Slagerij Brink 70 Jaar herinneringen aan het slagersvak 10 '1967 was een moeilijk jaar!' Colofon Deze jubileumkrant, ter ere van het 75-jarig bestaan van Drukkerij Uitkijkpost, is gemaakt door: Yvette Valkering Jos Kraakman Carolien Breed Marsha Bakker Bas Schultz Acquisitie Opmaak advertenties en tekstpagina's Interviews en foto's Redactie Opmaak advertenties De jubileumkrant wordt huis-aan-huis verspreid op 18.500 adressen in Heiloo, Limmen, Akersloot, de Egmonden en Rinnegom. gemest en geweid werden. Het werd steeds moeilij ker om deze te vinden. Ook buitenlandse vleesrassen kwamen in beeld. Uiteindelijk kwamen de Verbeterde Roodbonte en Belgische Blauwe als beste vleeskoe uit de bus." Na het overlijden van moeder Brink in 1979 zet ten Hans en zijn vader het bedrijf voort. Zijn vader overleed in 1987. „Een jaar later ontmoette ik Gemma, waarmee ik in 1989 trouwde. Zij is mijn steun en toe verlaat en heeft bovendien veel voor de zaak betekend. Vanaf 1989 tot 2005 ben ik samen met Arie Rotteveel koeien gaan weiden op het weiland naast Betsie's Hof." In 2005 sloot de winkel, die vanaf oktober 1997 was gevestigd in Kennemer Vers, nabij winkelcentrum 't Loo. Hans heeft na vijftig jaar in het slagersvak nog altijd plezier in het werk en slacht hobbymatig met oud collega Wim Jonker nog wekelijks een koe en verwerkt deze in de oude worstmakerij aan de Kennemerstraat- weg. De koeien neemt hij af van Brouwer uit Oterleek, Krul uit de Mijzenpolder, gebroeders Ligthart uit Heiloo en van Van Duivenvoorde op het Kaageiland. Het vlees is bestemd voor collega slagers, de horeca, de boerderijwinkel van Anja Brouwer en enkele trouwe klanten. Hans besluit: „Vijftig jaar en 6000 geslachte runderen verder leer ik er nog iedere dag iets bij; de natuur is en blijft ondoorgrondelijk en als j e denkt dat j e het weet, weet j e het net weer niet HEILOO - In 1926 trad Jaap Brink als slager in dienst bij slager Rovers aan de Kennemerstraat- weg. Toen in 1932 Rovers plotseling overleed, zette Jaap samen met weduwe Rovers de zaak voort tot 1939. In dit jaar nam Jaap de zaak over en in april 1940, vlak voor de oorlog, trouwde hij met Rie Leek. In 1942 overleed zij aan een ernstige ziekte. De Duitsers vorderden de winkel aan de Kenne- merstraatweg voor een bedrijf in Egmond. Diverse collega's, zoals Pranger, Keuris, Rennes, Burgering, Aelbers, Kok en van de Peet, gingen hier tegenin. In samenwerking met de Vleeskeuringsdienst en de gemeente werd besloten, dat er een dependance van het slachthuis in slagerij Brink zou komen voor de vleesvoorziening van Heiloo, Limmen en de Egmon den. Tevens werden hier aangeschoten dieren ge slacht en klaargemaakt voor de gaarkeuken, die toen gevestigd was in het Brunogebouw. In 1944 trouwde Jaap Brink met Rie Offeringa; de moeder van Hans. Er braken drukke tijden aan. Er moest een winkel worden opgebouwd en zes kinderen worden grootgebracht. Hans Brink: „Na de geboorte van mijn jongste zus Rosa in 1956 is moeders gezondheid achteruit gegaan. Mijn oudste zus Marga en ik moesten voor en na schooltijd steeds bijspringen, zij in de huishouding en ik in de winkel en worstmakerij. Op maandag werd een koe geslacht; de bouten bleven tot donderdag hangen en wat er nodig was werd ervan afgesneden. Donderdag werd de koe vervolgens uitgebeend en afgevliesd voor lappen, biefstuk, rosbief en dergelijke. Koeling was in die jaren matig ontwikkeld, dus werd er nog gekoeld met staven ijs." Hans vervolgt: „In i960 gingen Marga en ikvolledig thuis aan het werk. Vader stond in de winkel en ik deed het werk in de worstmakerij, 's Maandags gingen we eerst naar de veemarkt, daarna kwam het slachten van koeien en varkens. In die tijd ging ik ook naar sla ger Pranger om het vak te leren en de ove rige dagen werkte ik thuis in de slagerij. De vraag naar vlees groeide, want in plan Oost werden veel huizen gebouwd. Wat we zelf niet in huis hadden werd bij de grossier ingekocht. Ik stelde mijn vader voor, dat we het ook konden omdraaien: door meer zelf te slachten konden we wat over was doorverkopen. Dit was de eerste aanzet tot grossieren, wat ik tot op heden nog steeds doe." „1967 was een moeilijk jaar! Door een bedrijfsongeval was ik lange tijd niet beschikbaar in de slagerij, moeder werd zo goed als blind en ook vader was langdurig uitgeschakeld. Mijn zus Ella kwam thuis om te helpen, evenals mijn andere zus sen Mary en Rosa en broer Kees." De zaken gingen goed totdat winkelcentrum 't Loo werd gebouwd. Hans: „Ik was gevraagd om hier een winkel te begin nen. Ik heb dit niet gedaan; omdat ik een 'achterman' was (vee-inkoper, verwerken, uitbener, worstmaker en dergelijke) en geen 'winkelman'. Bovendien had ik mijn leven lang last van pijn, waarvan pas jaren later (1998) na een operatie bleek, dat het om een genetische afwijking ging. Het heeft me jarenlang belemmerd in mijn werkzaamheden." In de jaren zestig en zeventig stap ten veel melkveehouders over op loopstallen en ging bovendien de kwaliteit van slacht vee achteruit, door koeien te houden die weliswaar meer melk produceerden, maar op het eind nog maar weinig vlees op de botten hadden. Hans: „Mijn vader en ik zijn samen met de boeren Zuurbier en Modder op zoek gegaan naar goede vleeskoeien, die eerlijk

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 10