Kennismaken met andere culturen door uitwisselingsprogramma Rotary Luzac College Alkmaar Rampenbestrijding in Heiloo geoefend op Campina terrein H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 UITKIJKPOST 14 OKTOBER 2009 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 150 euro ex. BTW. Vooraanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus68,1850 AB Heiloo. Of pere-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Tekst en foto: Carolien Breed HEILOO - Rotary International heeft al meer dan vijftig jaar een uitwisselingsprogramma voor jongeren van over de hele wereld. Voor Rotaryelub Heiloo houdt Jack Groot zich als coördinator hiermee bezig. „Het programma biedt jongeren de kans om andere culturen te leren kennen, wat voor meer wederzijds begrip kan zorgen. Gedurende één jaar wordt iemand in een buitenlands gastgezin opge nomen. Daar tegenover staat, dat jongeren uit het buitenland de kans krijgen een jaar in een Nederlands gastgezin te verblijven. De beleving is vaak intenser dan een lange vakantie of een werksituatie in het buitenland, want jongeren delen op deze in manier het dagelijkse leven van lokale mensen." Zo'n negen jaar geleden heeft Cleo Lugtigheid uit Heiloo deelge nomen aan het uitwisselingspro gramma en ging voor een jaar naar Canada. „Ik was 18 jaar, had net het vwo afgerond en wist nog niet wat ik wilde gaan doen. Een jaartje op eigen houtje globetrotten was niets voor mij, omdat ik toen vrij verle gen was. Het programma van Rotary stond mij aan, temeer omdat het een veilige manier was om iets van de wereld te zien. Via Rotary kwam ik terecht in een klein plaats je vlakbij Midland in Canada. Ik volgde de High School waar ik veel sociale contacten heb opgedaan. Het jaar in Canada heeft me sterker gemaakt en heeft me geleerd dat ik me overal in de wereld wel kan red den. Na thuiskomst in Nederland ben ik internationale bedrijfskunde gaan studeren en momenteel werk ik als human resource adviseur en ben hiervoor vaak in het buiten land." Milou Groot (19 jaar) is net twee maanden terug in Heiloo van een jaar in Rio Grande, gelegen in de meest zuidelijke punt van Argentinië. Milou: „Ik wilde een taal erbij leren, want ik wil later graag werken in de toeristische sector. Thuis hadden wij eerder al twee gastjongeren uit het buitenland ont vangen en ik vond dit een leuke ervaring. Ik ben in Rio Grande eerst naar de middelbare school gegaan en toen ik later het Spaans goed sprak mocht ik naar de universiteit, waar ik tussen leeftijdsgenoten zat. Het gezin waar ik verbleef is als een tweede familie geworden. Ik heb er als het ware een vader en een moe der bij gekregen. De thuissituatie daar was compleet anders dan in Nederland! Het leven leek daar op sommige gebieden jaren achter te lopen. Beide jongedames hebben zowel bij aankomst in het gastland als bij de terugkeer in Nederland een lichte cultuurschok ervaren. Milou: „Je kijkt, na een jaar op deze manier in het buitenland te hebben geleefd met andere ogen naar je eigen land." Cleo vult aan: „De ervaringen van een jaar in het buitenland zijn als een rugzak voor het leven. Ik stap nu bijvoorbeeld veel makkelijker op mensen af, wat me goed van pas komt in mijn werk!" Cleo Lugtigheid en Milou Groot deden beide veel levenservaring op in het buitenland. Foto: Carolien Breed Rogier van der Weydestraat 4a, 1817 Alkmaar, telefoon: 072-5127944, www.luzac.nl ALKMAAR - Diploma's vergroten de kans om in de toekomst een goede baan te krijgen. Wanneer het bij een reguliere onderwijsinstelling om wat voor reden niet wil lukken, biedt het Luzac College een uniek alternatief. Met 21 vestigingen in Nederland biedt deze particuliere onderwijsinstel ling landelijk zo'n 1800 leerlingen per jaar de gelegenheid om versneld een Vmbo, Havo of Vwo diploma te halen. Dit is mogelijk dankzij een gedegen onderwijsmethode en veel extra persoonlijke aandacht. Sinds 2002 wordt wel de Tweede Fhse gehanteerd, maar geen Studiehuis, omdat voor veel leerlingen, die bij een reguliere school afhaken, juist het pro bleem schuilt in de zelfredzaamheid en zelfdiscipline. Ook ambitieuze leerlingen, die voor een bepaald vak een hoger eindcijfer willen scoren om de kans te vergroten bij een vervolgstudie te worden aangenomen of ingeloot, kunnen dit cijfer door middel van een instroomtrajeet bij het Luzac College verbeteren. Het Luzac College is erkend door de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Marijke Voerman is rector van de vestiging in Alkmaar, die momenteel zo'n 85 leerlingen telt: „Wij werken met kleine groepjes leerlingen, waar bij persoonlijke aandacht, begeleiding en heel veel structuur de sleutel tot succes is. Veel leerlingen moeten nog leren plannen en leren leren en kun nen niet zelfstandig werken. Wij helpen ze daarbij door middel van een eigen begeleider met wie een persoonlijk leerplan wordt opgesteld. Het enige wat wij van hen verlangen, is dat ze super gemotiveerd zijn! Want om een opleiding aan het Luzac College succesvol af te ronden, moet een leerling wel hard willen werken. Voor inschrijving vindt dan ook eerst een intakegesprek plaats, waarbij we zijn/haar vorige sehoolearrière in kaart brengen en uitleg geven wat een jaar Luzac College inhoudt. Dit gesprek is bepalend of we met elkaar in zee gaan of niet. Elke leerling krijgt ver volgens een eigen rooster en gaat vijf dagen per week van 9.00 tot 17.00 uur naar school. De lesstof wordt 'ouderwets' klassikaal uitgelegd. Iedere twee weken wordt in een gesprek beoordeeld of er voor een bepaald vak behoefte is aan extra steunlessen. We begeleiden ze daarbij intensief om hun huiswerk goed te leren plannen; het meeste huiswerk wordt op school gemaakt. Elke leerling is weer anders en vraagt een andere aan pak. Het is prachtig om te zien hoe ze zich in één jaar ontwikkelen en leren zelfstandig te werken. Bij jongeren die een muur om zich heen heb ben gebouwd, willen we deze muur niet afbreken, maar stimuleren hen achter de muur vandaan te komen! Mede door de kleinschaligheid is ook team van docenten heel gemotiveerd. Zo bouwen leerlingen en leerkrach ten samen aan een succesvolle toekomst. Vanaf aankomend jaar bieden wij in Alkmaar ook Lyceum aan. Leerlingen kunnen dan van brugklas tot diploma bij ons terecht." HEILOO - Stel dat er aan de zuidrand van Heiloo een fikse brand uitbreekt. Dan komen er uit heel Heiloo en daarbuiten allerlei hulpdiensten op gang. In geval van een ramp of versto ring van de openbare orde of veilig heid heeft iedere hulpdienst zijn eigen taken. Afhankelijk van de grootte van een ramp zijn er meer dere partijen bij betrokken, zoals brandweer, politie, gemeente, et cetera. Al bij binnenkomst van een melding bij de meidcentrale wordt de ernst ervan beoordeeld en een inschatting gemaakt van de het aan- werking. Hierin staat precies welke taken de gemeente en andere partij en hebben bij een ramp. Bijvoorbeeld: wie zijn er bij de ramp betrokken? Hoe kunnen de slacht offers worden opgevangen? Hoe kunnen er meer slachtoffers wor den voorkomen, enzovoort. De bur gemeester staat aan het hoofd van het beleidsteam, dat in zo'n geval bijeen wordt geroepen. Samen kij ken ze naar de ernst van de situatie, waarna besluiten worden genomen over hoe de ramp het beste bestre den kan worden. De veiligheid van de hulpverleners zal hierbij steeds voorop staan. wikkelt. We moeten dan ook altijd attent blijven en voorbereid zijn op het ergste." Rampen worden opge schaald in vier gradaties in de zoge naamde Gecoördineerde Regionale Incidentbestrijding Procedure. Deze denkbeeldige brand in Heiloo-Zuid zou bijvoorbeeld explosiegevaar kunnen opleveren en mensen uit de omgeving zouden in dat geval geë vacueerd, opgevangen en verzorgd moeten worden. Grip 4 overschrijdt de grenzen van de gemeente, waar bij regionaal beleid gaat gelden. Er zijn regelmatig grootschalige oefe ningen om verschillende hulpdien sten op elkaar af te stemmen en te coördineren. Dat gebeurt vanuit Veiligheidsregio Noord-Holland Noord, waaraan 26 Noord- Hollandse gemeenten deelnemen. Ook buiten oefeningen maken de gemeentes afspraken over hoe ze de veiligheid in de regio waarbor gen. Burgemeester Romeyn is voor zitter van de commissie brandweer zorg. „De Veiligheidsregio streeft een éénduidig beleid na. Zo zijn bij voorbeeld brandweerauto's van ver schillende korpsen op dezelfde manier bepakt, zodat brandweer mensen ook op een andere brand weerauto de spullen blindelings weten te vinden. Ook zijn er afspra ken gemaakt als het gaat om de operationele grenzen of de aanrijtij- den van de brandweer in bepaalde gebieden. Zo zal bij een melding van brand in Heiloo-Zuid als eerste het brandweerkorps van Castrieum worden ingelicht." Meer informatie over het ram penplan van gemeente Heiloo is te vinden op www.heiloo.nl. Bij de oefening op het Campina terrein, waren meerdere partijen (brandweer, ambulance, politie) betrokken. Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 5