Rinske Verheggen terug van vrijwilligerswerk Bijna dood ervaring Nieuwe kans voor oude varkensstal Opening Julianaklooster en open huis Onze Lieve Vrouw ter Nood H E I L O O 17 INGEZONDEN BRIEF Defribillator Wijvereniging Ypestein en GGZ Noord Holland Noord wensen gezamenlijke ontwikkeling van een plan UITKIJKPOST 14 OKTOBER 2009 Op zondag 11 oktober heb ik geconstateerd dat de gemeente een door mij voor eigen kosten gekochte defibrillator (1537 euro) die ik eind maart van dit jaar aan de gemeentelijke sporthal heb geschonken in de hoop verdere tragedies, zoals een 49 jarige inwoner van ons dorp is overko men uit te sluiten, is verdwenen! Mijn geschonken defibrillator is in een kast gestopt die is afgesloten zonder mij daar over te verwitti gen! De ook door mij betaalde wandhouder waar het apparaat inpast was blijkbaar wel goed genoeg. De wandhouder hing namelijk nog op dezelfde plek, alleen nu met een door de gemeen te aangeschafte defibrillator erin! Het college heeft jarenlang haar zorgplicht in het kader van de Arbo-wet ontdoken door veel eer der defibrillaroren aan te schaffen die al lang op de markt zijn. De heer Romeyn heeft onlangs zelf erkend dat ik, door mijn actie in maart, het college heb gemoti veerd om sneller dan ze van plan waren, defibrillatoren in de gemeentelijke gebouwen te instal leren. Nu heeft men mij deze streek geleverd. Waarschijnlijk kan het college niet accepteren dat ik ze voor was in het pogen mensen levens te redden. Willem Gomes Heiloo HEILOO - Rinske Verheggen uit Heiloo studeert internationaal recht in Groningen en wordt in haar studie met schendingen van mensenrechten geconfron teerd. De van daaruit opgewekte nieuwsgierigheid naar hoe het er in ontwikkelingslanden echt toegaat, met name in landen op het Afrikaanse continent, deed haar besluiten om het zelf terplekke te gaan bekijken. Op internet vond ze Stichting Ontmoet Afrika, een stich ting die gesteund wordt door Xplore, een instantie van het ministerie van ontwikkelingssamen werking. Deze stichting biedt men sen de mogelij kheid door middel van vrijwilligerswerk een bijdrage te leveren aan de verschillende projec ten die de stichting heeft lopen in Ghana. Hieraan gekoppeld is een verblijf tussen de lokale mensen in het kader van ontmoetingen. Rinske: „Na de voorbereidingen in Nederland ben ik op 2 juli vertrok ken voor een verblijf van zes weken in een gastgezin in Bolgatanga. Dit is een uitgestrekte plaats, dat weer uit veel kleine aaneengeschakelde dorpjes bestaat, gelegen in het min der ontwikkelde noorden van Ghana Je komt zo heel direct met de cultuur in aanraking. De ver schillen met Nederland waren enorm: mensen wonen in lemen hutten, zonder douche of wc. In het huis, waar ik heel gastvrij werd ont vangen, woonden in totaal zo'n 25 mensen, allemaal familie van elkaar. De mensen zijn heel familiegerieht en leven relaxed. De ruwe manier waarop ouders daar met hun kinde ren, en de mannen met hun vrou wen omgaan, schokte me echter wel." De eerste weken na aankomst was Rinske erg ziek door een voed selvergiftiging en malaria. Na her stel begon ze met vrijwilligerswerk in een jongerencentrum. „Samen met een Ghaneese vrijwilligster ver richtte ik onderzoek naar seksueel misbruik en peilde bij jongeren hun kennis over aids en andere soa's. Ondanks voorlichtingscampagnes is die kennis schrikbarend klein. Traditionele gebruiken en geloven vieren daar hoogtij. Zo worden abortussen uiterst primitief uitge voerd en geloven ze dat je aids krijgt door een heks in het dorp." Rinske, die in de toekomst graag iets in ontwikkelingshulp wilde doen, is na haar bezoek aan Ghana een ervaring rijker en een illusie armer. „Mijn ambitie om later iets in ontwikkelingshulp te gaan doen, staat na deze ervaring op een laag pitje. Zolang veel denkwijzen die voortkomen uit de traditionele cul tuur niet veranderen, hebben voor lichtingscampagnes volgens mij weinig nut. Mijn verblijf was helaas te kort om echt iets te bereiken." Rinske verbleef voor haar studie zes weken in Ghana. Aangeleverde foto HEILOO - Bob Coppes en Marga van Lennep-Kernkamp zullen in hun lezing op donder dag 22 oktober, van 20.00 tot 22.00 uur, ingaan op wat een Bijna Dood Ervaring inhoudt. De BDE-en geven inzicht in wat er gedurende de eerste ogenblikken na onze klinische dood gebeurt. Marga zal vertellen van haar eigen ervaring. Op donderdag 29 oktober zullen van 20.00 tot 22.00 uur de theologische aspecten worden besproken door Dr. J. Bruin, even eens in de Ter Coulsterkerk. HEILOO - Wat zou het fan tastisch zijn: een kinderboerderij met een theeschenkerij, een kleurrijke vlindertuin en een speeltuintje. Een plek in de buurt waar kinderen graag met hun ouders, oma en opa op woensdag of in het weekend naar toe gaan. Een plek waar cliënten van GGZ Noord-Holland-Noord voor dieren zorgen en thee schenken aan gasten die op het terras genieten van de zon. Dit alles of meer kan werkelijk heid worden als bewoners van de wijk Ypestein samen met GGZ Noord- Holland-Noord een plan ontwerpen voor de oude stal tegenover de brand weerkazerne. Als het plan uitvoerbaar is, wordt het gezellig druk in deze hoek van het GGZ Noord-Holland- Noord terrein. Er kan dan gebruik gemaakt worden van de nieuwe ingang die leidt naar het activiteiten centrum en het tuincentrum de Buitenkans. Meer activiteiten en drukte op deze plaats passen uitstekend in de missie en visie van GGZ Noord-Holland- Noord. GGZ Noord-Holland-Noord wil het terrein verder te ontsluiten en de mogelijkheid bieden om iets extra 's te bieden aan de gemeenschap van Heiloo. Een aantal functies zijn de afgelopen jaren al op het terrein gevestigd: in begin van dit jaar is het gezondheidscentrum de Standwal geopend, in een voormalig paviljoen 'Cornelius' zijn particuliere woningen gebouwd, kinderen van de basisscho len maken al vele jaren gebruik van de sportzalen. GGZ Noord-Holland- Noord heeft met dit vooruitstrevende en succesvol beleid landelijke bekend heid gekregen. Nog niet zo heel lang geleden woonden er op het terrein ongeveer 600 cliënten, momenteel nog ongeveer 200. Veel cliënten zijn verhuisd naar een gewone wijk in Heiloo of ergens anders in de regio. GGZ Noord-Holland-Noord biedt aan deze mensen een intensieve ambulan te behandeling thuis. Het aantal opnames op het terrein Heiloo is hiermee sterk afgenomen. In de nabije toekomst zal het terrein Heiloo haar functie behouden als locatie waar cliënten die langdurend afhankelijk zijn van behandeling in een beschermde omgeving kunnen wonen. De wens om samen met bewoners van de wijk uitvoering te geven aan het ontwikkelen van een plan is al besproken met vertegen woordigers van de wijkvereniging. De enthousiaste reacties zijn aanleiding om nu gezamenlijk in actie te komen. De 'varkensstal' en omgeving bezoeken kan op zaterdag 17 oktober tussen 10.00 en 13.00 uur. Reacties en ideeën kunnen per e-mail worden gestuurd aan de wijkvereniging Ypestein via redactie@ypeblad.nl. Sluitingsdatum voor inzendingen is 21 oktober. HEILOO - In 2005 is het Julianaklooster, gevestigd op het Heiligdom Onze Lieve Vrouw ter Nood, aangekocht door het bisdom Haarlem- Amsterdam om het als klooster te bewaren en een nieuwe bestemming als retraite- en ontmoetingsplek te geven. Het klooster wordt momenteel bewoond door de leefgemeenschap van Zusters van het Mensgeworden Woord, beter bekend als de Blauwe Zusters. Zij verzorgen de ontvangst en begeleiding van gasten en jonge rengroepen onder leiding van de priester, verbonden aan het Julianaklooster en het naastgelegen bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood. De verbouwing van het uit 1930 stammende klooster had nogal vertraging opgelopen vanwe ge de strenge eisen met betrekking tot brandveiligheid, waaraan een gebouw heden ten dage moet vol doen om groepen en individuele personen te mogen ontvangen. Rector Wagemaker: „Met de reno vatie, waarbij we de uitstraling van het monumentale gebouw zoveel mogelijk intact wilden houden, is een bedrag van tweeënhalf miljoen euro gemoeid. Het pand was in der mate staat, dat het niet meer aan de huidige eisen voldeed. De strenge brandveiligheidseisen hadden tot gevolg dat er bijvoorbeeld extra brandsluizen in de gangen en overal brandwerende plafonds zijn aange bracht en dat de authentieke paneeldeuren helaas moesten wor den vervangen door nieuwe brand werende deuren. Vanwege de unie ke ligging van het Julianaklooster naast het bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood heeft bisdom Haarlem-Amsterdam de enorme kosten van de renovatie op zich genomen." Het Julianaklooster kan vanaf nu mensen ontvangen en gastvrijheid bieden aan diegenen, die enkele dagen tot rust en bezinning willen komen. Daarnaast biedt het de mogelij kheid aan binnenkerkelijke groepen tot ontmoeting en geloofs verdieping. Coördinator Liesbeth van Gooi: „Veel bezoekers, waaron der veel jongeren, ervaren deze plek als heel bijzonder. Je kunt hier jezelf zijn. We bieden gastvrijheid aan ieder, die de behoefte heeft even tot zichzelf te willen komen. Het klooster heeft 13 kamers met in totaal twintig bedden op de eerste verdieping en een jongerenafdeling met 26 slaapplaatsen. De zolder biedt onder andere ruimte aan een filmzaal. De voormalige recreatie zaal op de benedenverdieping is geheel gemoderniseerd. De brand trap in deze grote Tuinzaal was nog even een struikelblok, omdat het oorspronkelijke ontwerp van de architect door de brandweer werd afgekeurd. Op de plek van de oude wasserij en berging is nu een gezel lige eetzaal, oftewel refter, gemaakt. De keuken is compleet gereno veerd." Op 9 oktober zal de bisschop van Haarlem-Amsterdam, Mgr. J.M. Punt het gebouw inzegenen in aan wezigheid van genodigden uit kerk en samenleving. Op 10 oktober van 13.00 tot 16.00 uur kan iedereen een kijkje komen nemen in het geheel gerenoveerde Julianaklooster. In het verbouwde Oesdom is een fotopresentatie te bezichtigen van bedevaarten tussen 1905 en 2009. Ook voor kinderen zijn er die dag allerlei activiteiten. Iedereen die een Mariabeeld van thuis meeneemt, kan deze laten zegenen tijdens het Sluitingslof om 16.00 uur. Meer informatie: www.olvternood.nl. Coördinator Liesbeth van Gooi op de nieuwe brandtrap in de tuinzaal van het gerenoveerde Julianaklooster, waarvan het oor spronkelijke ontwerp van de architect werd afgekeurd en daardoor de opening enige vertraging opliep. Foto: Caroiien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 17