de opkomst van een gevestigde medische stand moesten ze terrein prijsgeven en werden ze vaak zelfs vervolgd. Steeds meer mensen en moderne genezers grijpen nu terug op krui den. Tijdens de cursus krijgen deel nemers letterlijk een bloemlezing en een rondwandeling waarbij wordt stilgestaan bij een aantal planten en kruiden. Die worden later door de cursisten verwerkt tot bijvoorbeeld thee, kruidenolie en pesto. CASTRICUM - Componist en muzikant Pieter Nijntjes, artiestennaam Sinetone, is op donderdag 20 september te gast in het radioprogramma de 100 van Castricum. Nijntjes (52 jaar) maakt elektronische muziek en zijn muziek wordt vooral verkocht in Duitsland en Japan. Hij maakt zijn muziek in een eigen studio in Castricum. Het interview met Pieter Nijntjes wordt voorzien van achtergrondmuziek, uitgezocht door de componist zelf. Het programma wordt uitgezonden op zondag 20 september van 12.00 tot 13.00 uur. CASTRICUM - Johannes van Dam (1946) werd als kind al aangetrokken door alles wat eetbaar is. Door de vroege ken nismaking met de huisgemaak- te kroket is dit voor hem het meest perfecte culinaire object, de heilige graal van de kook kunst geworden, zoals hij zelf zegt. 'Het volkomen krokettenboek' heet het boek dat deze maand van de pers komt. Als je zijn 'Dikke van Dam' kent, met verhalen over eten op alfabet (van aardappel tot zweze rik) en als je weet hoe hij restau rants in Amsterdam de hemel in prijst of verguist in Het Parool moet je je beeld van Johannes van Dam misschien wel even bijstellen. Hij heeft dus zijn stokpaardjes en om van een kroket te genieten hoe ven we niet naar een restaurant. Kenners van de literatuur vinden dat Johannes goed kan schrijven. Hij heeft al veel boeken op zijn naam staan. Al vijfentwintig jaar geldt Johannes van Dam als de ultieme vraagbaak voor alles wat op tafel komt en wat je moet doen om het daar te krijgen. Zeven jaar exploiteerde hij De Kookboekhandel in Amsterdam en ontwikkelde zich verder in de jour nalistiek tot het soort specialist dat de Engelsen 'Food writer' noemen, niet te verwarren met de 'Cookery writer', de recepten voortbrengende culinair journalist. Er zijn al genoeg recepten en receptionisten, vindt hij. Hij is vaste medewerker van Het Parool, Elsevier en het Belgische dagblad De Morgen en publiceert ook elders over gastronomische onderwerpen. Zijn restaurantrecensies worden, ook al door zijn literaire stijl, gevre ten, geroemd - en ook gevreesd. Ze zijn leerstof bij horeca opleidingen. In de pauze wordt u iets te drinken aangeboden. Op donderdag 24 september kunt u de lezing bijwonen in de Openbare Bibliotheek van Castricum, Geesterduinweg 1. Aanvang 20.00 uur. Kaarten kunt u kopen bij de bibliotheek, boekhan del Laan en de Readshop, 8,- en voor 65+ en CJP 6,-.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 20