Limmer Ondernemers Vereniging (LOV) Oppositie Schaakvereniging Bakkerij Cor Weijers, hoek Rijksweg Kerkweg Slagerij Snel aan de Kerkweg, waar Kruidenier van de weduwe Bos-Mooij, hoek Zuidkerkelaan waar thans snackbar Stolp gevestigd is. men nog steeds actief is. Rijksweg. Met op de achtergrond de NH kerk. Fietsenhandel Jan van der Eng aan de Rijksweg. Herman Limmen (voorzitter schaakvereniging Oppositie) en Harry de Jager. LIMMEN - De crisis in de jaren dertig was voor veel zelfstandig ondernemers een moeilijke tijd om het hoofd boven water te houden. Vandaar dat een aantal Limmer middenstanders in 1934 de koppen bij elkaar stale om gezamenlijk de krachten te bun delen. Er werd een avond georganiseerd waar een aantal aannemers, een kruidenier, een bakker, een elektricien en een kapper bij elkaar kwamen om de zakelijke banden met elkaar te versterken en elkaar onderling wat klusjes te gunnen. Op 1 mei 1934 werd de Rooms Katholieke Middenstandsver eniging Sint Cornelius opgericht. Een aantal keren per jaar werd vervolgens bij één van de leden thuis een ledenvergadering gehouden, waarin de onderlinge banden werden versterkt en werd ingesprongen op de actuele situatie. Daaruit kon bijvoorbeeld een gemeenschappelijke actie voortko men. Al gauw sloten alle Limmer ondernemers en winkeliers zich aan. Cees Smit van LOV: „Limmen telt een flink aantal bedrijven, die van (opa op) vader op zoon zijn overgegaan. Zoals Winder Limmen, zaadhandel Nuyens, kapsalon Stuifbergen, slagerij Snel en de zuivelfabriek Ecomel. Het is een hechte dorpsgemeenschap, waarbij men niet alleen oog heeft voor de eigen zaak, maar ook voor anderen. In 1989 werd de middenstandsvereniging opgesplitst in een winkeliersvereniging en een Bedrijven Groep Limmen (BGL) waaraan de overige ondernemers deelnemen, zoals aannemers, schilders, autobedrijven en der gelijke. De overkoepelende naam werd veranderd in Limmer Ondernemers Vereniging. Ook nu komen de bestuursleden een aantal keren per jaar bij elkaar om te bespreken wat we gaan doen. Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering maken we er een gezellige HEILOO - Schaakvereniging Oppositie werd 19 ja nuari 1934 in De Rustende Jager opgericht. De heer Van Vliet, die pas vanuit Amsterdam naar Heiloo was verhuisd, miste zijn wekelijkse schaakpartij tje. Hij maakte kennis met schaakliefhebber Ros uit Heiloo en gezamenlijk richtten zij in Heiloo een dam- en schaakclub op met de naam Opposi tie, een term die in beide denksporten voorkomt. Dammen bleek echter geen succes en werd in 1936 afgestoten. Gedurende de oorlogsjaren werd wel ge schaakt, maar de leden ondervonden allerlei ontberin gen. Zo moesten de schakers, vanwege de avondklok vroeg in de avond weer thuis zijn. En in de strenge winter van 1942 was er door gebrek aan kolen geen verwarming. Dit alles en veel meer staat beschreven in oude bewaard gebleven notulen. In 1942 werd de druk van de bezetting groter. In 1944, toen de vereni ging tien jaar bestond, werd De Rustende Jager door de Duitsers gevorderd en vonden de schakers tijdelijk onderdak in café De Nagtegaal. Over de Hongerwinter van 44/45 staat in de notulen weinig vermeld, behalve dat er van schaken niet veel kwam. Vanaf eind jaren veertig wisselt het aantal leden. Begin jaren zestig steeg het aantal leden van 12 naar 35. In de jaren tachtig maakte de club wederom een groei door naar ruim vijftig leden. Voorzitter Herman Limmen: „Dit was mede te danken aan de goede resultaten van de Nederlandse topschaker Jan Timman, maar ook aan het groeiend aantal inwoners van Heiloo." Na de Rustende Jager verhuisde de thuisbasis van de club van de voormalige Nicolaas Beetsschool naar de Willi- brordusschool, om in de jaren tachtig neer te strijken in het Open Huis in 't Loo. Tegenwoordig schaakt de club iedere dinsdagavond in Het Trefpunt. Alle leden spelen zo'n dertig ronden per jaar in de onderlinge competitie. De wedstrijdschakers spelen daarnaast zes a zeven keer tegen teams van andere verenigingen in heel Noord-Holland, met uitzondering van de regio Amsterdam. In 1968 werd Harry de Jager lid van Oppositie. Het verbaasde hem dat er toen nog geen jeugdafdeling was. In 1970 nam hij dan ook het initiatief tot de op richting van zo'n jeugdafdeling. De Jager: „Ik had bij alle lagere scholen een uitnodiging achtergelaten om leerlingen kennis te laten maken met de schaaksport bij onze vereniging. Op de afgesproken avond trof ik, tegen alle verwachting in, en tot mijn grote verbazing, zo'n vijftig joelende kinderen aan. Ik was alleen en had maar twintig schaakspellen tot mijn beschikking. De daaropvolgende schaaklessen werden gegeven aan de hand van het boek 'Jeugdschaak' en kinderen kregen ook 'huiswerk' mee. Hun vorderingen werden weergegeven in te behalen diploma's, zoals het Pion nen-, Toren- en Koningsdiploma. Voorzitter Limmen: „Tegenwoordig krijgt de jeugd op donderdagavond een half uur les en wordt daarna een partij van een half uur gespeeld. Er zijn vijf seniorleden/instructeurs aanwezig, die ieder twee a drie kinderen begeleiden. De opleiding gaat nu via stappen: van 1 tot en met 6, het hoogst haalbare niveau. Sommige schakertjes ontwikkelen zich zeer snel: één van de ex-leden van de jeugdafdeling, een meisje van 11 jaar, speelt momen teel dankzij haar hoge niveau (stap 5) al bij de senio ren." Limmen vervolgt:Verder organiseren wij het schoolschaken, waaraan basisscholen met één of twee teams deelnemen. De kampioen gaat door naar het re gionale kampioenschap en eventueel verder naar het provinciale- en landelijke kampioenschap." Momen teel telt de schaakclub zo'n 35 seniorleden en ongeveer vijftien jeugdleden. Hiermee is Oppositie is nog altijd een springlevende vereniging! avond van, met een hapje en een drankje. Dan wordt uiteindelijk besloten, wat voor nuttige dingen we met elkaar kunnen bewerkstelligen. Als we een actie bedenken om klanten te winnen, zoals de populaire Sinterklaasactie, doet iedere winkelier mee. Ook worden gezamenlijke activiteiten georganiseerd. De doelstellingen van LOV zijn in de loop der jaren breder geworden. Het zet zich tevens in voor de bewoners en (sport)verenigingen van Limmen onder het credo: Voor Limmers, door Limmers'. Zo is LOV bijvoor beeld één van de sponsors van het Timmerdorp." Om de lokale ondernemers te ondersteunen verschijnt sinds 1989 acht maal per jaar de LOV Krant, die gratis en huis aan huis wordt bezorgd. Hierin wordt heel Limmen op de hoogte gehouden van de op komst zijnde activiteiten in het voorjaar of met Sinterklaas, Kerstmis, Pasen, de bloemendagen van Limmen, de Limmense LOV jaarmarkt, kermis en carnaval. Tevens staan er verhalen in de LOV krant over wat er leeft in

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 20